MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Zgoda na remont za głowę starosty?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 25 listopada 2017, 6:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 listopada 2017, 5:47
Autor: WAC
Fot. WAC
Niespodziewany przebieg miała kolejna, nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Jeleniogórskiego, która odbyła się 24 listopada. Obrady miały być poświęcone sprawom budżetowym i oświatowym, a zamieniły się w kolejny akt personalnej wojny, jaka od wielu miesięcy toczy się we władzach powiatu.

Sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym przede wszystkim w celu podjęcia uchwał, wprowadzających zmiany w tegorocznym budżecie powiatu oraz jego wieloletniej prognozie finansowej. Ich uchwalenie miało umożliwić podpisanie umowy z wyłonionym w trybie negocjacji bez ogłoszenia wykonawcą remontu obiektu przy ul. Kochanowskiego. Jest to o tyle istotne, że prace te są powiązane z realizacją dwóch inwestycji tzn. wprowadzania e-usług w starostwie oraz stworzenia Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Oba te projekty są dofinansowane ze źródeł zewnętrznych co jest o tyle istotne, że powiat aby nie stracić dotacji jest zobligowany do zrealizowania ich w konkretnym terminie.

Patrząc na program sesji wydawało się, że będzie ona miała charakter czysto merytoryczny, zaś podjęcie uchwał powinno być formalnością, tym bardziej że na wcześniejszym posiedzeniu zarządu jego członkowie pozytywnie zaopiniowali ich uchwalenie.

Tymczasem, niespodziewanie dla obserwatorów, obrad rozpoczęły się od wystąpienia przewodniczącego rady Eugeniusza Kleśty. Zaapelował on, powołując się na troskę o dobro powiatu i prawidłowe realizowanie przez niego zadań, do starosty Anny Konieczyńskiej o złożenie rezygnacji z zajmowanej przez nią funkcji. – Starosta musi być osobą, której cechy umożliwiają prawidłową współpracę z innymi członkami zarządu – mówił przewodniczący Rady. - Musi być też otwarty na konsultacje pewnych spraw – podkreślał. Jednocześnie E. Kleśta oświadczył, że impulsem działania opozycji wobec A. Konieczyńskiej nie jest chęć przejęcia jej funkcji. - Obiecuję, że jeśli grupa radnych, którzy popierają dotychczasową starostę wytypuje swojego kandydata na to stanowisko, to my go poprzemy – mówił E. Kleśta.

Po krótkiej przerwie głos zabrał wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Wiśniewski, który stwierdził, że choć jest przeprowadzeniem remontu budynku Starostwa, to dziś zagłosuje przeciw zmianom w budżecie. – Na tej sesji jestem przeciw tej uchwale, ale jeśli do 4 grudnia, kiedy to wyznaczony jest termin kolejnych obrad Rady pani starosta zachowa się honorowo i złoży urząd to wtedy będę za jej przyjęciem – tłumaczył K. Wiśniewski. - Uważam, że pod tym kierownictwem te inwestycje mogą nam się nie udać. Moim zdaniem skonfliktowany zarząd w tym składzie nie gwarantuje prawidłowego przeprowadzenia tych wielomilionowych zadań – mówił.

Podczas głosowania podobnego zdania była większość rady, w której od dawna A. Konieczyńska nie ma większości. Za odrzuceniem zmian w budżecie było dziewięciu radnych, za ich przyjęciem siedmiu.

- Panowie z zarządu muszą odpowiedzieć, czy są za, czy przeciw przeprowadzeniu remontu Starostwa – komentował popierający A. Konieczyńską Grzegorz Truchanowicz z klubu Platformy Obywatelskiej. - Cóż takiego się stało od ostatniego posiedzenia zarządu, że wtedy byliście za poparciem zmian w budżecie, a dziś zagłosowaliście przeciw? Jak można uzależniać rozpoczęcie tak ważnego zadania od kwestii personalnych: jeśli starosta ustąpi to będziemy za, jeśli nie to jesteśmy przeciw? - pytał.

– To, co się tu stało to przykład politycznego szantażu i małostkowości – komentowała A. Konieczyńska. - Panowie chyba obawiają się, że te inwestycje będą traktowane jako sukces Konieczyńskiej. A to nie jest prawda, gdyż ich powodzenie będzie zasługą całej rady oraz wynikiem ciężkiej pracy wielu pracowników Starostwa - podkreślała.

W dalszej części sesji radni, już bez żadnych kontrowersji, przyjęli blok kilku uchwał przekształcających szkoły dla, których powiat jest jednostką prowadzącą, zgodnie z wymogami reformy edukacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Politycy komentują wynik wyborów

Czytelniczka: drogo i brudno

Msza odpustowa na Śnieżce

Komentarze (59) Dodaj komentarz

~brawo 25-11-2017 8:03
Brawo Redaktorze, celny tytuł. Nic dodać, nic ująć. Niech starosta odda mandat. Wtedy władzę przejmą bliźniacy i zrobią to, czego nie mogą zrobić gdy starostą jest Konieczyńska. A my wreszcie dowiemy się o co oni tak naprawdę grają? Bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Gdzie ta kasa jest do wyrwania? Może w zawarciu ugody? "Obiecujemy poprzeć kandydata opozycji na nowego starostę" - układał się lis z kurami w kurniku, ha, ha! Bliźniacy już raz pokazali jakie zachowanie jest honorowe. Nie wypowiadając koalicji wstąpili do drugiej koalicji. To jak bigamia. W życiu prywatnym poszli by siedzieć. W tym gronie tylko Konieczyńska ma jaja. Nie daj się wykastrować Pani Starosto.
~Bambo 25-11-2017 14:53
do: ~brawo (8:03)
Tam w pobliżu jest budowa... Czy to właśnie tam stawiają szafot? Czy może piękna głowa zostanie podana na talerzu? O co chodzi... Polacy między sobą się nie umieją dogadać? Wszystkim pokazać: "pa, pa..."
~mmm 25-11-2017 15:00
do: ~brawo (8:03)
Żenujące. Małostkowi szantażyści mają - jakżeby nie inaczej - buźki mają pełne frazesów, że to "dla dobra powiatu"... czemu nie zrezygnujcie na znak protestu i dla dobra powiatu ze swoich diet? Straż pożarna i Kraj Liberecki powinni wystąpić o odszkodowanie za utraconą dotację ze wspólnego projektu unijnego, który idzie się je..ać, skoro starostwo JG nie realizuje swojej części. Szersze pytanie, po ch.. taki powiat, który służy głównie do prowadzenia siermiężnych zagrywek politycznych na poziomie gimnazjum przez Pis-PSL? Na szczęście za rok wybory - zapamiętamy.
~Zdegustowany 25-11-2017 9:05
To co robi Pan Kwiatkowski i cała banda zakrawa o farsę. Próbują w prostacki sposób przehandlować swój interes kosztem całego starostwa. Mam nadzieje, że wyborcy to widza i w końcu rozlicza chciwych panów.
~jaja 25-11-2017 9:07
Ale jaja! Zdjęcie 10 tej z jajami mogło by być podpisane: "Mam się pozwolić zjeść na przystawkę czy może jako danie główne?"
~zaboberek 25-11-2017 9:09
Do autora artykułu (WAC). Przed oddanie artykułu do druku,proszę go przeczytać i poprawić znaki interpunkcyjne,które zostały postawione na "rympał".
~s. 25-11-2017 9:47
Lepiej się żreć czy zrobić coś dla powiatu ?
~Real 25-11-2017 10:01
"Czy leci z nami pilot"... ???
~ 25-11-2017 10:21
Wiśniewski...Wstyd... Wracaj na swój kemping bo tylko tam się nadajesz...
~Bazxcvbnm 25-11-2017 10:44
Złodzieje chcą do koryta a starosta im przeszkadza bo nie mogą robić przekrętów jak dawniej bywało.
~Mieszkaniec 25-11-2017 10:49
Pani starosta razem z PO i SLD kolejny raz Pani starosta pokazuje,że ważniejszy jest stołek i pensyjka niż dobro całego powiatu. Te pieniądze lepiej przeznaczyć na dziurawe i niebezpieczne drogi. Mieszkańcy mają w nosie zakup nowych komputerów i kolor ścian w gabinecie pani starosty. nazwany hucznie remontem i e-usługami. BRAWO RADNI !
~dlugi69JG 25-11-2017 19:37
do: ~Mieszkaniec (10:49)
Byłeś w w/w budynku, widziałeś jak on wygląda od 1 piętra w górę ???
~powyżej 25-11-2017 11:11
Nie mieszaj w to radnych, tylko słuchaj co oni naprawdę mówią. Tych, którzy mówią, a nie tych, którzy wychodzą w czasie obrad bo im się wniosek starosty o odwołanie nie podoba, z wiceprzewodniczącymi rady na czele.
~ 25-11-2017 11:25
Żenada!!! Chłop żywemu nie przepuścić, jak się żywe napatoczy nie pożyje se a jużci!!! Po nas choćby i zgliszcza - zapamiętajmy to motto panów K i W 😵
~jolka 1 25-11-2017 11:39
Wstyd Wiśniewski,juz od dawna obchodzi cię tylko własny interes, zgarnąłeś co było można, ale wszak wiadomo ,że marzeniem jest urząd starosty. Niestety za cienki Bolek, wracaj na kemping
~Janojan 25-11-2017 11:56
Róbta lepij te droge z Janowic do Radomierza bo ma kasztanka podkowy tam zgubiła.Nawet na tych dziurskach zębicha jej wylatały.A wy siedzita i w h.... lecita i w stolki pierdzita a i pieniąchy za to nierobstwo wom dajo.Wielkie rodne-bezrodne sie znolozly.Za te wosze diety by te szose wyremontował!
~n/n 25-11-2017 12:06
Za takie stawianie sprawy powinni wylecieć na zbity py...k. Następne pytanie po co starostwa poza stołkami do generowania kasy dla układzików i kolesiostwa....?
~jonajon 25-11-2017 12:18
Spali do południa i wreszcie się obudzili. Zawodowym hejterom dziękujemy, tym razem poradzimy sobie bez was. To co macie do powiedzenie czytaliśmy wielokrotnie, nic tu po was.
~Pi 25-11-2017 12:28
Sprawy partyjne i stołki dla psl najpierw. Później może uchwalą remont - po terminie i p..esrają dotację. p.s. Największą paranoją jest istnienie powiatu ziemskiego - dublującego się w kompetencjach i terytorialnie z powiatem grodzkim. Zbędny koszt. Starostwo mieści się e Jel. Górze (czyli poza terenem powiatu ziemskiego) i rządzą w nim mieszkańcy Jel Góry.
~Prosty lud 25-11-2017 13:47
Brawo Pani Aniu-Starościno - dobra gra aktorska.Przecież mając taaaakie poparcie w Warszawie to Pani decyduje,czy zostanie na stanowisku.A biedny lud -widząc Panią jako ofiarę będzie glosował.Stary numer.A tymczasem firma z Warszawy zarobi 2 mln. za robotę wartą pół mln. Tak trzymać.
~mieszkaniec powiatu 25-11-2017 13:56
do: ~Prosty lud (13:47)
"starościna" to jest na weselu, a w powiecie to Starosta raczej
~mieszkaniec powiatu 25-11-2017 13:54
To wstyd aby podjęcie uchwały było uwarunkowane szantażem ! Jak można tak się zachowywać? czy to w myśl zasady, że jak świat światem, to baba nie będzie chłopem rządziła? A Panowie pracę dla dobra starostwa warunkują głową Starosty, nie można normalnie, kulturalnie? Na kogo ja głosowałem !!!
~pan starościnek 25-11-2017 13:56
Jak będziesz mówił na starostę "pani starościno", to na wicestarostę będziemy mówić "panie wicestarościno", stoi?
~Prosty lud 25-11-2017 14:10
Ale o co chodzi, Prosty lud głosujący na P.Starościnę będzie popełniał błędy. A chodzi Ci o " Wesele" Wyspiańskiego czy Smarzowskiego ? lingwisto ! No ale, my tu gadu gadu, a kaska leci mieszkańców powiatu.
~mieszkaniec powiatu 25-11-2017 19:24
do: ~Prosty lud (14:10)
Lingwista, nie lingwista ale nie napisałem W "Weselu" tylko NA weselu, a to chyba różnica.
~pan starościnek 26-11-2017 7:39
do: ~Prosty lud (14:10)
prosty lud nie będzie głosował na Pana Starościnę, bo pana starościnę wybiera zarząd, zapomniałeś?
~Ewa 25-11-2017 14:41
Jak głosował radny Walczak ? Ktoś coś wie ?
~ 25-11-2017 15:13
Konieczyńska wystarczająco skompromitowała się przy remoncie parteru.Radny Wiśniewski ma racje ta pani gwarantuje jedynie kłopoty
~ 25-11-2017 16:06
do: ~ (15:13)
Wiśniewski patrzy tylko na swój biznes,cwaniak z wiochy któremu słoma z butów wystaje!!!!!
~,,zak,, 25-11-2017 15:19
a wszystkich wysłać do kamieniołomów, do pracy, to wtedy mieliby szacunek do samych siebie,,
~ 25-11-2017 16:27
Nie wierzę!!! Niech mnie ktoś uszczypnie!!! Vito Corleone żąda głowy kobiety???! A gdzie honor capo dei capi opozycji???
~Mieszkaniec 25-11-2017 16:46
Musicie wiedzieć że rezygnacja starosty skutkuje odwołaniem całego zarządu więc nie chodzi o głowę konieczynskiek tylko nowy zsrzàd.
~ 25-11-2017 17:08
Najlepszy jest z klubu PO Grzesio polityk - artysta.
~Boss 25-11-2017 18:24
Wszystko zapewne dla dobra obywateli ,zlikwidować tą wylęgarnie darmozjadów mianowanych z klucza partyjnego
~ 25-11-2017 18:55
Pajdokracja!
Mirek Faryniarz 25-11-2017 18:59
To bardzo nieładnie panowie.
~Iwet 25-11-2017 19:11
Proponuję dla większości komentatorów podjąć działania i przystąpić do najbliższych wyborów samorządowych. Może się mylę - ale padniecie na samym wstępie swoich działań. Inaczej widzisz niż wybrani , lecz -inaczej zobaczysz jak zostaniesz wybrany. Więc do dzieła :) Powodzenia :) Mur - głową czasem nie przebijesz :)
~ 25-11-2017 19:38
,zjednoczcie się, trzeba spojrzeć że nie wszyscy są gdzie dążądo władzy,,,
~ 25-11-2017 20:17
do "mieszkaniec powiatu" A ja napisałem koniec gadu-gadu,bo "kaska leci". Za 1 mln zł.( remont starostwa) zrezygnuję ze stanowiska "prosty lud" i zostanę "mieszkaniec powiatu".
~ 25-11-2017 20:53
Konieczyńska swego czasu zatrudniła dwóch doradców za nasze podatników pieniądze i wtedy nikt nie pytał czy to jest marnotrawnego czy kolesiostwo.
~x 25-11-2017 21:02
Wiklik - a po co darmozjadów zatrudniać !
~Regi 25-11-2017 21:27
PO moze zamienic konieczynska na Goreckiego lub Truchanowicza tylko gfzie Ania befzie pracowac za 11600 zl
Jacek Cywinski 25-11-2017 21:58
~Grzechu 25-11-2017 22:04
Artykuł pisany z tezą, jak bym czytał trybunę ludu:) dziennikarz powinien napisać w tym przypadku iż jest spór w radzie powiatu i powinien przedstawić głosy obu stron sporu, aby była jasność nie wiem kto ma rację w tym sporze, a autor artykułu nie pomógł mi w wyjaśnieniu tego sporu. Ale cóż mecenas daje kasę, mecenas wymaga:)
Maciej Bałuta 25-11-2017 22:44
Czasem dla dobra ogółu trzeba poświęcić niepasujace ogniwo w łańcuchu i dlatego taka propozycja. Z tego co jest napisane wynika że mogą wytypować inną osobę (pilnujaca praw i obowiązków;) ...) I zostanie ona poparta. To w czym problem? Skoro ktoś ciągle jest na "nie" blokując rozwój To należy taka osobe usunac. Może brak tej Pani dyplomacji i argumentów żeby przekonać pozostałych do swoich wizji. Gdzieś zawsze trzeba znaleźć consensus...
~ 26-11-2017 5:56
Czekamy n wybory, rozpedzimy te kliki-Wszyscy Wont. Do roboty
~glos 26-11-2017 9:30
Dobre pytanie. Członek zarządu na zarządzie głosowało za budżetem, na komisjach wstrzymał się, na sesji głosował przeciw budżetowi. Podziwu godna konsekwencja.
~@ 26-11-2017 10:47
Pobite gary, pobite gary. Ciuś, ciuś
~ 26-11-2017 10:54
Kochana PO zapiszcie Konieczyńską do PIS, a tak namiesza. że nawet kandydatów nie będą w stanie wystawić do najbliższych wyborów
~@ 26-11-2017 11:49
harcu harcu wiosna przyjdzie w marcu
~fsafafFF 26-11-2017 13:03
kiedy oni pójda na emeryture i oddadza władzę młodym?
~Kratka 26-11-2017 13:25
Zlikwidowac to całe starostwo.Bez darmozjadow z E Klesta na czele.Duzo wiecej kasy by bylo dla ludu.A tak siedzą stolki grzeja i kasę biorą za nic.Bo te decyzje co podejmują są na poziomie przedszkola.Przez to starostwo to tylko wstrzymuje sie inwestycje bo sie kłócą calymi miesiacami.
czlowiekpuszcza 26-11-2017 15:48
Jestem przeciwny PO i obecnej starościnie ale takie stawianie sprawy przez szefa rady&co jest żenujące. Może władze PiS się zajmą tą sprawą?
~sap 26-11-2017 16:14
Obrzydliwe - pisiory już się nawet nie kryją że chodzi im tylko o władzę a nie o to jak będzie rozwijał się powiat. Znam pana kleśtę - po prostu wstyd - od dzisiaj nie podaję panu ręki.
Tomasz Miroszkin 26-11-2017 17:57
Niestety dalsze trwanie przy swoim to już będzie działanie na szkodę starostwa i powiatu bez względu kto ma rację. Nie da się rządzić z poparciem mniejszości.
~ 26-11-2017 18:45
do: Tomasz Miroszkin (17:57)
Niestety już nic się nie da :( Mleko się wylało. Starostwo powinno dostać zarząd komisaryczny, bo ani obecne władze nic nie mogą zrobić, ani lokalny issis nie jest mentalnie i merytorycznie gotowy do zarządzania Starostwem. Przykre ale prawdziwe :(
~kubuś puchatek 26-11-2017 19:32
Ten remont to nie za 1 milion tylko za 2. A cóż to się takiego stało? Jakaś wygrana w totolotka, czy co tam? To trzy lata Pani Ania starosta(ścina) narzeka, że bieda, że trzeba ludzi zwalniać, wydziały i szkoły likwidować, że na wszystko, z wyłączeniem zagranicznych wyjazdów Pani Ani, brakuje, a tu proszę, 2 miliony się ma jak byk! Inwestycyjka łącznie za 4 milioniki. Jakieś profity z tego, czy co? Dopłata konieczna do ofiarowywanych przez Marszałka pieniędzy (około 2 miliony) to niecałe 400 tysięcy, za które można było wykonać instalacje konieczne dla wykonania projektu. A tu proszę 2 miliony!! Mówi wam to coś? Ponad pół roku przygotowań i nagle sesja nadzwyczajna. Na normalnej się nie dało? O hałas medialny chodzi? A swoją drogą jaką korzyść mieliby mieć obywatele z kutych poręczy na schodach, remoncie gabinetów zarządu, dodatkowych kibli dla urzędników to tego, prócz Pani Ani, no i jeszcze Pani Ewy, to chyba nikt nie wie. E urząd to urzędniczy wymysł, przynoszący zysk wyłącznie programistom i sprzedawcom sprzętu elektronicznego (za 2 miliony), a obywatel jeśli nie ma laptopa, komputera, drukarki i niezbędnych umiejętności t g.... z tego będzie miał. Nadal będzie dreptał do urzędu ale już ze świadomością, że na 2 piętrze (gdzie nie wchodzi) jest pięknie! A drogi jak były dziurawe tak są. I w tej sprawie nic nie da się zrobić!! Brawo radni. To w końcu wy jesteście samorządem. Chociaż. Wybraliście zołzę, to się męczcie.
~ 26-11-2017 20:06
do: ~kubuś puchatek (19:32)
Dyrdymały pan prawisz. Starostwo w JG jest chyba ostatnim w Polsce, które działa jak w XIX wieku... i dotyczy to także kibli panie radny!
~Ur 26-11-2017 22:16
Kleśta i tak prawie wszystkie przetargi wygrywa w Mysłakowicach go niechcieli.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Rzeźby dla Kowar

Nowe przystanki i nowe linie MZK

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Słoneczny Trakt dla rowerzystów

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
932
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%