MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Zjednoczeni przez czar migawki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 4 grudnia 2008, 20:13
Aktualizacja: Piątek, 5 grudnia 2008, 8:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu członków Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego spotkało się dziś w siedzibie JTF na dorocznej wystawie zbiorowej swoich fotografii. W galerii przy Podwalu 2a zrobiło się ciasno jak nigdy.

– Poprosiliśmy naszych członków o dwie fotografie. Wszystkie złożyły się na tę wystawę. Wszystkiego dopilnował Tadeusz Biłozor i udało się ekspozycję zorganizować i otworzyć – mówi Janusz Pytel, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Na ścianach „ciasnej, ale własnej” – jak napisał Jan Foremny – galerii zawisły zdjęcia prezentujące różny świat i różne spojrzenia: od dalekich zakątków świata do najbliższej Jeleniej Góry. Od pełnego realizmu do abstrakcji. Od człowieka w centrum kadru po makrofotografię. Wszystkie prace zachwycające, a jedna – szczególnie.

To zdjęcie Wacława Narkiewicza z al. 15 Grudnia i stojącym tramwajem na przystanku. Fotografia wyróżnia się na tle innych nie tylko czasem jej wykonania (zdjęcie powstało przed 1969 rokiem, ale i subtelną siłą czerni i bieli. Pan Wacław to "chodząca historia" JTF i jeden z pionierów jeleniogórskości w stolicy Karkonoszy, którą fotografuje już od wielu, wielu lat. Opisaną fotografię będzie można zobaczyć na jutrzejszej wystawie Wokół Jeleniej Góry w Biurze Wystaw Artystycznych.

A doroczna ekspozycja w JTF to okazja nie tylko do pochwalenia się swoimi najlepszymi kadrami, lecz także (a może przede wszystkim) do spotkania i wymiany myśli skupionych wokół fotografii właśnie. Niektórzy członkowie towarzystwa mieszkają aż w Zawidowie, wielu pracuje i nie może zbyt wiele czasu poświęcić na takie chwile. Wśród nich choćby dr Kazimierz Pichlak, znany lekarz, a przy okazji ceniony fotografik, którego dzieła także można obejrzeć na wspomnianej ekspozycji.

– W tym roku spotkamy się jeszcze dwa razy – mówi Janusz Pytel. Za tydzień rozstrzygnięty zostanie Konkurs Miesiąca „Grudzień”, a za 14 dni jeleniogórscy fotograficy podzielą się opłatkiem i wybiorą Zdjęcie Roku spośród prac nadesłanych na wspomniane konkursy.

Na dorocznej wystawie zaprezentowano prace Tadeusza Biłozora, Andrzeja Borowskiego, Eugeniusza Budzyńskiego, Wojciecha Bykowskiego, Tatiany Cariuk, Jana Foremnego, Teodora Gutaja, Roberta Kwiatkowskiego, Ryszarda Literackiego, Piotra Matygi, Wacława Narkiewicza, Janiny Peikert, Kazimierza Pichlaka, Mariusza Popławskiego, Janusza Pytela, Jacka Szczerbaniewicza, Dariusza Szczurka, Jerzego Wiklendta i Jolanty Wilkońskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Monitoring w Radomicach

Konkurs dla seniorów

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Pyzdra 4-12-2008 22:32
GRATULACJE!!! Pomysł wspaniały!
~Sabath 4-12-2008 23:19
wszystkie są piękne ale zawsze ta jedna może przyciągnąć oko
~GitaP 5-12-2008 1:25
Brawa dla Mariusza Popławskiego, najlepsze fotki tylko u Niego :-)
~Fototo.. 5-12-2008 6:50
I ja tam byłem...Choć czasmi niektórzy krytykują i narzekają na to towarzystwo to jednak jestem zadowolony z uczestnictwa w jego działalności, bo jest to działalność czysta bez żadnych dotacji. Nie jest sztuka robić sztukę za czyjeś pieniądze, tak jak to ma miejsce w podobnych placówkach w mieście.Cieszy fakt,że oprócz nestorów fotografii przybywa nowych i młodych zdonych w towarzystwie,przyczyniając się do konfrontacji artystycznego doświadczenia z siłą młodości. Dobrze oddaje ten fakt pierwsza fotografia przy artykule, trafnie dobrana przez Tejo.
~AgnieszkaM 26-12-2008 18:18
Gratulacje Panie Januszu! Proszę informować starych znajomych o takich fajnych imprezach, też się chętnie wybiorą :))
~ago od kosmosu 11-01-2009 9:10
Na pierwszym zdjęciu obok nestora fotografii młody człowiek, który niedługo sam ma swoją wystawę; fajnie, że został wtedy na nim uwieczniony.
~ago od kosmosu 16-01-2009 19:53
od dzisiaj

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Tak nie wolno parkować!

Popłynęli dla dzieci  

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
299
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%