MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zimno pilnie poszukiwane

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 13 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 13 lipca 2006, 11:39
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Nawet ponad czterdzieści stopni Celsjusza pokazują w słońcu termometry. Są jednak – poza kriokomorami (gdzie bywa nawet minus 100 stopni i mniej), w regionie miejsca, gdzie można od upałów odetchnąć.

W kowarskich sztolniach panuje stała temperatura między 5 a 10 stopni Celsjusza. Kto nie znosi gorąca, może się tam dla ochłody wybrać.

Alpejskie powietrze schłodzone lodowatą wodą można poczuć przy wodospadzie Podgórnej w Przesiece. Akwen, który w tym miejscu powstał, jest ulubionym miejscem zimnych kąpieli dla śmiałków, którzy nie boją się zanurzyć w wodzie o temperaturze między 4 a 10 stopni Celsjusza.

Kto za wszelką cenę szuka zimniejszego powiewu, nie musi jechać za miasto. Można wpaść na zakupy do supermarketów. Najchłodniej jest w działach z mięsem, rybami warzywami i nabiałem. Choć w niektórych z nich pachnie niezbyt przyjemnie, co skutecznie uprzykrza ochładzanie się.

Gorzej jest w restauracjach i barach: nie wszystkie lokale w Jeleniej Górze są klimatyzowane, a szkoda. Jedyną „porcją” zimna są mocno schłodzone napoje, w tym kufle z piwem.
Upały cieszą gastronomów. – Im cieplej, tym większy utarg – mówią barmani z ogródków piwnych na placu Ratuszowym. Zdarza się, że nie nadążają z obsługą spragnionych klientów.

Na gorąco narzekają także pasażerowie autobusów MZK. – Tylko otwarte okna dają trochę przewiewu. Autobusy powinny być klimatyzowane! – mówi Mariola Skibińska, która codziennie dojeżdża do pracy pojazdami miejskiego przewoźnika. Nawiew zimnego powietrza mają tylko nowsze autobusy.

Upałów ma także dość Jesús Capote Lopes, jeleniogórzanin urodzony i wychowany na tropikalnej Kubie, mąż znanej aktorki Honoraty Magdeczko-Capote. – Jestem przyzwyczajony do gorąca, ale teraz to za bardzo daje popalić – mówi.

Wszyscy z utęsknieniem czekają na lekkie ochłodzenie. Ale – znając polską mentalność – kiedy zrobi się chłodniej, ludzie będą miło wspominać upały.

Ogłoszenia

Czytaj również

ODK do zameczku?

Dzięki nagrodzie odwiedzą stolicę

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Kamerka 13-07-2006 12:51
Jedna kamerka nie działa. Szkoda bo było fajnie.
~karkonosz 13-07-2006 13:14
Zawsze mozna znaleźć ochłodę w Śnieżnych Kotłach, nie zapominajcie o tym!
~D3 KORAL 13-07-2006 15:24
I co kwiczycie?? Jak wam przeszkadza to siedzieć w domu bo ja z upałem nie mam problemu. Pojade sobie nad wode zamocze sie i już po kłopocie. Jeżeli wam przeszkadza gorąc w autobusie to kupice sobie klime.
~banshee 13-07-2006 16:05
drogi Karkonoszu byłam dziś w Śnieżnych Kotłach i wróciłam opalona bardziej niż po tygodniu nad morzem, trudno się dziś było ochłodzić w naszych pięknych górach...
~karkonosz 14-07-2006 8:47
droga Banshee, widziałem Cię przy stacji przekaźnikowej, mmmm, smakowity kąsek, szkoda, że stary już jestem, pokazałbym Ci swoją jaskinię, w niej jest zawsze przyjemny chłodek...
~turysta 14-07-2006 12:18
a moze widzieliście mnie tam z góry, bo akurat sobie maszerowałem w głąb kotłów:P
~karkonosz 14-07-2006 13:01
Turysta, Ciebie akurat nie widziałem, bo patrzyłem na Banshee, a było na co popatrzeć - to opalone ciało... mniam! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przemysłowe Davos w mieście pod Śnieżką

Motocyklowe Karkonosze dzieciom

Piechotą przez Stromiec na Okole

Klub seniora zaprasza

Mikołajki wolontariuszy z kowarskiego Lema

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
909
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%