Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 9516
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Berlin/Region: Zbigniew Kulik z Karpacza ponownie wiceprezydentem Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych

Poniedziałek, 12 listopada 2012, 8:40
Aktualizacja: 8:45
Autor: Ern
W Berlinie odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG), na którym odbyły się wybory władz tej międzynarodowej organizacji zrzeszającej ponad 100 członków – euroregionów i innych związków zajmujących się współpracą transgraniczną z ponad 200 regionów w Europie! Reprezentujący Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Nysa” w Jeleniej Górze Zbigniew Kulik z Karpacza został ponownie wybrany na wiceprezydenta tej organizacji. Prezydentem został wybrany Karl–Heinz Lambert, minister – premier rządu krajowego w Belgii, a sekretarzem generalnym SERG pozostał nadal Martin Guillermo Ramirez z Hiszpanii.

Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych działa już ponad 40 lat na rzecz regionów granicznych i transgranicznych w celu zwracania uwagi na ich specyficzne problemy, szanse, kompetencje i działania. Reprezentuje ono wspólne interesy swoich członków wobec krajowych i międzynarodowych parlamentów, organów, władz i instytucji oraz inicjuje, wspiera i koordynuje ich współpracę w całej Europie.

Pełnoprawnym członkami tego stowarzyszenia są europejskie regiony graniczne i transgraniczne w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Rady Europy oraz wielkoobszarowe związki regionów granicznych z kilku krajów, o ile ich członkowie nie przystąpią do SERG indywidualnie. Trójstronny Euroregion „Neisse-Nisa-Nysa” przystąpił w 1992 roku do tej międzynarodowej organizacji. Członkowie SERG mają obowiązek informowania o aktualnej sytuacji w ich regionach oraz do płacenia składek.

Walne Zgromadzeni SERG w Berlinie połączone było z doroczną konferencją poświęconą „Transgranicznej mobilności na rynku pracy – Doświadczenia, problemy, wyzwania”. Transgraniczny rynek pracy jest bowiem tematem mającym spore znaczenie dla regionów przygranicznych, gdzie mieszkańcy bardzo często przekraczają granice państwowe w drodze do pracy lub w czasie wolnym. Problemy wynikające z różnic w systemach zabezpieczenia społecznego i z różnic w opodatkowaniu są dla regionów przygranicznych szczególnym wyzwaniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
25
wymaga dużej restrukturyzacji
60%
wymaga likwidacji
20%
jest dobrze jak jest
20%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group