MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

zDolne NGO nagrodzone – wśród nich jest KSON

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 grudnia 2019, 9:17
Aktualizacja: Niedziela, 8 grudnia 2019, 4:59
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON
Po raz ósmy już wręczono wyróżnienia i nagrody dla najlepszych dolnośląskich organizacji pozarządowych w ramach konkursu zDolne NGO. Uroczysta gala odbyła się w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu i uczestniczył w niej wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Wyróżnienia wręczano w dwóch kategoriach: dla organizacji działających na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz na rzecz ich aktywizacji społecznej . Celami konkursu są przede wszystkim promocja działań organizacji pozarządowych, zwiększanie prestiżu nagrodzonych organizacji oraz promocja wypracowanych przez nie dobrych praktyk.

Zależy nam na zachęcaniu do aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej tego środowiska - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Wśród kryteriów, według których przyznawane były wyróżnienia są m.in.:
- nowatorstwo i innowacyjność podejmowanych działań, a także ich trwałość i cykliczność
- umiejętność pozyskiwania środków finansowych i umiejętność podejmowania współpracy z partnerami biznesowymi, społecznymi i samorządami
- zaangażowanie społeczności lokalnych w prowadzone działania

To duże wyróżnienie dla nas - mówi wiceprezes KSON Marek Dębski, że wśród ponad 11 tysięcy dolnośląskich organizacji pozarządowych i kilkudziesięciu zgłoszonych do konkursu kandydatur wybrano 12 takich organizacji , wśród których znalazł się również KSON. Kategoria, w której otrzymaliśmy wyróżnienie, tj. rynek pracy dla osób niepełnosprawnych jest od ponad 5 lat specjalizacją KSON-u. W okresie tym, w blisko 10 regionalnych lub ogólnopolskich projektach zaktywizowaliśmy zawodowo ponad 300 osób. Ich przebieg pracy zawodowej jest monitorowany i wspierany przez trenerów pracy i asystentów na każdym etapie pracy zawodowej nowo zatrudnionej osoby niepełnosprawnej. Otwierają się także pracodawcy przekonując się, że pracownik niepełnosprawny to rzetelna, kompetentna, odpowiedzialna i niezawodna siła. Może i dlatego między innymi w efekcie naszych projektów około 60 osób utrzymało zatrudnienie powyżej 6 miesięcy - dodaje.

Projekty te dotyczyły głównie bezrobotnych i poszukujących pracy pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którym najtrudniej było znaleźć zatrudnienie. Jest to zatem duży krok w kierunku aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.

Nowe projekty KSON, realizowane wspólnie z PFRON w latach 2019-2020 „Stażysta-pracownik-specjalista” oraz „Od stażysty do specjalisty” adresowane są do osób niepełnosprawnych bez względu na grupę niepełnosprawności i to jest istotna zmiana w dotychczasowej praktyce projektowej.

Będziemy w ramach dwóch równocześnie realizowanych zadań finansowali m.in. szkolenia zawodowe oraz płatne staże dla osób z wszystkimi stopniami niepełnosprawności- mówi Monika Żak z KSON-u koordynator projektu. - Dotyczy to jednak osób niezatrudnionych, w wieku aktywności zawodowej, tj. dla kobiet do 60 roku życia, dla mężczyzn do 65 roku życia. Łącznie musimy zabezpieczyć - około 300 stażystów-pracowników głównie na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego. Na Dolnym Śląsku staże rozpoczną się w lutym 2020 r. i odbywać się będą w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu oraz jednostkach Straży Granicznej w Lubaniu i Szklarskiej Porębie. To bardzo dobry kierunek działania, bowiem dotychczas administracja rządowa i samorządowa ponosiła znaczne koszty wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych.

Warto nadmienić, że administracja rządowa i samorządowa to najpoważniejsi oprócz przedsiębiorców pracodawcy w Polsce. Pozostają jeszcze do wykorzystania dla osób z niepełnosprawnościami miejsca pracy w Urzędach Miast, Gmin i Urzędach Marszałkowskich, tj. jednostkach samorządu terytorialnego.

Miło też jest nam poinformować, że z subregionu jeleniogórskiego wyróżnienie w kategorii na rzecz aktywizacji społecznej otrzymało Stowarzyszenie Amazonek i Osób z Chorobą Nowotworową w Zgorzelcu. Marek Dębski mówił również o wyjątkowo ciepłej atmosferze spotkania, że pośród laureatów były nie tylko duże organizacje z wieloletnią tradycją, ale również mniejsze, dopiero co startujące, ale wszystkich jednoczyła chęć pomocy innym. Spotkanie zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Osób Niepełnosprawnych.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Wizyta profesora

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Bezdomny 6-12-2019 9:35
Pan Dębski prawie jak Penderecki.
użytkownik facebook 6-12-2019 18:14
Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Jeleniej Górze, który to kilka lat temu także zdobył takie wyróżnienie
~Bezdomny 7-12-2019 16:13
I co z tego?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Budowa drogi S3

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wkrótce święto kolorów

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
799
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%