MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Zdrojowy do remontu, aktorzy – w objazdy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 października 2009, 8:41
Aktualizacja: 22:06
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Firma „Izery” wygrała przetarg na przeprowadzenie kompleksowej modernizacji Teatru Zdrojowego w Cieplicach. Prace ruszą w przyszłym tygodniu. Placówka – póki co – nie ma sceny alternatywnej. Po raz ostatni do starej sali ZTA zaprasza widzów na sztukę pt. "Mały duszek".

Przedstatnią imprezą zorganizowaną w Teatrze Zdrojowym był wczorajszy pokaz filmu „Jelonki u wód”. W jego kadrach – oprócz głównych bohaterów, dzieci z Teatrzyku Jelonka Górskiego – utrwalono także spatynowany obraz sceny Teatru Zdrojowego, która już niedługo przejdzie do historii. Jeszcze tylko w sobotę zaplanowano spektakl pt. "Mały duszek". Początek o godz. 16. Później teatr zostanie zamknięty na około dwa lata.

Podczas prac remontowych trzeba będzie rozebrać scenę łącznie za stropem oraz widownię, która wciąż trzyma się na drewnianych XIX-wiecznych dźwigarach. Będzie konieczność naprawy błędów z lat 60., kiedy to ciężkie stalowe konstrukcje sceny oparto na drewnianej strukturze budynku.

Prace potrwają około dwóch lat. Efektem będzie nowoczesna sala z pomieszczeniami dla akustyka i elektryka na balkonie, ukrytymi reflektorami i orkiestrionem z zapadnią. – Pozwoli nam to na realizację w teatrze form muzycznych: opery, czy operetki – zapowiada dyrektor Bogdan Nauka. Będą też nowoczesne fotele, a sala odzyska ukryte pod pomalowanymi tkaninami turkusowe malunki. Odnowione będą też polichromie. Cała inwestycja ma kosztować 2. 739. 828 euro przy wkładzie z MFOG 1.918.357 euro.

Co na czas remontu poczną aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji? Coraz bardziej wątpliwe jest pozyskanie sceny alternatywnej. – Byliśmy zainteresowani przejęciem obiektu przy ul. Jagiellońskiej, ale póki co wciąż jesteśmy na etapie wstępnych formalności – mówi Bogdan Nauka. Pozostaną małe formy i występy w objazdach oraz na scenach gościnnych. Dziś ZTA pojechał grać do Legnicy. Placówka cały czas będzie działała normalnie: czynne będzie zaplecze teatru.

Na premierę w odnowionym Teatrze Zdrojowym, który jest trzecim co do wartości tego typu zabytkiem w Polsce, będzie można się wybrać najpewniej dopiero jesienią 2012 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dla komfortu pasażerów

Wrzuć nakrętki – dla dzieci

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~;) 8-10-2009 11:20
To jest dobre. Wyremontowali uzdrowisko, wyremontują Teatr Zdrojowy, zrobią rewitalizacje Parku Zdrojowego (15mln zł) - (ze ścieżkami po skosie żeby można było dłużej spacerować - jak to wymyśliła projektantka) a co sie stanie na koniec??!! "Przygotowane" uzdrowisko zostanie sprywatyzowane i miasto nie odzyska wielkiej części pieniędzy które zostały zainwestowane w remont. Czyli po krotce państwo polskie częściowo zasponsoruje nowemu nabywcy remont.
~ Bankier 8-10-2009 17:41
Takie ogromne kwoty wyssane z księżyca na remont , to niezla jadka dla wykonawcy i inspektorow akceptujacych faktury bo wszystko jest dwukrotnie ,trzykrotnie przesadzone i naciągniete w kalkulacjach , ale to pieniądze nie z prywatnej kieszeni więc sie doji jak mozna i na ile mozna. Taka kwota z prywatnej kasy bylaby tak dopilnowana , ze za nia mozna byloby wybudować trzy takie teatry od nowa. Jednakze dobrze , ze będzie wyremontowany ten nasz zabytek - niewątpliwie w odnowionym teatrze będzie mnóstwo elementow ze szczerego zlota, krysztalowych oświetleń ręcznie wykonanych , diamentowe okucia i klamki , tytanowe podlogi i hebanowe meble opiete najdroższą tapicerka z lamiej skorki z Andow - bo cena przeznaczona na ten teatr o tym świadczy.
~Lio 8-10-2009 17:54
Szkoda tylko tego Teatru dla amatorów animacji. Lepiej jak by tam była filharmonia.
~j. 8-10-2009 20:39
trzymam kciuki żeby udało się znaleźć scenę "zastępczą" na czas remontu... nie wyobrażam sobie braku spektakli teatru animacji:( przez dwa lata!
teessi 8-10-2009 22:22
Lio, nie wypisuj bzdur! Filharmonia niech pozostanie tam gdzie jest, a teatr animacji jest potrzebny dzieciom. Szkoda, że z tej wielkiej kasy nie można przeznaczyć choć kawałeczka na odnowienie jakiejś sali aby była przeznaczona na próby na czas WIELKIEGO REMONTU, np. w Gencjanie. A może jakaś sala z dawnego szpitala na Jagiellońskiej, który leży odłogiem i niszczeje, nadała by się do tego, aby zaadaptować ją na dwa lata chociaż na próby dla aktorów? Może Politechnika zlitowałaby się nad aktorami - tułaczami i coś dla nich wygospodarowała? Taki wielki pałac... Czy jest wykorzystany do sali ostatniej?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Mercedesem rozbił kilka aut

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
31
Tak
48%
Nie
48%
Nie wiem
3%