MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Żeby Polska była Polską!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 4 czerwca 2009, 21:14
Aktualizacja: Piątek, 5 czerwca 2009, 8:16
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Toastem za Ojczyznę i odśpiewaniem na bis piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” zakończył się w Teatrze im. Norwida uroczysty koncert „Kochaj i walcz”. Zorganizowano go w 20. rocznicę częściowo wolnych wyborów, które wyprowadziły nasz kraj na drogę ku wolności.

Widowisko złożone z piosenek z lat 80. XX wieku przeplatane fragmentami filmów archiwalnych oraz komentarzem w formie listu pisanego pod koniec PRL do ludzi 20 lat później, przygotował Jacek Głomb z zespołem Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy. – Czas leci. Zorientowałem się, że wśród aktorów jest tylko trzech, którzy wtedy mogli głosować, bo mieli skończone 18 lat. Łukasz Węgrzynowski, który zaśpiewał „Żeby Polska…”, miał wtedy lat pięć – powiedział przed rozpoczęciem spektaklu Jacek Głomb.

Sam koncert wybrzmiał nowymi, ciekawymi aranżacjami znanych sprzed lat piosenek, dziś umiejętnie „odgrzanych” i dostosowanych do współczesnych gustów przez Łukasza Matuszyka. Zgromadzeni, którzy wypełnili niemal cały parter Teatru Norwida, usłyszeli takie melodie jak: „Szoruj babciu do kolejki”, „Telewizja”, „Przetrwamy”, „Sentymentalna panna S”, „Źródło”, wspomniany już hit Jana Pietrzaka oraz – na finał „Więzienne tango” w wykonaniu całego zespołu.

Sporo śmiechu, ale i refleksji przyniosły migawki filmowe z tamtych czasów. Najwięcej wrażeń było przy materiale Polskiej Kroniki Filmowej z 1981 roku o Danucie Wałęsowej, która – z powodu ciągłej nieobecności męża – musiała sama wychowywać garstkę potomstwa. Atmosferę schyłkowego PRL przybliżyły teksty prasowe. Wielu z obecnych przypomniało sobie czasy pustych półek w sklepach, dolara za trzy tysiące osiemset sześćdziesiąt złotych, ORMO, ZOMO oraz IRCH-y. Młodszym trzeba było te skróty tłumaczyć (Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej, Zmotoryzowane Odwody MO, Inspekcja Robotniczo-Chłopska). Przytoczono przemówienia o „przyrastających członkach z ramienia partii” i inne twory peerelowskiej nowomowy.

Aktorom i muzykom z Legnicy jeleniogórska publiczność podziękowała długimi brawami. Na scenę wyszedł Piotr Borys, wicemarszałek dolnośląski, który zaprosił obok Andrzeja Piesiaka, senatora I kadencji Parlamentu, byłego posła i senatora Tadeusza Lewandowskiego. Był pierwszy "wolnościowy" wojewoda jeleniogórski Jerzy Nalichowski. Pojawił się także obecny poseł Marcin Zawiła i zastępca prezydenta Jerzy Łużniak. – Wypijmy za Polskę, za pomyślność, abyśmy mogli obchodzić następny taki jubileusz – powiedział Piotr Borys. Publiczność wychyliła zawartość lampek szampana lub kubeczków soku i odśpiewała wspólnie z Rafałem Węgrzynowskim piosenkę „Żeby Polska była Polską”.

Cały koncert sfinansował samorząd dolnośląski. Wstęp był wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~HIROSZIMA 4-06-2009 21:36
Taka wolność to sie chyba podoba tym naszym politykom. Dla mnie to wstyd, że doczekaliśmy się takiego bezrobocia poszanowania pracodawców. Praca dzis jest za minimal, paranoja. Po co tylko te UNIWERSYTETY w Jeleniej wybudowaliscie, by poszedl absolwent do UP i zobaczył to co wisi na tych tablicach. Dajcie nam to siano na bilety do ANglii, bedziemy mieli przynamniej z tego uzytek bo ze zdobytej wiedzy NIC. Mozemy obsługiwać kasy fiskalne albo pracować w ochronach za 800pln starając sie przed tym o grupy inwalidzkie. Ot mamy Japonie, ale swoją włąsną tam ludzie mają honor u nas NIE.
~Życie na Marsie czy Armagedon? 4-06-2009 22:22
Kiedy byłem małym chłopcem biegałem po łące i wąchałem stokrotki. Budowałem tamy w strumyku i zachwycałem się zapachem wiosny. Jadłem bułkę (za 50 gr) z masłem i pomidorem i leżąc nad Bobrem wsłuchiwałem się w warkot latających dwupłatowców. I byłem bardzo nieszczęśliwy, bo ksiądz na religii przyłożył mi linijką po łapie, a milicjant wyrzucił wentyli do Bobru za to, że przejechałem po zamkniętym moście. Jak przyszedłem do domu zbyt późno, czy skąpany w kałuży, to ojciec złoił mi skórę wiklinową lub drucianą trzepaczką, bądź też kablem od żelazka tak, że aż syczałem niczym czajnik z gwizdkiem. Och gdyby wówczas były takie niebieskie linie, to bym wyrodnemu ojcu pokazał gdzie raki zimują. Ale skąd ciemny chłop mógł wtedy wiedzieć, że przemocą reformy się nie tworzy? Jak byłem większy, to chodziłem na czyny społeczne. Zbierałem makulaturę czy złom, siałem trawę i sadziłem drzewka. Zbierałem też znaczki - najlepsze były Radzieckie i Wietnamskie. Byłem bardzo dumny z towarzysza Gierka, Rewolucji Październikowej i jeździłem na saksy (do DDR-u i na Węgry). Wierzyłem w św. Mikołaja, że kiedyś stworzą szczepionkę na nieśmiertelność i że zamieszkamy na Marsie. I nagle obudziłem się z ręką w nocniku. Gierka chcieli powiesić na latarni, jeden z Hermaszewskich okazał się złodziejem, a Lenina chcą kupić Amerykanie. Mnie nie stać na wczasy, dzieci moje nie wiedzą, co to kolonie letnie, a na naszej ulicy Świadkowie Jehowy wybudowali "świątynię". Jakże z nostalgią wspominam dzieciństwo, gdy obserwuję jak mafia przenika dzisiejszą glinę, prokuraturę i sądy. Gdy z mojej krwawicy "umysłowi" tworzą sobie spółki. Wolny rynek to znaczy korupcja, a miliardy zdefraudowanych pieniędzy to pryszcz. "Land Rover" zapada się w asfalt, dom mój systematycznie podlewa powódź. I pomyśleć, że kiedyś skutecznie odstraszył mnie wyrok za włam po lizaki? Ech, że też mój stary nie był jakimś solidaruchem i nie wychował mnie na porządnego złodzieja?
Cień 4-06-2009 22:27
Wciskają młodym kity o dolarach, za komuny moja mama pracowała jako sprzątaczka klatek schodowych na Zabobrzu i co wypłatę kupowała mi, jak nie klocki lego to resoraka matchbox do dwuch dolarów i w domu mieliśmy lepiej jak teraz i nie martwilismy się o długi a zarabiała około 10,000zł. Może i kiedyś kłamali, ale teraz to nawet plują nam w twarz i mówią, że deszcz pada. Jak Polska ma być taka jak jest, to wolę by była Niemiecka.
kazimierzp 4-06-2009 22:46
20 lat temu bylismy pełni obaw i nadziei! Niezyjący już (niestety) Jan Kaczmarek napisał w tamtym okresie (trochę później) piosenkę o takich słowach: "Ile jeszcze zmarnowanych bez sensu okazji? Ile chamstwa i prostactwa rodem z dzikiej Azji? Ile wściekłej nienawiści, pychy i głupoty? Ile przez wyborczą urnę przepchanej miernoty? Ile nowych gabinetów jeszcze się przekręci z racji nieprawdopodobnej ich niekompetencji? Ilu głupców się wywyższy nad autorytety? Ilu się złodziei schowa za immunitety? " Kiedy te słowa przestaną być dopasowane do "rzeczywistości'?!?!
rymcycymcy 4-06-2009 22:59
Przyznam, że Pietrzak jest mało zabawny, nudziarz nieprzeciętny :)
~w13 4-06-2009 23:20
a pan borys co ma wspolnego z 4 czerwca...
Cień 4-06-2009 23:40
Post z 22:22 tak mi odświeżył stare dobre wspomnienia, że aż boję się jutrzejszego dnia.
~do w13 4-06-2009 23:49
Pan Borys reprezentował władze dolnośląskie. A ponad to kandydat do Brukselki
ago. 5-06-2009 5:21
Do ~Życie na Marsie czy Armagedon? |- Po Twoim IP "*.t-ipconnect.de" widać jasno, że nie piszesz z Polski. W czasach gdy byłeś mały to nie mógłbyś pisać takich dyrdymałów (bo by Ciebie zamknęli za pisanie takich głodnych kawałków), ani pojechać tam gdzie jesteś. Chyba, że w jedną stronę. W obecnych czasach możesz swobodnie jeździć dokąd chcesz (oprócz krajów, gdzie potrzebna jest wiza) i wracać, kiedy się Tobie żywnie podoba. I nie bardzo chce mi się wierzyć, że akurat Ciebie nie stać na wczasy. Tych co zostali w kraju - owszem, nie stać - ale nie Ciebie. Szczery także za bardzo nie jesteś. Piszesz, że byłeś w tamtych czasach dumny z "towarzysza" G. i "rewolucji październikowej". Jesteś z domu dziecka?
~wyborca 5-06-2009 7:56
Mamy Polskę żebraków, kłamców ,złodzieji , o take Polske walczyliśmy.! Tylko Ci co walczyli są najedzeni i zadowolenie.Zmiana kasty.
~mim 5-06-2009 8:46
Do ~wyborcy. To jest tak jak ktoś nie chodzi na wybory lub nie wie na kogo głosować i potem dziwi się że; nie ma 3 milionów mieszkań, dopłat do wszystkich produktów rolnych, 1000 km autostrad itd. Dalej piszesz,że -..ci co walczyli są najedzeni i zadowoleni-.. A guzik prawda: Śolidarność walczyła na czele z Kopciem,Śniadkiem, Guzikiewiczem i cały czas organizują protesty ,zadymy w Warszawie ,bo im dalej żle. Dalej narzekają,a biorą za tzw. działalność grube pensje o których mogą tylko pomarzyć nauczyciele, mlodzi lekarze i pracownicy bużetówki .
Cień 5-06-2009 10:25
Do Ago. Niestety dzisiaj też nie można mówić o wszystkim, ponieważ jak obrazisz jakąś szychę mimo, że to będzie prawda to cię zamkną, co do wyjazdów do DDR i Węgier to jest prawda, moja mama pracowała w Dresden jak byłem mały i często tam bywałem, co prawda pamiętam to jak przez mgłę, ale tak było.
piipi 5-06-2009 11:46
..do - [~postu z godz.22:22 ..] Pan Kombatant ? Przeczytalam Pana poprzedni komentarz do innego artykulu i dodalam tam moja odpowiedz. Rozumiem,ale prosze rowniez pamietac: "Naszym problemem jest skrajne, niedojrzale i zacietrzewione podchodzenie do wielu spraw.Chec dokuczenia innym.My,Polacy,jestesmy sklonni do dokuczenia sobie i inym.Wcale nam z tym lepiej nie jest.Zdaje sie,ze Melchior Wankowicz mowil,ze u nas szewc zazdrosci pralatowi tego,ze zostal biskupem.Ta zazdrosc calkowicie bezinteresowna.ABSURDALNA.Czemu jemu sie udalo,a mnie nie.To troche ironiczne samooskarzanie sie.Ale my jestesmy spoleczenstwem,ktoremu nie jest latwo zyc ze soba"
_Dag 5-06-2009 13:15
A może by tak wypowiedział się ktoś, kto był na koncercie i napisze, jak mu się podobało, a nie wyleźli różni pieniacze i sadzą głodne kawałki?...
ago. 5-06-2009 18:15
Cieniu, wszystko co było kiedyś, wydaje się nam piękniejsze niż to co jest dzisiaj, bo wtedy byliśmy młodsi, dlatego wracamy do tego z sentymentem. Znasz kogoś, kogo zamknęli za to, że obraził jakąś szychę? Bo ja słyszałam tylko o przypadkach gdy jedna szycha obraziła druga szychę i musiała płacić za to odszkodowanie lub dokonać wpłaty na jakiś zbożny cel. Nie słyszałam o przypadku, aby kogoś z maluczkich zamknęli za obrazę np. głowy państwa. Nawet na tym naszym forum ludzie wypisują różne rzeczy i jakoś nikogo nikt "nie pociąga za konsekwencje", i całe szczęście! Co najwyżej usuną wpis, co ja osobiście uważam za dobre dla obu stron - i piszącego - bo może obrażony nie zauważy tego wpisu i nie będzie dochodził kto go dokonał, w celu wiadomym - i tego kto nad tym czuwa.
ago. 5-06-2009 18:17
Dag, jeśli byłaś, to sama opisz swoje wrażenia.
kazimierzp 5-06-2009 20:50
To był koncert między innymi pieśni nieżyjącego już Jacka Kaczmarskiego. W 1989 roku napisał On pieśn: "Pięć głosów z Kraju. Pochwała" Oto jej fragment: "Pokazała Polska światu Szybkość naszych przemian, bracie. Premier - prosto z internatu, Kumple w sejmie i w senacie. W polityce wrze, jak w ulu: Lechu, rząd, Michnika klika, Dwóch Kaczyńskich, czterech Królów, Kosy chłop na sztorc zatyka. Całe szczęście, że kos mało I że lud się ciągle dzieli, Bo już by się tutaj miało Wojnę pięciu PSL-i...."
Cień 5-06-2009 22:12
Do Ago. Co do tego że byliśmy młodsi i wszystko było piękniejsze to trochę masz racji, ale nie oto chodzi. Co do wyroku za obrazę, coś mi się obiło o uszy, ale postanowiłem sprawdzić w necie i na dzieńdobry znalazłem, pięć lat temu internauta nazwał prezydenta Mysłowic, żmijką i dostał osiem miesięcy pozbawienia wolności. C.D.N.
Cień 5-06-2009 22:26
Do Ago. C.D. Tak szczerze pisząc to dobrze, że pogrzebałem w sieci w tej sprawie, przynajmniej będę uważał, co pisze w postach kierowanych do włodarzy i dziękuję moderatorowi za niepublikowanie niektórych moich postów anty politycznych, na szczęście tylko tych. Post rozłożony na dwie części, ponieważ mój telefon jest ograniczony do 450 znaków, stary był lepszy w tym kierunku, 2000 znaków.
~Hugo czuly 5-06-2009 23:38
Z czego tu należy byc dumny ? z powstalych ukladow , posad w spolkach skarbu państwa dla niektorych co wybieraja rokrocznie bezkarnie kilka milionow za posadę , czy politykierow -karierowiczów bezpiecznie ulozonych na budżetowych pieniądzach , a reszta ludu ma byc wyrobnikami za parę groszy z lekiem o bezrobociu ? i pieskim życiu. A nawiasem mowiąc slowa piosenki aby Polska byla ... napisal Jerzy Urban , ktory podebral zone Pietrzakowi a Pietrzak Urbanowi slowa do piosenki , ktora stala sie balwochwalczym hymnem. - He, he ... nie wiecie co spiewacie .
ago. 6-06-2009 6:59
Cieniu, czy gdyby ktoś Ciebie obrzucał publicznie inwektywami, które byłyby nieuzasadnione, czy nie podałbyś do sądu takiej osoby za obrazę? Przeszedłbys nad tym do porządku dziennego? Obecnie na sam ustrój możesz psioczyć ile wlezie, nikt Ci nic nie zrobi. a przecież wiesz, że kiedyś tak nie było wolno. Nawet jeśliby Ciebie nie skazali, to miałbyś tzw. "wilczy bilet", chyba wiesz co to oznaczało - brak perspektyw na dobrą pracę, której kiedyś było owszem, dużo, ale nie każda praca dla każdego. Wiem o tym i od ludzi, i choćby z informacji w mediach. Bardzo dobrze pokazano to w serialu Janickiego pt. "DOM". Jak coś by Ci się nie podobało w ustroju, to nawet na studia by Ciebie nie dopuścili.
ago. 6-06-2009 7:07
Rymcycymcy, ja także nie przepadam za Pietrzakiem. Akurat on - w czasach gdy tworzył najlepsze teksty - nie mógł narzekać na brak kasy. Jakoś nie słychać, aby go zamykali. Ciekawe, dlaczego... Czy to prawda, że jest absolwentem naszej jeleniogórskiej wojskowej szkoły radiotechnicznej?
kazimierzp 6-06-2009 11:22
Jan Pietrzak był słuchaczem Oficerskiej Szkoły Radiolokacyjnej w Jeleniej Górze do 1957 roku.
ago. 6-06-2009 13:02
Dziękuję, Panie Kazimierzu! :-) Obiło mi się to kiedyś o uszy, ale pewności nie miałam. Pozdrawiam!
Cień 6-06-2009 23:36
Do Ago. W dzisiejszych czasach nigdy nic nie wiadomo, ja jestem przekonany, że jak by ktoś ujawnił jakąś prawdę która by zaszkodziła politykom, mógł by ponieść spore konsekwencje, a ty byś o tym nawet nie wiedziała, a to co przeczytasz na forum, to jest mało szkodliwe, zresztą idę o zakład że ponad 90% postów na tematy polityczne, jest niedopuszczanych przez moderatora. Napisał bym tobie bardziej szczegółowo ale nie chce mi się włączać kompa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Kolorowe wakacje w MDK

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
344
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%