MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Zdobywają łącza radiem studenckim w KPSW

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 13 stycznia 2012, 8:53
Aktualizacja: 8:55
Autor: Agrafka
Fot. Robert Hes
Studencka rozgłośnia radiowa w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze wdraża się do regularnych emisji. Ponad 20 studentów wdraża się w tajniki sprzętu i przygotowuje materiały dziennikarskie, a na wiosnę program radiowy ma być powszechnie dostępny w Internecie.

Nad radiem studenci pracują od około roku, na początku teoretycznie, a obecnie już we własnym, profesjonalnym studiu, które mieści się na Wydziale Humanistycznym KPSW. Inicjatywę tworzą młodzi ludzie, zwłaszcza studenci dziennikarstwa KPSW, jednak chętni żacy innych kierunków także mogą się zgłosić do pracy w radiu. Jest to przede wszystkim stacja akademicka, robiona przez studentów dla studentów. Ogromny wkład w powstanie radia wniosła prodziekan Wydziału Humanistycznego, dr Mariola Szybalska.

Młodzi radiowcy obecnie pracują nad warsztatem radiowym, biorą udział w szkoleniach z obsługi sprzętu radiowego, na bieżąco „pod ramówkę” przygotowują materiały dziennikarskie, a realizatorzy wdrażają się w realizację programu. Wszystkie zajęcia mają charakter praktyczny, choć na razie program nie jest emitowany poza studiem. W sumie w radio zaangażowanych jest ponad dwudziestu studentów.

- Chcielibyśmy, aby na wiosnę program był już powszechnie dostępny w Internecie. Wokół radia zamierzamy także stworzyć portal informacyjny dedykowany wszystkim jeleniogórskim studentom, a z czasem studio telewizyjne. Bardzo zależy nam także na współpracy ze studentami dziennikarstwa z Czech, których zamierzamy zaprosić do współtworzenia naszej rozgłośni. Oczywiście, lokalne radio musi żyć rytmem miasta, regionu oraz w naszym wypadku także uczelni, której jesteśmy integralną częścią. Specyfikę programu wypracowali sami studenci. To oni tworzyli ramówkę, dookreślali charakter stacji, która przyjęła format informacyjno-muzyczny - powiedział Krzysztof Kunert, wykładowca dziennikarstwa KPSW i opiekun radia studenckiego.

Wśród audycji studenckich znajdzie się opisujący codzienność KPSW „Kwadrans Akademicki”, jest już „Imprezownik” oraz „Szkoła Przetrwania” - audycja, której ma ułatwić życie jeleniogórskim żakom.
- Jesteśmy szeroko otwarci na współpracę ze środowiskiem artystycznym, folkowym, muzycznym, które zamierzamy promować w szeregu audycji autorskich m.in. w „Megafonie”, czy też „Dark Roomie”. Nie zamierzamy jednak uciekać przed tematyką polityczno-społeczną, która znajdzie swoje miejsce w „Rozmowie Tygodnia” oraz w codziennym, informacyjnym „Serwisie Jeleniogórskim”.

- Trudne tematy społeczno-obyczajowe poruszać zaś będzie „Downhill na składaku”. Nie zabraknie też sportu, który będzie tematem wiodącym „Sportowej Migawki”. A oprócz tego dużo różnorodnej muzyki nie tylko wykonawców z czołowych miejsc na listach przebojów, ale także artystów z regionu jeleniogórskiego – dodał Krzysztof Kunert.

Obok zdobywania umiejętności typowo dziennikarskich oraz specjalistycznych kompetencji związanych z techniczną specyfiką radia, ważna jest umiejętność współpracy oraz odpowiedzialność za siebie i innych. Bez tych, zdawałoby się oczywistych cech, w mediach daleko się nie zajdzie.

- W radiu pełnię funkcję dyrektora naczelnego. Chcę zostać właśnie dziennikarzem radiowym, który siedzi za mikrofonem i umila czas słuchaczom. Jest to moja pasja i największe życiowe marzenie. Studenckie radio to idealna przepustka do zrealizowania planów na przyszłość. A poza tym wspólnie z innymi studentami postanowiliśmy zrobić coś fajnego dla naszej uczelni, a także dla Jeleniej Góry – mówi Aleksander Borkowski, student II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na KPSW.

Realizatorzy odbyli już szkolenia z zakresu realizacji programu oraz obsługi dość skomplikowanego oprogramowania radiowego. Szkolili się także pod okiem fachowców na radiowej konsoli. Dziennikarze na bieżąco piszą newsy, tworzą relacje, chodzą na wywiady, które następnie omawiają na cotygodniowych kolegiach redakcyjnych. Są już pierwsze sukcesy. Młodzi dziennikarze nagrali rozmowy ze znanymi artystami m.in. z Piaskiem, Soyką, Pezetem, czy zespołem Kombi. A przed nimi kolejne warsztaty dziennikarsko-radiowe dedykowane poszczególnym gatunkom dziennikarskim. Możliwe też, że wezmą w nich udział zawodowi radiowcy, planowane są także zajęcia dotyczące zagadnień prawnych.

- Radio daje mi możliwość rozwijania mojej pasji. Mam dostęp do wielu ciekawych wydarzeń i spotykam interesujących ludzi. Bardzo sobie to cenię - mówi Marta Jaroszewska, studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na KPSW.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~he he 13-01-2012 10:04
KPSW to nie wiadomo czy dotrwa do wiosny :)
~żal 13-01-2012 10:34
To całe KK to wylęgarnia bezrobotnych. Kiedyś tam była szkoła wojskowa na poziomie. Teraz to jest obraza historii tego miejsca.
~ 13-01-2012 11:11
niestety sie zgodze z uzytkownikiem wyzej... lecz tak jest w calej PL na smiesznych uczelniach tego typu... dobrze maja ci co tam pracuja...
~cowygadacie 13-01-2012 11:33
ja skończyłem i prace mam jak inni moi koledzy po eti / et i nie marudzimy... a wy pewnie humany lub inne pierdoły.. to nie dziwota, ze pracy nie macie...
~~~ 13-01-2012 12:04
~Prawda jest taka, że KPSW ma coraz mniej studentów, zamykany jest nabór na kolejnych kierunkach, więc nie wiem po co tam radio potrzebne. Ta uczelnia już długo nie pociągnie. Trudności ze znalezieniem pracy maja nie tylko studenci KPSW.
~absolwent 13-01-2012 12:08
To fakt, ja tez skończyłem inż.na EiT, następnie mgr na Politechnice Wrocławskiej, nikt nigdy nie marudził, nie zwracał uwagi, czy przy szukaniu pracy czy dalszym kształceniu. Państwowa ? Państwowa i to najważniejsze. Dziś już 4 rok pracuję w zawodzie, niestety poza JG bo tu rynek IT leży, ale nie odczułem abym był gorzej traktowany czy dyskryminowany. Wszystko zależy od tego czy coś ma się w głowie i co się reprezentuje sobą.A marudzą ludzie, którzy albo nie skończyli studiów albo zrobili (wymęczyli) ledwo inż. w 5 lat na PWr i teraz błyszczą dyplomem z logo PWr że niby oni tacy super bo prestiż uczelni. Swoją drogą na podstawie rozmów z ludźmi to z tego co zauważyłem to studenci PWr i absolwenci we Wrocku i tak uważają, że w filii w JG to są luzy, że tam się zdaje za chodzenie itp.
~brawo 13-01-2012 13:37
Gratulacje dla studentów za ciekawą inicjatywę.Nie przejmujcie się malkontentami.Mądry dobrze wykształcona osoba na pewno znajdzie satysfakcjonującą pracę.A niedowiarkom mogę tylko powiedzieć,że będziemy sto lat i jeszcze raz tyle.
~j22 13-01-2012 13:44
Świetny pomysł.Mogą w nim działać studenci z całego miasta.I o to chodzi.Brawo żacy.
~piterson 13-01-2012 15:22
potraficie tylko marudzic i krytykowac, nie docenicie ze mlodzi ludzie staraja sie robic cos nowego ,lepiej pierdziec w fotel przed komputerem i pisac glupie komentarze eh
~optymista 13-01-2012 16:00
....pesymistom mówię stanowcze nie..
~u66 13-01-2012 19:03
Dobra inicjatywa, życzę powodzenia!
~pytanie 13-01-2012 20:42
co za bzdura: zajecia mają charakter praktyczny, ale programu nie można usłyszeć poza studiem? to co, piaskownica czy życie?
~super 13-01-2012 22:01
Brawo studenci! Ja też skończyłam KK, na fizjoterapii, a później magisterkę we Wro. Nie byłam gorzej traktowana niż koleżanki i koledzy z Wrocka, wręcz przeciwnie, mieliśmy dużo lepiej poukładane w głowach niż tamci (studiowaliśmy magisterkę dość sporą grupą). Z nostalgią wspominam czasy na KK, gdzie poziom nauczania był dużo wyższy niż we Wrocku. Teraz mam bardzo dobrą pracę, niestety nie w Jelonce, bo tutaj nie rządzi kierownictwo KK, ale lokalne władze, którym nie zależy na tworzeniu (bądź ułatwianiu tworzenia) miejsc pracy. Niestety, w moich czasach nie było jeszcze takich możliwości, jak radio akademickie. Żałuję i zazdroszczę. Widać, że Uczelnia się rozwija. Życzę powodzenia.
Piipi Jelonkowa 13-01-2012 22:28
.. .."zdobywają łącza" i również *zarazki .. przez dotykanie ustami "publicznego" mikrofonu ! *brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr /..patrz.zdj.nr.04/
~~ 14-01-2012 0:17
Bez różnicy. Bezrobotnym po KK niż bezrobotnym po wymęczonych studiach we Wrocku, dojazdach obskórną Krychą w te i z powrotem ze słoikami? Bezrobotni z rodowodem. Internetowe łajzy Jelonkowe.
~Gap'a 14-01-2012 6:10
Taka jestem ciekaw jaki to "Ogromny wkład w powstanie radia wniosła prodziekan Wydziału Humanistycznego, dr Mariola Szybalska." Wkład finansowy? Wyłozyła własne pieniązki? Bo w innym przypadku, to po prostu jej psi obowiązek jako władzy żeby stworzyć warunki i popierać działania studentów.
~ 15-01-2012 19:13
Super pomysł, tylko nie naśladujcie dennym poziomem pewniej stacji z JG, która nadaje na 105,8, bo tego się słuchać nie da. Powodzenia !!!!
~cynnik 1-05-2012 11:08
WDRAŻA i WDRAŻA: Studencka rozgłośnia radiowa w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze wdraża się do regularnych emisji. Ponad 20 studentów wdraża się w tajniki sprzętu "Realizatorzy odbyli już szkolenia z zakresu realizacji" U mnie taki "dziennikarz" to mógłby najwyżej po piwo biegać :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest nowych 58 zakażeń

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Patrolowali jezioro

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
858
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%