MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Zdrój bez wody

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 11 lipca 2007, 12:24
Autor: anzol
Fot. rylit
W Cieplicach nie ugasisz pragnienia Marysieńką, musisz kupić inną mineralną w sklepie.

– To ewenement na skalę Polski – mówią o Cieplicach, których podstawą działania są mineralne wody termalne. – Chyba nie ma drugiego takiego uzdrowiska, gdzie nie byłoby możliwości czerpania wody mineralnej – usłyszeliśmy od wycieczkowiczów, którzy spacerowali po placu Piastowskim, na próżno szukając pijalni wód mineralnych.

– W końcu znaleźliśmy. W pawilonie zdrojowym. Było tam jednak tyle ludzi, a pomieszczenie – niezbyt duże. Z czterech kraników woda leci jak krew z nosa. Żeby jej skosztować, zajęłoby nam to chyba z godzinę – mówi pani Grażyna, opiekun grupy.

– Niestety, w uzdrowisku wciąż nie ma pijalni z prawdziwego zdarzenia – ubolewa Małgorzata Turowska, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic. SMC uratowało przed zagładą popularną fontannę zwaną „tulipanem”, która miała służyć za punkt czerpania Marysieńki. Jej remont kosztował 78 tysięcy złotych. – Ale prace wykonano nieprawidłowo, bo wodotrysk nie działa – mówi M. Turowska.

Nie ma także planowanej od kilku lat większej pijalni, która miała się znaleźć w miejscu zlikwidowanych kilka lat temu betonowych delfinów. Z nich lała się bez przerwy gorąca i zimna woda. Sama fontanna, choć dosyć szpetna, była miejscem, gdzie zatrzymywała się każda wycieczka, aby napić się wody.

– Na tą pijalnię nie ma pieniędzy w budżecie – wyjaśnia Małgorzata Turowska. Wprawdzie ogłoszono konkurs na wykonanie projektu, ale nie wzbudził on zainteresowania. Założeniem było opracowanie takiego planu, którego realizacja nie przekroczyłaby sumy 120 tysięcy złotych.
O całości po prostu zapomniano.

Nie ma także szans na powrót symbolu uzdrowiska Cieplice w postaci butelkowanej. W lipcu miną cztery lata od kiedy rozlewnia Marysieńki została na cztery spusty zamknięta. Urządzenia nie były wydajne, uzdrowisku nie opłacało się wody rozlewać, a chętnego na zainwestowanie w modernizację placówki – nie było.

– Byłem we francuskim Evian. Trudno tu o skalę porównawczą, ale tam rozstawione są niemal na każdym kroku krany ze słynną wodą mineralną. Ludzie mogą pić do woli. I nie przeszkadza im to, że w okolicznych restauracjach ta sama woda w butelce jest droższa od lampki wina – mówi Roman Wrzosek, jeden z pilotów wycieczek zagranicznych. Dodaje, że wstydziłby się zaproponować grupie Francuzów spacer po Cieplicach. – Przecież muszę im powiedzieć, że są tu wody termalne. Tylko jak im wytłumaczyć, dlaczego – aby ich skosztować – trzeba odstać swoje w kolejce w niezbyt przestronnym pomieszczeniu? – pyta.

<b> Będa pijalnie </b>
Do koncepcji wrócimy jeszcze w tym roku &#8211; mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Zostanie opracowany projekt, który będzie zrealizowany przy okazji remontu placu Zdrojowego. Miasto ma w planach także budowę zadaszonej pijalni wód w Parku Zdrojowym. &#8211; Chcę podkreślić, że z budżetu miasta do budżetu kraju co roku płacone jest kilkadziesiąt tysięcy złotych za możliwość bezpłatnego korzystania z ujęć wody mineralnej na tyłach budynku zdrojowego &#8211; dodaje J. Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Były ciepliczanin 11-07-2007 12:24
Wstyd to – kraść panie Romanie a nie pokazywać naszą słabą infrastrukturę. W końcu po te jestesmy w unii aby nam pomogli i wyrównały się poziomy. Takie są dzisiejsze realia i nie ma co się wstydzić. Lepszy rydz niż nic!
~zibij 11-07-2007 12:28
Po co woda mineralna ( nie mylić z wodą źródlaną), przecież Cieplice będą miały nowe ładne chodniki i drogi, to niech turyści chodzą sobie, a nie szukac pijalni. Przecież to normalka w naszym mieście.
~ala 11-07-2007 13:31
A gdzie te ladne chodniki i drogi????????????? to co sie dzieje teraz w Cieplicach to zgroza, najpierw sie kladzie kostke potem sie ja kopie i tak w kólko, a konca nie widac.Moze jakis WAZNY przyjedzie i zobaczy ten lagodnie mowiac balagan.
~Patol 11-07-2007 13:43
Kto jest cwany to sie potrafił na lewo podłączyć do uzdrowiska i pije sobie teraz za free tą wode !!
~ciepliczanka1 11-07-2007 14:05
Czemu sprzedano osobie fizycznej piękny obiekt –Kawiarnię Zdrojową ???. Przecież to super miejsce na pijalnię. Jak można ooddać w prywatne ręce obiekt w takim miejscu!!!.Co z rozlewnią wód mineralnych ?.Czy już nigdy nie będzie w Cieplicach "Marysieńki" – czyje są obecnie budynki po dawnej rozlewni?. Rzeczywiście to fenomen na skalę światową – jest woda mineralna i nie korzysta się z niej w sposób należyty.Skandal!!To powinien być priorytet dla władz Jeleniej Góry. Nie półśrodki w postaci jakichś pokracznych fontann, lecz rozlewnia i pijalnia z prawdziwego zdarzenia.
~jelinek 11-07-2007 14:16
projekt, koncepcja... TO BZDURY. Jak dotychczas to naszym gospodarzom udało się kiedyś wybudować wysypisko śmieci w miejscu, gdzie teraz w niedzielę odbywa się odpust koło stadionu. Woda przepływająca przez to śmietnisko doprowadziła do skażenia jedynego basenu w Cieplicach. I oczym to pisać.
~kim 11-07-2007 14:29
Chciałam zwrócic uwagę na czas otwarcia pijalni wód. Czynna jest ona od pn do pt do godz. 16.00. Niestety, wiele osób wraca o tej porze dopiero z pracy i nie maja możliwości z niej skorzystać. Cieplice mają ogromny potencjał. Gdyby władze miasta potrafiły go należycie wykorzystać, poprawiłaby sie sytuacja zarówno mieszkańców, jak i budżetu miasta i dla wszystkich przyniosłoby to korzyść. Spójrzcie na wody termalne w Czechach i na Słowacji! Tam dzieki racjonalnemu mysleniu wybudowano pełne atrakcji aqua parki, które przyciagaja turystów i napedzają koniunkturę. Mam nadzieję, że sytuacja w Cieplicach poprawi sie dzięki mądremu mysleniu władz, co przyniesie korzyść zarówno budżetowi miasta jak i jego mieszkańcom, a narazie trzeba zainwestować, żeby uzdrowisko przynosiło zyski... Pozdrawiam wszystkich ciepliczan.
~ciepliczanka 11-07-2007 14:41
ale wstyd...
~rozlewnia 11-07-2007 15:13
nie ma mozliwości wybudowania rozlewni bo kto to sfinansuje ? od podstaw a przepisy UE ? a wydajność ujecia 1,2m3 ..... to kpina
~jegomość 11-07-2007 15:27
pijalnie wód powinny być prywatne,to może by cos ruszyło,bo miasto nie ma na to pieniędzy.
~Bezrobotny 11-07-2007 16:37
I jeszcze muszą z ka...lizować lewobrzeżne Cieplice aby Kamienna nie była jednym wielkim szambem.
~irek 11-07-2007 16:46
Szczawno Zdrój potrafiła pieknie odbudowac spaloną w latach 90tych pijalnie wód i jest to równie piękny obiekt jak przed pożarem
~do patola 11-07-2007 18:32
jak to zrobić :)
~free 11-07-2007 20:39
ten koszt remontu fontanny to też kwiatek,prawdopodobnie uzyto metali wysoko szlachetnych. w tych samych proporcjach to remont i oddanie rozlewni i pijalni wody mineralnej trzeba będzie zirka about roczny budżet unii europejskiej. strach się bać
~Rozwiązanie problemu 12-07-2007 19:28
Myślę ,że problem został by rozwiązanypoprzez zrobienie referendumi odłączenie się Cieplic od Jeleniej Góry.Stworzenie miejscowości uzdrowiskowej w połączeniu z Sobieszowem i Jagniątkowem było by najlepszym rozwiązaniem.Wszystko zalezy od mieszkańców.Szczawno Zdrój podobnie jak Ciepline z Jelenią Górą graniczy z Wałbrzychem i nikomu to nieprzeszskdza.Uzdrowisko powinno być uzdrowiskiem ,a miasto miastem !!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Mały Strażak dla jednostek OSP

Mina na Zabobrzu

Niewybuch w Złotoryi

Likwidacja schroniska

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
82
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%