MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Złe oznakowanie… jeszcze do końca roku

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 25 sierpnia 2017, 6:33
Aktualizacja: Sobota, 26 sierpnia 2017, 7:11
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Do 30 czerwca tego roku lokalne samorządy miały czas na wprowadzenie nowego oznakowania poziomego. Miejsca postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych zamiast tradycyjnych kopert mają otrzymać kolor niebieski. Choć jest już „grubo” po terminie, to Jelenia Góra ma jeszcze sporo do zrobienia.

Aktualizację wymusiło rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 roku. Zgodnie z nim znak P-24 czyli „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” powinno zostać oznakowane na jezdni kolorem niebieskim. Na jego wykonanie samorządy miały czas do 30 czerwca, po tym terminie stare koperty stały się pasem wyłączonym z ruchu. Bardzo duże zaległości w nanoszeniu nowego oznakowania ma Jelenia Góra.

- Przypominaliśmy o tym w marcu, ale podobno nie było na to pieniędzy. Dodatkowo na wprowadzenie nowego oznakowania nie chciał zgodzić się konserwator zabytków, ale w końcu udało nam się go namówić. Dzisiaj mamy taki stan, w którym według różnych interpretacji te stare oznakowania są niezgodne z prawem – żali się Stanisław Schubert - społeczny rzecznik osób niepełnosprawnych ziemi jeleniogórskiej.

- Nie dotrzymaliśmy terminu z prostego powodu, mieliśmy inne zobowiązania dotyczące inwestycji i działań drogowych. Nagle byliśmy zmuszeni wyłączyć część z nich i przeznaczyć środki na przemalowywanie miejsc parkingowych. My to zrobimy, bo tak stanowi prawo, ale ich wykonanie zajmie nam jeszcze kilka dobrych miesięcy – mówi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

W mieście łatwiej jest znaleźć miejsca postojowe ze starą kopertą, niż z nowym niebieskim oznaczeniem, a należy podkreślić, że nie jest to kwestia wizualna, ale przede wszystkim prawna. Coraz częściej osoby niepełnosprawne spotykają się z drogowym cwaniactwem, kierowcy wykorzystują brak prawidłowego oznakowania miejsc postojowych w naszym mieście.

- Wczoraj mieliśmy taką sytuację na parkingu Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych – opowiada Stanisław Schubert – kiedy cztery pojazdy zaparkowały tutaj na pół dnia. Gdy w końcu ich właściciele przyszli, to powiedzieli, że te oznakowanie nie jest już aktualne, więc mogą stawać gdzie chcą.

Nie do końca tak jest. Na szczęście po stronie osób niepełnosprawnych stanęła jeleniogórska policja. - Kierujący posiadający karty wydawane osobom niepełnosprawnym przez prezydenta bądź starostę, gdy zaparkują w miejscu dla nich zastrzeżonym, nawet jeśli będzie to tradycyjna koperta, to będą traktowane zgodnie z zasadami prawa o ruchu drogowym, czyli będą miały dostęp i możliwość parkowania w tych miejscach - zapewnia st. asp. Henryk Mieszała, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów na bieżąco poprawia oznakowanie poziome w miejscach postojowych dla osób niepełnosprawnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Lekceważenie prawa 25-08-2017 7:34
Parkując na kopercie czy miejscu nieaktualnie oznakowanym dla niepełnosprawnych , nie popełniamy wykroczenia przepisy nie obowiązują i Policja nie ma prawa nas ukarać, mają pilnować przestrzegania prawa. Przed wieloma marketami są już wymalowane na niebiesko miejsca dla niepełnosprawnych, pozostały jednak miejsca ze starymi oznaczeniami na których można wszystkim bez problemów parkować Z pretensjami należny udać się do właściciela terenu bo to on nie dopełnił obowiązku i nie zastosował obowiązujących oznaczeń
~Kim 25-08-2017 8:46
Artykuły w lokalnych mediach opisują fuszerkę za fuszerką jakie miasto funduje mieszkańcom, a jak zwykle odpowiedzialności urzędniczej nikt nie poniesie. Już śmieszne są te tłumaczenia prezydenta i z-cy prezydenta. Barejada na całego w mieście.
~JG 25-08-2017 9:03
Żaden przyzwoity człowiek nie stanie na miejscu ze starym oznakowaniem, bo się domyśla tego i owego. Gdyby ludzie potrafili szanować ustalone prawa, to te wszystkie dodatkowe koszty nie byłyby potrzebne. Są ważniejsze rzeczy do sfinansowania.
~Niepełnosprawny 25-08-2017 9:09
Dlaczego Zawiła łamie prawo i nie został ukarany zabrakło mu pieniędzy dla siebie na podwyżkę ma.
~ 25-08-2017 9:15
"Kierujący posiadający karty wydawane osobom niepełnosprawnym przez prezydenta bądź starostę, gdy zaparkują w miejscu dla nich zastrzeżonym, nawet jeśli będzie to tradycyjna koperta, to będą traktowane zgodnie z zasadami prawa o ruchu drogowym, czyli będą miały dostęp i możliwość parkowania w tych miejscach" - fajne tłumaczenie - oczywiście, że będą miały dostęp i możliwość parkowania, ale to samo dotyczy pozostałych kierowców - stare oznakowanie jest w tym momencie niezgodne z prawem :)
~Widzę. 25-08-2017 9:29
Trele morele.Czcza dyskusja ,lepiej zabierzcie się za cwaniaków którzy parkują na "lewe zezwolenia" lub na dziadka. Młode kozy i karki w audicach czy beemwicach z ciemnymi szybami .Ani straż ani policja nie interweniuje.Nie chcą czy się boją.
~ 25-08-2017 9:58
Co z tego, że oznaczenia są już nieaktualne, Człowiekowi zdrowemu nie powinno w ogóle przyjść do głowy, aby zaparkować na takim miejscu. Osoby, które się tłumaczą, że nie jest już to zgodne z literą prawa i tam stawiają swoje złomy, są po prostu wykolejeńcami społecznymi z bardzo małym móżdżkiem. Choć miasto nawaliło, to człowiek niepełnosprawny nie może mieć takiej sytuacji, że nie ma gdzie zaparkować. Niech zdrowy na ciele zamieni się chociaż na jeden dzień z osobą niepełnosprawną, może wtedy zrozumie, jaką mękę w naszym kraju Ci ludzie muszą przechodzić, a do tego jeszcze ktoś im "podbiera" miejsca (bo może)
~lesław 25-08-2017 11:32
Pan prezydent Zawiła nie miał czasu,bo wiece KOD były pilniejsze.Jemu wolno łamać prawo WŁADZA .Takim to wolno.Kto im zabroni.
~cykadoLesława 25-08-2017 11:49
Pełna ZGODA
rymcycymcy 25-08-2017 14:00
Złe oznakowanie może trwać krócej niż do końca roku ! ...pierwsze opady śniegu przykryją zarówno to złe ...jak i dobre ! :)
~KLM 25-08-2017 16:31
c..j z taką włADZĄ...prezydent ,dwóch zastępców kasę biorą i jak zwykle wszystko spierrdolą
~zemścisław kłamczyński 25-08-2017 17:57
jeszcze tylko specjalne miejsca dla działaczy pisu i księży KK. wtedy będziemy prawdziwie nowoczesnym krajem, wzorem do naśladowania.
~joł 25-08-2017 19:34
"Dodatkowo na wprowadzenie nowego oznakowania nie chciał zgodzić się konserwator zabytków, ale w końcu udało nam się go namówić." - Bardzo proszę mi wyjaśnić co do znaków drogowych ma konserwator zabytków??? Ktoś wie? Dzięki za odpowiedź.
~paradise 25-08-2017 20:38
Dlaczego cisza o schronisku dla zwierząt przy ul. Spółdzielczej!!??? psy i koty nadal cierpią! Kto był tam ostatnio to wie w jakim koszmarze przebywają koty!!!!Proponuję p.p. Ragielów wsadzić do tej ciemnicy, gdzie siedzą koty!!!!
~juulaa 25-08-2017 22:36
czerwona kostka oddzielająca miejsca parkingowe wyblakła jest mało widoczna a kierowcy parkują tak jak by tylko oni mieli prawo do miejsca nagminnie ustwjają swoje autka tak że z żadnej strony inne auto się nie mieści czyli zajmują dwa miejsca i to często na dwa,trzy dni ale co tam ważne że zaparkował a inni niech szukają miejsca!:(((
~ufo 25-08-2017 22:43
Wiele miejsc dla niepełnosprawnych znajduje się bez sensu po środku bez policzenia równych odległości na każde auto w związku z czym ostatnie auto się nie mieści ale co to kogo obchodzi że miejsca się marnuje
~No tak 25-08-2017 22:47
A mnie to wszystko jedno, czy parking dla osób niepełnosprawnych jest pomalowany na niebiesko, czy nie. Widząc znak wózka ♿, każdy liczący się z osobą niepełnosprawną powinien parkować gdzie indziej w miejscu dozwolonym, a nie zasłaniać się przepisami. Wykorzystujący te zapisy, to ignorancji nie mający empatii dla osób niepełnosprawnych i ich schorzeń 😠
~dinki 27-08-2017 22:51
Tłumaczenia Zawiły jak zwykle zawiłe... Co Complex robi jeszcze u sterów tego miasta oprócz pogrążania go w niebycie?? Szczyt arogancji - skoro wchodzi nowe prawo, włodarze muszą się do tego przystosować a nie chrzanić farmazony, że są zaskakiwani. Pała panie Zawiła, dwója z minusem! A na demonstrację przed sądem ma Pan czas?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Porównaj ceny z Jelonką.com

Policyjna akcja "Pieszy"

Remont hali sportowej

Sytuacja w spółce Sanikom

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
361
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%