Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11426
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Zatrudnienie w armii

Środa, 7 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 12:15
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
W regionie co czwarty mieszkaniec nie ma pracy, ratunkiem może być zatrudnienie w wojsku.
Zarobki w wysokości 1600 zł brutto, darmowe wyżywienie i mieszkanie. Takie warunki zatrudnienia proponuje młodym ludziom Wojsko Polskie. - Nie było się nad czym zastanawiać - mówi Grzegorz Sopata, jeden z przyszłych zawodowych żołnierzy.

Wojsko poszukuje poborowych do pracy na stanowisku kierowcy. Jeleniogórska Wojskowa Komenda Uzupełnień przyjęła już 37 osób z powiatów jeleniogórskiego, kamiennogórskiego i lwóweckiego.
- Kandydaci będą służyć w jednostkach wojskowych, głównie w Żaganiu i Świętoszowie - mówi podpułkownik Walenty Cebula, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jeleniej Górze.
Chętni muszą jeszcze przed wcieleniem do wojska zrobić prawo jazdy kategorii C. Kurs kosztuje 1,7 tysiąca złotych, ale na koszty pokrywa Ministerstwo Obrony Narodowej.

Prawo jazdy kategorii C zostaje na całe życie - mówi Grzegorz Sopata z Lubawki. - Z własnej kieszeni nie zapłaciłbym za ten kurs, bo mnie nie stać.
Ci, którzy zdobyli prawa jazdy, czekają na powołanie. Kolejne szkolenie w Jeleniej Górze rozpocznie się w przyszłym roku. Takie oferty mają wszystkie komendy na Dolnym Śląsku.
Jeśli kandydat nie chce zostać zawodowym żołnierzem, i tak może zrobić prawo jazdy na koszt armii. Musi jednak odsłużyć za kierownicą 9-miesięczną służbę w jednostce.

Na pierwszy nabór zawodowych żołnierzy-kierowców zgłosiło się blisko 70 osób. Połowa odpadła podczas weryfikacji. Sprawdzano między innymi stan zdrowia kandydatów. Chętni musieli także przejść testy psychologiczne oraz wykazać się niekaralnością. Ponadto, kandydat musi ukończyć przynajmniej gimnazjum. To jednak może być za mało, gdyż pierwszeństwo mają osoby po maturze. Selekcja jest dokładna.
- Zgłosił się do nas starszy pan, który chciał wysłać na kurs swojego wnuka. Okazało się, że chłopak ma wyrok w zawieszeniu za posiadanie amunicji. Armia takiego nie potrzebuje - mówi komendant.
Inny z kandydatów odpadł za to, że na ciele miał tatuaż.

- Ta oferta jest bardzo atrakcyjna - mówi Mariusz Sławek z Jeleniej Góry. - Nie wiem, czy zostanę zawodowym żołnierzem, ale na pewno odsłużę zasadniczą służbę. To tylko 9 miesięcy a prawo jazdy zostanie mi do końca życia.
- Lepszej pracy nie znajdę - mówi tymczasem Grzegorz Sopata z Lubawki, śweżo upieczony absolwent technikum drzewnego w Jeleniej Górze. - Nie wiem jeszcze, do której jednostki mnie przydzielą, ale biorę pod uwagę rozstanie z rodziną. Wojsko to pewny pracodawca: wypłata jest zawsze na czas.
- Od pół roku nie mogę znaleźć pracy - mówi Adam Pawlak z Jeleniej Góry. Chłopak ma 22 lata i z wykształcenia jest elektromechanikiem. - Złożyłem oferty do kilkunastu firm, ale bez odzewu. Mimo wszystko, praca w wojsku mnie nie interesuje. Nie przepadam za mundurem.

W dodatku kandydaci muszą już posiadać prawo jazdy kategorii B. Są też niedogodności. Kandydat najpierw musi odsłużyć 9 miesięcy, a dopiero potem może zostać żołnierzem zawodowym. Jeśli chce mieszkać z żoną, musi zrezygnować z mieszkania wojskowego i wynająć za własne pieniądze mieszkanie poza jednostką. - Mnie to nie przeraża - mówi Grzegorz Sopata. - Gdziekolwiek mnie nie rzucą, w przyszłości ściągnę tam dziewczynę, wynajmiemy mieszkanie i będziemy żyć.

Jak twierdzi Walenty Cebula, nie tylko kierowcy potrzebni są w wojsku. - Były propozycje pracy dla płetwonurków oraz specjalistów od wspinaczki wysokogórskiej. Takie oferty to rzadkość, ale w ubiegłym roku w naszym regionie skorzystały z nich dwie osoby - mówi.
Kolejny kurs rozpoczyna się na początku przyszłego roku, ale już przyjmowane są oferty od chętnych. - Na pewno nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem kandydatów - mówi Walenty Cebula.

Na terenie powiatu jeleniogórskiego bezrobocie wynosi 23,8 procent. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w powiecie kamiennogórskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 26,3 procent. W jeleniogórskim urzędzie pracy na koniec listopada zarejestrowanych było 9410 osób bez pracy. W tym ponad 2300 osób to ludzie, którzy nie ukończyli 35 lat.
W latach 60. w region jeleniogórski słynął m.in. z wielu jednostek wojskowych. W zasadniczej oraz zawodowej służbie było łącznie ok. 10 tysięcy osób. Obecnie w Jeleniej Górze jest 9 tylko zawodowych żołnierzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którego kandydata zamierzasz głosować 7. kwietnia?

Oddanych
głosów
138
Jadwiga Błaszczyk
24%
Anna Korneć-Bartkiewicz
13%
Jerzy Łużniak
23%
Piotr Paczóski
3%
Hubert Papaj
20%
Nie będę wcale głosować
17%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Kościół i wiara
Święcenie koszyczków – gdzie i o której
 
Aktualności
Piłkarze mają już gdzie się przebierać
 
112
Aż 122 osoby zginęły w wypadkach!
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group