MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Złodziejom wody mówią: nie!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 4 października 2006, 13:44
Autor: Monika
Fot. Archiwum
9500 wodomierzy na osiedlu Zabobrze będzie wymienionych do połowy grudnia tego roku. Spółka „Wodnik” chce w ten sposób walczyć z nielegalnym poborem wody.

Stare mechanizmy zostaną zastąpione nowoczesnymi urządzeniami odpornymi na ingerencję z zewnątrz, czyli możliwość oszustwa.
Wodomierze mokre, bo tak się nazywają, wskazują bardzo dokładnie ilość zużytej wody w mieszkaniach. Stare liczniki miały wysoki próg rozruchu, to znaczy, że jeśli woda powoli kapała z kranu to nawet przy trzydziestu litrach urządzenie nie pokazało żadnej zmiany.

– W niektórych budynkach na skutek nielegalnego poboru mieliśmy różnicę pomiędzy wodomierzem głównym a wodomierzami w mieszkaniach nawet 35 procent – mówi Marian Szczęśniak, specjalista ds gospodarki remontowej i nadzoru budowlanego Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Teraz będzie maksymalnie 10 procent – dodaje.

Nowe wodomierze mają aż cztery plomby, które chronią przed możliwością zmieniania stanu licznika na urządzeniu.
Różnicę w odczycie pomiędzy wodomierzem głównym a tymi w mieszkaniach pokrywają lokatorzy.
– Dlaczego mamy płacić za kogoś kto kradnie? – denerwują się mieszkańcy jednego z bloków na Zabobrzu. – Wymienią wodomierze i będzie spokój – mówią.

JSM odnotowała kilkadziesiąt przypadków ewidentnego oszustwa.
– Pięcioosobowa rodzina zużywała 0,5 metra sześciennego wody miesięcznie! To absurd – mówi Marian Szczęśniak.

Do tej pory przeciwko takim praktykom zakładano paski antymagnetyczne, które były tylko połowicznym rozwiązaniem. Wydaje się, że wodomierze mokre rozwiązują całkowicie problem nielegalnego pobierania wody przez nieuczciwych lokatorów.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "Wodnik" prowadzi podobną akcję wymiany wodomierzy głównych. – Nowe liczniki mają klasę C i są odporne na działanie magnesów – mówi Zbigniew Sobczyński zastępca kierownika wydziału eksploatacji „Wodnika”.

Monterzy „Wodnika” pukają także do mieszkań w innych dzielnicach Jeleniej Góry. Wodomierze wymieniają za darmo uzasadniając, że taka usługa powinna być wykonywana co pięć lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Podgórna zarośnięta!

Likwidacja schroniska

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~znaczek 4-10-2006 13:45
fajny tytuł...
~heya 4-10-2006 14:57
to super fajnie przyjdą panowie i znowu coś popsują, przy remoncie ka...lizacji już chyba z pięć razy przerwali rury
~znawca 4-10-2006 15:32
ja tam po chwili obadałem jak można łatwiej niż na starych licznikach podprowadzić pare literków miesięcznie:D:D:D
~Piasek pustyni 4-10-2006 16:29
Taaa... Wodnik odbija sobie Las Vegas...
~ktoś 4-10-2006 19:23
Jakby te powstające na naszym terenie zakłady chciały płacić ludziom więcej to by tak nie było... A tu o oferta pracy... Jedzie człowiek przez całą Jelenią i jeszcze 10 km za i proponują 1500 brutto. Na ręre będzie ok. 900 zł no śmiech na sali jak ze 300 zł (jak nie więcej) musiałbym wydać na paliwo. A gdzie tu się jeszcze utrzymać - opłacić wszystkie rachunku. Usuńcie przyczyne, a nie liczniki wymieniacie - problem zniknie.
~ann 4-10-2006 20:23
wodę kradną nie tylko na zabobrzu,to raczej precedens na skalę kilkudziesięciu procent...to przykre,ze ludzie muszą oszukiwać i daje im to przyzwolenie na marnowanie wody,bo gdyby za nią płacili nie wylewali by godzinami bezmyslnie wody w "kanał"lub pod drzewka w ogrodzie.....ale nikt tego nie sprawdza:/
~do ann 4-10-2006 22:25
a co ty sie martwisz o wode skoro maja za free to robia co chca ona i tak nie ginie w przyrodzie bardziej przykre jest to co mowi ktoś! za zarobki za do bani a placic niby trzeba a z czego skoro w polityce ciagle sie slyszy o jakis przekretach co czemu was to tak boli jak zwykli ludzie to robia to normalne
~no name 4-10-2006 23:55
Oczywiście że zwykli ludzie oszukują i jest już normalne w Polsce. Pozakładają nowe liczniki ale co z tego, skoro Polak jest tak sprytny że w tydzień opracuje kolejny sposób na podkradnięcie kilku litrów. Jedynie co się nie da podwędzić to chyba gaz, ale to raczej wynika z tego że każdy boi się majstrować przy licznikach. Słyszałem kiedyś o takim przypadku że ekipa która zakładała liczniki sama zaproponowała za 500zł sposób na zatrzymanie wodomierza. Jest tak ba...lnie prosty że raczej szybko go nie wykryją, bo jak się mówi najciemniej pod latarnią. Pozdro dla inkasentów ;)
~namenlos 5-10-2006 13:12
ad no name - a ja słyszałem o takiej ekipie która zakładała liczniki,która zaproponowała za 600 PLN załozenie licznika który powoduje dostarczanie piwa do mieszkania zamiast wody. no name - nie pieprz głupot. a może ty słyszysz stale jakies głosy?
~ANTY MARIAN SZ. 5-10-2006 14:36
Płacę za wodę średnio 170-180 zł miesięcznie[trzyosobowa rodzina]pytanie nr.1 JAKIM PRAWEM SPÓŁDZIELNIA NA ZABOBRZU DOLICZA MI DO CZYNSZU DODATKOWO CO MIESIĄC 13 ZŁ ZA WODĘ,pytanie nr.2 CZY W TE 35% STRAT PAN SZCZĘŚNIAK WLICZYŁ WODĘ KTÓRA PRZEZ OKOŁO MIESIĄC CZASU PŁYNĘŁA Z USZKODZONEJ RURY PIWNICĄ NA ULICY NOSKOWSKIEGO 6 A PAN KIEROWNIK IGNOROWAŁ LOKATORÓW I ICH ZGŁOSZENIA DOPIERO OSOBISTA INTERWENCJA W WODNIKU ZAŁATWIŁA SPRAWĘ?,pytanie 3 CZY PO WYMIANIE WODOMIERZY I REDUKCJI NIBY STRAT I KRADZIEŻY WODA STANIEJE? I JESZCZE JEDNO CO MNIE OBCHODZI ŻE KTOŚ KRADNIE NIE ISTNIEJE COŚ TAKIEGOO JAK ZBIOROWA ODPOWIEDZIALNOŚĆ,WYMYŚLAJĄ NIE PRZESZEDŁ PRZEKRĘT Z DOCIEPLENIEM BUDYNKÓW TO BĘDĄ NOWE WODOMIERZE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy dla strażaków  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Mina na Zabobrzu

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
122
Tak
46%
Nie
43%
Nie wiem
11%