MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zimowe przebudzenie w naturze

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Piątek, 27 stycznia 2012, 8:53
Aktualizacja: 9:12
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Miłą niespodzianką zimowych spacerów jest dostrzeżenie pączków na drzewach leszczyny w i krzaczkach jagód, które pojawiły się po wielu ciepłych styczniowych nocach. Czy mrozy sprawią, że jagód i orzechów laskowych będzie w tym roku mniej?

Natura przygotowana jest na kaprysy pogody. Mimo że grudzień i styczeń były dosyć ciepłymi miesiącami, a na stokach, gdzie jest więcej słońca niektóre rośliny wypuściły już pączki, to dzisiejsze mrozy nie powinny mieć większego wpływu na owocowanie.

Okazuje się bowiem, że kwiatostany męskie świetnie znoszą zimę i ujemne temperatury, a pączki jagód jeszcze nie są na tyle rozwinięte, by mróz wyrządził im jakieś szkody.

- Większym zagrożeniem dla roślin są nieoczekiwane opady śniegu w maju, jak zdarzyło się w ubiegłym roku, kiedy to rośliny już zdążyły wypuścić młode listki i rozbudzić się w pełni po zimowej wegetacji. Przez taką anomalię pogodową w wyższych partiach gór było znacznie mniej buczyny, czy jagód. Dodatnie temperatury, jakie panowały w grudniu oraz pierwszej połowie stycznia, i mróz nie stanowią większego zagrożenia dla owocowania roślin - powiedział Sławomir Orłowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Śnieżka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sprawdzian w górach

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Seniorzy świętowali

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 27-01-2012 20:39
.. fotki robione pod Grzybkiem ! .. tutaj jest cieplej .. bo spacaruja tutaj ludzie i pieski !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Spór o edukację seksualną

Złoty Krokus dla...

Finał z przytupem

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
212
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%