MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zima droższa niż przewidywano

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 10 marca 2011, 9:58
Aktualizacja: 10:00
Autor: RED
Fot. TEJO
O ponad 1,1 mln złotych przekroczone zostały koszty zimowego utrzymania dróg i chodników w mieście.

Wprawdzie wiosna za pasem, ale „w marcu jak w garncu”, a „kwiecień plecień tak przeplata...”. Znaczy to, że opady śniegu jeszcze mogą drogowców zaskoczyć, choć pewnie już nie w takim stopniu jak działo się to pod koniec listopada i w grudniu roku ubiegłego.

Tak czy owak miasto już podsumowuje zimowe wydatki i – jak pisze Cezary Wiklik, rzecznik urzędu – utrzymanie dróg zimą kosztowało o ponad milion sto tysięcy złotych więcej niż założono. Wiązało się z relatywnie długim okresem zimy i większymi, niż przeciętnie opadami śniegu. Jego najgrubsza pokrywa zalegała w mieście przez ponad pięć tygodni!

Co oznacza przekroczenie kosztów? Ano to, że ubytek środków należy uzupełnić, bowiem wydatki obciążają koszty letniego utrzymania. Więc miasto musi do całego interesu dołożyć. Póki co – pozostają do zaklejenia setki dziur, a do posprzątania – pobocza jezdni, na których zalegają pozimowe brudy. Część porządków „załatwi” deszcz, ale sporo pracy muszą też poświęcić temu zadaniu służby komunalne.

Tymczasem urzędnicy przygotowują strategię walki z zimą, która ma pomóc w zapewnieniu normalności w przypadku dużych opadów śniegu w nadchodzącym sezonie zimowym 2011/2012.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy wóz dla OSP Miłków

Wandalizm czy profanacja?

Duch Gór dla Ani

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~nor 10-03-2011 10:16
niech się cieszą, że od stycznia do dzis prawie nie pada
~Greg 10-03-2011 10:24
Nie pada już bardzo długo, mimo wszystko MPGK zaczęło zamiatać ulice z piachu dopiero wczoraj ! Ale się zdziwią jak spadnie snieg
~gribu 10-03-2011 10:53
Uważam, że najwyższy czas przyjrzeć się umowom z MPGK - zarówno dotyczącym utrzymania zimowego jak i dotyczących zieleni miejskiej. Zimą bowiem sam widziałem jak 25.12.2010 r. pług wyjechał z ul. Bacewicz w Ogińskiego, odgarniał i sypał solą z piaskiem. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że zaraz za nim jechał drugi pług, który niczym NIE SYPAŁ, ale za to zgarniał dopiero co wysypaną sól i piasek na pobocze!!! Skoro pojazdy mają GPS można to łatwo sprawdzić. Ponadto dlaczego Miasto płaci MPGK za samą gotowość do pracy (z tego co się orientuję ok. 200.000 zł miesięcznie)? Inne gminy w Polsce mają inaczej sporządzone umowy i płacą tylko za wykonaną pracę. Jeśli chodzi o zieleń miejską - kwoty wysokie, a kosi się zielsko (ciężko to nazwać trawą) 2-3 w roku!!!, czekając aż zielsko jest wysokości ponad 1m. Zanim u nas jest pierwsze koszenie, to w normalnych miastach jest już po drugim koszeniu.
~diabelek 10-03-2011 11:03
... w tym miescie jakies wszystkie słuzby zaskoczone, że w zimie śnieg, że na wiosne dziury, że piach na poboczach, że żarówki w latarniach trzeba wymieniać ... dziwny jest ten świat ... gdyby prawdziwa zima potrzymała od listopada do kwietnia, jak onegdaj bywało, zapewne by miasto zbankrutowalo ... ups, rymnęło mi sie przypadkiem ...
~ 10-03-2011 11:06
ŚCIEMA NA MAXA!!! ŻYJEMY W TALKIM KLIMACIE, A ZIMY ICH CO ROKU ZASKAKUJĄ!!! PARANOJA!!! SKUBIĄ NAS JAK CHCĄ. TYLKO RAZ WIDZIAŁEM PŁUG W SAMYM CENTRUM MIASTA. CENTRUM OLALI. SPOD ŚWIATEŁ CZĘSTO PRZEJEŻDŻAŁ TYLKO JEDEN WÓZ BO LODOWISKO BYŁO. WKUŹWIAŁO MNIE TO!!! TERAZ RATUSZ PRÓBUJE URABIAĆ LUDZI, ŻE NIE WYSTARCZY NA LATANIE DZIUR. A KTO MI ZWRÓCI ZA ZNISZCZONE PODWOZIE??? TO SĄ DOPIERO STRATY BO AUT JEST TYSIĄCE...
~diabelek 10-03-2011 11:12
... w tym miescie jakies wszystkie słuzby zaskoczone, że w zimie śnieg, że na wiosne dziury, że piach na poboczach, że żarówki w latarniach trzeba wymieniać ... dziwny jest ten świat ... gdyby prawdziwa zima potrzymała od listopada do kwietnia, jak onegdaj bywało, zapewne by miasto zbankrutowalo ... ups, rymnęło mi sie przypadkiem ...
~zBIGs 10-03-2011 11:39
najlepszym komentarzem jest fotka. Gratki dla TEJO.
~ja 10-03-2011 11:52
jakie odśnieżanie!!! kto??? kiedy??? wszyscy pamiętamy ulice czy chodniki,po których przejść się nie dawało więc powtarzam kto odśnieżał!!!! Jak zwykle przekręt bo na tym odśnieżaniu miasto zaoszczędziło a gdzie kasa popłyneła tego się napewno nie dowiemy bo fakture to nawet ja im moge wystawić ha ha ha WAŁEK JAK NIC
~WcPicker 10-03-2011 12:05
Nie pieprzcie głupot przecież zima z nami łagodnie sie obeszła. w styczniu niemal nie padał śnieg a nawet dodatnie temperatury chwile sie utrzymywały. Jeśli wydatki szacowano na podstawie ubiegłorocznej zimy to połowa tych pieniędzy powinna zostać w kasie. No chyba że to WAŁEK jest i wciskanie ludziom ciemnoty.
~ 10-03-2011 13:40
ale wał poszedł... zima śniegowa krótsza od poprzedniej a oni wydali więcej...
~xyz 10-03-2011 15:25
tak to jest gdy się sypie solą przy minus 25 stopniach... Efektu to nie przyniosło wtedy na drodze ale za to na fakturze dzisiaj już tak...
~swercru 10-03-2011 15:28
Ten milion to pewnie szef spółki już ma na kącie !
~k2 10-03-2011 17:02
wystarczy przejechac sie sudecka od hotelu merciure zeby zobaczyc jak pieknie sluzby wysprzataly pobocza wyrzucajac wszystko na srodek jezdni, na ktorej teraz jest pelno blota i kamieni. Nie da sie po tym jezdzic.. Gdzie sa wladze miasta? gdzie jest policja?? czy dla nich nie ma tutaj zagrozenia?? znowu musi ktos zostac ranny, wtedy raz dwa szybko ladnie posprzataja, tylko dlaczego znowu ktos musi za to cierpiec?? zarzad drog i mostow na ptasiej w calosci do wyrzucenia, i dozywotni zakac pracy w tego typu sluzbach.
~zimek 10-03-2011 17:22
We wtorek ok godziny 15 na ul.Wolności (warsztaty) ekipa z MPK posypywała środek jezdni - jadąc z nie domkniętą tylną klapą wywrotka sypała aż miło !!!
~Gość 10-03-2011 19:15
a ci tylko płaczą że zima droższa ,a ile oni na tę zimę wydali jak wiecznie drogi były nie odśnieżone ,o chodnikach już nie wspomnę ,to ja się pytam gdzie ta kasa szła bo nie chyba na te zasypane chodniki i ulice ,a może ja ślepy byłem i mi się tylko śniło że chodniki były zasypane ,że śnieg zalegał wszędzie ,dobry przekręt ktoś robił na ej zimie hahahahhahahahaha.
~Gość 10-03-2011 19:24
a ci tylko płaczą że zima droższa ,a ile oni na tę zimę wydali jak wiecznie drogi były nie odśnieżone ,o chodnikach już nie wspomnę ,to ja się pytam gdzie ta kasa szła bo nie chyba na te zasypane chodniki i ulice ,a może ja ślepy byłem i mi się tylko śniło że chodniki były zasypane ,że śnieg zalegał wszędzie ,dobry przekręt ktoś robił na ej zimie hahahahhahahahaha.
~adek1332 10-03-2011 19:37
nie ma co się dziwić ze są koszty większe!!! jak się tylko nabija kilometry zamiast odśnieżać to tak jest!!! wystarczyło spojrzeć na krajową 3 od piechowic do jeleniej. całe piechowice i wojcieszyce były super odśnieżane a jak się tylko wjeżdżało do jeleniej(na wysokości goduszyna) była tragedia. MPGK miało zimę w mieście głęboko a koszty są większe....... ciekawe za co?????????????????????????
~MARO 10-03-2011 23:03
tak narzekacie na MPGK czekajcie aż prywatne firmy przejmą obowiązki to wtedy będziecie się łapać za głowy ze tak drogo musicie płacić i będzie większy syf jak jest.
~da 11-03-2011 6:52
ICH POJE>ŁO Jechałem ostatnio do Czech u nas jak zwykle drogi nie było przebijałem się przez zaspy w zaspę oczywiście jak w jechałem do Czech .....stwierdziłem że tam chyba śnieg nie pada .......
~Jano 11-03-2011 7:53
zgadzam się z ,,MARKO,,że jak tylko będzie prywatna firma to może być drożej ,ale z drugiej strony to nasze MPGK może wreszcie przyłożyło by się do swoich zadań ,bo jak do tej pory to nie bardzo im to wychodzi ,może wystarczyło by tylko zmienić zarząd dróg i mostów i było by lepiej ,chociaż tak po prawdzie to my też tu nie jesteśmy bez winy ,bo zamiast śmieci do koszy to rzucamy wszędzie gdzie popadnie byle nie do kosza ,weźmy się za pilnowanie porządków na własnym podwórku to może wreszcie miasto zadba o porządki na jego terenie ,albo cały zarząd do wymiany ,bo klejenie jednych i tych samych dziur co miesiąc to marnotrawienie pieniędzy ,a tak jest w naszym mieście że dziury lepi sie w kółko te same .
~zabobere 11-03-2011 9:09
Chciałbym zapytać szefów MPGK: co teraz, gdy nie pada śnieg, robią ludzie zatrudnieni w tej firmie do walki z zimą ? -Wystarczy przejść z Zabobrza III, ul. Jana Pawełka, przez Różyckiego do Ronda i naocznie przekonać się, jaki tam panuje syf. Ulice i chodniki zasypane piaskiem, zgniłe liście i wszędzie śmieci. -Czy ludzie ci nie mogliby rozpocząć wiosenne porządki, wszak kiedyś ten bałagan trzeba będzie i tak uprzątnąć, tyle, że będzie trudniej i na nowo opłacić. Chyba, żeby wrócić do znanych z przeszłości metod - panowie prezesi, skoro świadczenia pracy nie potraficie wyegzekwować od opłacanych przez was pracowników to wykonajcie to sami w CZYNIE SPOŁECZNYM, praktykę w tym zakresie macie, jak najbardziej...
~cwaniak 11-03-2011 10:36
to napiszcie ile niby przeznaczyli na odśnieżanie ! bo pisanie że przekroczyli o 1.1 mln nic nikomu nie mówi, ot cała prawda o głupkach i ich kalkulowaniu, zamiast zabezpieczać większe sumy wcześniej, to oni twierdzą że zimy nie będzie i można mniej przeznaczyć, a resztę to na własne wydatki sobie przeznaczą.
~baca 24 11-03-2011 11:13
Dziury łatać ale już!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Inauguracja senatora

Zielona woda...  

Przed nami finał WOŚP

W starostwie są defibrylatory

Samochód i dron dla Straży Miejskiej

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
423
Tak
18%
Nie
76%
Nie wiem
6%