MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zdałeś maturę? Pomyśl o studiach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 30 czerwca 2008, 8:02
Aktualizacja: 16:22
Autor: Ania
Studenci PWr przed Pałacem Schaffgotschów w Cieplicach.
Fot. TEJO
Dziś (poniedziałek) w szkołach średnich zostaną ogłoszone wyniki matur. Jednak – choć abiturienci wciąż trwają w niepewności – wyższe uczelnie ogłosiły już warunki rekrutacji. Na wielu z nich utworzono nowe kierunki i specjalizacje. Wszystko po to, żeby pozyskać studenta.

W tym roku wielu byłych uczniów z powodu niżu demograficznego ma większe szanse na dostanie się na atrakcyjne kierunki. Nie jest to jednak korzystne dla uczelni wyższych, które muszą zachęcić przyszłego żaka do wyboru własnej oferty edukacyjnej. W tym celu wiele z nich bardziej niż dotychczas zabiega o maturzystów
.
– Nakładamy duży nacisk na reklamę, a w promocję uczelni angażujemy studentów. Rozszerzyliśmy także bazę dydaktyczną o nowe kierunki na studiach podyplomowych, doktoranckich i licencjackich. – mówi Justyna Gwiaździńska z biura promocji Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze.

Ogromną popularnością mimo mniejszej liczby absolwentów cieszy się Politechnika Wrocławska. – Otworzyliśmy dwa nowe kierunki budownictwo i zarządzanie produkcją, ale nie wynika to z potrzeb marketingowych. Jesteśmy ogromną uczelnią i dla nas uruchomienie nowego kierunku nie jest problemem. Wynika to raczej z potrzeb naszego regionu i zwiększenia możliwości dla osób marzących o studiowaniu np. budownictwa, ale nie posiadających pieniędzy na utrzymanie we Wrocławiu – opowiada Maciej Pawłowski, dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Jeleniej Górze.

W następnym roku akademickim, w regionie jeleniogórskim, można będzie więc studiować na wielu nowych kierunkach. Swoja bazę dydaktyczną poszerzyło też Kolegium Karkonoskie, powstały takie specjalizacje jak: rzecznictwo prasowe przy filologii polskiej i terapia kompensacyjna przy pedagogice. Jednak ich uruchomienie zależy od liczby studentów, którzy wybiorą ten kierunek.

Od dwóch lat w Jeleniej Górze działa Wyższa Szkoła Menadżerska. W jej ofercie są zarówno kierunki ścisłe, jak i humanistyczne. Dodatkowym atrybutem jest możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich. W tym roku poszerzono także bazę dydaktyczną o studia drugiego stopnia z pedagogiki, ale jak mówi Łukasz Rzemiński, Referent administracyjny w Wyższej Szkole Menadżerskiej, atrakcyjne dla studentów są również stypendia naukowe i socjalne oraz plan zajęć, uwzględniający potrzeby studentów.

Ci, którym możliwości uczelni wyższych w Jeleniej Górze nie wystarczą, szukają dalej. Najbliżej jest do Wrocławia, gdzie wybór kierunków, poziomów i szkół jest olbrzymi. Studiowanie w pobliżu miejsca zamieszkania to jednak duże ułatwienie. Na przykład kosztuje kilka razy mniej niż w dużym mieście.

Obecnie władze Uniwersytetu Ekonomicznego, zaangażowały się w tworzenie strony internetowej www.studiujwjeleniej.pl, która będzie zachęcała do wyboru lokalnych uczelni. Czy będzie to skuteczny sposób na zatrzymanie maturzystów w Jeleniej Górze? Zobaczymy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sentymentalny powrót Watry

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Wypadek przy baniakach  

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~johnny 30-06-2008 9:05
Nie wiem czy mniej kosztuje studiowanie w Jeleniej czy we Wrocławiu, ceny są podobne i różnią się w niewielkim stopniu. Największa zmora KK to odrzucanie kandydatów z dziennych i proponowanie im płatnych studiów. Praktyka pospolita i nakręcająca im kase. A co do renomy, to pracodawcy i tak mają głęboko w d**pie kto co skończył bo liczą się umiejętności praktyczne w pracy.
~reflektor 30-06-2008 9:43
Proszę Pamiętać, że na KK są także studia INŻYNIERSKIE na Wydziale Technicznym. Tu na pewno nigdy nikogo nie odrzucono na studia płatne. A co do umiejętności, to studenci Wydziału Technicznego kończący Elektronikę i telekomunikację oraz Edukację techniczno-informatyczną, i będący doskonałymi elektronikami, teleinformatykami, specjalistami z zakresu telekomunikacji oraz informatykami i mechanikami, na brak pracy w czasie i po ukończeniu studiów nie narzekają. A co do cen – KK ma własny akademik. www.kk.jgora.pl
~_pozbawionynickaprzezstudencicka___ 30-06-2008 10:36
Nie dajcie się nabrać na takie hasełka. Studiować trzeba w dużym miasteczku i mieszkać w akademiku ;) Wiedza nie ma i tak znaczenia, jak słusznie zauważył ~johny. A składając podanie o pracę jako absolwent KK lub AE jesteś pewny, że obok leży kilkadziesiąt podań osób o takich samych kwalifikacjach i raczej marne szanse żeby zauważyli akurat twoje ! ;) PS: ...a najlepiej to być długonogą blondyną ;)
~TZE 30-06-2008 11:27
Zdjęcie z informacją PWr to POLITECHNIKA WROCŁAWSKA w Jeleniej Górze - Cieplicach. Panie i Panowie Dziennikarze z Jelonki - Cieplice to przecież "Warmbrum" a Jelenia Góra to Hirszberg. Czy nie byłoby ładnie, gdyby autor artykułu podpisał zdjecie POLITECHNIKA WROCŁAWSKA w Jeleniej Górze - Cieplicach w dawnym Pałacu Schafftogotschów ?! Pozdrawiam Dziennikarzy Jelonki i przyszłych studentów POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ w Jeleniej Górze - Cieplicach.
~do TZE 30-06-2008 12:09
Tu jest Polska a w Polsce stosujemy polskie nazewnictwo. Proponuję wakacje poświęcić na naukę języka polskiego a zwałaszcza ortografii - "artykółu".
~TZE 30-06-2008 12:53
Przepraszam za błąd ortograficzny w słowie ATRYKUŁ. Czasmi z niewiadomych przyczyn idzie automat na klawiaturze "Alt i literka" i błąd gotowy. Też jestem za używanie nazwy np. budynek Politechniki Wrocławskiej i dalej nazwa historyczna. Pozdrawiam, dałem ciała z otografii, przepraszam. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd.
~Ha Ha 30-06-2008 13:10
Odnośnie art. ~do Tze: I na naukę niemieckiego też Tze~powinien iść bo nie "Hirszberg" tylko "Hirshberg" ma być...
~reflektor do TZE 30-06-2008 13:26
W Jeleniej Górze nie ma Politechniki Wrocławskiej tylko Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny PWr. (czytaj – sale) a to, co widać na zdjęciu, to wyremontowany przez Miasto pasaż koło budynku ZOD.
~TZE 30-06-2008 14:00
Ale fajnie z tymi komentarzami, znam powiedzenie, że na naukę nigdy za późno, wszystkie uwagi przyjąłem z pokorą. Do ~Ha Ha - Skorygowałeś i w porządku! ŚMIECH TO ZDROWIE :) :) :) Do ~reflektor - jednak jest Politechnika Wrocławska Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Jeleniej Górze - Cieplicach z salami wykładowymi, salami do ćwiczeń, laboratoriami, biblioteką, salą gimnastyczną i przepiękną aulą. Tylko studiować w porządnej uczelni. http://www.pwr.jgora.pl/index.php?strPodstrona=rekrutacja.php Pozdrawiam.
~arlene 30-06-2008 15:48
Czy ktoś mi może wyjaśnić, dlaczego w artykule została pominięta jeszcze jedna jeleniogórska uczelnia - Wyższa Szkoła Menedżerska? Po dwóch latach działalności wypadałoby ją w końcu dostrzec!
~troxi 30-06-2008 18:47
<i> już jest informacja o w/w szkole :-) </i>
~Jack 30-06-2008 20:17
Ludzie, dajcie spokój... ŻADANA uczelnia w Jeleniej Górze nie jest odpowiednia dla zdolnego i pracowitego studenta. Wyższa Szkoła Menedżerska jest godna pożałowania, a kierunki typu rzecznik prasowy wołają o pomste do nieba. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, jeżeli ktoś myśli przyszłościowo, niech ucieka do Worcławia.
~arlene 30-06-2008 22:08
Dziękuję :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Czy chciałbyś naprawdę być na ich miejscu?

Boisko z budżetu obywatelskiego

Pamięci Henryka Tomaszewskiego

W setne urodziny Tomaszewskiego

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
449
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%