MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zmagania z obcymi

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 maja 2007, 7:01
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Kolejne maturalne emocje: w poniedziałek abiturienci zdają język angielski.

Punktualnie o godz. 9 zaczną się maturalne testy z języka angielskiego. Większość maturzystów wybrała ten przedmiot jako język obcy. Na poziomie podstawowym egzamin potrwa dwie godziny. Piszący poziom rozszerzony będą mieli 190 minut. Dodatkowo ten egzamin będzie podzielony na dwie części.

Emocji jest już mniej niż na języku polskim. – Powoli oswajamy się z maturalną rzeczywistością – żartują niedawni trzecioklasiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Mają nadzieję, że będzie mniej stresu, choć nie ukrywają, że może być sporo niespodzianek.

– Angielskiego uczę się od przedszkola, w liceum chodziłam na prywatne lekcje, podczas ostatnich wakacji byłam w Anglii. Uważam, że mówię dobrze, ale na egzaminie może być różnie – opowiada Joanna, która wybrała rozszerzony poziom egzaminu. Jej marzenie to studia na filologii angielskiej. Dlatego bardzo zależy jej na dobrym wyniku.

Wielu uczniów wybrało angielski tylko dlatego, że to najpopularniejszy język obcy nauczany w szkołach. – Bez tego ani rusz w dzisiejszym świecie. Mamy jeszcze niemiecki, ale niezbyt sobie w nim radzę – wyznaje Dariusz.

Szkoły musiały zadbać o należyte nagłośnienie sal: na egzaminie może pojawić się tekst czytany przez lektora i odtwarzany ze sprzętu audio. Nie może przeczytać go na żywo lektor. Zgodnie z wymaganiami regulaminu maturalnego, podczas testu na sali nie mogą być obecni nauczyciele danego przedmiotu. Tak więc angliści mają w poniedziałek maturalny dzień wolny.

Kolejny maturalny stres w języku obcym czeka młodzież w środę (język niemiecki i włoski). Później, 15 maja będą testy z rosyjskiego i hiszpańskiego, a 21 maja z francuskiego, łaciny, portugalskiego i innych przewidzianych do zdawania na maturze języków.

Poza angielskim, najwięcej uczniów wybrało niemiecki. W dalszej kolejności jest rosyjski oraz łacina.

Ogłoszenia

Czytaj również

Orszak Trzech Króli

Instrukcja obsługi dla gości pod Szrenicą

Nowy dyrektor WORD

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~maturzystka 7-05-2007 9:17
ja zdaje niemiecki ale dzisiaj czeka mnie ustny z polskiego!! ludzie trzymajcie kciuki!! boje sie!! stres jest niesamowity!! buuuu!!! pozdrawiam wszystkich tegorocznych maturzystow!!
~przyszła maturzystka 7-05-2007 16:29
a mnie to czeka dopiero za dwa lata, a juz się stresuje jak to bedzie :P
~zm 7-05-2007 22:57
a gdzie fotki?? :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

20 lat Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa

Komentują budżet miasta

Sesja Sejmiku Dolnośląskiego w Jeleniej Górze

Ponad 28 milionów deficytu

W starostwie są defibrylatory

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
86
Tak
20%
Nie
74%
Nie wiem
6%