MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Złoty medal olimpijski w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Piątek, 5 maja 2017, 8:07
Autor: MSiT
Fot. Użyczone/MSiT w Karpaczu
Podczas „Dni Olimpijczyka” obchodzonych w Karpaczu otwarto nową wystawę czasową w Muzeum Sportu i Turystyki pt. I Europejskie Igrzyska w Baku 2015, udostępnioną przez Polski Komitet Olimpijski w Warszawie. W uroczystości wzięli udział olimpijczycy z Karpacza: Andrzej Kozik i Andrzej Żyła, którzy startowali w saneczkarstwie na XII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku oraz sportowcy i działacze, jak również władze miasta.

Honorowym gościem była Renata Mauer-Różańska, dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w strzelectwie, medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata. Zaprzyjaźniona z muzeum mistrzyni przekazała Zbigniewowi Kulikowi dyrektorowi muzeum swój złoty medal olimpijski, pierwszy złoty medal w zbiorach tej placówki, oraz 72 innych medali z najważniejszych imprez sportowych, które postanowiono odpowiednio wyeksponować. W pierwszej gablocie pokazano złoty medal olimpijski w strzelectwie z XXVII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 w Australii, wraz z medalem uczestnictwa i pamiątkowym znaczkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, oraz z dyplomem z tych zawodów. W drugiej gablocie wystawiono pozostałe 72 bardzo cenne medale. Udostępnienie tych gablot z medalami dla zwiedzających nastąpiło po uroczystym przecięciu biało-czerwonej wstęgi przez „nasze dobro narodowe” – Renatę Mauer-Różańską, jak to zostało skomentowane przez jedną z uczestniczek tej imprezy.

Przy tej okazji warto odnotować jeszcze jedno ważne wydarzenie. Prezes firmy Gamibt w Lubawce Józef Piotrowski przekazał w darze do zbiorów muzealnych zakupiony na aukcji w Niemczech medal uczestnictwa w VIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley w 1960 r. w USA, uzupełniając w ten sposób zgromadzoną w Karpaczu kolekcję medali z zimowych igrzysk olimpijskich.

Warto tu przypomnieć, iż w muzeum tym jest wystawiony medal z I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku, jak też unikalna nie tylko w skali naszego kraju, kolekcja medali uczestnictwa w zimowych igrzyskach olimpijskich z okresu 1928 rok (St. Moritz) aż do 2014 r. (Soczi). Wystawę wzbogacają też pochodnie olimpijskie, paszporty olimpijskie oraz różnego rodzaju pamiątki olimpijskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice pod selfie

Groźnie na szlakach

Remont dworca – umowa podpisana

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~lechujarek 5-05-2017 10:57
najlepsi są "mistrzowie" drugiego planu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Księżna Daisy von Pless o sobie samej

Dwa dni mega rabatów w salonie i serwisie Volkswagen, Audi oraz SEAT w Lubinie podczas Black Friday

Bez barier nad Śnieżnymi Kotłami

Wypadek przy baniakach  

Boisko z budżetu obywatelskiego

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
399
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%