MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

„Żerom” w pierwszej setce ważnego rankingu

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Sobota, 10 stycznia 2009, 8:54
Aktualizacja: 10:31
Autor: TEJO
Anna Szczurowska i Jarosław Nowak – finaliści olimpiad przedmiotowych ILO w gronie wyróżnionych przez Dolnoślaskiego Kuratora Oświaty podczas uroczystego podsumowania roku olimpijskiego w Auli Lepoldina UW w czerwcu 2008.
Fot. Archiwum I LO
Ogłoszono wyniki jednego z bardziej prestiżowych rankingów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonego przez tygodnik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. I Liceum Ogólnokształcące im. Żeromskiego w Jeleniej Górze znalazło się na 96 pozycji.

To jedyna szkoła w mieście, która zaistniała w tym zestawieniu. Kryterium, którym kierują się autorzy dorocznego Rankingu Edukacyjnego, to liczba uczestników i finalistów olimpiad przedmiotowych. Wygrało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Drugie miejsce przypadło wrocławskiemu LO im. Polonii Belgijskiej, a trzecia lokata – V LO im. Witkowskiego z Krakowa.

I Liceum Ogólnokształcące im. Żeromskiego weszło do setki najlepszych szkół w Polsce. Placówka może pochwalić się sześcioma finalistami olimpiad przedmiotowych. Są to Piotr Słomski (Olimpiada Geograficzna), Marek Szajda (Olimpiada Misyjnej Wiedzy o Afryce), Anna Szczurowska (Olimpiada Języka Rosyjskiego), Jarosław Nowak, (Olimpiada Fizyczna), Paweł Totoń (Olimpiada Matematyczna), Katarzyna Król, (Olimpiada Ekologiczna) oraz Marta Kut (Olimpiady lingwistyki i matematyki stosowanej).

Jak podkreśla Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1, placówka osiąga sukcesy dzięki, między innymi, możliwości kształcenia uczniów od poziomu gimnazjalnego. Działa też w „Żeromie” i sprawdza się system nagradzania licealistów i gimnazjalistów za osiągnięcia i dobre oceny.

Miejsce w pierwszej setce to dla „Żeroma” niewątpliwie sukces, ale o randze mniejszej, jeśli zestawić go z czołowymi lokatami tej szkoły, jakie zajmowała w tym samym rankingu sprzed lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drugi taki przystanek

Koniec remontu tunelu

To było bezpieczne?

Komentarze (17) Dodaj komentarz

piipi 10-01-2009 12:04
..zdolni uczniowie sa cala "ozdoba" szkoly,to jak choinka z radosnymi swiecidelkami..
~Pedagog 10-01-2009 12:32
Gratulacje!!! Cokolwiek by nie rzec, to miłe, budujące i ma dodatni wpływ na nasze miasto. No i reklama Jeleniej Góry z okazji ubiegłego 900-lecia urodzin.
~Matylda 10-01-2009 12:35
No i zaraz pojawią się głosy,że znowu o Żeromie,a nie o Norwidzie.No to poczytajcie sobie tekst i będziecie mieli odpowiedź.Proste.
~silence 10-01-2009 14:48
Świetnie, gratuluję wszystkim olimpijczykom z mojej szkoły :)
~słoń 10-01-2009 15:23
no.. też chciałbym zostać finalistą.. eh, może kiedyś się uda ;)
~Dawid 10-01-2009 15:35
Nie ma się czym podniecać. 96 miejsce to żadna rewelacja. II LO z Wałbrzycha co roku jest w pierwszej 20, VI LO z Radomia także zawsze jest w czołówce, podobnie I LO z Koszalina, a przecież są to miasta nie wiele większe od Jeleniej. A w dodatku Żerom to jedyna szkoła z Jeleniej - to obrazuje jak niski poziom tutaj panuje. W Euforie zacznijcie popadać dopiero jak Żerom będzie przy najmniej w pierwszej 50.
~jelgór 10-01-2009 16:15
oczywiście żerom jest świetny, sympatyczny i w ogóle najpiękniejsze dziewczyny są właśnie tam, ale takie rankingi jak powyższy pokazują jedynie ilość olimpijczyków, a nie jakość nauczania czy ucznia się, kryteriów dobrej szkoły jest mnóstwo!
~Mazi 10-01-2009 16:29
Ale żenada na 96 miejscu bhabhabha co za miejsce i sie tak chwalą a co by było jak by się w pierwszej dziesiątce znalezli wyskoczyli by z siebie pajace
~Iza 10-01-2009 17:33
Olimpijczycy są ważni, owszem, ale czy ktoś robi ranking wg średniej ilości punktów uzyskanych z rozszerzonej matury z poszczególnych przedmiotów i liczby osób ją zdających? Dla kandydatów chyba ważniejsza byłaby informacja typu "w tej szkole 25% maturzystów zdaje rozszerzoną biologię / historię / polski, a średnia punktów = 80%". To dużo więcej mówi o szkole jako całości, a szkoły takie dane na pewno mają.
~Żeromianka 10-01-2009 22:48
popieram wypowiedź Izy, tym bardziej, ze olimpijczykami zostają wybitne jednostki, przede wszystkim jest to zasługa ich zainteresowań i indywidualnej pracy. Dobry nauczyciel może co najwyżej stymulować rozwój wybitnej jednostki. Ale czy w naszym systemie szkolnym jest to możliwe? W Żeromie jest podobno wybitny pedagog - historyk, gdzie są jego olimpijczycy?
~ago od kosmosu 10-01-2009 23:29
do ~Żeromianka. a nie wystarczy że On sam jest wybitny?
~x.o.x.o. 11-01-2009 0:51
co do olimpijczyków, to z wymienionych imion i nazwisk wynika, ze jest ich siedmiu, za to w artykule napisano 'Placówka może pochwalić się sześcioma finalistami olimpiad przedmiotowych.' Błąd albo w skład olimpiad przedmiotowych nie wliczamy np. Olimpiady Misyjnej z Wiedzy o Afryce'
~enigma 11-01-2009 6:32
gratulacje z Norwida.
~jelgór 11-01-2009 11:29
ale żeby było sprawiedliwie, to powiedzmy, ze w żeromie od lat i ciągle dalej w gablocie koło dentystki znajdują się półupadłe, poodklejane i zaniedbane jakby każdy miał je gdzieś dyplomy uczniów: Mai Włoszczowskiej i Tomka Sikory- może by je zabrać wreszcie w bardziej honorowe miejsce?
~Żerom -szkoła przyjazna 11-01-2009 12:25
Brawa dla olimpijczyków. Trzeba być nie lada orłem, żeby w tej szkole uzyskać takie wyniki. No chyba,że jak 99% ambitnych uczy się na korepetycjach. Bo na lekcjach kadry żeroma... "Żerom-szkoła przyjazna... nauczycielowi" :-)
~ago od kosmosu 11-01-2009 15:44
Najwięcej o danej szkole średniej mówi odsetek absolwentów, którzy z danego rocznika dostali się na studia, wtedy dopiero widać poziom wiedzy jaką tej szkole udało się im przekazać.
~takietam 17-01-2009 16:01
@Żerom -szkoła przyjazna - nie rozumiem Twojego stwierdzenia "Trzeba być nie lada orłem, żeby w tej szkole uzyskać takie wyniki." Wymienione osoby nie uzyskały "takich wyników w tej szkole", a "takie wyniki" w olimpiadach. Nie zgodzę się też co do twojego stwierdzenia "Żerom-szkoła przyjazna... nauczycielowi", gdyż sama w tej szkole uczę się trzeci rok i, cóż, nasze opinie wyraźnie się ze sobą mijają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Świętowali złote gody

Doczekają się ronda

Dary Lasu

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
768
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%