MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

„Zielona energia” w Jeleniej Górze?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 5 października 2017, 14:37
Aktualizacja: Piątek, 6 października 2017, 10:47
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Użyczone/UM
W miejskim Ratuszu odbyło się dzisiaj (5.10) spotkanie prasowe, podczas którego przedstawiciele Miasta oraz Fundacji Polski Solar Holding ogłosili powstanie Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Jak zapowiadają zainteresowani, „zielona energia” będzie kolejnym czynnikiem wpływającym na poprawę jakości powietrza oraz obniży cenę energii dla części mieszkańców i przedsiębiorstw.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: Jerzy Łużniak - zastępca prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Filip Wiśniewski - prezes Fundacji Polski Solar Holding oraz Jacek Ryński - wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding.

W okolicy Trasy Czeskiej – na terenie „dzielnicy przemysłowej” - ma powstać farma fotowoltaiczna, która zasili część Jeleniej Góry w tzw. „zieloną energię”. Mowa o powierzchni 26 ha, z czego 20 ha będzie przeznaczone na panele, mające wyprodukować do 10 MW energii elektrycznej. - Ze względu na linie wysokiego napięcia w tamtym miejscu, teren ten nie może być inaczej wykorzystany – mówił Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada taką inwestycję. Koordynatorzy projektu z MAF Energy zapewniają, że mają już licencję na dystrybucję prądu, który początkowo popłynie głównie do Cieplic poprzez istniejącą sieć, jednak w przyszłości planowane jest wybudowanie własnej infrastruktury przesyłowej. W ciągu 3-4 tygodni przedstawiciele klastra spodziewają się pozwolenia na budowę, trwa montaż finansowy (wkład własny jest już zapewniony), a rozpoczęcie prac przewidziano na lipiec, bądź sierpień 2018 roku. Koszt inwestycji to ok. 37 milionów złotych, a wkładem Miasta są tereny, na których pojawią się panele.

Kilka lat temu firma Polski Solar wydzierżawiła od miasta teren, gdzie zamierza wybudować farmę. Jak zapewnia J. Łużniak, stworzenie klastra jest szansą na rozwój kotliny i miasta oraz walki z niską emisją. - Dla nas istotnym, jak nie najważniejszym celem jest czyste powietrze w Kotlinie Jeleniogórskiej, w tym w Uzdrowisku Cieplice i ten klaster na to pozwala. Jeżeli faktycznie po pewnym czasie wprowadzania tej energii odnawialnej - uruchamiania farm fotowoltaicznych, ale też prosumenckich instalacji – będziemy mieć tańsze, czyste powietrze, to tylko temu przyklasnąć – stwierdził Jerzy Łużniak.

- Firma MAF Energy jest jednym z trzech inicjatorów klastra, obok firmy Polski Solar oraz Miasta Jeleniej Góry. Funkcję koordynatora pełni Fundacja Polski Solar Holding, która będzie zarządzała działaniami klastra - tłumaczył
zawiłości organizacyjne Filip Wiśniewski.

Jak zapewniają podmioty, które stworzyły klaster – jest on otwarty na wszystkich zainteresowanych. - Jest on otwarty dla każdego, kto będzie chciał produkować energię odnawialną, albo też być konsumentem energii odnawialnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Most do rozbiórki

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~ 5-10-2017 15:46
"oraz walki z niską emicją" - co wam ta emnicja zrobiła? To, że jest niska, to nie znaczy, że od razu trzeba z nią walczyć!
~ 5-10-2017 15:52
jak zwykle 100lat za murzynami,nawet w Chinach takie farmy istnieją od kilkunastu lat
~oj tam,oj tam 5-10-2017 17:16
do 15.52 : zaraz za murzynami 100 lat! Może kilka...Bo ,pamiętam, ze 30 lat z okladem temu,zielona myśl przyświecała pewnemu dr inż.,który nasz malowniczy teren chciał wzbogacić o obory, nie takie zwykłe, ale takie bardzo inteligentne, które będąc zbudowane na kurzej nóżce obracałyby się za słońcem ,łapiąc i gromadząc słoneczną energię.No ,ale komuchy ukręciły łeb temu pomysłowi, bo poprzedni eksperyment naukowy dr inż. coś się nie powiódł i pozostał na terenie eksperymentu... chrzan.Walczono,podobno z tym chrzanem, kilka lat.Bali się ,że znowu coś się schrzani i zachrzani, a tu proszę, proszę pomysł powraca , prawie jak nowy.
Ewa Weronika Sandor 5-10-2017 17:17
Farmy solarne super! Ale chcemy też wiatraki! Mamy do tego dobre warunki.
Ula Cichoń 5-10-2017 17:49
Energia wytwarzana przez elektrownie wiatrowe jest bardzo droga. Więcej wiatraków to droższy prąd, za który zapłacimy wszyscy. Raport firmy Vattenfall związanej z energetyką wiatrową uczciwie podaje że energia wiatrowa jest najdroższa z możliwych. http://kochamymazury.pl/za-i-przeciw-elektrowniom-wiatrowym.html
Ewa Weronika Sandor 5-10-2017 17:53
Jednym wychodzi taniej drugim drożej. To zależy m.in. od tego kto jakie ma warunki. Np Niemcom się jakoś opłaca.
Daniel Olszowy 5-10-2017 18:45
Prawda że "wiatraki" dają więcej prądu lecz zwracają się dopiero po 5-6 latach matomiast ogniwa fotowoltaiczne po 2-3... Poza tym ogniwa w takim regionie jak Kotlina Jeleniogórska są lepszym rozwiązaniem estetycznym.
Daniel Olszowy 5-10-2017 18:46
Tomasz Miroszkin 5-10-2017 19:22
Żadne źródła Zielonej Energii nie są obecnie opłacalne, o ich opłacalności można mówić tylko gdy otrzymamy dotację.
Ula Cichoń 5-10-2017 19:28
Tomasz Miroszkin Tak czy siak, fotowoltaika jest lepszym rozwiązaniem, gdyż nie wpływa negatywnie, w przeciwieństwie do wiatraków, na środowisko i człowieka: "Elektrownie wiatrowe są szkodliwe dla zdrowia, powodują tzw. „Syndrom Turbin Wiatrowych”. Kraje z wieloletnim doświadczeniem zalecają lokować turbiny wiatrowe w minimalnej odległości 2,5 - 3 km od zabudowań. Hałas wytwarzany przez turbiny ma nieustanny, dudniący, pulsacyjny charakter, szczególnie w nocy gdy jest lepiej słyszalny. Wiatraki wytwarzają również niesłyszalne infradźwięki. Powodują zmęczenie, zawroty głowy, dezorientację w przestrzeni, wywołują niepokój i depresję, obniżają koncentrację. Najnowsze wyniki badań potwierdzają negatywne oddziaływanie wiatraków na zdrowie ludzi w odległości do 8 km."
Tomasz Miroszkin 5-10-2017 19:29
Ula Cichoń Hehehe ... cieszę się że nie opowiadasz o ptakach które są przecinne na pół przez łopaty wirnika :) Ale nie martw się, u nas potrafi powiać fen 200km/h ... nikt normalny wiatraków tutaj nie postawi.
Ula Cichoń 5-10-2017 19:33
Tomasz Miroszkin Pośrednio wspomniałam i o ptakach pisząc , że negatywnie wpływa na środowisko czyli pod tym pojęciem ukrywa się m.in. fauna czyli: ptaki ;)
Tomasz Miroszkin 5-10-2017 19:36
Ula Cichoń Śmieję się bo wirnik obraca się z taką prędkością że ptaki czasami na nim siadają i się kręcą jak na kole młyńskim w wesołym miasteczku :) Ale miałem okazję spać 1km od turbin wiatrowych ... sen mnie łapał koło Aahen na autostradzie, faktycznie tragiczne to buczy, można depresji dostać, działa jak wiatr w górach, wiatr samobójców.
Ula Cichoń 5-10-2017 19:40
Tomasz Miroszkin ale idąc za cytatem " Wiatraki zabijają ptaki i powodują niszczenie naturalnych siedlisk roślin i zwierząt. Turbiny wiatrowe to realne zagrożenie dla liczebności ptaków i nietoperzy. W zderzeniu z wiatrakami ginie duża ilość ptaków: żurawi, bocianów, a także ptaków drapieżnych co powoduje wzrost liczby gryzoni (szczurów, myszy i nornic)." Czasami jednak dość szybko skrzydła wiatraków się obracają.... widziałam sama :P
Tomasz Miroszkin 5-10-2017 19:44
Ula Cichoń Czytałem takie mało wiarygodne opowieści o rzekomym siekaniu lecących ptaków. Ponieważ pod wiatrakami brak jest zwłok ptaków to powstała hipoteza o tym iż lisy natychmiast je zjadają razem z piórami bo są otumanione buczeniem turbiny :)
Ula Cichoń 5-10-2017 19:45
Tomasz Miroszkin pewnie wiesz lepiej... :P
Tomasz Miroszkin 5-10-2017 19:51
Ula Cichoń Powiem Ci że w naszym województwie co druga elektrownia wiatrowa jest na lewych pozwoleniach, nikogo to nie interesuje bo Kowalski i tak nie ma szansy się o tym dowiedzieć, a ja w ABW nie pracuje :)
Pawel Wilk 6-10-2017 0:42
Ula fotowoltanika u nad jest jednym z najgorszych wyborów. Sprawność ok 8%. Żywotność ok 15 lat. Potem 5 lat drastyczny spadek sprawności a potem na śmietnik. Ekologicznie produkcja w Indiach czy gdzie tam to bomba ekologiczna... A. Że nie u nas? Środowisko jest jedno. Ewa Weronika Sandor, w Niemczech wiatraki budowano w oparciu o układ jaki Niemcy zawarły z UE nt wyłączenia ich elektrowni atomowych. Zgodnie z tym od 1998 roku były dotowane prawie w 100% a skupowana energia miała bardzo wysoką cenę zgodnie z ustawą Bundestagu z 1999 roku bodaj. To nie było żadnej opłacalności tylko czysty biznes wyciągnięcia kasy z budżetu UE przez jednego z największych płatników netto. Opłacalność fotowoltaniki jest żałosna. Gorsza niż wiatraków. Skąd te wyliczenia że zwracają się po 2 3 latach?!... bzdura. Jedyne opłacalne ekonomicznie oze w Polsce to elektrownię wodne geotermia biogaz i biomasa. A dlaczego ich się nie promuje choć mają wielokrotnie większą sprawność? W ich przypadku nie zachodzi zjawisko wielkiego producenta urządzeń. Jak w przypadku fotowoltaniki której największym producentem są... Chiny. Dobry lobbing czynni cuda ;)
Ula Cichoń 6-10-2017 0:48
Panie Janusz Janusz Witczyk proszę się odnieść do powyższego komentarza Pawła Wilka... Jak to jest z tą fotowoltaiką?
Tomasz Miroszkin 6-10-2017 0:56
Proponuję też poczytać o co chodziło z tymi panelami fotowoltaicznymi w kontekście Afery VAT (można już tak mówić) Panele były sprowadzane z Czech, Węgier, Słowacji, przelatywały karuzelę po Polsce i eksportowano je, po czym występowano po zwrot VAT. Karuzele VAT kręciły się głównie na TELEFONACH KOMÓRKOWYCH i PANELACH FOTOWOLTAICZNYCH Zazwyczaj moi znajomi nie mają pojęcia jak działa podatek VAT, ponieważ nie wielu przedsiębiorców chce i potrafi prowadzić samodzielnie księgowość. W internecie jest sporo o tych mechanizmach: http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/oszusci-dorobili-sie-na-panelach-slonecznych,n,1000195272.html
Tomasz Miroszkin 6-10-2017 1:01
Ula Cichoń Ula ... Pawel Wilk doskonale zna się na tym temacie, to jedna z nielicznych osób które posiadają w tej kotlinie własną elektrownię... wodną-ekologiczną. Jednak jak sam mówi to ciężki kawałek chleba, gdyby nie jego inżynierski fach to pewnie zacząłby dopłacać do interesu. Paweł wyprzedza te firmy z pseudo klastra technologicznego o jakieś 30 lat, więcej nie powiem bo to ściśle tajne :)
~ 5-10-2017 17:20
woda w rzekach i strumykach płynie od stuleci ale rządzący tego nie widzą że można by stawiać małe elektrownie które wytworzyły by prąd dużo taniej niż jakieś tam drogie zachodnie panele - kto produkuje te panele fotowoltaiczne ? i sprzedaje je polakom i innym naiwnym
~ 5-10-2017 17:24
dziwne jest to że w niemczech nastąpił powrót do elektrowni na paliwa kopalne węgiel - statki zapełnione węglem przypływają do niemieckich portów...
~ 5-10-2017 17:28
Mam nadzieje, ze to nie jest tak szumny projekt jak-Movi-Cities. He-he
~ 5-10-2017 17:48
Precz z ekoterrorystami i innymi POpaprańcami! Do tej pory nie potrzebowaliśmy farm wiatraków niszczących krajobraz, i nagle teraz są nam potrzebne!? Bzdura i propaganda!
~ 5-10-2017 17:55
Tylko elektrownie atomowe mogą zapewnić dużą ilość taniej i ekologicznej energii elektr
czlowiekpuszcza 5-10-2017 18:14
Jak na 6 miesięcy działalności to muszą wzbudzać zaufanie miasta skoro już robią sobie zdjęcia z władzami miasta w stylu OLX. Data wpisu do rejestru przedsiebiorców: 2017-03-01 Data wpisu do rejestru stowarzyszeń: 2017-03-01 Poczta: Wrocław Kod pocztowy: 50-130 Ulica: Rzeźnicza 28/31 Miejscowość: Wrocław Gmina: Wrocław-Stare Miasto Powiat: M. Wrocław Województwo: dolnośląskie Forma Prawna: FUNDACJA Rejestr: POZYCJA KRS W REJESTRZE STOWARZYSZEŃ Data powstania: 2017-03-01 Data wpisu do Regon: 2017-03-02 Data rozpoczęcia działalności: 2017-03-01
czlowiekpuszcza 5-10-2017 18:16
Czy jest ten miś? Czy sprawdzono oddziaływanie na środowisko tak dużej powierzchni pokrytej solarami? Jesteśmy regionem turystycznym, jest KPN, chronione gatunki zwierząt, etc.
~ekologicznie 5-10-2017 20:02
Fotowoltaika to nie elektrownie wiatrowe . Proponuję trochę poczytać. Jesteśmy zagrożenie smogiem. Każda innowacja jest krytykowany, czas najwyższy zacząć myśleć ekologicznie. Wpisywanie bzdur politycznych nie przystoi. Może lepiej dalej korzystać z węgla i wspierać kopalnie oraz górników?
~ 5-10-2017 20:30
Uwaga,uwaga w 2018 r są wybory i oni ( władza) już obiecują tak bardzo boją się odspawania od stołków i najlepiej dla nich żeby było jak było.
~Jerzyk 5-10-2017 20:38
Na stronie http://polskisolar.com/projekt-jelenia-gora/ piszą że oprócz solarów będzie również bioelektrownia Mam nadzieję że ktoś sprawdził ewentualną uciążliwość bioelektrowni. Ona może śmierdzieć. Warto dobrze sprawdzić przewidywaną i proponowaną technologię tej bioelektrowni.
~budda 5-10-2017 21:18
Fajnie,ale 10 MW to spora moc,czy realna?Licząć,że średnie zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe to 1kW na godzinę to ta elektrownia będzie mogła zasilić 10 000 gospodarstw domowych:)
~Stop korupcji 5-10-2017 21:49
W JELENIEJ JAK SIĘ NIE DA, TO SIĘ NIE DA. Widać uczyli się zarządzania od: Gronkiewicz, Sobiesiaka, Misiaka, Rycha Zbycha, Zdrojewskiego, Protasiewicza i czort wie jeszcze od kogo.
~abcd 5-10-2017 21:49
oraz walki z niską emisją.... Zawsze przy okazji pisania o problemie ze smogiem autor (może ten sam) chce walczyć z niską emisją spalin / pyłów itp. A tu właśnie chodzi o to żeby ta emisja była jak najniższa. Ciekawe, co przeczytamy w kolejnym artykule jelonki o emisji :)
~t-tryk 5-10-2017 22:05
Już za rok matu....pardon wybory
~terra 5-10-2017 22:29
a wie może ktoś, w którym miejscu ma być ta farma solarów?
~do terry 5-10-2017 23:27
Przeczytaj gdzie .Jest to w artykule. W pobliżu linii W/N tam gdzie nikt nie może budować wysokościowców - biurowców itp
~ 6-10-2017 5:39
Emisja salin ? Może by tak wreszcie zlikwidować część sygnalizacji świetlnej na drogach ? Dobrać się do leni śmierfących co wszędzie samochodem jeżdzą mimo iż mogą podejść
~hihihihih 6-10-2017 5:52
To prawda. niema innego wyjścia jak energia atomowa. Ale gdyby podjąć decyzję dzisiaj to pierwszy prąd będzie mniej więcej za dwadzieścia lat!
~dt 6-10-2017 6:57
Przecież to cudo nie zlikwiduje ogrzewania domów piecami na paliwa stałe, jeżeli w ogóle powstanie, a poza tym szkody w przyrodzie.
~Do 6:57 6-10-2017 8:13
Ale automaty skupujące plastikowe butelki na pewno by wiele pomogły, po za tym co to ma znaczyć że w innych krajach unii eur takie automaty są a u nas nie ??????
~ 6-10-2017 9:45
To miałoby sens gdyby prąd z odnawialnych żródeł był tani i ja jako konsument mógłbym ogrzewać mieszkanie prądem w Cieplicach, ale? czy ten prąd będzie tańszy jak ten z sieci?
Emil Olton 6-10-2017 20:03
Nikt nie lubbuje w energie gdzie koncerny nie zarabiaja milionow euro!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wzrost bezrobocia w powiecie lwóweckim

Przez Izery po trójkącie

Nabór wniosków do 300+  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1327
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%