MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Karkonosze 2030?

Wiadomości: Region
Piątek, 13 stycznia 2017, 7:46
Aktualizacja: Sobota, 14 stycznia 2017, 8:35
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Trwają przygotowania kandydatury Polski i Czech do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku. Jedna z najważniejszych sportowych imprez miałaby się odbyć w Karkonoszach, co byłoby doskonałą, ale też kosztowną promocją regionu.

Droga do organizacji znakomitej imprezy jest bardzo daleka, ale już teraz samorządy Szklarskiej Poręby, Karpacza i Jeleniej Góry wyrażają chęć współpracy w tym zakresie. Chęci są też po drugiej stronie Karkonoszy, a więc w Republice Czeskiej. Według wstępnych ustaleń zawody w Polsce miałyby się odbywać w Jeleniej Górze, Karpaczu, Szklarskiej Porębie oraz w Szczyrku.

Formalnie, o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich może ubiegać się wyłącznie Polski Komitet Olimpijski, ale do tego potrzeba najpierw listu intencyjnego podpisanego przez wszystkie miejscowości, które miałyby być gospodarzami Igrzysk. Niezbędne jest też wsparcie rządu, więc to droga daleka, ale czasu na ostateczne przygotowanie oferty mamy trzy lata.

Jak udało nam się ustalić, władze miejscowości naszego regionu podchodzą do inicjatywy z nadzieją i wiarą w sukces. Według planów ceremonia rozpoczęcia ZIO Karkonosze 2030 odbyłaby się we Wrocławiu, a zakończenie w Pradze.

Konkurencje:
Jelenia Góra: łyżwiarstwo figurowe i szybkie, curling.
Karpacz: bobsleje, saneczkarstwo, snowboard, ski cross.
Szklarska Poręba: biegi, biathlon, biegi do kombinacji norweskiej.
Szpindlerovy Młyn: narciarstwo alpejskie (zjazd w Szczyrku)
Harrachov: skoki narciarskie, skoki do kombinacji norweskiej
Mała Upa, Pec pod Śnieżką: ski slope style, half pipe, snowboard równoległy
Liberec: hokej na lodzie.

Wstępne propozycje wskazują na niezbędne inwestycje, których część bez względu na decyzje MKOl będą realizowane (m.in. przebudowa Polany Jakuszyckiej za kwotę ok. 100 mln zł). Jelenia Góra miałaby postawić na lodowisko i jak mówi prezydent miasta – to bardzo dobry pomysł. - Jesteśmy gotowi, żeby się włączyć. Jeszcze trzeba parę szczegółów uzgodnić, ale dlaczego nie – powiedział Marcin Zawiła. - Oczywiście niezbędna będzie zewnętrzna pomoc, na razie jest idea i nasza gotowość – dodał prezydent Jeleniej Góry, który liczy przy okazji, że impreza przyczyni się do budowy łącznika z S3 od obwodnicy Bolkowa do obwodnicy Maciejowej.

Zdaniem burmistrza Szklarskiej Poręby jest to bardzo odważny, ale realny pomysł, a władze nie powielą błędów Krakowa, który zainwestował ogromne środki nie pytając mieszkańców o zdanie, po czym wycofał się z kandydowania po miażdżącym wyniku referendum. - 2030 rok to będzie po dwóch Igrzyskach w Azji – kolejne przypadną na Europę, więc dlaczego z Czechami nie wystąpić o to mając już rozbudowaną Polanę Jakuszycką. Myślę, że dużo młodszy ode mnie burmistrz, który będzie po mnie, powie „tamten dziadek dobrze wróżył Karkonoszom” - powiedział Mirosław Graf, burmistrz miasta pod Szrenicą, który zwraca uwagę, że inwestycja na polanie będzie okazją do wcześniejszego przetestowania tras np. przy organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

Inicjatywę całym sercem popiera Julian Gozdowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, który spełnił już marzenie wielu polskich sportowców i kibiców dzięki organizacji Pucharu Świata w biegach narciarskich na Polanie Jakuszyckiej.

- Zachwycam się tym pomysłem, ma bardzo dużą szansę realizacji, ale nawet jeśli się nie uda, to Jelenia Góra, Szklarska Poręba i Karpacz bardzo mocno zaistnieją na świecie – przyznał Julian Gozdowski, który z nadleśniczym Zytą Bałazy przedstawił plany inwestycyjne na rzecz miłośników narciarstwa biegowego. - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych już pobłogosławił to, co chcemy robić – zapoznał się w szczegółach z dużymi zmianami w trasach wyczynowych, które muszą być bardzo poszerzone. Dyrektor Tomaszewski przyjął nas bardzo przyjaźnie i ogromnie mnie zaskoczył mówiąc, że „to oczywista oczywistość, że trzeba wam pomóc, bo robicie to dla lasów i dla Polski” – powiedział Julian Gozdowski.

W poprzednich latach nie powiodły się plany organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Zakopanem oraz Krakowie, ale jak mówią inicjatorzy – do trzech razy sztuka. Co ciekawe, pomysł organizacji najważniejszej imprezy sportów zimowych w Sudetach mieli już Niemcy w 1936 roku, jednak wtedy zdecydowano się na Garmisch-Partenkirchen.

Ogłoszenia

Czytaj również

KFS, jak z niego skorzystać?  

Zimowa wycieczka

Kto do Senatu?

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~wj 13-01-2017 8:11
Żeby nie zakończył się ten projekt tak jak w Krakowie gdzie kolesie kolesiów zarobili na analizach parę baniek i temat zakończył swój żywot !!!
~Abc 13-01-2017 8:12
Ciekawe, czy Czesi nadal nic nie wiedzą, http://naszesudety.pl/olimpiada-w-karkonoszach-z-czechami-czesi-zdziwieni!.html W każdym razie gorąco popieram. Może przy okazji poprawiłby się dojazd do Jeleniej Góry?
~M 13-01-2017 8:16
Czy ktoś tu ma kontakt z bazą? Nie wspominając o tym, że nie mamy absolutnie nic, co można by było wykorzystać do tego projektu (areny/drogi/hotele na odpowiednim poziomie/restauracje - długo by wyliczać) to nie mamy również odpowiednich gór (ciekawe gdzie odbyłby się zjazd na poziomie olimpijskim), a i zimy coraz słabsze, kończąc na braku pieniędzy - te imprezy nigdy się nie zwracają, i nie mówcie, że pozostaną obiekty do wykorzystania, bo na całym świecie po imprezach one po prostu w większości niszczeją. Ale co tam - usankcjonuje się komitet organizacyjny, wytrzepie kasę, a na końcu protokół zniszczenia.
~xyz 13-01-2017 8:58
chyba ktoś potrzebuje lekarza.... ;)
~jan 555 13-01-2017 9:02
Oj chyba zbliżają się wybory samorządowe..
~c 13-01-2017 9:11
13-01-2017 08:16 | ~M Masz rację. Samorządy do obiektów sportowych zawsze dokładają. Ale co tam różowe okularki i robimy stadion w Karpaczu. Absurdalne decyzje. Lepiej skupmy się na trasach narciarskich. Bo narciarzy chyba jest więcej niż lekko atletów. To zaprocentuje w przyszłości a nie stadion. Przydała by się zmiana w KPN bo blokują wszystko i nowy inwestor na kopie i złotówce.
~zenek345 13-01-2017 9:24
jakas kpina - olimpiada w karkonoszach. Ze smiechu padne. Najwazniejsze aby koledzy zrobili studium mozliwosci z 5 baniek, pozniej studium wykonalnosci za 10. Wlodarze odwiedzili miasta organibzatorow dotychczasowych igrzysk zimowych - najlepiej zima 3 miasta w sezonie po tygodniu a pozniej stwierdzili ze jednak nas na to nie stac - na szczescie bo wtedy mkol zabral by nam jeszcze kilkadziesiat milionow. Trzeba byc chorym aby myslec wogole o organizacji igrzysk...
~do 9:11 13-01-2017 9:45
Przecież, to nie ma się odbywać na terenach KPN-u i po co taki komentarz. Czytam wielokrotnie nagonki na KPN , ale też czytam artykuły zamieszczone na Jelonce, że robią wiele dobrego np ostatnio pomogli goprowcom. Widocznie masz jakiś uraz do KPN-u :(
~leo 13-01-2017 9:49
Należy natychmiast powołać komitet, zatrudnić 100 przyjaciół królika z pensjami koło 20 tysi i działamy!!!
~czesio 13-01-2017 9:53
Gdyby nie KPN, to Kotlina Jeleniogórska byłaby chyba najzamożniejszym regionem Polski. Coś jak doliny w Alpach, gdzie ludzie praktycznie żyją z narciarzy. Przyjeżdżaliby tu mieszkańcy Berlina, Drezna, Chemnitz, nie wspominając o polskich miastach. Całe Karkonosze mogłyby stanowić wspólny polsko-czeski region narciarski, plus jeszcze Izery.
~czesio 13-01-2017 9:53
Igrzyska tutaj to oczywiście głupi pomysł.
~Real 13-01-2017 11:33
9:53 masz rację. W innych krajach parki narodowe skupiają się na tym, co najbardziej niszczy przyrodę. Na dewastacji środowiska w sezonie LETNIM. W sezonie zimowym co może zniszczyć narciarz, łebek kosodrzewiny zetnie? "Chwast" odrośnie i tylko mu to wyjdzie na zdrowie, rozrośnie się bardziej w poprzek. Sezon zimowy to są kolosalne pieniądze. Sami polscy narciarze, ze 3-4 mln. ludzisków, wydaje rocznie PIĘĆ MILIARDÓW ZŁOTYCH na wyjazdy narciarskie. Polskie Karkonosze nawet nie mają możliwości... powąchać takiej kasy. Olimpiada? Już Niemiaszki chciały zrobić tutaj igrzyska, bodaj w 1940 r. Olimpiada w 2030 r., całym sercem jestem ZA. Ano właśnie sercem, bo ten wstrętny rozum podpowiada... tutejsi gamonie i tak wszystko spier....., pokłócą się, KPN zablokuje, ekolodzy wykryją sóweczkę...
~B+ 13-01-2017 11:58
"...ale jaja, ale jaja, ale jaja, ale jaja, ale jaja..."
~sk 13-01-2017 12:41
W ramach generalnej próby proponuję Burmistrzowi Szklarskiej Poręby uporządkowanie terenu i dojść do dworca PKP.
~wm 13-01-2017 13:04
Czego to już miało nie być : SKM, Port lotniczy , Pociągi do Wrocławia w 50 minut, Promenada nad Bobrem
~wtf? 13-01-2017 13:07
Z czym do ludzi??Karkonosze po tej stronie to III Świat jeśli chodzi o infrastrukturę i obiekty sportowe,pepiki nieco lepsi ale też bez szału w porównaniu do Zachodu.Może za 100lat i to jak dobrze pójdzie.
~konserwa 13-01-2017 13:43
potrzebny pilnie lekarz-RATUNKU!!!!!!!!!
~smog 13-01-2017 14:45
Robi spustoszenia w szarych komórkach.Pomyslodawców wszelkich idiotyzmów należy [poddać badaniom.
~zenek z jeleniej 13-01-2017 15:09
Skoro olimpiada w Karkonoszach, to po cholerę nam zakichany Wrocław czy Praga. Znicz olimpijski powinien zapłonąć w Jeleniej Górze - stolicy Karkonoszy! Mam nadzieję, że władze Jeleniej Góry nie prześpią tematu. To jedyny chyba sposób na pozyskanie dla naszego miasta nie tylko splendoru, ale przede wszystkim naprawdę wielkich pieniędzy, m.in. na lotnisko, łącznik do S3, stadion, wielofunkcyjną halę na wzór Liberca, na której mogłyby rozgrywać się zawody na lodowisku.
~trrr 13-01-2017 15:10
proponuje tym "pomysłodawcą"od siedmiu boleści znaleśc duża ściane rozpedzic sie zboirowo i pierdyknąć tzw.baranka to moze im sie polepszy...
~ramo 13-01-2017 15:53
Ale oco chodzi? Dworzec już jest wyremontowany :)
~ 13-01-2017 16:42
Psychiatra potrzebny od zaraz co za debile
~Inż. 13-01-2017 17:10
To polska mentalność właśnie. Właśnie, że super pomysł. Ten region ma ogromny i niewykorzystany potencjał i jestem przekonany, że można zrobić tutaj ośrodki zimowe w najwyższym światowym standardzie. Trochę więcej inwestycji, kilka dobrych restauracji (bo słabo) i przestaniecie marudzić, jak ludzie będą zostawiać w mieście dużą gotówkę. Już teraz widać jakie obłożenie ma Karpacz i Szklarska w długie weekendy, jakie kolejki samochodów tam jadą. Wiecie jak ciężko znaleźć nocleg na weekend w fajnym hotelu/apartamencie? A jak przyjadą do Karpacza, to po 3 dniach przyjadą do Jeleniej bo co robić przez 3 dni w Karpaczu po nartach.
~do Inż. 13-01-2017 17:51
Owszem można, ale Polandesz to za biedna kraina na takie inwestycje,do tego nie oszukujmy się ale pracowitością i pomysłowością też nie grzeszymy w porównaniu np. z Zachodnimi Niemcami.Ale za 100lat kto wie.
~yas 13-01-2017 18:14
Pomysł bardzo dobry - trzymam kciuki. Mam nadzieję, że pomysłodawcom nie zabraknie determinacji w dążeniu do celu.
~dm 13-01-2017 20:05
Nie ma takiej prawnej możliwości aby krajowy komitet komitet olimpijski zgłosił region jako gospodarza IO Więc zgłoszenie Karkonoszy jest niemożliwe. Nie można też zgłosić dwóch miast jako gospodarza Tak więc albo Karpacz albo szklarska Poręba albo inne konkretne miasto.
~maj 13-01-2017 22:21
Jelenia Gora - lyzwiarstwo szybkie? Wlasnie ostatnio ruszyla budowa 1-go (!!) w Polsce toru krytego w Tomaszowie Mazowieckim. Koszt 47 mln (w trakcie realizacji pewnie wzrosnie jak Termy) a jest to zadaszenie istniejacego toru (jednego z czterech w PL). Pozniejszy roczny koszt utrzymania szacowany jest na 2-4 mln zlotych rocznie. Hokej - kobiety i mezczyzni razem ponad 50 meczow w dwa tygodnie. To wszystko na jednym lodowisku w Libercu?
~do Abc 14-01-2017 5:00
naszesudety.pl to ściek i szambo, proponuję nie brać poważnie co wypisują w tym tabloidzie. We wrocławskim SKPS-ie ciągle śmiejemy się z tego "pudelka sudeckiego" z artykułami sponsorowanymi pisanymi na zamówienie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Dyski do remontu

Nadleśnictwo buduje wieżę widokową

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
618
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%