MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Zepsuty junkers mógł zabić

Wiadomości: JEŻÓW SUDECKI
Poniedziałek, 7 marca 2011, 12:46
Aktualizacja: 12:47
Autor: RED
Dużo szczęścia w nieszczęściu miała w minioną sobotę matka z dwójką dzieci, mieszkająca w jednorodzinnym budynku w Jeżowie Sudeckim. Doszło tam do zatrucia czadem.

O podtruciu tlenkiem węgla trzech osób, matki i jej dwóch synów, strażacy otrzymali zgłoszenie w sobotnie przedpołudnie od zespołu karetki pogotowia ratunkowego. Po przyjeździe na miejsce strażacy sprawdzili stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Przy zamkniętych drzwiach i oknach wykryto znaczną ilość tej substancji. Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Okazało się, że tlenek węgla przez cały czas ulatniał się z junkersa. Pomieszczenia przewietrzono. Strażacy zalecili również sprawdzenie wentylacji oraz przegląd wadliwego urządzenia. Przy każdym takim zdarzeniu strażacy zalecają również zamontowanie tzw. czujek - urządzeń, które mierzą poziom tlenku węgla w pomieszczeniu i alarmują lokatorów w chwili, kiedy jego ilość może stwarzać zagrożenie. Ponadto strażacy kolejny raz przypominają o systematycznych przeglądach technicznych junkersów. Odradzają także zasłanianie otworów wentylacyjnych i apelują o kontrole sprawności wentylacji w pomieszczeniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Wiadukty prawie gotowe

Nietrzeźwy za kierownicą

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~iras 7-03-2011 17:17
Odpalac junkers tylko w razie potrzeby,napuscic wode i zamknac gaz,tak bedzie bezpieczniej i oszczedniej-ja tak wlasnie robie,trzeba miec tylko duzy zapas zapalek.
~IZA 7-03-2011 18:33
W NASZEJ WSPOLNOCIE MIESZKANIOWEJ JEST OBOWIAZKOWE COROCZNE SPRAWDZANIE INSTALACJI GAZOWEJ,ELEKTRYCZNEJ I CIAGI WENTYLACYJNE.KTOS CZEGOS NIE DOPATRZYL...ALE SZCZESCIE W NIESZCZESCIU..ZDROWIA ZYCZE!!!
~ZablBezPow 8-03-2011 0:37
czy redakcja może wyjaśnić co to jest junkers?
~ZablBezPow 8-03-2011 0:48
Producent piecyków grzewczych firmy Junkers już za sam tytuł powinien Was szanowna redakcjo pozwać do sądu!
~ZABOBRZANIN 8-03-2011 7:24
Jak za czasów propagandy, teraz już macie pretekst do tego aby podłączyc się do byłego PEC-u ! Jakie to same superlatywy z tego że można się uzależnić od jednego dostawcy !
___x 8-03-2011 10:35
Zgadzam się z ZABOBRZANINem wykorzystywanie czyjegoś nieszczęścia dla proPECowej propagandy już samo to, że bardzo często odłączają kaloryfery w dzień nawet jak jest bardzo mroźno jak jeszcze mieli by odstawiać cyrki z wodą to ja dziękuję za takie coś
~WENTYL 8-03-2011 16:19
Jaki zepsuty piecyk ? Najpewniej brak wentylacji i niedrożny komin do odprowadzania spalin. Ludzie zatkają kanały wentylacyjne żeby nie wiało. Tam gdzie są piece i szczelne nowe okna może się to skończyć tragicznie.
~tr 9-03-2011 11:53
WENTYL ma rację. Przy dostatecznej ilości powietrza w pomieszczeniu z paleniskiem (wszystko jedno czy gaz, ciecz czy ciało stałe jest spalane) ilość powstającego CO może być jedynie śladowa i nawet gdyby spaliny ze spalania gazu wychodziły na pomieszczenie to przy stechiometrycznym pełnym spalaniu zawierałyby tylko dwutlenek węgla (nietrujący - znajduje się w powietrzu) oraz wodę (parę wodną) . Natomiast gdy wentylacja nie działa w sposób właściwy po kilku chwilach ilość tlenu potrzebna do pełnego spalania w pomieszczeniu jest niewystarczająca i w wyniku niepełnego spalania powstaje tlenek węgla. Awaria pieca mająca wpływ na powstawanie CO? No chyba tylko znów coś co ograniczyłoby dopływ powietrza do palnika, paleniska, komory spalania itp czyli znów problem wentylacji. Dla pełnego spalenia dwóch (dwie żeby w przykładach było równo) cząsteczek metanu potrzebne są cztery cząsteczki tlenu: 2 CH4 + 4 O2 = 2 CO2 + 4 H2O. Jeśli tlenu brakuje to część spalania idzie w ten sposób, że powstaje
~tr 9-03-2011 12:03
cd... CO - potrzeba tu już tylko trzech cząsteczek tlenu czyli przy niedoborze tlenu tak "naturze" łatwiej: 2 CH4 + 3 O2 = 2 CO + 4 H2O, jeśli jest naprawdę mało tlenu, przed całkowitym przerwaniem procesu palenia płomień może zacząć kopcić, C - sadza : 2 CH4 + 2 O2 = 2 C + 4 H2O. Przykłady są dla gazu, ale w uproszczeniu a...logicznie to przebiega i przy węglu, drewnie, oleju, tworzywach sztucznych czy każdym innym paliwie (no chyba, że ktoś pali wodorem :)) Różnica jest taka, że jeśli przy spalaniu innych paliw jest coś nie tak, to zazwyczaj to wyczujemy, bo oprócz tlenków węgla czy wody w spalinach jest dużo więcej substancji, które zazwyczaj pachną, śmierdzą, brudzą lub w jakiś inny sposób dają znać o sobie. Gaz jest w miarę czystą substancją i powstałemu i wydobywającemu się z pieca CO zazwyczaj nie towarzyszą inne "efektowne" substancje. Nie wiem czy któś się przedrze przez moje wypociny, ale..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwupasmówką pod prąd

Staranował samochody

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Serca pełne nakrętek

Złodziej zatrzymany

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
814
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%