MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Zawaliła się kamienica w Świebodzicach

Wiadomości: Świebodzice
Sobota, 8 kwietnia 2017, 17:42
Aktualizacja: Niedziela, 9 kwietnia 2017, 23:19
Autor: Jelonka/Walbrzyszek.com
Fot. Robert Bajek
Dziś (8.04) po godzinie 9.00 rano zawaliła się kamienica przy ulicy Krasickiego w centrum Świebodzic.

Informacja z godziny 21.11:

Odnaleziony został mężczyzna, którego poszukiwali ratownicy. Niestety, ale mieszkaniec Świebodzic nie żyje. Tym samym liczba ofiar tej katastrofy budowlanej wzrosła do 6 osób. Ratownicy nie zaprzestali poszukiwań i odgruzowywania terenu, a to dlatego, by ponad wszelką wątpliwość wykluczyć, by jakiekolwiek osoby znajdowały się jeszcze pod gruzami.

Informacja z godziny 20.07:

Strażacy nieco zmienili taktykę poszukiwań. Teraz zamierzają wywieźć gruz, który utrudnia im pracę, a następnie chcą zburzyć pozostałe ściany kamienicy, które zagrażają bezpieczeństwu ratowników. Akcję utrudnia również fakt, że budynek jest podpiwniczony. Przypomnijmy, że pod gruzami prawdopodobnie znajduje się jeszcze jedna osoba.

Informacja z godziny 18.13:

Wciąż trwa akcja poszukiwawcza. Pod gruzami prawdopodobnie znajduje się jeszcze jedna osoba. To 54-letni mężczyzna, który mieszkał na parterze tej kamienicy. Powołany do życia został specjalny zespół, który zajmie się wyjaśnieniem okoliczności tej tragedii.

Informacja z godziny 17:18:

Tuż przed godziną 17.00 ekipy ratunkowe odnalazły w pomieszczeniach parterowych kobietę. Niestety, okazało się, że nie przeżyła ona tej katastrofy budowlanej. Prawdopodobnie pod gruzami znajduje się jeszcze jedna osoba. Poszukiwania wciąż trwają. Swój przyjazd w godzinach wieczornych do Świebodzic zapowiedzieli premier Beata Szydło i minister Mariusz Błaszczak.

Informacja z godziny 16.40:

O godzinie 16.25 strażacy oraz ekipy poszukiwawcze odnaleźli kolejną przysypaną osobę. Niestety, okazało się, że mężczyzna nie żyje. Jest to czwarta ofiara katastrofy budowlanej w Świebodzicach. Jednocześnie pojawiła się dobra informacja, która została potwierdzona, że starsza kobieta mieszkająca w tym budynku znajdowała się poza domem. Tak więc wszystko wskazuje na to, że jeszcze dwie osoby znajdują się pod gruzami.

Informacja z godziny 16.13:

Nie zmieniła się sytuacja. Wciąż trwają poszukiwania czterech osób. Strażacy odgruzowali już około 50 procent zawalonej kamienicy. Nie mają sygnałów od poszukiwanych osób. Okazało się również, że dwa budynki sąsiednie, z których ewakuowano mieszkańców, prawdopodobnie nie zostały uszkodzone i lokatorzy będą do nich mogli wrócić. Wątpliwości dotyczą trzeciego budynku. Decyzję na temat jego przyszłości podejmie nadzór budowlany.

Informacja z godziny 14.27:

Na tę chwilę wiadomo, że trzy osoby nie żyją (w tym dwoje dzieci), cztery trafiły do szpitala (jedna została przetransportowana śmigłowcem do szpitala we Wrocławiu). Akcja ratunkowa cały czas trwa. Biorą w niej udział 23 zastępy straży pożarnej. Przyjechali specjaliści z Jastrzębia Zdroju, a w godzinach wieczornych dotrą specjaliści z Łodzi. Służby ratownicze podają, że pod gruzami znajdują się prawdopodobnie jeszcze 4 osoby. Psy ratownicze nie natrafiły na ślad osób żywych. Z pobliskich budynków ewakuowanych mieszkańców. Nadzór budowlany musi sprawdzić, czy budynki te nie uległy uszkodzeniu i nadają się do dalszego zamieszkania.

Informacja z godziny 12.00:

Kilka minut po godzinie 12.00 w pobliżu miejsca zdarzenia została zwołana krótka konferencja prasowa, z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, lokalnych i służb ratowniczych. Poniżej prezentujemy najnowsze informacje dotyczące zdarzenia:

"Poszukiwania trwają. Służby robią wszystko co mogą, żeby odszukać kolejne osoby. To jest w tym momencie najważniejsze. Środki i siły są wystarczające na tę chwilę. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu. Na chwilę obecną mamy informację o zameldowanych 17 osobach. 6 osób zostało wydobytych, 4 osoby żywe, 2 osoby niestety - mamy potwierdzony zgon. Cały czas poszukujemy około 11 osób. Pracujemy rotacyjnie. Przed chwilą pracowały psy. W tej chwili następuje odgruzowywanie - to cięższe, z drogi, ponieważ budynek zawalił się też częściowo na drogę. Nie mamy pewności czy nie było w okolicach przechodniów. Dlatego teraz te cięższe prace trwają. Stabilizujemy konstrukcję. Pracujemy cały czas w strefie zagrożonej. Musimy budynek stabilizować i wprowadzać ratowników tak, żeby mieć pewność, że nic dodatkowego im nie zagraża. Na miejscu działają 4 specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze, grupa wysokościowa, grupa z psami ratowniczymi. Co chwilę wpuszczamy psy, które sprawdzają gruzowisko, mamy też sprzęt w postaci geofonów, kamer termowizyjnych. Wszelkimi możliwymi sposobami próbujemy lokalizować minimum 12 osób. Zasada jest taka: ratujemy żywych - w dalszym ciągu prowadzimy działania ratownicze. Z pobliskich budynków zostały ewakuowane wszystkie osoby. Mamy 31 zastępów, w tym 4 grupy specjalistyczne. Dojeżdża do nas bardzo dobra grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdrój. Na miejscu mamy 7 psów, 5 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 7 karetek pogotowia".

Informacja z godziny 10.47:

Nie wiadomo dokładnie, ile osób znajdowało się w budynku wielorodzinnym. Wiadomo jednak, że w kamienicy mieszkało kilka rodzin. Początkowe informacje mówiły o 15 osobach, ale na razie nikt nie jest w stanie tego potwierdzić. Strażacy, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia po kilku minutach wydobyli spod gruzów trzy osoby, które natychmiast zostały przewiezione do szpitala.

Prawdopodobną przyczyną zawalenia się dwóch kondygnacji budynku był wybuch gazu. Na miejscu pracuje 12 zastępów straży pożarnej, jest 5 śmigłowców pogotowia ratunkowego i 7 karetek pogotowia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Rajd szlakiem przygody

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~do rzeczy 8-04-2017 19:11
Dobra ale darujcie sobie ten njus na portalu podobno dotyczącym Jeleniej i okolic.Wystarczy że wszystkie inne mędia jarają się tym tematem i męczą od rana.Jak nie macie na Jelonce nic ciekawego do napisania to lepiej nie piszcie wcale.
~ 8-04-2017 20:59
Bardzo przykra informacja :( Ku przestrodze właścicieli kamienic, którzy uważają że są one wieczne. Ileż takich ruder, w których mieszkają ludzie jest w Jeleniej Górze!!!
~hmmm 8-04-2017 21:33
do 20:59 - wlasnie tez sie tak zastanawiam to takich domow w Jelonce jest sporo....
~Plociura 8-04-2017 22:25
Pewni jakijś mieszkaniec ktury sporzywał durze ilości alkocholu pendził bimber na strychu albo w piwnicy i zle miał nastawione i wybuchło , takom terze prokóratura tesz powinna pszyjonć !!!
~inex 9-04-2017 0:44
W rejonie Górzyńca a dokładnie na dworcu PKP w którym za czasów komuny było najlepsze piwo szczupła Barbara użyła swych ust,do zrobienia przyjemnosci konduktorowi pociągu SZKLARSKA PORĘBA-WARSZ.WSCH.Targaniec w Jeleniej miał 50 min opóznienia.To jest afera
~i 9-04-2017 0:49
przyjechała broszka i płaszczak i to wina Pana Tuska !!!
~ 9-04-2017 7:19
Tobie widac broszka koscia w gardle stoi. Natomias na pewno pasowali ci POprzednicy-PIJAKI-ZLODZIEJE- KONFIDENCI- I CI CO KAZALI STRZRLAC-DO POLSKIEGO SPOLECZENSTWA.
~ 9-04-2017 7:21
OT taka widac SOWIECKA mentalnosc.
~@^@ 9-04-2017 9:32
Ludzi bieda zabija. Gdyby mieszkali w nowych domach z nowymi instalacjami to by ich dzieci żyły.
~1-2-3 9-04-2017 9:45
Kolejny raz apeluję do redakcji portalu Jelonka.com do kasowania, zgodnie z regulaminem, postów zawierających wulgaryzmy, treści obraźliwe jak i zawierające rażące błędy ortograficzne. Zwracanie na siebie uwagi przez użytkowników poprzez wypisywanie głupot w formie obrażającej zasady pisowni polskiej nie powinno mieć miejsca na ogólnodostępnym portalu!
~kojak 9-04-2017 10:00
do 123, portal z tego co wiem jest dla wszystkiech a to oznacza ze w komentach beda bledy ortograficzne, brak interpunkcji, skroty myslowe, brak polskiej czcionki, czesc bedzie obcokrajowcow etc, innymi slowy kazdy z "ulicy moze sie wypowiedziec tak jak umie, twoj apel troche sam sobie przeczy
~1-2-3 9-04-2017 10:16
Przeczytaj regulamin. Portal jest oczywiście dla wszystkich, czytaj ze zrozumieniem.
~kojak 9-04-2017 11:05
przeczytalem i wiesz co? powiini usunac twoj wpis bo nie jest na temat...
~memento 9-04-2017 11:48
Zdarzyła się tragedia, uratowani stracili bliskich, dorobek życia i dach nad głową, ranne dzieci osierocone, tymczasem portalowe hejterstwo bredzi o polityce, broszkach i leje inne wykwity swojej umysłowości. Postawcie się w położeniu ofiar i ich rodzin. "i nie pytaj, komu bije dzwon. Bije on tobie"
~[*] [*] [*] 9-04-2017 11:49
No i co, że artykuł nie dotyczy Jeleniej Góry? Ta tragedia dotyczy nas wszystkich. Tym bardziej powinniśmy pamiętać, jak niebezpieczny jest ulatniający się gaz i jak bardzo powinniśmy dbać o instalację gazową, a tym bardziej, że należy sprawdzić nawet nową instalację. W tamtym budynku instalacja była nowiusieńka i co? Jednak była nieszczelność. Teraz nastał czas na pomoc dla mieszkańców, bo potrzebują wszystkiego od podstaw od odzieży, obuwia po sprzęt AGD, meble... Do redakcji, jeśli założono specjalne konto na które można wpłacać pieniążki, podajcie proszę. Apeluję także do wypisujących bzdury. Chwila refleksji i zadumy.
~elka 😊 9-04-2017 19:51
Prawda jest taka, że w blokach wielorodzinnych powinni już dawno zlikwidować instalacje gazowe tylko zrobić wszystko na prąd.
~Ob.Ywatel 9-04-2017 20:24
Zestaw słów "minister i Błaszczak" to coś makabrycznie nonsensownego. Takich połączeń jest w naszym kraju wiele, 70% Polaków marzy, żeby ten czarny obecny sen się skończył wreszcie. Nie wolno nam odpuścić walki o normalność, bo to co nam teraz wciskają razem z kościołem, to brednie i kłamstwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont ulicy Ogińskiego  

Trwa "Davos" w Karpaczu

To będzie wzruszający maraton!

Zygzakiem po ulicy

Edukacja i relaks w "Rudawskim Lesie"

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
598
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%