MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Zielone światło dla Castoramy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 10 czerwca 2008, 15:08
Aktualizacja: Środa, 11 czerwca 2008, 7:34
Autor: TEJO/Mar
Fot. TEJO
13 głosów za, 10 przeciw – to rezultat wtorkowego głosowania radnych miejskich w sprawie lokalizacji marketu budowlanego Castorama na gruncie za skrzyżowaniem ulic Grunwaldzkiej i Jana Pawła II.

Sesja, której jeden z punktów dotyczył tej inwestycji, zakończy się w ratuszu po południu. Sprawa Castoramy wywołała gorącą dyskusję i bój na słówka wśród przedstawicieli rady miejskiej.

Wiesław Tomera, szef komisji rozwoju, podkreślił, że jest przyjacielem marketu, ale nie podoba mu się jego lokalizacja. Wsparł go Wojciech Leszczyk z PiS. Z kolei Grażynie Pawlukiewicz-Rehlis lokalizacja się podobała, bo na pewno powstanie sklepu upiększy leżący odłogiem grunt. – Poprzyjmy ten projekt, skoro poparliśmy Fokus Park – mówił Józef Zabrzański nie do końca w zgodzie z intencjami swoich kolegów z Prawa i Sprawiedliwości.

Wątpliwości wzbudził remont skrzyżowania, przy którym ma powstać Castorama. Zdaniem niektórych radnych sklep może sparaliżować ruch w tym miejscu. – Tu już jest paraliż – mówiła Zofia Czernow. Najbardziej wyważone stanowisko zajął Józef Sarzyński z LiD. – Debatujemy nad czymś, co dawno już powinno być uchwalone. Radni wypowiadają się na temat inwestycji drogowych nie mając o nich pojęcia. To hipokryzja – powiedział.

Skontrował go Miłosz Sajnog ze Wspólnego Miasta, który głos radnego bez samochodu w kwestii ruchu drogowego nazwał hipokryzją. Józef Sarzyński podkreślił, że rzeczywiście nie ma samochodu, bo „nie wszystkich narzędzi człowiek musi używać”, a o on sam nie prowadzi ze względów ekologicznych. – Jeżdżę taksówkami i autobusami. Mam większe pojęcie o ruchu niż niejeden kierowca – mówił Sarzyński.
Radny Sajnog dodał, że miasto nie zaproponowało planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji marketu, ale na swoją wątpliwość nie uzyskał odpowiedzi.

W końcu rada uchwaliła projekt uchwały. Castorama ma zielone światło. Obecny na sesji jej szef Claude Acquart zapewnił, że firma da nie tylko towary i miejsca pracy, ale i wspomoże finansowo remont skrzyżowania, będącego przedmiotem sporu.

Za postawieniem w Jeleniej Górze Castoramy głosy oddali : Jerzy Lenard, Zofia Czernow, Hubert Papaj, Józef Zabrzanski, Zbigniew Ładzinski, Grażyna Malczuk, Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis, Józef Kusiak, Wiesław Tomera, Marek Sawicki, Piotr Miedzinski, Jerzy Pleskot.

Natomiast przeciwko postawieniu budowlanego marketu glosowali: Miłosz Sajnog, Krzysztof Mróz, Wojciech Leszczyk, Krzysztof Czerkasow, Janusz Lindner, Ireneusz Łojek, Bożena Wachowicz-Makieła, Cezariusz Wiklik, Anna Ragiel i Ewa Duziak.

Decyzja radnych nie oznacza jednak bezwarunkowego przyzwolenia na budowę. Jak podkreślono na sesji, na teren powstania marketu zostanie skierowany audyt, który określi optymalne rozwiązania komunikacyjne na pobliskim skrzyżowaniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

O bezpieczeństwie

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~mad 10-06-2008 15:41
Brawo może w końcu coś w mieście ruszy.
~Muł 10-06-2008 15:52
Wrocław ma swoje Bielany a Jelenia .. swój Pekin!!!
~LuLu 10-06-2008 16:05
Jeżdżąc taksówkami i autobusami dba o ekologie !!! Hahahaha... Kolejna hipokryzja..
~tamtejszy 10-06-2008 16:11
ciekaw jestem propozycji rozwiązań przebudowy tego skrzyżowania??
~cdi 10-06-2008 16:41
...a o on sam...
~7 10-06-2008 16:50
J. S. ma pojecie o ruchu drogowym ale z czasow PRL!
~ja 10-06-2008 17:14
Zrobiłam foto z tablicy wyników głosowania (jak redakcja chce to mogę wysłać bo nie widziałam pana z jelonki) i głosowanie wyglądało tak PRZECIW byli - Sajnog, Mroz, Leszczyk, Czerkasow, Lidner, łojek, Wachowicz, Wiklik, Ragiel, Duziak, ZA - Lenart, Czernow, Papaj, Zabrzanski, Ladzinski, Malczuk, Relis, Kusiak, Malczuk, Tomera, sAWICKI, Miedzinski, Pleskot <br><br> <i> dziękujemy,panowie z Jelonki byli:-) </i>
~popo 10-06-2008 17:57
a co z Aqaparkiem ,basenami termalnymi ,halą sportową zresztą po co budowac pracowników CASTORAMY i innych marketów nie stac nawet na rachunki i czynsz a co dopiero na rozrywki nic dla ludzi róbcie z miasta wiochę
~tubylec 10-06-2008 18:00
masakra!!!! Na polskim rynku widać tylko niemieckie produkty i sklepy, rpomujmy coś naszego, polskiego. A to skrzyżowanie miało być koniczynką jak rozpoczęto budowę pobliskiego wiaduktu nad torami. Castorama niech sobie będzie ale koniczynka w tym miejscu MUSI BYĆ!!!!!!
~*_Piipi na wygnaniu.. 10-06-2008 18:00
...ciekawe jest to,..DLACZEGO placze ta kobieta na zdj.nr.5 ..
~hirsch 10-06-2008 18:01
no to bustowski moze odetchnac...
~Mieszkaniec Zabobrza 10-06-2008 18:26
parking dla autobusów - lidl - dwie stacje paliwowe - mcdonalds - tesko - marex - przejazd samochodów w kierunku na Jakuszyce, Zgorzelec i Wrocław i na dokładkę sypialnia Jeleniej Góry i to wszystko połączy CASTORAMA - życzę sukcesów w projektowaniu skrzyżowania .
~j.s. 10-06-2008 18:34
A moze pan J.S. nie ma też konta, komórki, żony itp itd jak miłościwie panujący najniższy na najwyższym?
~misio 10-06-2008 19:10
A czemuż to Czerkasow z PO był przeciw - czyżby PO się rozpadało?
~Juhas z Lubiechowej 10-06-2008 19:34
A co z Dziadkiem szarzyński? Tyle nagadał, tyle się nacghwlił i co Nie głosuje?!? Co jest? Może za mało szeleszczących sylab padło? To, że Linard i Sawicki "ZA" nie dziwota. Daliby sobie ogolić tępą zyletką ,aby byyc przy korycie... No i sprawa kształtu obiektu - pewnie znów cudaczek - baraczek w centrum wsi i to przy głównej trasie przelotowej "Krajówce 3" Boże tego ty[u obioekt handlowy jest dla Jeleniej koniecznośćią nie ma wątpliwosci, ale czy koniecznie ta Firma? I ostatnia sprawa - jak rozwiąże sie ruch w okresie przebudowy skrzyżowania - przecież juz teraz korki jak jasna niespodziana> Czy aby ruszy wreszcie" Poludniowa Obwodnica" dzięcię z prawego ( pardon) lewicowego łoża dr. Kusiaka. Idea i konieczność nie budzą wątpliwosci ( jestem za) ale kiedy to będzie i jak się faktycznie rozwiążę?
~kfiatek 10-06-2008 19:39
"Wiesław Tomera, szef komisji rozwoju, podkreślił, że jest przyjacielem marketu, ale nie podoba mu się jego lokalizacja" - to w takim razie dlaczego radny PO zagłosował za? Czy to nie jest hipokryzja? I poza tym jak zwykle brak jednomyślności wśród radnych tych samych klubów, no może z wyjątkiem WM, jak widać partyjni radni nie potrafią dojść do porozumienia :/
~mm 10-06-2008 19:39
hehehe, więc zapamiętajmy te osobistości na NIE: Sajnog, Mroz, Leszczyk, Czerkasow, Lidner, Łojek, Wachowicz, Wiklik, Ragiel, Duziak - nie wiem, czy z ignorancji, czy z ideologicznego zacietrzewienia, czy z powodu układów towarzyskich - fakt, że że ci klienci głosowali przeciwko konkurencji - ci panowie i panie głosowali za tym, byśmy w jeleniej górze płacili więcej: od dębowych paneli, po orchidee w doniczkach /castorama - 25 zł, jeleniogórskie kwiaciarnie - 40-50 zł. ;).. niby duperele, ale lekko wkurzające, że niektórzy radni jelonki działają na szkodę większości mieszkańców i jeszcze biorą za to diety... pochodzące z naszych podatków
~bary33 10-06-2008 20:17
Tu już jest paraliż – mówiła Zofia Czernow a późńiej głosowała ZA?
~... 10-06-2008 20:19
zróbcie koniczynke i po problemie!! jak można się sprzeciwiać? świebodzice mają nawet aquapark a w jeleniej co..? pekin :)
~do tubylec 10-06-2008 20:20
mądre słowa ile Polskich produktów sprzedaje Castorama sama Chinska tandeta i odrzuty z exportu jaki to rozwój dla miasta i regionu który lokalny producent tam coś sprzeda radni po raz kolejny działają na szkodę ludzi którzy obdarzyli ich zaufaniem
~Pytanie za 100 10-06-2008 20:34
do kogo należy ta działka na której stanie Castorama ? nie mylic z pojęciem na kogo figuruje tylko kto jest jej właścicielem ,a czyj był teren na którym stoi teraz Mc Donalds ,dwie stacje benzynowe,Lidl,Kaufland,Biedronka itd miasto nic nie zarobiło na sprzedaży tych gruntów kto zarobił?
~sądne dni 10-06-2008 20:37
czemuż zabrzański jest za platformą, czyżby pis się rozpadał jak w wałbrzychu?
~Żenada 10-06-2008 20:47
Zamiast myśleć o rozwoju miasta,o ściąganiu tu nowych lokalizacji,o ulżeniu mieszkańcom, to "toczą bój na słówka" i dociekają,kto jeźdźi samochodem,a kto nie.Znowu wstyd,że to jest nasza reprezentacja. Całe szczęście,że to jeszcze tylko 2 lata.
~bary33 10-06-2008 20:47
... a radna Ragiel rozdaje dzieciom w szkole Whiskas.... bravooooooooooooooooooo
~obserwer 10-06-2008 21:01
Co kadencja,to jest gorzej.
~foto 10-06-2008 21:30
Ta radna na zdjęciu wyraźnie cierpi z powodu poziomu dyskusji i jest zażenowana ogólnym poziomem tego co się tam dzieje.
~onek 10-06-2008 21:49
Jelenia Góra zawsze będzie dziurą i o wiele lat w tył od innych ,nic ie mamy ani porządnych Centr.Handl. , Basenów, itp, na żadna inwestycje te miasto nie wydaje zgody , dlaczego JG ma taka mentalność ze wszystko idzie w tak żółwim tepie , dlaczego !!!!!!!!!!!!!! Trzeba rozbudowywać miasto , Castorama jest b.potrzebna , nasza JG to wielka wiocha tylko u nas jest problem z inwestycjami , max
~jelinek 10-06-2008 22:18
Zmienić prawo, dlaczego radni miejscy mają decydować co jest potrzebne dla wolnego człowieka a co jest niepotrzebne. W minionej epoce socjalistyczni przywódcy, sekretarze partii prowadzili gospodarkę planowaną i co z tego wyszło ?. Castorama ma prawo otworzyć swój sklep w Jeleniej Górze o tym decydować mogą jedynie możliwości biznesowe inwestora. Inną sprawą może być problem lokalizacji. Moim zdanieten duży i potrzebny dla mieszkańców sklep mógłby powstać m.in. w obszarze niezabudowanym przy ulicy Wolności po drugiej stronie urzędu skarbowego.
~-/- 10-06-2008 22:57
Że Castorama jest potrzebna to wszyscy wiedzą ,ale lokalizacja jej to jest niewypał ,w Jeleniej Górze są na prawdę lepsze lokalizacje na tego rodzaju market. I nie oburzajmy się na Radnych ,którzy byli na NIE ,bo oni głosowali przeciw lokalizacji w tym miejscu tego marketu.Czy zdajecie sobie sprawę co się będzie działo jak będą budować ten marke i przebudowywać skrzyżowanie ?
~do bary33 10-06-2008 23:21
A kiedy Czernow się nie myliła , a kiedy mówiła prawdę , tego nikt nie wie , parę lat temu była przeciwna budowie wielkich sklepów, i nie robiła w nich zakupów, mówiła dzisiaj jak piszecie o paraliżu , a głosowała za. Paranoja !!!!!!!!
~Cypis 10-06-2008 23:53
~stary wiarus 10-06-2008 23:56
alescie zblizenie zrobili papajowi, fe... niczym sie nie rozni od szarzynskiego...
~Kwiczoł 11-06-2008 0:01
~student 11-06-2008 0:28
no wieidzlem ze przejdzie, terazczeka nas przebudowa krzyzowki wielkie utudnienia a potem edze jeszcze gorzej, dziekuje wlodarza za to ze wroce do miasta pelnego marketow :/ ciekawe gdzie spedze czas z dziewczyna hm juz wiem na pasazu :)
~Były Jeleniogórzanin 11-06-2008 1:29
A Pan Przewodniczący Klubu Radnych Wspólnego Miasta wraz z zez swoimi Radnymi chce przejść do Stowarzyszenie XXI ale dostał prztyczka w nos od kogoś innego po za tym nikt ich tam nie chce, ale jak widać nie zauważyli jeszcze tego. Sieroty po Robercie nie mają się gdzie podziać.
zloty666 11-06-2008 7:25
Nareszcie ruszy . . . Może szybko powstanie Castorama i nabijacze cen pójdą wreszcie z "torbami". ps. Pan Sarzyński tak się zna na drogownictwie i ruchu drogowym, że teraz dzięki niemy na rondzie zgorzeleckiej jest ograniczenie do 20km/h dla tirów, które i tak się przewracają ! ! !
~jeleń 11-06-2008 7:31
Może podsumujemy krótko Pana Sajnoga - nie dla Castoramy, nie dla Focus Park...co jeszcze ominąłem???
~T-T 11-06-2008 7:41
Ostnio radni byli przeciw , hmmm a teraz zielone światło ? ...ciekawe jakie grube koperty dali inwestorzy radnym :) . Juz teraz są tam korki , zamiast zrobić rondo postawią Castorame która przyczyni sie do jeszcze wiekszych korków. ... BRAWO RADNI ;/ ... szkoda słów .. poprostu Polska .
~wyborca 11-06-2008 7:44
Prystrom, Sojnog i to całe wspólne miasta = KONONOWICZ .
~T-T 11-06-2008 7:45
Ostnio radni byli przeciw , hmmm a teraz zielone światło ? ...ciekawe jakie grube koperty dali inwestorzy radnym :) . Juz teraz są tam korki , zamiast zrobić rondo postawią Castorame która przyczyni sie do jeszcze wiekszych korków. ... BRAWO RADNI ;/ ... szkoda słów .. poprostu Polska .
~Mona 11-06-2008 9:07
Podano, że było 13 "za" - wymieniając nazwiska podano ich 12. Czyżby 13 radny z racji pechowego numeru był pominięty?
~bn 11-06-2008 9:26
"Obecny na sesji szef (Castoramy) Claude Acquart zapewnił ..." - zapewne zna język polski. Ciekawe na ilu podobnych sesjach w innych gminach ten pan uczestniczył, i ciekawe jak nasi radni wypadli w porównaniu z ...?
~WSZECHWIEDZĄCY 11-06-2008 9:43
A park zalewany od czasu do czasu woda by sie nie przydał zamiast hiper-super marketów? Ile parków mamy w miescie oprócz ogródków działkowych? Jeden wielki smród,smród i duchota w tej Jelenia Górze.
~Ted 11-06-2008 13:05
Brawo dla Radnych, którzy byli za NIE bo w tym miejscu nie powinien ten obiekt stanąć już w tej chwili widzicie jak jest trudno tam przejechać.Niech będzie CASTRORAMA ,ale w innym miejscu w mieście !!! Miasto posiada dużo terenu w np: w Sobieszowie po byłej owczarni.ktoś mówił ze teren zalewowy, a do rzeki daleko ,a tam gdzie go teraz chcą budować to nie jest - tym bardziej ,że rzeka jest bardzo blisko.PARANOJA.
~KONICZYNKA 11-06-2008 13:23
Wszystko będzie o.k. jeśli powstanie wielopoziomowe skrzyżowanie ale to kosztowna rzecz... Boję się więc, że się na paręęęę ładnych lat w tym miejscu całkowicie zakorkujemy. Na litosć więc boską! Urzędnicy Kochani! Przypilnujcie żeby Castorama dała tyle kasy (zanim dostanie pozwolenie) żeby to wybudować. Bo stękniemy wszyscy.
~BW 11-06-2008 13:32
Miłosz Sajnog, Krzysztof Mróz, Wojciech Leszczyk, Krzysztof Czerkasow, Janusz Lindner, Ireneusz Łojek, Bożena Wachowicz-Makieła, Cezariusz Wiklik, Anna Ragiel i Ewa Duziak. tym Państwu już dziękujemy... do następnych wyborów... pozdrawiam ludzi popierających ROZWÓJ Jeleniej Góry
~LJ 11-06-2008 13:43
Czy ten sklep naprawdę musi powstać w tym miejscu, że jest potrzebny nikt tego nie neguje. Przecież można budować w okolicach giełdy na lubańskiej i troche odciazyć ruch kołowy w tym rejonie. budzą się we mnie duże watpliwości.
~dzanik 11-06-2008 14:58
lokalizacja niewypal - WIELKI NIEWYPAL - lepiej na nieuzytkach za zabobrzem przy drodze na maciejowa
~Przerzutka 11-06-2008 20:48
Miłosz Sajnog, Krzysztof Mróz, Wojciech Leszczyk, Krzysztof Czerkasow, Janusz Lindner, Ireneusz Łojek, Bożena Wachowicz-Makieła, Cezariusz Wiklik, Anna Ragiel i Ewa Duziak - BRAWO za odwagę. Sprzeciw Castoramie w TYM MIEJSCU !!! - to własnie głos dla przyszłości miasta i w obronie interesów pieszych, kierowców. Jest chyba w centrum miasta sporo sklepów gdzie mozna kupić puszkę farby. Choć jestem sympatykiem PO za wczorajszą decyzję zdecydowanie sie odcinam od tego ugrupowania. Oni nie reprezentują naszych (mieszkanców) interesów. Pamietajcie o tym przy nastepnych wyborach.
~ 11-06-2008 20:50
Stał się chyba pierwszy cud w Jeleniej Górze - będzie wreszcie market budowlany z prawdziwego zdarzenia. Byłoby jednak za cudownie, gdyby radni ustalili jeszcze sensowną lokalizację ! Szanowni mieszkańcy, nie wymagajcie od nich za wiele. Cieszmy sie że nie wyznaczyli tej lokalizacji np. w Parku Norweskim, bo jak znam ich możliwosci w zakresie "radosnej twórczości" , to czuję się szczęściarzem . A tak na poważnie - to autentycznie mam drobną satysfakcję. Przez prawie dwie kadencje rady, w całkowitym osamotnieniu, składałem kolejne petycje i interpelacje, ażeby taki market w naszym mieście powstał. Pamiętam, iż każdym razem, gdy sprawa stawała na komisji, zjawiał się tam pewien właściciel prywatnej Hurtowni /przypadkiem oczywiście/, a Wspólne Miasto ze swoim wodzem i kupieckim elektoratem, zwierali szyki , twierdząc że nalepszy handel to budy na Różyckiego. Teraz należy tylko mieć nadzieję, że te 2,5 mln. szmalu, jaki obiecała dać Castorama na przebudowe ciągów komunikacyjnych, zostanie dobrze i z sensem wydane. I tu jestem umiarkowanym optymistą - bo to nie zależy od RADNYCH !!!! z poważaniem: Józef Gajewski .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przebudowa w centrum

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

70 drzewek na jubileusz

Zniknęły kolejne wraki

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
353
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%