MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Złudne oszczędzanie na izbie wytrzeźwień

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 11 marca 2011, 8:19
Aktualizacja: 8:21
Autor: Angela
Fot. TEJO
Zamknięcie kilka lat temu jeleniogórskiej izby wytrzeźwień miało przynieść miastu oszczędności. Jak się okazuje są to tylko pozornie zaoszczędzone pieniądze.

W minioną środę patrol straży miejskiej został wezwany na ul. Muzealną w Jeleniej Górze do człowieka, który leżał zamroczony alkoholem na chodniku. Na miejsce wezwano również karetkę pogotowia, której lekarz zbadał mężczyznę i wydał decyzje, że nie potrzebuje on pomocy lekarskiej ani hospitalizacji.

Strażnicy zabrali więc nietrzeźwego na policyjny dołek, tam jednak nie było już miejsca. Radiowóz straży pojechał więc z nietrzeźwym do szpitala. Tam strażnicy usłyszeli, że mężczyzna nie zostanie przyjęty, bo „nie jest to przechowalnia dla pijaków”. Patrol ponownie wrócił więc na komisariat policji, gdzie mężczyzna wymamrotał w końcu skąd jest i jak się nazywa. Dzięki temu został odwieziony do domu. Jaki był koszt kursowania radiowozów straży miejskiej i policji? Z pewnością porównywalny do kosztów „osadzenia” delikwenta w izbie wytrzeźwień. Takiego miejsca w Jeleniej Górze jednak nie ma.

W sprawie reaktywowania jeleniogórskiej izby wytrzeźwień rozmawiano już wielokrotnie. Za każdym razem padał jednak ten sam argument, który uniemożliwiał otwarcie tej placówki: brak pieniędzy. Ponownie do tematu wrócono również w tym roku. Z prezydentem Marcinem Zawiłą rozmawiali komendanci policji i straży miejskiej.

– Widzimy potrzebę otworzenia izby wytrzeźwień lub placówki podobnego typu, co wielokrotnie już zgłaszaliśmy władzom miasta. W tej sprawie odbyło się też tegoroczne spotkanie. Niejednokrotnie policyjne pomieszczenie zatrzymań jest bowiem przepełnione, poza tym służy do zatrzymania osób podejrzanych o przestępstwa lub wykroczenia. Brakuje natomiast miejsca, gdzie można byłoby osadzić osoby pod wpływem alkoholu – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Do tego wniosku dołącza się również dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, gdzie najczęściej trafiają osoby pijane, ale nie wymagające pomocy medycznej. Pobyt w szpitalu traktują one jako bezpłatną miejscówkę w noclegowni. Przez to, że nie ma gdzie ich umieścić i nie można się z nimi porozumieć, w szpitalu robi się im szereg badań, na które ludzie realnie chorzy muszą czekać nawet kilka tygodni.

W zamian za taką opiekę nietrzeźwi reagują agresją wobec personelu i innych pacjentów. To nie jest jednak największe zmartwienie placówki. Znacznie poważniejszą sprawą są koszty, jakie generuje przyjmowanie do szpitala nietrzeźwych osób. W minionym roku szacowano, że roczny koszt związany z obsługą nietrzeźwych przez szpital, pogotowie ratunkowe, policję i straż miejską to kwoty rzędu nawet 1,5 mln zł.

Jednym z pomysłów miasta na rozwiązanie tego problemu było otwarcie pomieszczenia dla nietrzeźwych przy Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze. Żadna konkretna decyzja w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Uwaga na barszcz Sosnowskiego  

Trasy rowerowe w Złotoryi

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Gość 11-03-2011 8:44
to żenada w tym mieście państwie na nic nie ma pieniędzy ,to gdzie one idą ,rząd nas uspakaja że nic się nie dzieje ,że jest najlepszy i wszystko robi najlepiej ,nasz p.Zawiła też plany miał wyborcze ,a spełzło na brudnym i dziurawym niczym.
~duze p 11-03-2011 9:29
haha, zeby izbe wytrzezwien otworzyc dla brudasow nie ma kasy, ale zeby powstala nowa, pozornie nikomu nie potrzebna nastepna, nowa biblioteka to pieniadze sa :D
~pop 11-03-2011 9:52
bardzo dobry pomysł,otwarcie pomieszczenia dla nietrzeźwych przy Szpitalu Wojewódzkim i budowa osiedlowego sklepiku nie zapomnijmy o ławeczkach ażeby był już komplet !
~ali 11-03-2011 10:26
Proponuję lumpa zawieźć prezydentowi pod drzwi i niech dalej sam zajmuje się pijaczkiem!!!!!!!!
~iras 11-03-2011 10:41
Podoba mi sie odwozenie pijanych do domu zamiast gdzie indziej,niech tym sie zajmie straz miejska,miejska taksowka gratis,bedzie ze strazy pozytek i wszyscy beda ich chwalic.
~sqandal 11-03-2011 10:51
... izba potrzebna , wszędzie tam gdzie beznadzieja i bezrobocie to i pijaństwo i należy dbać o tych pijaczków bo jak za 30-pare lat jak juŻ będzie ta < Irlandia > to kazda para rąk do roboty się przyda ... pozdrawiam
~Pele 11-03-2011 10:59
Polska norma, jedno wielkie chlanie i olewka co dalej, a spoleczenstwo wciąż na to przyzwala - bo samo chleje. Żadna izba wytrzeźwień, tylko przydrożny rów dla takich meneli! Oni się niczym nie przejmują a inni mają o nich troszczyć i to z pieniędzy podatników???
~xyz 11-03-2011 11:11
Izba jest pilnie potrzebna ,ale też trzeba rozważyć otwarcie coś na kształt izby chorych dla ludzi wykluczonych. Istnieją takie w innych krajach ,są one finansowane z budżetu miasta ,lekarze wolontariusze.To trzeba rozważyć ponieważ coraz bliżej nam do krajów III świata.Na co nam SMK,jest takie powiedzenie;na co umarłemu kwiatki jak w trumnie okien nie ma.
~ 11-03-2011 11:15
A w policyjnym slangu, taki pijaczek śpiący to "LEŻAK". Wiem bo kiedyś słyszałem.
~NJ 11-03-2011 11:18
Po co budować pomieszczenia przy Szpitalu??? Prosektorium, kostnica prespektywa takiej izby wytrzeżwień otrzeżwiłaby delikwenta, następnym razem gdy zajrzy do kieliszka zastanowi się trzy razy???
~zBIGs 11-03-2011 12:08
A może na fali prywatyzowania, ten obszar skomercjalizować? Ale czy będą chętni?
~rych43 11-03-2011 12:39
śmiech na sali żeby w mieście izby wytrzeźwień nie było a pijaków do szpitala wozić. Ten chory rząd na taczkach powinni wywieźć!!!!! Chory kraj , chore miasto
Piipi Jelonkowa 11-03-2011 15:11
..ten Pan na ławce śpi .. jak umarły ! (.. patrz.foto) ~DLACZEGO ?
~x 11-03-2011 15:30
przecież nocleg w izbie wcale nie był tanią przyjemnością a i nietrzeźwych nie brakowało więc jaka oszczędnośc dla miasta ???
~iras 11-03-2011 16:38
Ten pan spi bo czeka na darmowa taksowke miejska w postaci strazy miejskiej albo policji zeby go zawiozla do domku.
~BEZROBOTNY 11-03-2011 16:44
To,że izbę zlikwidowano zawdzięczamy m.in,obecnemu Członkowi Zarządu Woj.-Jerzemu Łużniakowi.
~chiobb 11-03-2011 17:21
LUDZIE jak widać są traktowani przedmiotowo. i to niema znaczenia czy są pijani czy trzeźwi. A biedne służby do jasnej...... przecież po to są i biorą ciepłe pęsyjki. Szpital robi łaskę i nie przyjmuje CZŁOWIEKA zatrutego alkoholem. GDZIE MY ŻYJEMY !!!
~ 11-03-2011 17:24
gdzie są rodzice
~sdfg 12-03-2011 8:21
niech zrobia cos takiego w urzedzie miasta albo ratuszu.niech sluzy to ludzia anie tylko tym co przy korycie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Mały Strażak dla jednostek OSP

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
714
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%