MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Zbliżenia ziemi po upadku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 10 października 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: rylit
Fot. rylit
– Gdybym nie upadła i boleśnie się nie potłukła, tych zdjęć by nie było – powiedziała wczoraj Janina Peikert podczas wernisażu wystawy „Szlaki matki Ziemi”, który odbył się w Galerii N… w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

Wijąc się z bólu na jednym ze szlaków swoich podróży autorka spojrzała ziemię z innej perspektywy. I postanowiła w ten sposób robić zdjęcia. Nieco inne niż te, do których przyzwyczaiła na ośmiu swoich poprzednich wystawach. – Czy to czekoladowy torcik? – zastanawiali się oglądający fotografię przedstawiającą pokrytą śniegiem kostkę brukową przy wjeździe do domu autorki.

– To zdjęcie wisi tutaj dlatego, abyście nie powiedzieli, że dostrzegam piękno tylko daleko od domu – powiedziała Janina Peikert. Pozostałe jej prace pochodzą z dalekich wojaży: do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Peru. Autorka skierowała swój obiektyw blisko ziemi pokazując niedostrzegalne na co dzień szczegóły. – Po prostu, po upadku, aby uniknąć następnego, ze zdwojoną uwagą patrzyłam pod nogi. I robiłam zdjęcia – dodała. Z fotografii chwilami bije pustka, bo widać na nich jałową glebę, ożywioną nieznacznie szczegółem w postaci niewielkiego kaktusa lub… zastygłej jaszczurki.

Na wernisażu nie zawiedli jak zwykle słuchacze Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Było też sporo członków Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego Janina Peikert jest członkiem. Fotografie pani Janiny choć nie niosą w sobie głębszych treści, zawsze są solidną porcję dokumentu fotograficznego, przedstawiającą ciekawe miejsca, przyrodę i detale ze świata, którą bez wojaży autorki ciężko było by nam poznać. Pani Janina zapowiada już nową ekspozycję. Tematu na razie nie zdradza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

"Kontrabasista" na Stacji Wolimierz

W Tym Sęk na sobotni wieczór

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Mariusz 10-10-2009 9:29
Gratuluje Pani Janino.Żałuję że mnie tam nie było,a na pewno było co oglądać.Pozdrowienia od kolegi z jtf..
rymcycymcy 10-10-2009 12:12
Upadła kobieta widzi świat z innej, ciekawszej perspektywy ;)
piipi 10-10-2009 15:18
- "Ciekawosc jest .. nałogiem niewiasty" ~*FAJNIE,ze mamy Panią Janinę .. która bawi się *ciekawie aparatem !
~*ella* 18-10-2009 12:15
No proszę świat oglądany z takiej perspektywy jest również cudowny, tylko trzeba to umieć dostrzec.Gratuluję.pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Skok w Blok 2020 – teraz to już historia  

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Parking na... przejściu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%