MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Zdałeś maturę? Pomyśl o studiach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 30 czerwca 2008, 8:02
Aktualizacja: 16:22
Autor: Ania
Studenci PWr przed Pałacem Schaffgotschów w Cieplicach.
Fot. TEJO
Dziś (poniedziałek) w szkołach średnich zostaną ogłoszone wyniki matur. Jednak – choć abiturienci wciąż trwają w niepewności – wyższe uczelnie ogłosiły już warunki rekrutacji. Na wielu z nich utworzono nowe kierunki i specjalizacje. Wszystko po to, żeby pozyskać studenta.

W tym roku wielu byłych uczniów z powodu niżu demograficznego ma większe szanse na dostanie się na atrakcyjne kierunki. Nie jest to jednak korzystne dla uczelni wyższych, które muszą zachęcić przyszłego żaka do wyboru własnej oferty edukacyjnej. W tym celu wiele z nich bardziej niż dotychczas zabiega o maturzystów
.
– Nakładamy duży nacisk na reklamę, a w promocję uczelni angażujemy studentów. Rozszerzyliśmy także bazę dydaktyczną o nowe kierunki na studiach podyplomowych, doktoranckich i licencjackich. – mówi Justyna Gwiaździńska z biura promocji Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze.

Ogromną popularnością mimo mniejszej liczby absolwentów cieszy się Politechnika Wrocławska. – Otworzyliśmy dwa nowe kierunki budownictwo i zarządzanie produkcją, ale nie wynika to z potrzeb marketingowych. Jesteśmy ogromną uczelnią i dla nas uruchomienie nowego kierunku nie jest problemem. Wynika to raczej z potrzeb naszego regionu i zwiększenia możliwości dla osób marzących o studiowaniu np. budownictwa, ale nie posiadających pieniędzy na utrzymanie we Wrocławiu – opowiada Maciej Pawłowski, dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Jeleniej Górze.

W następnym roku akademickim, w regionie jeleniogórskim, można będzie więc studiować na wielu nowych kierunkach. Swoja bazę dydaktyczną poszerzyło też Kolegium Karkonoskie, powstały takie specjalizacje jak: rzecznictwo prasowe przy filologii polskiej i terapia kompensacyjna przy pedagogice. Jednak ich uruchomienie zależy od liczby studentów, którzy wybiorą ten kierunek.

Od dwóch lat w Jeleniej Górze działa Wyższa Szkoła Menadżerska. W jej ofercie są zarówno kierunki ścisłe, jak i humanistyczne. Dodatkowym atrybutem jest możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich. W tym roku poszerzono także bazę dydaktyczną o studia drugiego stopnia z pedagogiki, ale jak mówi Łukasz Rzemiński, Referent administracyjny w Wyższej Szkole Menadżerskiej, atrakcyjne dla studentów są również stypendia naukowe i socjalne oraz plan zajęć, uwzględniający potrzeby studentów.

Ci, którym możliwości uczelni wyższych w Jeleniej Górze nie wystarczą, szukają dalej. Najbliżej jest do Wrocławia, gdzie wybór kierunków, poziomów i szkół jest olbrzymi. Studiowanie w pobliżu miejsca zamieszkania to jednak duże ułatwienie. Na przykład kosztuje kilka razy mniej niż w dużym mieście.

Obecnie władze Uniwersytetu Ekonomicznego, zaangażowały się w tworzenie strony internetowej www.studiujwjeleniej.pl, która będzie zachęcała do wyboru lokalnych uczelni. Czy będzie to skuteczny sposób na zatrzymanie maturzystów w Jeleniej Górze? Zobaczymy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~johnny 30-06-2008 9:05
Nie wiem czy mniej kosztuje studiowanie w Jeleniej czy we Wrocławiu, ceny są podobne i różnią się w niewielkim stopniu. Największa zmora KK to odrzucanie kandydatów z dziennych i proponowanie im płatnych studiów. Praktyka pospolita i nakręcająca im kase. A co do renomy, to pracodawcy i tak mają głęboko w d**pie kto co skończył bo liczą się umiejętności praktyczne w pracy.
~reflektor 30-06-2008 9:43
Proszę Pamiętać, że na KK są także studia INŻYNIERSKIE na Wydziale Technicznym. Tu na pewno nigdy nikogo nie odrzucono na studia płatne. A co do umiejętności, to studenci Wydziału Technicznego kończący Elektronikę i telekomunikację oraz Edukację techniczno-informatyczną, i będący doskonałymi elektronikami, teleinformatykami, specjalistami z zakresu telekomunikacji oraz informatykami i mechanikami, na brak pracy w czasie i po ukończeniu studiów nie narzekają. A co do cen – KK ma własny akademik. www.kk.jgora.pl
~_pozbawionynickaprzezstudencicka___ 30-06-2008 10:36
Nie dajcie się nabrać na takie hasełka. Studiować trzeba w dużym miasteczku i mieszkać w akademiku ;) Wiedza nie ma i tak znaczenia, jak słusznie zauważył ~johny. A składając podanie o pracę jako absolwent KK lub AE jesteś pewny, że obok leży kilkadziesiąt podań osób o takich samych kwalifikacjach i raczej marne szanse żeby zauważyli akurat twoje ! ;) PS: ...a najlepiej to być długonogą blondyną ;)
~TZE 30-06-2008 11:27
Zdjęcie z informacją PWr to POLITECHNIKA WROCŁAWSKA w Jeleniej Górze - Cieplicach. Panie i Panowie Dziennikarze z Jelonki - Cieplice to przecież "Warmbrum" a Jelenia Góra to Hirszberg. Czy nie byłoby ładnie, gdyby autor artykułu podpisał zdjecie POLITECHNIKA WROCŁAWSKA w Jeleniej Górze - Cieplicach w dawnym Pałacu Schafftogotschów ?! Pozdrawiam Dziennikarzy Jelonki i przyszłych studentów POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ w Jeleniej Górze - Cieplicach.
~do TZE 30-06-2008 12:09
Tu jest Polska a w Polsce stosujemy polskie nazewnictwo. Proponuję wakacje poświęcić na naukę języka polskiego a zwałaszcza ortografii - "artykółu".
~TZE 30-06-2008 12:53
Przepraszam za błąd ortograficzny w słowie ATRYKUŁ. Czasmi z niewiadomych przyczyn idzie automat na klawiaturze "Alt i literka" i błąd gotowy. Też jestem za używanie nazwy np. budynek Politechniki Wrocławskiej i dalej nazwa historyczna. Pozdrawiam, dałem ciała z otografii, przepraszam. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd.
~Ha Ha 30-06-2008 13:10
Odnośnie art. ~do Tze: I na naukę niemieckiego też Tze~powinien iść bo nie "Hirszberg" tylko "Hirshberg" ma być...
~reflektor do TZE 30-06-2008 13:26
W Jeleniej Górze nie ma Politechniki Wrocławskiej tylko Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny PWr. (czytaj – sale) a to, co widać na zdjęciu, to wyremontowany przez Miasto pasaż koło budynku ZOD.
~TZE 30-06-2008 14:00
Ale fajnie z tymi komentarzami, znam powiedzenie, że na naukę nigdy za późno, wszystkie uwagi przyjąłem z pokorą. Do ~Ha Ha - Skorygowałeś i w porządku! ŚMIECH TO ZDROWIE :) :) :) Do ~reflektor - jednak jest Politechnika Wrocławska Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Jeleniej Górze - Cieplicach z salami wykładowymi, salami do ćwiczeń, laboratoriami, biblioteką, salą gimnastyczną i przepiękną aulą. Tylko studiować w porządnej uczelni. http://www.pwr.jgora.pl/index.php?strPodstrona=rekrutacja.php Pozdrawiam.
~arlene 30-06-2008 15:48
Czy ktoś mi może wyjaśnić, dlaczego w artykule została pominięta jeszcze jedna jeleniogórska uczelnia - Wyższa Szkoła Menedżerska? Po dwóch latach działalności wypadałoby ją w końcu dostrzec!
~troxi 30-06-2008 18:47
<i> już jest informacja o w/w szkole :-) </i>
~Jack 30-06-2008 20:17
Ludzie, dajcie spokój... ŻADANA uczelnia w Jeleniej Górze nie jest odpowiednia dla zdolnego i pracowitego studenta. Wyższa Szkoła Menedżerska jest godna pożałowania, a kierunki typu rzecznik prasowy wołają o pomste do nieba. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, jeżeli ktoś myśli przyszłościowo, niech ucieka do Worcławia.
~arlene 30-06-2008 22:08
Dziękuję :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Świętowali złote gody

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Utrudnienia na trasach rowerowych

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
858
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%