MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Zbigniew Kulik z Karpacza ponownie wiceprezydentem Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych

Wiadomości: Berlin/Region
Poniedziałek, 12 listopada 2012, 8:40
Aktualizacja: 8:45
Autor: Ern
W Berlinie odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG), na którym odbyły się wybory władz tej międzynarodowej organizacji zrzeszającej ponad 100 członków – euroregionów i innych związków zajmujących się współpracą transgraniczną z ponad 200 regionów w Europie! Reprezentujący Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Nysa” w Jeleniej Górze Zbigniew Kulik z Karpacza został ponownie wybrany na wiceprezydenta tej organizacji. Prezydentem został wybrany Karl–Heinz Lambert, minister – premier rządu krajowego w Belgii, a sekretarzem generalnym SERG pozostał nadal Martin Guillermo Ramirez z Hiszpanii.

Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych działa już ponad 40 lat na rzecz regionów granicznych i transgranicznych w celu zwracania uwagi na ich specyficzne problemy, szanse, kompetencje i działania. Reprezentuje ono wspólne interesy swoich członków wobec krajowych i międzynarodowych parlamentów, organów, władz i instytucji oraz inicjuje, wspiera i koordynuje ich współpracę w całej Europie.

Pełnoprawnym członkami tego stowarzyszenia są europejskie regiony graniczne i transgraniczne w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Rady Europy oraz wielkoobszarowe związki regionów granicznych z kilku krajów, o ile ich członkowie nie przystąpią do SERG indywidualnie. Trójstronny Euroregion „Neisse-Nisa-Nysa” przystąpił w 1992 roku do tej międzynarodowej organizacji. Członkowie SERG mają obowiązek informowania o aktualnej sytuacji w ich regionach oraz do płacenia składek.

Walne Zgromadzeni SERG w Berlinie połączone było z doroczną konferencją poświęconą „Transgranicznej mobilności na rynku pracy – Doświadczenia, problemy, wyzwania”. Transgraniczny rynek pracy jest bowiem tematem mającym spore znaczenie dla regionów przygranicznych, gdzie mieszkańcy bardzo często przekraczają granice państwowe w drodze do pracy lub w czasie wolnym. Problemy wynikające z różnic w systemach zabezpieczenia społecznego i z różnic w opodatkowaniu są dla regionów przygranicznych szczególnym wyzwaniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

27. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~z granicy ! 13-11-2012 0:50
GRATULACJE !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Finisz remontu szpitala

Dla turystów

Powstaje rondo w Mysłakowicach

40 lat pracy Stanisława Firszta

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
934
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%