MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Złe plany lekcji

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 grudnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Stacje sanitarno-epidemiologiczne wezmą pod lupę organizację zajęć w szkołach.

Chodzi o nieprawidłowo – zdaniem inspektorów – ułożone plany lekcji. – W wielu przypadkach zauważamy, że zajęcia kumulują się. Uczniowie mają pod rząd zajęcia z tego samego, męczącego przedmiotu, a do tego przerwy są skracane – usłyszeliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Na tak ułożone plany lekcji skarżą się często sami uczniowie, ale niewiele mogą zrobić. – Mamy dwie matematyki pod rząd, a potem fizykę. Jeśli nauczycielki od fizyki nie ma, na zastępstwo przychodzi pani od matematyki i są trzy lekcje z tego przedmiotu. Trudno wytrzymać – mówi Joanna z jednego z jeleniogórskich gimnazjów. Podobnie jest z językiem polskim oraz innymi przedmiotami „kierunkowymi”.

Dyrekcje placówek oświaty rozkładają ręce. Argumentują, że bardzo trudno jest ułożyć plan lekcji w ten sposób, aby wszystkim dogodzić. – Nauczyciele często wolą mieć dwie godziny pod rząd swojego przedmiotu. Łatwiej wówczas nadrobić zaległości i skuteczniej przygotować uczniów choćby do egzaminu gimnazjalnego lub matury – tłumaczą.

Zdaniem psychologa Agnieszki Krawczyk kumulowanie zajęć z tego samego przedmiotu nie sprzyja jego skutecznej nauce, choć wiele zależy od wykładowcy. – Jeśli lekcje są przeciętne, uczniowie nie potrafią skupić uwagi przez 90 minut na jednym przedmiocie. Po jakimś czasie po prostu się wyłączają, zwłaszcza, jeśli przez dwie godziny lekcyjne wałkowany jest ten sam temat – wyjaśnia Krawczyk.

Inspektorzy sanepidu zwracają też uwagę, że często najbardziej przeciążonymi w szkołach dniami są poniedziałek i piątek. – Po weekendzie uczeń czuje się jeszcze wyluzowany i uczy się mniej skutecznie, natomiast w piątek już myśli o weekendzie i też trudno mu się skupić – zauważa A. Krawczyk.

Ten argument w żaden sposób nie przekonuje pedagogów. – Nie uważam, że piątek, czy w poniedziałek powinny być same luźne przedmioty – mówi jeden z polonistów.

Sanepid zapowiada tymczasem kontrolę ułożenia planów lekcji w placówkach oświaty. Sankcji raczej nie będzie. Inspektorzy chcą uświadomić nauczycielom, że można ułożyć przyjazny dla ucznia rozkład zajęć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Spór o edukację seksualną

Energetyczny prolog!

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~max 8-12-2006 10:06
macie racje na zastepstwach jak nie ma nauczycieli to potem robia 3 lekcje pod rzad a nie powinno tak byc powinn byc lekcja ale jakas luzniejsza zaby porozmawiac albo cos innego a nie dwa polski a potem jeszcze 3 w zastepstwie czy matematyka ja chodze do zsz4 i mam 3 lekce pod rzad nieraz sie przydaje ze sa razem 3 a nieraz nie chce sie siedziec ale nie mam co nazekac ale z innymi przedmiotami i planami to jes do dupy jak sa zastepstwa
~Do Sanepid 8-12-2006 14:54
Weźcie również pod "oko" klasy najmłodsze. Dzieci siedzą w ławkach i na krzesłach nieodpowiadającemu ich wzrostowi. Szkoły udają, że nie mam problemu. Proponuję kontolę wszystkich plaówek by stwierdzić niedociągnięcia.
~chemiq 8-12-2006 15:00
Zapraszamy kontole do chemika!!
~ponury grabarz 8-12-2006 17:10
Niestety, widzę że większość licealistów myśli tak, jak prosperowało się w podstawówce- tzn. przede wszystkim ma być przyjemnie i niemęcząco. Przypałyby się jakieś gry i zabawy w trakcie lekcji, żeby łapki odpoczęły od trzymania długopisów, do tego nauczyciel co piętnaście minut powinien opowiadać kawał, żeby lekcje nie były nudne. Na przerwę wychodzimy równo z dzwonkiem, do klasy wchodzimy po dzwonku jak najdłużej. A potem pretensje do całego świata, że matura słabo wypadła.
~uczeń 8-12-2006 18:07
plan lekcji?... mam 4 polskie jednego dnia i nie są to zastępstwa.. trochę męczące ale można wytrzymac.. :)
~uczennica 8-12-2006 18:46
w jednym dniu mam chemie na pierwszej potem biologie i matme. a czasem to gegra matma angielski fizyka. I tak 6 godzin czasem aż trudno wytrzymać!!
~uczennica 8-12-2006 19:17
I tak najgorsze jest to, że klasa o profilu bardziej humanistycznym ma poprzez zastępstwa więcej fizyk w tygodniu niż klasa matematyczno-fizyczna. Większość osób ma już dość tego przedmiotu bo nie po to szliśmy do takiej klasy żeby na przykład zdawać maturę z fizyki. Kolejną sprawą jest to, że często jak ma się zastępstwo na ostatniej lekcji i mamy tzw. "godzinę dla siebie" to nie możemy iść do domu tylko musimy siedzieć w tej szkolei się męczyć.
~Kocham Olę F. 8-12-2006 20:02
A ja mam 3 razy w tygodniu po 8 i 2 razy po 7 lekcji . :)
~monia 8-12-2006 21:10
Przyjedzcie na KK i zobaczcie,jak studenci maja ulożony plan.....Często zajęcia prowadzone są od 8.00-18.00 a ostatnie zajęcia to wyklady....
~=)* 8-12-2006 21:39
Ja nie narzekam. Uważam że jest spoko, przynajmniej u mnie w szkole. Jedynka rządzi!!!!!!!!!!!
~Gimnazjum nr1 9-12-2006 13:56
Zapraszamy do 1!!!ale w sumie to Plan jest spoko
~paulina 9-12-2006 14:02
KK wielki autorytet pff hehe
~Arek 9-12-2006 14:05
O co ta cała afera? Nie widzę żadnego problemu w tym, że mam dwa przedmioty pod rząd. Dzięki temu mogę się więcej nauczyć w jeden dzień, bo czasem jedna lekcja nie wystarcza na przerobienie danego zagadnienia.
~mała 9-12-2006 15:08
ja też miałam po 8 godzin lekcyjnych pod rząd 3 te smae przedmioty a potem jescze nauka do 2 w nocy w domu i przezylam szkoła to szkoła a ,że wiele uczy się wkuwania w szkole zamiast normalnego myslenia to juz do MEN trzeba mieć pretensje
~niunia 10-12-2006 8:12
tymi problemami powinien zająć się kurator. Jest ich o wiele więcej: sprawdziany kilka dziennie,klasówki kilka w tygodniu, zadania domowe zadawane na dni wolne i święta,ordynarne odzywki nauczycieli do uczniów...jest tego sporo
~drzemlik 10-12-2006 15:24
To,że dyrektorzy nie mogą wszystkim dogodzić układając plany lekcji-to jasne,ale oni wiedzą,że na pierwszym miejscu są uczniowie i wygoda nauczycieli to rzecz wtórna. Oczywiste-inspektorzy san-epidu do planów lekcji nic nie powinni mieć- to sprawa nadzoru pedagogicznego,niestety ten nadzór jak wynika z wielu przekazów zwyczajnie"spi",koncentrując się na papierkach(by były właściwego koloru,wielkości napisane na komputerze - ale już tresć nie jest tak istotna ). Jeszcze raz powiedzmy - jeżeli dyrektor nie potrafi ułożyć zgodnego z zasadami podziału godzin nauczania,to powinien przestać pełnić swoją funkcję (UWAGA - SĄ ZASADY REGULUJĄCE UKŁADANIE PLANU LEKCJI - TRZEBA SIĘ ICH ZWYCZAJNIE MAUCZYĆ ! )

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Park już gotowy

Chcą odwołania przewodniczącej

Równowaga między kulturą a naturą

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
745
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%