MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Zmiany w ratuszu – burza w szklance wody!

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 11:47
Aktualizacja: Wtorek, 5 kwietnia 2011, 7:51
Autor: Angela
Fot. TEJO
Długo zapowiadana zmiana struktury urzędu miasta od dzisiaj przybrała realną formę, ale nie przyniosła spektakularnych rozwiązań. Liczba wydziałów zmniejszyła się z 24 do 19, w tym siedem wydziałów zlikwidowano i stworzono dwa nowe. Powołano dwóch nowych naczelników, trzej kolejni zostaną wybrani niebawem. Do końca roku liczba osób zatrudnionych w urzędzie ma się zmniejszyć z 340 do 300 pracowników.

Nowa struktura organizacyjna funkcjonuje od dzisiejszego poranka. Ma ona działać sprawniej, a jej podstawą ma być mniejsza ilość wydziałów z poszerzeniem ich kompetencji.

- Przedłużył nam się czas przygotowania i wdrożenia nowej struktury ponieważ musieliśmy dokładnie przyjrzeć się funkcjonowaniu urzędu miasta. Doszliśmy do wniosku, że w poprzedniej strukturze funkcjonowało zbyt dużo wydziałów o wąskich kompetencjach, co powodowało, że sprawy, które przekraczają kompetencje jednego wydziału załatwiane były wolniej. Brakowało koordynacji i porozumienia między wydziałami w sprawach rzeczywistego rozwiązywania problemów. Dlatego wprowadziliśmy pewne zmiany, które mamy nadzieję usprawnią funkcjonowanie urzędu – mówił na konferencji prasowej Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Jednym z wydziałów, który od dzisiaj przestał funkcjonować to: wydział promocji i polityki informacyjnej, którego obowiązki w nowej strukturze przejmą: Wydział Kultury i Turystyki oraz Związek Gmin Karkonoski. Z związku z likwidacją wydziału przestało istnieć też stanowisko naczelnika, które do niedawna sprawowała Katarzyna Młodawska, obecnie przebywająca na zwolnieniu lekarskim.

Ponadto zlikwidowano Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, którego szefową była Ewa Kasińska i Wydział Funduszy Europejskich, którego funkcję naczelnika sprawowała Jadwiga Osińska. Ostatni z wydziałów został połączony z Wydziałem Rozwoju Gospodarczego, którego obowiązki naczelnika pełni Renata Kwiatek. Z innymi wydziałami połączono również Wydział Ochrony Środowiska, którego szefową była pani Ewa Tomera.

Dwie nowe komórki organizacyjne, które powstały w strukturze miasta to Wydział Dialogu Społecznego i Wydział Obsługi Mieszkańców. Pierwszy z nich zajmie się m.in. wszystkimi sprawami dotyczącymi współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi i formalnymi mieszkańców, stowarzyszeniami, organizacjami pożytku publicznego. Będzie też współpracował z Radą Jednostki Pomocniczej „Uzdrowisko Cieplice”. Zajmie się informowaniem mieszkańców o działaniach urzędu i konsultacjami społecznymi, wspieraniem inicjatyw obywatelskich, programem profilaktyki alkoholowej i narkotykowej. W tym wydziale znajdzie się też Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych.

Wydział Obsługi Mieszkańców natomiast zajmie się m.in. prowadzeniem spraw dotyczących dodatków mieszkaniowych, zameldowania i wymeldowania mieszkańców, ewidencją działalności gospodarczej, prowadzeniem KRS i innymi sprawami, które szczegółowo opisane są na stronie internetowej urzędu miasta. Tym wydziałem od dzisiaj kieruje naczelnik Agata Żmijewska, dotychczasowa sekretarz miasta.

W jedna jednostkę połączono dwa wydziały: gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. W Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, którym od dzisiaj kieruje Jacek Praszczyk, dotychczasowy zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, połączono trzy wydziały związane ze sprawami geodezji, które dotychczas funkcjonowały odrębnie.

W miejsce Wydziału Oświaty i Wychowania pojawił się Wydział Edukacji i Polityki Społecznej, który w swoich kompetencjach będzie miał m.in. wszystkie sprawy związane ze sportem. Przekształcono też Wydział Rozwoju Gospodarczego w Wydział Rozwoju Miasta.

Dzisiaj powołany został też nowy sekretarz miasta. Tę funkcję po Agacie Żmijewskiej przejęła Barbara Chrebor, dotychczasowa naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego. W najbliższych dniach ogłoszone zostaną konkursy na stanowiska naczelników trzech wydziałów: rozwoju miasta, urbanistyki, architektury i budownictwa oraz dialogu społecznego.

Bez zmian pozostały wydziały: finansowy, komunikacji, kontroli i nadzoru właścicielskiego, organizacyjny i kard, Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Biuro Prezydenta Miasta, Biuro Rady Miejskiej, Audytor Wewnętrzny, Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych, Miejski Rzecznik Konsumentów, Wydział Gospodarki Mieszkaniowej, Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych i Wydział Informatyki i Obsługi Technicznej. Stanowiska szefów tych wydziałów pełnią w dalszym ciągu dotychczasowi naczelnicy.

Ze stanowiskiem naczelnika, jak na razie pożegnała się Magdalena Kwasiuk, dotychczasowa naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa.
- To nie jest ostateczna decyzja w sprawie zmian dotyczących struktury organizacyjnej urzędu miasta. Jeśli okaże się, że coś działa nie tak, jak zakładaliśmy, natychmiast naniesiemy poprawki - podkreślał Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry.

Sonda

Czy zmiany w ratuszu usprawnią jego działanie?

Oddanych
głosów
263
Tak, na pewno
27%
Nie, są zbyt powierzchowne
49%
Trudno powiedzieć
24%

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Koniec strajku w Sosnówce

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~Iwa 4-04-2011 12:30
Mydlenie oczu. Połączą wydziały,pozamieniają się stołkami i wszystko będzie po staremu. Roszada patrz: przetasowania. Hahaha! "Brawo" panie Zawiła.
~Greg 4-04-2011 12:39
Wiedziałem że nic się nie zmieni.
~abe 4-04-2011 12:42
Prezydent obiecywał społeczną radę wspólnot mieszkaniowych, dwie nowe komórki organizacyjne miasta ale dla kogo? nieterminowe rozliczanie wody, "oszustwa podzielnikowe",pytam kto pomoże rozwiązać takie zwykłe problemy dotykające mieszkańców
~miki13 4-04-2011 12:46
To się Wiesław wq....
~współczuć 4-04-2011 13:07
składam głębokie wyrazy współczucia pracownikom NOWEGO WYDZIAŁU OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW !!!! Już oni wiedzą dlaczego...
~zawiedziony 4-04-2011 13:54
Śmieszne zmiany. Bez zmiany naczelnika i przynajmniej części obsady, zmiana nazwy wydziału Oświaty na Edukacji nic nie da. Miałem wątpliwą przyjemność kontaktu z tym wydziałem. Na szczęście moje drogi z jeleniogórską oświatą sie rozeszły, ale współczuję każdemu, kto ma cokolwiek do załatwienia w tym wydziale, a szczególnie kierownikom placówek oświatowych, którzy muszą sie prześcigać w podlizywaniu się pracownicom wydziału aby coklowiek załatwić. Kto nie leje wazeliny ten przegrywa. Kto wylewa jej najwięcej widać po stanie placówek. Większośc pracowników tego wydziału to niekompetentni ignoranci. Liczyłem, ze prezydent Zawiła przyjrzy się pracy wydziałów i podejmie konkretne decyzje i nie bedzie leczył syfa pudrem.
~rozczarowany 4-04-2011 14:33
a zastępca Prezydenta, niejaka pania Z.Cz. bardzo niemiła w kontakcie osobistym, jakby z innej epoki się uchowała, brak kultury osobistej w stosunku do petentów , jak i pracowników urzędu, po prostu żenada. Poziom zero.
~ 4-04-2011 14:40
Nareszcie panie Prezydencie , zwalniać nieudolnych urzędników , ja załatwiam sprawe w urzędzie i trwa to 3 miesiące , i nie wiem kiedy będzie koniec.
~siemianko 4-04-2011 14:42
30 osób zwalnianych, z 24 wydzałów robi się 19, a wy piszecie, szanowni internauci, że to nic, drobiazg, burza w szklance wody? Zawiła robi tu duży krok i chwała mu za to, że odchudza biurokrację. A jalkie to trudne zwolnić człowieka, wiecie coś o tym?
~@ 4-04-2011 14:46
Jednak nie ma mocnych na Prawo Parkinsona! Pamiętacie poza tym kabaretową roszadę? "Dupiak w Maliny, Maliniak do dupy", i "od kedy to skompromitowani nie grają"? Założę się, że pod koniec roku powrócimy do wyjściowej liczby urzędników Ratusza: 340. Chociaż? Czemu by jednak nie rozwinąć skrzydeł? 350 wygląda ładniej! Tylko...szkoda pieniędzy na takie "rewolucyjne" zmiany!
~cfg 4-04-2011 16:13
Chętnie sprawdziłbym owo "zwolnienie lekarskie" byłej pani naczelnik od promocji (a raczej pseudo-promocji). Ciekawe co jej dolega? Zapewne depresja po stracie ciepłej posady. No ale póki co pieniążki jeszcze bierze na swoim łożu boleści
~śmiech!!! 4-04-2011 16:14
Śmiech na sali z tymi zmianami!!!! Wcześniej Zośka jako zastępca Prezia, a teraz Chrebor Barbara, czyli człowiek Zofii, na sekretarza gminy. Stare trzyma się mocno, a Prezio zyskuje nominację na największego ściemniacza. Stare próchno nieprzemakalne, górą beton urzędniczy. Niedobrze się robi.
~eebe 4-04-2011 16:59
Największy chamulcowy Miasta- była szefowa wydziału Niedorozwoju i Doradca Obrebalskiego na sekretarza miastaJeleniej Góry. Żałosne posunięcia ekipy Zawiły. Panie Prezydencie Zawiło-żałuję swojego głosu na Pana i Pana posunięcia. Lepiej niech Pan teraz zrezygnuje i odda fakycznie włądzę Pani Czernow. Czy to miasto nigdy nie będzie miało dobrego gospodarza.
~J71 4-04-2011 18:12
A co do zmian i zwalniania pytanie w kwestii \"doradcą medialnym prezydenta Jeleniej Góry\". Po co ta osoba? Pan prezydent nie jest na tyle medialny ze musi mieć podpowiadacza-suflera? Ile taka osoba zarabia na/w łapkę? Szkoda że na pana głosowałem niech da pan jeszcze kilka pozwoleń na galerie .
~Obywatel 4-04-2011 18:25
Magdalena Kwasiuk czy to nie ta która miała zastrzeżenia co do planów budowy zakładów dających miejsca pracy?
~zbigs 4-04-2011 18:38
a co z Szatniarzem Karolkiem?
~Bezrobotny 4-04-2011 19:04
Tak to jest jak do władzy dorwą się historycy.Tusk,Komorowski i Zawiła w Jeleniej Górze.Skończenie KUL-u tak mało prestiżowej uczelni,,,,,,,,,,,,,,,,swiadczy dobitnie o braku wiadomości z zakresu ekonomii sektora publicznego.Twórcy zmian organizacyjnych w ratuszu,mogę polecić parę podręczników.
~J71 4-04-2011 19:09
A co do zmian i zwalniania pytanie w kwestii \"doradcą medialnym prezydenta Jeleniej Góry\". Po co ta osoba? Pan prezydent nie jest na tyle medialny ze musi mieć podpowiadacza-suflera? Ile taka osoba zarabia na/w łapkę? Szkoda że na pana głosowałem niech da pan jeszcze kilka pozwoleń na galerie .
~Gucci 4-04-2011 19:10
Zwolnieni pójdą pracować do KFC :))) Tam się otworzyło 50 nowych stanowisk pracy a tutaj 40 zwolnień więc akurat będzie równowaga :))
kazimierzp 4-04-2011 19:10
Na wszystkich uczelniach był taki przedmiot: "ekonomia polityczna socjalizmu" (może na KUL nie było, ale w to wątpię!:) Jak to mówią bywali ekonomiści: co to jest: : "ekonomia jest to szukanie murzyna w ciemnym pokoju". Polityczna: "jest to szukanie murzyna w ciemnym pokoju, choć wie się, że go tam nie ma". A socjalizmu: "jest to szukanie Murzyna w ciemnym pokoju, wie się, że go tam nie ma ale od czasu do czasu, woła się: mam go, mam go!" Jeżeli ktoś tego nie miał, tym lepiej dla niego!
~Gość 4-04-2011 19:12
A na co wszyscy liczyli ,że co pozwalnia swoich ,przecież to oni głosowali na niego ,ja mam to szczęście że nie głosowałem na p.Zawiłe i mało mnie obchodzi co zrobi dla tego miasta ,bo jak znam życie to tak jak jego poprzednik dopiero się rozrusza może na koniec kadencji i nawet jeszcze zatrudni swoich kolesiów i koleżanki no bo przecież muszą mieć posadki na 4 latka ,a miasto dalej brudne i puste ,osrane przez pieski ,więc niech sobie rządzi ten p.Zawiła ,albo i nie mnie to po prostu z...a i tyle:)
~Ter 4-04-2011 19:17
Jelenia Góra to przecież bastion bardzo czerwonego komunizmu,dalej swoi popieraja swoich,on czerwoni mają władzę w PO.Robią z ludzi wariatów,mydlą oczy.Precz z PO-bolszewią.
~J71 4-04-2011 19:20
A co do zmian i zwalniania pytanie w kwestii \"doradcą medialnym prezydenta Jeleniej Góry\". Po co ta osoba? Pan prezydent nie jest na tyle medialny ze musi mieć podpowiadacza-suflera? Ile taka osoba zarabia na/w łapkę? Szkoda że na pana głosowałem niech da pan jeszcze kilka pozwoleń na galerie .
~Baca 4-04-2011 19:59
Kaziu!!! Zacznij Ty się leczyć na nigi - chybia wiesz dlaczego !? A przy okazji zatkaj te dziurke z wazeliną , bo kapie na nogi i latwo wywinąć kozła. Nieudolna próba obrony istniejącej w CIEMNYM POKOJU jakim jest Urząd Miejski w J.G. jaka nieudolnie prezentujesz nie zaklajstruje NIEUDOLNOŚCI, WIEDZOSZCZELNOŚCI, I LIZUSOTWA panującdego w tym POKOJU. Byczej skóry mało, aby małymi literkani, jakie mamy do dyspozycji w JELONCE pokazać tylko część przejawów nieudolności. Juz nie chcę się powtarzać o niedolności chociażby w ieloletnim zzaniedbaniu wykupu bezprawnie zajętych pod drogi ( przepudowe i budowę). A procenty( odsetki) za bezumowne uzytkowanie gruntów rosna. Część ciężarów scedowano na PEC - wykup gruntów strefy ochronnej. Przy okazji pomnę więcej... I tu i Marcin ..pa kiedy wieloletnich długów kupa... I nie pomoże leczenie syfa, jak podniósł wyżej jeden z piszacych roszadą międzywydziałową, skoro i tak nieudolni wiedzoszczelni a p
~Baca 4-04-2011 20:10
cd. a przede wszystkim broniący swojej skóry( pieniędzy - jakie w świetle nowej ustawy za błedy ponoszą decydencji) pilnują na zasadzie wzajemności, stołkow nie tylko swoich, ale i koleżeństwa. Popatrz Ty chociażby na grzechy własnego podwórka URBANISTYKI... Przecież większość zbytych budynków wydziielona została na działkach po obrysie murów... Remont to konieczność ( ustawowa) uzyskania zgody własciciela sąsiednich gruntow ( najczęście Prezydent Miasta) na wejście z robotami na cudze grunty.... Ale że to Prezydencie ( najprawdopodobniej i Twoje grzechy z czasow włodarzenia na eksponowanym stanowosiku) poprzez opiniowanie projektów podziału,dlatego nie żadanie przestrrzegania tego przepiisu. Popnadto błagam!!! Jak nie masz nic do powiedzenia, a chcesz tylko polizusować ( przyponę wypociny w sprawie uroczystości w rocznicę tragedii smoleńskie), czy ww. napisz sobie dpowiedni dla siebie tekst) iNIE WYSYŁAJ GO!!!
~dymek1990 4-04-2011 20:45
trzeba dać zawile podwyżkę bo jak objął funkcje prezydenta J.G i nic nie zrobił to dostał podwyżkę a teraz się napracował nad zmianami to pewnie na następnej sesji radni podniosą pensje P.Zawile a i pewnie P.Zosi coś skapnie ,notabene niezniszczalna kobieta jak chorągiewka!!!
~jelgór 4-04-2011 21:12
Ratusz ma 19 wydziałów, ale poprzednicy natrzaskali wydziały zewnętrzne, takie jak MZDiM czy 2 ZGL-e, i coś tam jeszcze w ten deseń. Panie prezydencie, proszę iść za ciosem.
~rodo 4-04-2011 21:42
Pozorne ruchy kadrowe, niewygodni wyautowani, póki co stażyści z PUP lepiej wykształceni pociągną robotę za tych co tylko figurują na liście płac, bo ani się uczyć nie chce, ani zrezygnować byle do emerytury cichutko przeczekać
~Danka 4-04-2011 21:46
Stara sztuczka - reorganizacja. Robi się ją po to by bez problemu zwolnić ludzi i przyjąć swoich... Prezydentowi Komorowskiemu po reorganizacji nawet przybyło kadr... Ot, tanie państwo...
~ale jaja 4-04-2011 21:59
s...e w banie! Zawiła przygotował pięknie grunt pod swoich przydupasów! POzamieniał miejscami tych darmozjadów na wysokich stołkach. Tego z naczelnika na kierownika, a tamtego z karownika na naczelnika. I tyle w temacie. A pod względem merytorycznym mnc się nie zmieniło. Przykładem może być Wydział Informatyki i Obsługi Technicznej gdzie nie licząc informatyków pracują 4 osoby zajmujące się obsługą UM i aż 16 sprzątaczek i paru dozorców. A nowa pani naczelni pierwsze co zrobiła to wyraziła swoja obawę jak ona poprowadzi tak duży wydział? No kpina totalna! Zmiany są tak absurdalne, że ich wprowadzenie przełożono z 1 kwietnia na dziś w obawie odebrania ich jako żart prima aprilis!
~lol 5-04-2011 16:10
zmiana sekretarza to dobry krok prezydenta.Tylko dlaczego ta Pani ma być naczelnikiem! na bruk nie wyleci ,poprzednia struktura organizacyjna UM to Jej dzieło.
~xxx 5-04-2011 17:27
zmniejszenie liczby wydziałów a konkurs na nowych naczelników? to jakie to zmniejszenie zatrudnienia?
~ 8-04-2011 14:17
Jestem ZA,ale fajnie by było rozliczyc tych urzedników z ich dotychczasowej działalnosci zanim się ich wymieni na nowych.Lub zamieni stanowiska a dokonania poda do publicznej wiadomości.
ebee 8-04-2011 15:09
I Św. Pan Wójcik ze slynnego z kolejek i antyprofesjonalnej obsługi wydziału Komunikacji znów się ostał ! Pozdrawiam, EBEE
~ciepliczanin1 8-04-2011 16:57
A nie da sie zmniejszyc administracji do 200 ?? Ile by sie zaoszczędziło pieniędzy pomyslcie. W jeleniej górze jest jak w sejmie 460 posłów wraz z senatem dobrze ze nie zarabiają tyle co posłowie bo bysmy poszli z torbami dawno temu.
~ 8-04-2011 17:01
ebee - Pan Wojcik etat swój będzie pełnił w UM do smierci,nikt go nie zwolni,to człowiek który duuuzooo wie i nie na jednego cos pewnie ma.
~pan bzik 10-04-2011 17:25
Biurokracja od czasów upadku komuny rozrosła się trzykrotnie z tą różnicą, że zamiast jednej stanowiska obsadzają cztery partie robiące zasadniczo to samo w ramach jednego modelu tak władza, korupcja i kłamstwa prowadzą najlepiej do celu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rowerem z Cieplic na Sudecką

Zbigniew Zamachowski w Teatrze Norwida

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Kiedy zniknie ten wykop?

Osuwiska na obwodnicy

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
380
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
10%