MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zbigniew Frączkiewicz na Triennale Rzeźby w Bingen

Wiadomości: Szklarska Poręba/Bingen
Środa, 14 maja 2014, 7:53
Aktualizacja: 7:55
Autor: Manu
Fot. BM
Jedna z rzeźb z cyklu “Żelaźni Ludzie” dłuta Zbigniewa Frączkiewicza znalazła się na Międzynarodowym Triennale Rzeźby w Bingen, w powiecie Breisgau–Hochschwarzwald, w Badenii–Wirtembergii (Niemcy). Podobnie jak innych 20 rzeźb autorstwa 21 artystów (m.in. z Austrii, Chile, Czech, Niemiec i Turcji), dzieło rzeźbiarza ze Szklarskiej Poręby ustawione jest w parku, nad brzegiem Renu. Triennale w Biengen potrwa do końca października.

Bingen to kolejne miasto, po Górach Izerskich, Berlinie, Fellbach, Hanowerze, Łodzi, Mainz, Pradze, Wiedniu, Worpswede, Wrocławiu i St. Urban, w którym Zbigniew Frączkiewicz wystawia swoje prace.

Zbigniew Frączkiewicz, uznany i utytułowany artysta rzeźbiarz, który od roku 1987 jest mieszkańcem Szklarskiej Poręby, 27 marca, podczas 53. Międzynarodowego Dnia Teatru, w Teatrze im. Norwida z rąk posłanki Zofii Czernow otrzymał resortowe odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Urodzony w Grzmiącej na Pomorzu, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom (wyróżnienie) otrzymał w 1971 r. w pracowni Tadeusza Łodziany), dzieciństwo i lata szkolne spędził w Łodzi. W okresie studiów zdobył główną nagrodę w Ogólnopolskim Studenckim Plenerze Rzeźby w Legnicy (1970), gdzie zamieszkał. Od października 1972 pracował w PWSSP we Wrocławiu jako asystent Borysa Michałowskiego.

W latach 1980-84 organizował plener rzeźbiarski “Borów-Chocianów 1980” i przeprowadził się do Chocianowa. W roku 1983 nawiązał kontakty z galeriami sztuki w Niemczech. W roku 1984 stworzył cykl „żelaznych ludzi”, jeden z najbardziej oryginalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich zrealizowanych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce. Wystawa gościła po całym niemal świecie. W roku 1986 zamieszkał w Świeradowie Zdroju. Wypracował ekspresyjną formułę pomnikową, oddziałującą skalą, zwielokrotnieniem, konfrontacją ze zróżnicowanym otoczeniem ekspozycyjnym.

W Szklarskiej Porębie stworzył ośrodek pracy twórczej w kamieniołomie, prowadził Galerię F (1990–99), stworzył Krąg 2000 Azyl Borów-Chocianów (1980). Realizuje monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza. Obok “Żelaznych Ludzi” (1984) jest m.in. autorem pomnika ofiar Lubina'82 (1991-92), siedmiometrowej figury Chrystusa na Krzyżu Milenijnym w Bolesławcu (2000-01).

Cykl “Żelaźni Ludzie” oglądany był na wystawach w całej Europie. Tym razem podziwiać go można w Biengen. Oprócz prac Zbigniewa Frączkiewicza na wystawie znajdują się także rzeźby innych polskich autorów, m.in. Magdaleny Abakanowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Młodzi jazzmani walczą o Krokusa

Stoi kolej na Kopę

Artystycznie na rzecz czystego powietrza

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~riki 15-05-2014 3:41
Przecież to zwykły słoik, zepsuty przez patologiczne zwyczaje, których nabrał we Wrocławiu. Wrocławskie słoiki ciągną do nas jak pszczoły do miodu. I przywożą ze sobą całą ta wrocławską patologię.
~mario53 15-05-2014 11:23
Do riki !!! Że takich idiotów nie można spryskać azotoxem dla świętego spokoju !!!
~do wyżej 15-05-2014 23:20
Spryskaj się sam. Najlepiej kwasem siarkowym - tak żeby nawet śladu nie zostało. Tylko zatruwasz powietrze swoimi wynurzeniami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wystawa o Staffie w muzeum Hauptmanna

Finał z przytupem

Już dziś otwarcie wystawy Andrzeja Kołodziejczyka w ODK

Radni KO przeciw kupcom?

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
908
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%