MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zimowy sport na czterech łapach – Husqvarna Tour 2012

Wiadomości: Jakuszyce
Środa, 21 grudnia 2011, 0:49
Aktualizacja: 0:54
Autor: red.
Fot. użyczone
VI edycja jednego z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów w Europie – Husqvarna Tour rozpocznie się już niebawem, bo 5 stycznia. 70 ekip najlepszych maszerów z całego świata, w ciągu 4 dni pokona prawie 150 km trasy. To niecodzienne widowisko, z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę kibiców, nie tylko zwolenników sportów zimowych.

Na początku 2012 roku w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby, rozegra się jeden z najtrudniejszych, międzynarodowych średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów - Husqvarna Tour. Na trasie Biegu Piastów do rywalizacji stanie rekordowa liczba 70-ciu załóg z całej Europy.

Podczas ostatniej edycji na starcie mieliśmy rekordową wówczas liczbę psów - ponad 400. W tym roku będzie ich już 700! – powiedziała Marta Winiarek-Miętus, rzecznik prasowy zawodów Husqvarna Tour.

W tym roku wyścig Husqvarna Tour jest rozgrywany w formule „midowej” (4 etapy) lub „sprinterskiej” (4 etapy). Ponadto, każda z formuł podzielona jest odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu oraz klasa skijouring - 1-2 psy w zaprzęgu. Do pokonania prawie 150 km trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy. Sport ten, choć nietypowy, jest dobrze znany na świecie i coraz bardziej popularny w Polsce. W zawodach psich zaprzęgów, Polacy odnoszą coraz większe sukcesy - wielokrotnie stawali na podium najbardziej znanych gonitw.

Najważniejszą cechą charakterystyczną dla ducha tej dyscypliny są ludzie i ich najlepsi przyjaciele – psy. Zwierzęta są bardzo oddane swoim właścicielom. Wynika to z ciągłej opieki, pielęgnacji i dbałości o stan zdrowia zwierząt. Poza tym startujące ekipy - co widać każdego roku podczas Husqvarna Tour, czerpią niezwykłą radość z możliwości wspólnego ścigania się po zaśnieżonych trasach. Wyścigi psich zaprzęgów to bowiem sport rodzinny, wszyscy w rodzinie muszą pracować na sukces. Sport ten to niezwykle trudna dyscyplina, w której odnosi się największe sukcesy, oczywiście tylko wtedy, kiedy istnieje silna więź, oparta na zaufaniu pomiędzy psami i ich właścicielem – dodaje Marta Winiarek Miętus.

– Bycie maszerem oznacza całkowitą zmianę stylu życia. Każda chwila podporządkowana jest psom, ich rozwojowi i pielęgnacji. Ten sport trzeba kochać. Na mecie nic nie dostarcza tyle radości, jak błękitne błyszczące oczy psów i ich radośnie merdające ogony. Pomimo zimna i zmęczenia jesteśmy szczęśliwi, że miesiące przygotowań nie poszły na marne. Wiemy, że w przyszłym roku pojawimy się w tym samym miejscu, na tych samych zawodach - tylko po to, by doświadczyć tych samych emocji. Do tegorocznej edycji Husqvarna Tour mam dwanaście przygotowanych psów, w tym Pepe, który zaginął na 103 dni – mówi Łukasz Paczyński, wieloletni maszer i uczestnik międzynarodowych zawodów m.in. Husqvarna Tour.

Historia wyścigów psich zaprzęgów liczy już ponad 100 lat – jest to niezwykła dyscyplina, która łączy w sobie wielkie sportowe emocje oraz ukazuje doskonałą współpracę ludzi i psów. To wszystko sprawia, że Husqvarna Tour jest ciekawym przeżyciem dla każdego miłośnika sportu i zwierząt, bez względu na wiek.

Program zawodów

5 stycznia 2012r.
11:00 : start do 1 etapu SPRINT , 11 km ( 6 psów), 15 km ( 12 psów, Skj )
13.00 : start do 1 etapu MID - 30 km ( 2 x 15 km )

6 stycznia 2012r.
13:00 : start do etapu 2 SPRINT – 11 km ( 6 psów) i 15 km ( 12 psów, Skj).
18.00 : start do etapu 2 MID - 30 km ( etap nocny ).

7 stycznia 2012r.
11.00 : start do etapu 3 SPRINT –11 km i 15 km.
13:00 : start do etapu 3 MID - 30 km.

8 stycznia 2012r.
9:00 : start do etapu 4 SPRINT – 11km i 15 km.
11:00 : start do etapu 4 MID – 15 km.
14.00 : Ceremonia Dekoracji Zwycięzców oraz wręczenie nagród

Więcej informacji na www.husqvarna.pl i www.borderrush.com

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chojnik Maraton dla twardzieli

Bus był zepsuty?

Giną woreczki na psie odchody

Promesa dla powiatu

Bilety MZK też podrożeją?

37. MFTU rozpoczęty!

PiS apeluje do mieszkańców

Dużo drożej za śmieci

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
600
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%