MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zegar kością niezgody

Wiadomości: JANOWICE WIELKIE
Wtorek, 6 kwietnia 2010, 7:51
Aktualizacja: Czwartek, 26 stycznia 2012, 14:55
Autor: Ania
Fot. Ania
Byli mieszkańcy Janowic Wielkich chcieli ufundować zegar dla kościoła pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Spotkali się jednak z oporem księdza proboszcza Rudolfa Zioły i biernością obecnych janowiczan.

W sprawę zegara został zaangażowany sam biskup legnicki ks. Stefan Cichy. Fundatorom zależało bowiem na uzyskaniu pisemnej zgodny na montaż tarczy zegarowej na wieży kościoła. Bez niej wójt, Jerzy Grygorcewicz nie mógł wyrazić zgody na publiczną zbiórkę pieniędzy.

– Ksiądz Rudolf Zioła, proboszcz janowickiej parafii odmawia wydania pisemnej zgody na rekonstrukcję tarczy zegarowej na wieży kościoła w Janowicach Wielkich, chociaż wcześniej wyraził ją ustnie w rozmowie z naszym wysłannikiem, a następnie w rozmowie z wójtem gminy panem Jerzym Grygorcewiczem. Traktując słowo księdza z szacunkiem i uważając go za człowieka honoru, podjęliśmy stosowne działania zmierzające do realizacji naszego zamierzenia – to fragment pisma wysłanego do biskupa legnickiego.

Zostało ono zamieszczone na portalu Nasza-klasa.pl. Byli mieszkańcy Janowic Wielkich założyli bowiem konto fikcyjne „Zegar” Janowice Wielkie. Urządzenie miało być dowodem uznania i pamięci o miejscowości, w której kiedyś żyli. Obecnie rozproszeni są po wielu miastach całej Polski. Jednak - jak mówią, o wsi, w której spędzili swoje dzieciństwo – nigdy nie zapomną. Zainteresowanie zegarem jest ogromne, o czym świadczy liczba internautów wypowiadających się na jego profilu.

– Kiedy powstał pomysł o zakupie zegara, w ogóle nie myśleliśmy o tym, że będą osoby sprzeciwiające się naszej inicjatywie. Kompletnie nie rozumiemy postawy proboszcza. Zakupione przez nas urządzenie elektroniczne w żaden sposób nie uszkodziłoby starego mechanizmu. Poza tym uzyskaliśmy zgodę niemalże wszystkich zainteresowanych, a ksiądz przeprowadził głosowanie podczas jednej z mszy w tygodniu, na którą przychodzi kilka osób i stwierdził, że parafianie nie chcą urządzenia – mówi jedna z osób chcących zakupić zegar. Prosi o anonimowość.

Ksiądz proboszcz, Rudolf Zioła tłumaczy, że nie chciał nikogo w żaden sposób urazić, ani sprawić, że zostały niespełnione czyjeś nadzieje. Nie zgodził się na instalację zegara, ponieważ jest to urządzenie elektroniczne, a kościół jest obiektem zabytkowym. Na wieży znajduje się mechanizm zegara z 1777 roku.

– Sprawa zegara została już zamknięta. W ubiegłym tygodniu do Janowic Wielkich przyjechał przedstawiciel biskupa i sytuacja została wyjaśniona. Nie uważam, że jest to zły pomysł, ale ze względu na to, że osoby zainteresowane planowały zakupić urządzenie elektroniczne nie możemy go umiejscowić na wieży kościoła, stanowiącego obiekt zabytkowy. Prawdę powiedziawszy stoi on w takim miejscu, że nawet niewiele osób sprawdzałoby tutaj godzinę. W Janowicach Wielkich jest wiele miejsc, w których lepiej by funkcjonował, na przykład dworzec – mówi duchowny.

Byli mieszkańcy zaangażowani w kupno zegara tłumaczą, że mają już dosyć „walki z wiatrakami”. Postanowili poczekać na bardziej przychylny im czas. Zegar natomiast będzie „żył” za sprawą Naszej-klasy.pl, na którym to portalu jego profil jest wciąż aktywny. W tej historii najbardziej zadziwia jednak bierność obecnych janowiczan. Wielu z nich w ogóle nie zna pomysłu, a osoby, chodzące do kościoła nie chcą się wypowiadać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Od piątku Jarmark Bożonarodzeniowy

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Rok koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~obcy 6-04-2010 8:16
Słyszałam wiele " ciekawych" opinii o ksiedzu proboszczu, kazda jest niezwykła np. kontakty dzieci i młodziezy z innymi wyznaniami, wspólne imprezy ... . Prawda jest , ze obecni mieszkańcy chodzacy do kościoła boja sie mówic czemu ... kto to wie poza nimi. Niekiedy zdarza sie , ze zarzuca sie społecznościom , ze są nieaktywne ... tutaj przykład jak podciac skrzydła aktywnym , bo po co ksiedzu kłopot , splendor nie spłynie na niego.
~Ciągle ciemność 6-04-2010 8:24
Ksiądz wie lepiej, to osoba duchowna i pasterz baranków.
~gość Janowic Wlk. 6-04-2010 9:31
Słyszałem że w kościele w Janowicach Wielkich na Święta Wielkanocne śpiewa się kolędy Bożonarodzeniowe, kolęda jest we wrześniu a w Świątyni czuć wszechobecnego spirytystycznego ducha.( Mieszkańcy wiedzą o czym piszę)
~Obywatel 6-04-2010 10:19
Widać że kościół nie zawsze popiera inicjatywę swoich wiernych betoniarzy.
~jg 6-04-2010 10:28
Tiak, tradycyjna postawa *ksiendza* - ja wim najlepiej a baranki morda w kubeł.
~Aldi 6-04-2010 10:47
"Byli mieszkańcy Janowic"-obecnie mieszkańcy ciemnogrodu!!Z pasterzem baranów,osoba duchowna ale z krwi i kości i do tego jak myśląca?W sprzedaży jest gadżet gdzie czas idzie do tyłu,zastanawiające jak dawno już producent owego GADŻETU zauważył że taki właśnie jest nam koniecznie potrzebny ,na obecne czasy,na nasz wielki zapał do postępu,za łudzenie się jakoby i U NAS był XXIwiek.Wraz ze starym zegarem czas się zatrzymał,i tak sobie stoi.
~saper123 6-04-2010 10:49
czego się boją, jak jadą autobusem to są strasznie rozmowni a jakie wymagania zawieś ich tu ,i tu itu ha ha
~olo 6-04-2010 15:51
Ciekawe komu teraz bije dzwon a komu tylko dzwonek
~Zdziwiona 6-04-2010 20:55
To co przeczytałam,nie mieści się w głowie>jest to nie możliwe/żeby proboszcz parafi, odmawiał jakiej kolwiek (pomocy)na rzecz kościoła???W parafi Janowickiej zrobił się -ciemnogród.Za sprawą -księżulka/tak wnioskuje. Śledze ostatnio czyny księdza.On jest poprostu -MOCNY.Nikt i nic mu nie podskoczy??????Parafianie się go boją-wiem o tym doskonale.Z jednej strony im się nie dziwie. A z drugiej-sami są winni. Ktos wyzej napisał/morda w kubeł. Popieram. Zostaje jeszcze-TACZKA. Był podobno młody,pręzny, i obrotny księzulek na parafi do pomocy?? Kto mi wytłumaczy dlaczego go -pogonił? Skoro jest bardzo schorowany.A tłumaczenie księdza że się nie godzi na ten zegar ze wzgledu-że to urządzenie elektroniczne? albo że zegar -nie widoczny-jest najgłupszym tłumaczeniem się-wręcz nie zrozumiałym.Albo zeby zamątować go na dworcu??????? Myśle że tam chodzi o coś innego-w całej tej sprawie. Rozbawił mnie tym -niby głosowaniem???? Na mszy w tygodniu o godzinie 8 mej chyba rano. KTO ZA /KTO PRZECIW- ZEGAROWI. Ręce podniosły cztery osoby na 10/15-osób???????? to so jaja. Pisać by tu bardzo duzo na temat proboszcza i jego poczynań w ostatnim czasie.A mnie najbardziej -wręcz bawi-kolęda w -UWAGA-Wrześniu?????????????? Pisała bym dłuzej ale on i tak tego nie kuma. Co do zegara-pierwszy raz się spotkałam z takim postępkiem-duchownego??? Jak widzicie same znaki zapytania.Może i władze koscioła w Legnicy/otworza oczy co tam się dzieje - w PIĘKNYCH JANOWICACH WIELKICH na -plebani.
~ZEGARMISTRZ 6-04-2010 20:59
PASTERZ -BARANKÓW. KTÓRY NIE CHCE ZA / FRI / ZEGARA NA WIERZE KOSCIOŁA.
~moherowy beret 6-04-2010 22:24
Jestem mieszkanką Janowic i przykro mi czytać te komentarze . Ale to niestety prawda. Wstydzę się za księdza i za jego postępowanie. Jemu wydaje się ,że to czasy średniowiecza , poniewiera ludźmi i ich godnością. A sam niestety godności nie posiada. Społeczność janowicka daje mu przyzwolenie na takie zachowanie. Obrażanie ludzi to jego specjalność , zawsze uchodzi mu to bezkarnie, ale to co ostatnio zrobił w kościele to już przegięcie.Znam ludzi , których obraził, posądzając ich o wyłudzanie pieniędzy na zegar. A przecież to z ich inicjatywy Janowice mogą dostać piękny prezent, który ożywi tą umierającą mieścinę. Oj baranki, baranki , całujcie księdza w rękę i dawajcie dużo kasy na jego potrzeby-Amen.
~ciekawski 6-04-2010 22:33
Na zdjęciu wyraźnie widać ,że na wieży jest drewniana atrapa oryginalnej tarczy , z resztą okropnie zrobiona. Wobec tego , gdzie jest tarcza , która była kiedyś na wieży? Mechanizm zabytkowy jest , tarczy nie ma . Może ksiądz odpowie barankom co zrobił z tarczą. Oni idąc do kościoła nie patrzą w górę i nie wiedzą nawet ,że kiedyś na wieży mieli tarczę i zegar. Kupią wszystko , co im księżulo powie.
~duelant 7-04-2010 0:14
redaktorzy pisma, skierowanego do biskupa legnickiego, uważają księdza Rudolfa Ziołę za człowieka honoru - i tu są w błędzie!!! Informację, kto jest człowiekiem honoru, znajdziemy...w "Polskim Kodeksie Honorowym" W.Boziewicza. W art. 1 czytamy:..."osobami honorowymi lub z angielskiego: gentelmenami nazywamy (z wykluczeniem osób duchownych) te osoby płci męskiej..."Zaś Art.2 mówi, że "...przyjmujemy określenie włoskie, uznające każdego człowieka, noszącego szaty duchowne, jako wyłączonego od obowiazków, złączonych ze świeckim pojęciem honoru". W dodatku Art.7. zauważa, że"wszyscy ludzie honorowi są sobie bezwzględnie równi." A przecież ksiądz Zioło jest...równiejszy! :-)
Cień 7-04-2010 1:05
Pogonić łachudrę polami! Gdzie jest konserwator zabytków? Bo faktycznie jak ktoś zauważył, ta tarcza na zabytek nie wygląda. Może ksiądz sprzedał tarczę wraz z mechanizmem i teraz czesie porami by nie wyszło to na jaw?
~mieszkanka 7-04-2010 12:57
W JANOWICACH mieszkam od zawsze. Poprzedni ksiądz był uzależniony od hazardu. Przegrał piękne , zabytkowe żyrandole z dużego kościoła , obecny ksiądz ma problemy alkoholowe , / ciekawe co z tą tarczą zabytkowego zegara?/
~ginter 7-04-2010 19:51
Moze mu ta tarcza spadnie na tą glace i obudzi sie z amoku al
~ 8-04-2010 16:47
na glacę nie spadnie bo zatrzyma się na rogach.
~mazurzanka:) 9-04-2010 2:47
czytam i czytam i sama nie wierzę a należę do społeczności "Zegar Janowice Wielkie ..." na portalu nasza-klasa.pl i wszak jestem w temacie. Brak mi słów na duchownego ale i na wiernych jego.... SZOK!!!! ha ha ale jak tarcza spadnie mu na rogi to połamie je i proboszczulek będzie jeszcze bardziej wściekły:/ a wtedy: baranki uciekajcie choćby na spęd ... czym dalej ...
~kleryk 14-04-2010 0:40
Według mnie sprawa jest prosta,pomysł wasz powstał w czasie kiedy księżulo opylił tarczę i teraz kręci bo nie wie jak z tego wybrnąć..Szukajcie zatem starej tarczy!!
~Heniek 21-08-2010 20:37
Polska-parafiańszczyzna.Księża dążą do władzy absolutnej w Polsce,żeby ich w rękę całować,jak to uczynił w TV pewien generał W.P. całując w przyklęku kardynała.
~edward 27-08-2010 7:43
Witam mam też taki problem ale z programowaniem melodi ,zamontowaliśmy zegar i kuranty zegar wybija czas melodię programuje się na daną okoliczność jest problem jest jedna osoba która się sprzeciwia .A co do montażu zegara na waszym kościele to nie ma problemu ,że to elektroniczny ,nie ruszając zegara zabytkowego podłącza sie pędnie do mechanizmu i wszystko chodzi.Pozdrawiam i do dzieła
~ZDZIWIONA 17-09-2010 12:09
DO - EDWARDA. ZROBIONO WSZYSTKO CO MOŻLIWE Z TYM ZEGAREM. TERAZ ZOSTAŁO /CHYBA/ZAŁOŻENIE-PĘDNI,ALE--KSIĘŻULKOWI. POZDRO.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ktoś zniszczył choinki

Rzemiosła zdobią drzewa

4 pomysły na biżuterię jako prezent na święta

Betlejemskie światełko pokoju dla jeleniogórzan

Coraz bliżej święta

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
979
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%