MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ziemia obiecana

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 lutego 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 22:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA Mieszkańcy mogą wreszcie kupić grunt, który mają w wieczystym użytkowaniu.

Wczoraj rada miasta przyjęła uchwałę umożliwiającą nabycie praw własności do dzierżaw wieczystych. Czekało na nią wielu mieszkańców. Do wczoraj urzędnicy niechętnie przekształcali dzierżawy we własność. Teraz jeleniogórzanie mogą kupić swoje nieruchomości za dwa procent ich wartości

W Jeleniej Górze problem dzierżaw wieczystych (czyli na 99 lat) ciągnie się od dawna. Pomimo obowiązywania w tej sprawie różnych ustaw, niewielu mieszkańców zdołało nabyć prawa własności. Cały proces był spowalniany przez bałagan prawny i różne urzędnicze interpretacje. Wieloletnie oczekiwania na przekształcenie dzierżaw we własność było w Jeleniej Górze standardem.
Józef Racławski czeka na uwłaszczenie już półtora roku. Swoją działkę podzielił na dwie części. Jedną oddał córce, która wybudowała na niej dom.

– Swoją część przekształciłem we własność już dawno, została połowa działki należąca do córki – mówi Józef Racławski. Przekształcenie ziemi córki we własność ciągnie się jego zdaniem zbyt długo.

– Pewnie, że wolałbym, aby to również była nasza własność. Zwłaszcza że wobec niemieckich roszczeń kwestie własnościowe są dla mnie ważne. W Jeleniej Górze często mówi się o tych roszczeniach – dodaje Racławski. Ma żal do urzędników miejskich, że sprawy z darmowymi przekształceniami zostały wstrzymane i ma nadzieję, że nowa uchwała umożliwi mu szybkie załatwienie sprawy. Jest skłonny nawet zapłacić, byleby dysponować własnością.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nabór wniosków na wymianę pieców

Była gala z nagrodami

Dalszy ciąg Senioraliów 2019  

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
694
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%