MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Zdobędą uniwersalne wykształcenie

Wiadomości: REGION
Środa, 10 grudnia 2008, 12:17
Aktualizacja: 12:18
Autor: Ania
Współpraca transgraniczna wkracza w nowe dziedziny. Tym razem skorzysta na niej młodzież, która będzie mogła uczyć się zawodu w sąsiednim kraju. W ten sposób młodzi Niemcy, Polacy i Czesi zdobędą takie same kwalifikacje co ułatwi im zdobycie pracy w każdym z tych państw.

Projekt nosi nazwę Transgraniczna sieć kooperacyjna na rzecz ujednolicenia kwalifikacji zawodowych. Jego pomysłodawcą jest Tadeusz Popowicz, dyrektor Euroregionalnej Izby Przemysłowo Handlowej. Zostanie w całości sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie wprowadzony w 2009 roku. Docelowo ma obejmować Dolny Śląsk, Saksonię i Liberecki Kraj. Na początku jednak będzie wdrożony w Polsce i Niemczech.

Pomysł został tak skonstruowany, żeby przynieść jednakowe korzyści dla każdej ze stron – Polacy są niezwykle wszechstronnie wykształceni, ale cały czas w szkołach zawodowych brakuje odpowiedniej bazy do nauki praktycznej. W Niemczech jest wręcz przeciwnie posiadają ogromne zaplecze, ale brak im chętnych do nauki uczniów – mówi Tadeusz Popowicz.

Głównym celem projektu jest ujednolicenie kwalifikacji absolwentów szkół zawodowych, co w regionie granicznym ma spore znaczenie. Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że Polacy, którzy skończą konkretny kierunek nauki potrafią w jego ramach wykonać niemalże każdą czynność. Są bardziej wszechstronni niż ich koledzy z Niemiec. Niemcy są bardzo wyspecjalizowani w swoich dziedzinach. Projekt ma zmienić nieco sytuację i sprawić, że uczniowie w każdym z tych krajów będą mogli się wykazać zbliżoną wiedzą i umiejętnościami, w ten sposób spełnią oczekiwania zarówno niemieckich jak i polskich pracodawców.

W ramach całego przedsięwzięcia zostanie zorganizowana wymiana uczniów i nauczycieli z Polski i Niemiec. Ma to służyć wymianie doświadczeń, nauce języka, poznaniu obcego rynku pracy, jak i integracji młodzieży. W projekt będą więc stopniowo włączane szkoły zawodowe, samorządy lokalne, pracodawcy, urzędy pracy, pedagodzy i inne instytucje wspierające edukację. Czy uda im się osiągnąć cel? Będziemy to sprawdzać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Sytuacja w spółce Sanikom

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~_ojdiridirachciach___ 10-12-2008 17:47
Uniwersalne wykształcenie, to jak opony wielosezonowe ...kiepskie w każdych warunkach ? ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
631
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%