MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Zarzuty dla podpalacza

Wiadomości: Region
Środa, 6 czerwca 2018, 6:56
Aktualizacja: Czwartek, 7 czerwca 2018, 5:46
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Prokuratura Rejonowa w Lubaniu prowadzi śledztwo przeciwko dwóm mężczyznom, którzy podpalili drzwi Komisariatu Policji w Leśnej. Wcześniej tego dnia podejrzani uszkodzili też dwa samochody.

Do zdarzenia doszło w nocy 28 maja. Miejscowi funkcjonariusze policji otrzymali zgłoszenie, o grupie osób niszczących zaparkowane na ulicy pojazdy. Mundurowi podjęli interwencję i zatrzymali jedną osobę, którą osadzono w izbie zatrzymań komisariatu w Leśnej. Podczas zatrzymania, sprawca był agresywny, nie reagował na polecenia funkcjonariuszy.

Wkrótce też wykryto, że drzwi wejściowe do komisariatu oraz okolice wejścia noszą ślady podpalenia. Jak ustalono, czynu tego dopuściły się dwie osoby, które przebywały wcześniej w towarzystwie zatrzymanego mężczyzny i również uszkadzali auta. Mężczyźni ci oblali łatwo palną substancją drzwi budynku, a następnie podpalili je. Na szczęście ilość użytej przez nich substancji była zbyt mała i nie doszło do wybuchu pożaru.

- W toku śledztwa zatrzymano trzy kolejne osoby, w tym nieletniego – mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jelenie Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Jeden z nich przyznał się do podpalenia drzwi komisariatu. Przedstawiono mu zarzuty spowodowania wspólnie i w porozumieniu z inną ustaloną osobą podpalenia drzwi. Dodatkowo postawiono mu zarzuty uszkodzenia dwóch pojazdów. Za popełnienie zarzuconych mu czynów podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, wobec faktu, że wszystkie czyny zostały popełnione publicznie, bez powodu, z okazaniem rażącego lekceważenia porządku prawnego, a więc w warunkach tak zwanego występku o charakterze chuligańskim, dolna granica zagrożenia ustawowego obligatoryjnie zwiększona jest o połowę, co oznacza, ze Andrzejowi G. grozi kara nie niższa niż 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z podejrzanym Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała do tamtejszego Sądu Rejonowego wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na dwa miesiące, wskazując między innymi, że grożąca podejrzanemu kara pozbawienia wolności może skłonić go do podejmowania bezprawnych działań, mających na celu utrudnienie postępowania. Sąd nie uwzględnił tego wniosku. Prokuratura Rejonowa w Lubaniu nie zgadza się z tą decyzją i skieruje w tej sprawie zażalenie do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze,

Wobec nieletniego, Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Lubaniu wszczął z urzędu postępowanie wyjaśniające w trybie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Co do dwóch innych osób, z których jedna miała brać udział w niszczeniu pojazdów, druga zaś znieważyła funkcjonariuszy policji, postępowanie toczy się odrębnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Czytelniczka: drogo i brudno

Wypadek w Radomierzu

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 6-06-2018 8:09
Jak był agresywny to powinni dać mu trochę prądu dla ochłody
~Kogo to interesuje 6-06-2018 10:23
Co wy z tym Lubaniem??Kogo to interesuje??Zamieniacie się w portal łużycki czy sezon ogórkowy się zaczyna i brak tematów ??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ścieki w sieci

60 okrążeń na 60 lat

Serca pełne nakrętek

Jak zagospodarować przestrzeń – warsztaty

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
802
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
5%