MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

"Żelazny" plac Piastowski

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 12 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 12 czerwca 2007, 11:20
Autor: TEJO
Fot. W. Kuźma
Wątpliwej urody słupy w centrum uzdrowiska Cieplice na zmodernizowanej za grube miliony nawierzchni.

– Przeraziło mnie ostatnio „zasłupkowanie” placu na wysokości kościoła. Czy ktoś tutaj zatracił poczucie estetyki, perspektywy i harmonii? A może trochę kasy zostało i trzeba było ją wydać? – pyta nas pan Wojciech z Sobieszowa, który często przejeżdża lub przechodzi przez reprezentacyjne miejsce Cieplic.

„Kasy” na modernizację wydano niemało. Remont miał kosztować niespełna 10 mln zł, przekroczył 11 mln zł. Ciepliczanie, choć generalnie im się nowy plac podoba, co rusz wytykają niedoskonałości. A jest ich sporo.

Ludzie żalą się, że wskutek nierówności poziomu piwnicznych okien w stosunku do wysokości nowej nawierzchni placu, przy większych opadach deszczu woda przedostaje się do środka.
– Są różnice poziomów płyt, fugi bardzo dowolne, choć koncepcja jest niezła.
Może za wyjątkiem tych nieszczęsnych środkowych schodów. Chyba lepiej by
było zrobić podjazdy po promieniu... No i żal krzewów ozdobnych – wspomina pan Wojciech.

Teraz doszły do tego kontrowersyjne słupy. W założeniu mają uniemożliwiać wjazd na plac pojazdom. W rzeczywistości nie spełniają tego zadania: jeden jest usunięty i każdy posiadacz samochodu swobodnie tam wjeżdża. – Rozumiem, że tak powinno być, aby w razie zagrożenia przejechało tam pogotowie, straż pożarna, czy policja – mówi Jakub Danielewicz. – Ale po co stawiać te słupki?

Jak się dowiedzieliśmy, taki był jeden z elementów projektu i wykonawcy po prostu zadbali, aby go zrealizować. Nikt nad sensem zasłupowania dogłębnie się nie zastanawiał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Skalne ławki pod Szrenicą

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~EBE 12-06-2007 12:01
Przed chwilą czytałem artykuł o dziecku , które wpadło pod ciężarowke. W komentażach jakiś Pan z Sobieszowa wypisywał bzdury. W tym artykule zno ktoś z Sobieszowa krytykuje słupki na placu Piastowskim. Drodzy Sobieszowianie! A Wasza dzielnica to coś lepszego? Te odrapane domy, krzaki, nie skoszona trawa raczej nie wystawiają Wam dobrego świadectwa. Więc może zamiast krytykować i wytykać innym , po pracy trochę posprzątacie u siebie ? Pozdrawiam: EBE
~Smart 12-06-2007 12:13
Co za tłuki... szkoda gadać...
~pani B 12-06-2007 12:38
Sobieszów to dzielnica oderwana od realnego świata,nie wspomnę o szkole sp 15 gdzie nie jest ciekawie."zielona szkoła"
~ciepliczanin 12-06-2007 13:01
a mnie się ten plac w ogóle nie podoba teraz – kiedyś było dużo zieleni, a teraz tyle co kot nasr.. czemu nie można było zamiast wszystko niszczyć to zamienić tylko asfalt na kostkę i resztę trochę zmodernizować – ale nie buldożerem!!! I jak ktoś powie, że plac jest odnowiony to go wyśmieję – ON JEST ZNISZCZONY!!!
~sobieszowianin 12-06-2007 13:15
Ludziom to wszystko przeszkadza. Sam często bywam na tym placu ale te słupki wcale nic nie oszpecają, stoją i nikomu nie przeszkadzają. A cały plac jest bardzo ładny. Mam wrażenie, ze ten Pan, któremu to sie nie podoba to moherowy dziadek, męski odpowiednik moherowego bereta, który nie ma poprostu co robić.
~Wojciech z Sobieszowa 12-06-2007 14:22
Wywołałem dyskusję. Myślę, że to dobrze.Podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami, do czego mam prawo a zacna Jelonka mi to umożliwiła, za co dziękuję.Wychodzi na to, że Sobieszowianie są aktywni, nieprawdaż?W Sobieszowie mieszkam bez mała 20 lat. I faktycznie, kiedyś było milej. A jak spoglądam na archiwalia sprzed 1939 r. to chyba było jeszcze milej. I co z tego wynika...?Ktoś powiedział, że prowincja tkwi w nas i może nią być nawet Żoliborz, chociaż raczej nie jest...I żeby było jasne: EBE,Chłopie, ja nie krytykuję Ciepliczan tylko KONCEPCJĘ! Wymyśloną i zatwierdzoną przez jakichś mądrusiów. Czy ktoś z Tow. Miłośników Cieplic zechce w tej sprawie zabrać głos?Wdzięczny będę także za autorytatywną wypowiedź PO CO TE SŁUPKI?Do SOBIESZOWIANINA:przez te ostatnie lata żadnego moherka u nas nie widziałem, a Pan?Pozdrawiam Dyskutantów :)
~ciepliczanka 12-06-2007 14:27
Plac jest O.K. ale wyglad terenu wokół Parafii Ewangelickiej woła o pomstę do...nieba.Rozumiem,że jest teren jest własnością Parafii, ale leży w cenrtum miasta i nie może to być enklawą brzydoty. Sam kościól jest piękny, ale to koszmarne ogrodzenie jak na pastwisku,brak przejścia w kierunku "Ogólniaka" i brzydki asfalt dopełnia całości. Co o tym myślicie?
~Wojciech z Sobieszowa 12-06-2007 14:53
I jeszcze jedno,Ludkowie: póki co to wszyscyśmy JELENIOGÓRZANIE, nieprawdaż?
~myślący pozytywnie 12-06-2007 15:02
Jeszcze się taki nie narodził co by każdemu dogodził . Można dyskutować czy można było ładniej zaprojektować Plac Piastowski , ale w stosunku do tego co było to nie ma porównania. "Ciepliczanin" , pewnie przyjezdny , nie wie o czym pisze. Kiedy tam było piękniej ? Czy wtedy gdy na placu była tzw. mijanka tramwajowa ???, czy póżniej gdy zatracono charakter placu i realizowano wizję pijanego architekta ???
~gemba 12-06-2007 15:10
Po co było kombinować przy placu przez wszystkie dziesięciolecia powojenne . Co nowa ekipa to głupszy projekt . Ten jest moim zdaniem najlepszy ale wystarczyło nie psuć po Niemcach . Jeszcze do lat sześćdziesiątych było dobrze,spójrzcie na stare zdjęcia. Potem zaczęła się twórczość radosna przy placu .Ale przynajmniej zdążyłem jeszcze pojeździć tramwajami po placu Piastowskim .
~Mirek 12-06-2007 15:47
Bijecie wszyscy pianę!!! Ktoś zamówił projekt, ktoś wykonała projekt, ktoś go odebrał czyli zaakceptował i firma zrobiła robotę według projektu. A jak się Wam to nie podoba to pretensje zgłaszajcie do włodarzy miasta i chodźcie na wybory aby wybrani ustalali pewnei rzeczy z Wami jak Wam na tym zależy. Będzie demokratycznie.
~ciepliczanin 2 12-06-2007 17:33
Myślę, że te słupki to nie najlepszy pomysł. Nie chcę wiedzieć, ile to kosztowało. Myślę, że można było lepiej zabezpieczyć Plac przed "nieuprawnonymi" pojazdami. Ogólnie Plac jest OK. Mam tylko nadzieję, że cały artykuł i złośliwe komentarze nie wynikają tylko ze zwykłego "narodowego" krytykactwa. Pamiętam jak wiosna ubiegłego roku na forum Jelonki grzmiało, iż źle wyprofilowany Plac przyczyni się do zalewania piwnic domów przy najmniejszych opadach. Jakoś nie mogłem sobie przypomieć, aby ktoś potwierdził fakt zalewania piwnic przy okazji ubiegłorocznej powodzi. Po prostu "ktoś" przegrał przetarg na wykonastwo robót i teraz "ryje". P.S. Sobieszów też jest OK.
~SAM BETON 12-06-2007 18:40
Ladnie wyglada wszystko, ale calkowicie brakuje zieleni wzdluz promenady, nie ma drzewek, a moglyby byc, wsadzone do ziemi, dookola zabezpieczone, tak jak jest w Niemczech. Ogolnie brakuje jakiejkolwiek estetyki i kreatywnosci. Zielen wiele by zmienila. Podobna sytuacja jest we Wroclawiu, co z tego ze pieknie wybrukowane, jak nie ma ani jednego drzewa. Zero pomyslunku.
~Paweł 12-06-2007 19:10
Jak dla mnie słupki są ok. Stylem pasują do wyremontowanego placu. Zastrzeżeń brak. Szkoda tylko, że zniknęło tyle zieleni!
~fantom 12-06-2007 19:51
do sama betona: a co mnie kurde obchodzi jak jest w Niemczech? co to jakiś wzór do naśladowania jest, czy co?
~kys 12-06-2007 20:17
i pomyslec ze obok jest politechnika, nieciekawy przyklad zagospodarowania terenu
~ja 12-06-2007 20:33
po 1 te słupki sa ochydne po 2 ten plac robi się oraz bardziej obleśny po 3 to ja wolałam jak byly schody do parku...och bozeee
~palolinkaa 12-06-2007 21:49
CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE I KRYTYKUJECIE!!a ja jestem ciepliczanką od kilku miesięcy i stwierwdzam że co niektórzy chyba nie mają co robić i wymyślaja sobie problemy..co wy chcecie od Placu Pistowskieo??Wg mnie jest piękny!!Zadbany,czysty, pięknie wykończony i bardzo mi się podoba.Powinniśmy być z tego dumni.Codziennie przychodze z synkiem na spacer i pełna podziwiu skrycie zazdrosze że w moim byłym rodzinnym mieście nie zrobili czegoś takiego.Do tego fajnie komponuje się Uniwersytet i knajpka na rogu (tylko te ceny wzięte troche pod kuracjuszy niemieckich a szkoda!!tak rodzinką co jakiś czas przyjść i lody zjeść to ulalalala... troche ciągnie po kieszeniach) fajnie, nie krytykujcie za duzo jest wiele pozytywnych apsektow tego placu!! pozdrawiam
~Ryszard 12-06-2007 22:07
I jak dogodzić temu narodowi.Tak zle a tak niedobrze.To w końcu jak ma być.Dla mnie jest teraz dopiero pięknie i tak ma zostać dla potomnych czy to się komuś podoba czy nie.Pozdrawiam wszystkich ciepliczan choć urodziłem się w Jelonce w latach dawnych ale mieszkam tu i jestem dumny że dzielnica Cieplice nareszcie odżyła,zmiany widać naprawdę,proszę mi wierzyć.
~em 12-06-2007 22:24
Słupki to pikuś – przynajmniej próbują nawiązywac do jakiegokolwiek stylu i w ten sposób harmonizują z lampami. O wiele gorsze są bohomazy, które bezsensownie niszczą wszelkie próby renowacji budynków w Jeleniej Górze – także na pl. Piastowskim. To na pewno nie są graffiti!!! Graffiti to sztuka, a to, co dzieje się na zastraszająco wielu budynkach JG to bezmyślność kilku ludków i nieudolność administracji.
~rysiek 12-06-2007 22:42
w ostatnim czasie byłem w Filharmony Hall w Birmingham. Przed wspaniałym budynkiem są takie same słupki. to chyba te Angole nam pokradli w Cieplic
~Ciepliczanka 2 12-06-2007 23:57
Już się przyzwyczaiłam do zmian, jest ładnie, szkoda trochę zieleni, ale widać, że robią co mogą... tylko brukowa droga w stronę poczty i dalej jest fatalna jadąc nią np.rowerem można dostać wstrząśnienia mózgu
~raja z Cieplic 13-06-2007 9:03
Mieszkam w Cieplicach od 1956 roku, ogólnie by mogło bić, ale faktycznie aż boli, że nie ma zieleni! Szkoda że nikt nie pomyślał przy planowaniu! A wandali karać, karać ijeszcze raz karać i to tak ażeby bolało!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

60 okrążeń na 60 lat

Będzie jaśniej przy Hofmana

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
131
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%