MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Zmiana medium, część druga. Po wernisażu w BWA

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 16 listopada 2011, 8:09
Aktualizacja: 8:09
Autor: Petr
Fot. Petr
Wczoraj, 15 listopada w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbył się uroczysty wernisaż poświęcony drugiej odsłonie wystawy „Zmiana medium. Pracownia Kowalskiego” zawierającej prace studentów i absolwentów Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej ASP w Warszawie.

Wystawa „Zmiana medium. Pracownia Kowalskiego”, którą można oglądać w BWA w Jeleniej Górze jest osobliwą kolekcją prac powstałych m.in. jako odpowiedź na zadania postawione żakom przez profesora Kowalskiego, pt.: „My znaki przestrzeni”, „Obiekt – dźwięk”, „Klatka” i „Obiekt w ruchu – ruch obiektu”. Zadań, których reguły są mobilne i stale dostosowywane do najbardziej aktualnych problemów i sytuacji, i których „constans nie pozwala na nudę”, jak to trafnie określił Karol Sienkiewicz w katalogu wystawy.

– Ideą prezentowanych prac, czy może raczej – ich dydaktycznym punktem wyjścia była chęć zmobilizowania studentów do zaprawienia się w ciężkim trudzie negocjowania, realizowania, a następnie konsumowania wystaw. O co tu chodzi? O to, aby nie tylko tworzyli oni wystawy, lecz od samego początku myśleli o tym, by poprzez wystawę wejść w kontakt z publicznością. Żeby wiedzieli, co to wszystko naprawdę znaczy – mówił nam Grzegorz Kowalski.

I dodał: – W rezultacie otrzymaliśmy wystawę prac niezwykle atrakcyjnych. Po prostu bardzo dobrych, które jeleniogórzanie powinni zobaczyć. Ot, zróbcie na przykład tak: przejdźcie ulicą Długą, spójrzcie w witrynę BWA i sami oceńcie, czy powinniście wejść do środka, gdzie czeka na was wystawa interakcyjna, mocna, a czasem wręcz przełomowa.

Istotnie bowiem, druga odsłona „Zmiany medium. Pracowni Kowalskiego” robi wrażenie, i to nie tylko za sprawą sposobu traktowania materii czy ciała ludzkiego, lecz także pomysłowości we wzbogacaniu twórczości artystycznej wykorzystując nowoczesną technologię pomagającą w wyrażeniu danego konceptu. Wizualizacji tego, co dokonali artyści „Kowalni”; co nam dają poprzez telewizory LCD wiszące na ścianach BWA, słuchawki, płyty CD i inne nośniki. Świetna robota.

„Zmiana medium. Pracownia Kowalskiego” to projekt realizowany z udziałem Miasta Jelenia Góra oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawie patronują „Format”, „Odra” i „Obieg”. Jej drugą odsłonę można oglądać jeszcze przez dwa tygodnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zaczytaj się z Jelonką.com

"Cyklon" Semczuka – premiera książki 10 czerwca

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~g00 16-11-2011 12:22
świetna wystawa
~MKamiński 16-11-2011 18:03
Wystawa warta odwiedzenia, prowokująca do dyskusji. Tematy aranżacji filmowych zaskakują: bo można umówić się, że sztuką jest (dla sztuki) nawet zapis rozmowy o obozowym kacie Demianiuku. Film na górze, zapowiedziany przez prof. Kowalskiego jako traktujący o życiu, ciekawie pokazuje codzienne zmaganie się artystów z rzeczywistością: walkę z wójtem traktującym sztukę spychaczem, małe kompromisy między rzemiosłem a artyzmem, narzekania i zazdrostki, wychowywanie dzieci, sztukę wkraczajacą do codzienności z metafizyczną tajemnicą - rozbawia Kozyra uwikłana w remont domu, przymierzająca do uda kawałek kosci wykopanej w ogródku, zastanawiająca się, co jeszcze wykopie przy domu i co z tego powstanie po ułożeniu. Dobra wystawa jako klucz do zrozumienia współczesnej sztuki. MiłoszKamiński
~ja 16-11-2011 21:18
Byłam.Widziałam. Zachęcam do obejrzenia. Bardzo ciekawie było na spotkaniu z profesorem, a obecność studentów z Wrocławia, którym chciało się przyjechać do jeleniogórskiej galerii cieszy bardzo.Może nie jestesmy taką prowincja za jaką się coraz częściej uważamy?
~ludmiła 17-11-2011 10:40
A wczoraj było spotkanie z Jackiem Adamsem. Duże wrażenie.Całkiem inny artysta.Kosmita ale pozytywny.
~Mona 17-11-2011 11:05
Dokładam swoją "cegiełkę"!!! Byłam na wernisażu - wystawa intrygująca zmusza widza do myślenia; spotkanie po wernisażu z p. Kowalskim i resztą ekipy bardzo ciekawe i dające nowy pogląd na sztukę współczesną i ich autorów. Na drugi dzień było spotkanie z p. Adamasem - SUPER nawet nie chciało się wyjść z Galerii. Oby tak dalej!!! Życzę tej Galerii równe owocnego 2012 roku!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Edycja Limitowana: SEN_kartoteka improwizacje  

Bobry na Zabobrzu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Festiwal z azaliami i rododendronami w tle  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%