MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Zarośnięte mogiły wołają o pomstę do nieba

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 27 lipca 2016, 8:14
Aktualizacja: Wtorek, 2 sierpnia 2016, 8:27
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
– Jeleniogórskie groby oraz alejki spacerowe są tak zarośnięte, że serce ściska żal. Jest to niegodne, by zmarli spoczywali w takich chaszczach – mówi Bożena Wójcik z Jeleniej Góry, która zadzwoniła do naszej redakcji z apelem, by przypomnieć o obowiązku dbania o mogiły zarówno rodzinom osób zmarłych, jak i administratorowi cmentarzy. MPGK zapewnia, że pracownicy wykonują to, co do nich należy, ale większość mieszkańców przypomina sobie o grobach tylko przed Świętem Zmarłych.

Sprawa zarośniętych grobów na jeleniogórskich cmentarzach wraca co roku, szczególnie w okresie letnim, kiedy trawy i chaszcze zupełnie zarastają mogiły. A co roku liczba mogił zwiększa się o około 800 grobów.

- Prawda jest taka, że jeleniogórzanie, jak większość Polaków, przypomina sobie o grobach zmarłych członków rodziny tuż przed Wszystkimi Świętymi – mówi Wiktoria Pawlak spotkana przez nas na cmentarzu. – A żeby grób jako tako wyglądał trzeba na nim sprzątać minimum raz w miesiącu. Wielu ludzi stawia zmarłym pomniki i uważa, że nic przy nich już nie trzeba robić przez cały rok. A to czy jest pomnik, czy nie, nie ma nic do rzeczy. Chwasty rosną dookoła i tylko systematyczne ich wyrywanie załatwia sprawę – dodaje.

Pani Wiktoria na nowym cmentarzu odwiedza grób zmarłej koleżanki z pracy. Na starym cmentarzu jest natomiast mogiła jej męża, który zmarł 14 lat temu. – W pierwszym roku po jego śmierci byłam na cmentarzu kilka razy dziennie, taką miałam potrzebę – mówi jeleniogórzanka. – Później przychodziłam co najmniej raz w tygodniu. Teraz jest mi już ciężko podejść pod górkę, ale niezależnie od tego, sprzątam co najmniej raz w miesiącu. Są jednak starsi ludzie, którzy już nie mają siły porządkować grobów, a młodzi wyjechali za granicę. Zlecają zazwyczaj sprzątanie mogił wyspecjalizowanym do tego firmom, ale tylko przed Wszystkimi Świętymi. W Danii widziałam, że codziennie kilkunastu pracowników porządkuje cmentarze, przycina trawę. Wszystko jest pod wymiar, a z ziemi wystają tylko tabliczki. U nas na cmentarzach panuje ogromny chaos i nawet gdyby się chciało, trudno byłoby to wszystko uporządkować – dodaje Wiktoria Pawlak.

Czterema jeleniogórskimi cmentarzami (dwoma przy ul. Sudeckiej oraz cmentarzami przy ul. Krośnieńskiej i w Sobieszowie) administruje MPGK.

- Na co dzień cmentarzami komunalnymi opiekuje się jedenastu pracowników MPGK – mówi Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze. – Robią, co mogą, by cmentarze wyglądały schludnie i estetycznie. Na tak zwanej skałce znajdującej się na nowym cmentarzu przy ul. Sudeckiej posadzone zostały skalniaki, lawenda i drzewko ozdobne. Teren o powierzchni 65 mkw. został uporządkowany i prezentuje się bardzo ładnie. Pracownicy porządkują również główne aleje cmentarzy. Natomiast te zarośnięte alejki, o których mówią mieszkańcy, to są przestrzenie pomiędzy grobami, których uporządkowanie należy do obowiązków rodzin osób zmarłych. Dodatkowo groby często są ogradzane, czego robić nie wolno. Obecnie trwa inwentaryzacja takich ogrodzeń i największy problem jest na starym cmentarzu przy ul. Sudeckiej. Nierzadko łańcuchy zajmują teren bocznych alejek. Zamocowane są na ostro zakończonych elementach. MPGK kolejny raz zwraca się do ich właścicieli z prośbą o zlikwidowanie takich ogrodzeń – dodaje rzecznik prasowy MPGK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Będzie nowa siedziba ODK

Msza odpustowa na Śnieżce

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~vg 27-07-2016 8:25
W Cieplicach na starym cmentarzu jest od kilku lat nowy Gospodarz jest taki porządek ze miło popatrzeć ,przycięte drzewa odmalowane studzienki ,koszenie między grobami i wywożone regularnie śmieci.
~ 27-07-2016 8:37
Co za d...l kazał nasadzić tyle drzew na nowym cmentarzu nieboszczyki są oplatani korzeniami a znaleźć grup w tym lesie to cud
~- 27-07-2016 8:53
sa tez tacy ludzie na cmentarzu ktorzy nie maja wogole rodzin i co wtedy maja wstac z grobu i sobie posprzatac?
~do 08:37 27-07-2016 9:28
grupa... "grup" groby... "grób"
~KLAKSON 27-07-2016 9:34
Przecież każdy cmentarz bierze kasę od swoich "klientów", a raczej ich rodzin. Wypadało by zadbać chociaż o alejki
~puknijsie 27-07-2016 9:44
jak chcę dojść do grobu bliskiej mi osoby to mam wziąć kosę i sobie wyciąć drogę jak w dżungli? ogarnijcie się. po to ktoś zarządza cmentarzem i bierze za to pieniądze żeby dbać o aleje a nie kwiatki sobie gdzieś posadzić. za co bierzecie kase??!!!
~cccccc 27-07-2016 9:54
W Cieplicach na starym cmentarzu nowy Administrator bardzo dba o cmentarz.
~ 27-07-2016 9:59
zanim pochowana zostanie trumna zarzad cmentarza powinien po wykopaniu grobu przesiac ziemie nowego grobu aby pozbyc sie kłączy-, tym bardziej ze nowe cmentarze sa robione na łakach, a perz zawsze sie odrodzi, - nawet po latach-
czlowiekpuszcza 27-07-2016 10:49
O pomstę do nieba woła nazywanie Wszystkich Świętych świętem zmarłych....
~Ciepliczanin 27-07-2016 10:50
A cieplicki cmentarz zadbany
~adela 27-07-2016 10:54
na starym cmentarzu przy ul.Sudeckiej jest taki bałagan ,że dyrekcja powinna za to wszystko odpowiedzieć .Alejki są zaniedbane ,groby usytuowane bez żadnego planu jeden w prawo drugi w lewo a jeszcze do tego pobierane są opłaty i nic nie jest robione. WSTYD.
~ 27-07-2016 11:21
Obok grobu mojej mamy są groby osób samotnych, o które powinni dbać pracownicy MOPS, a wygląda to tak jak wygląda. Poza tym wiele rodzin zmarłych wyjeżdża z tego cudownego miasta, gdzie nie ma pracy dla młodych.
~Le1k 27-07-2016 11:25
No to pani Bożeno do roboty! A nie narzekac!
~gluś 27-07-2016 11:47
przy tak wysokich opłatach jakie pobiera Miasto za każdy pochówek i tzw. za otwarcie bramy w przypadku np. stawiania pomnika, to skandal tym bardziej ze przecież można korzystać ze wsparcia Urzędu Pracy w ramach prac interwencyjnych, czy zatrudniać osoby w ramach programów odpracowywania kary a zatem dla Miasta to żaden koszt
~zabobrzanin 27-07-2016 12:00
Jak nie jest to związane z obsesją "polegli w wypadku" i nie można zbić na tym elektoratu nikt nie jest tym zainteresowany !
~jg24 27-07-2016 14:14
Polski katolicyzm... na pokaz, od święta...
~nieznany 27-07-2016 14:32
Czas najwyższy przeprowadzić przetarg na nowego zarządcę cmentarzy komunalnych miasta Jelenia Góra. Zadziwiajaca sprawą jest fakt istnienia w mieście ZGKiM co w pełnej nazwie oznacza zakład gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Taki sam zakład we Wrocławiu opiekuje sie wszystkimi cmentarzami i to z bardzo dobrym skutkiem , przy opłatach o połowę niższych niż w Jeleniej Górze. Być może nowy Pan Prezydent Piotr Paczuski wykaże inicjatywę i zajmie się sprawą w taki sposób , by wprowadzić własciwego zarzadcę dla naszych cmentarzy, czas to najwyższy .
~ 27-07-2016 14:42
Zgadzam się, o groby i otoczenie powinni zadbać bliscy. Ale zarząd cmentarza NIC nie robi z alejkami. Na nowym cmentarzu wykaszane są tylko łąki, o alejach między grobami nikt nie pomyśli, tak jak tu już ktoś pisał, żeby dojść do grobu bliskiej mi osoby muszę zaopatrzyć się w kosę lub kosiarkę bo trawy wysokości prawie 2 metrów WSTYD!!!
~ 27-07-2016 15:12
Problem nie dotyczy wyłącznie starych, opuszczonych grobów. Na cmentarzu ktoś wyraźnie dopuścił się rażącego zaniedbania pozwalając na sadzenie drzew iglastych i tuj, które tworzą tutaj prawie las cmentarny. Strach się bać. Do tego zaniedbane alejki, które, jak twierdzi zarządca cmentarza sprzątać mają właściciele grobów i koszt dochówku w wysokości 1500 zł, w syfiastym otoczeniu. WSTYD I HAŃBA!!!!!
~zainteresowana 27-07-2016 16:12
k toś mocno koloryzuje z tym porządkiem na starym cmentarzu w Cieplicach są zamiatane główne alejki wycinane drzewa pomalowano ogrodzenie od ulicy z jednej strony .Od lat nie możemy się doprosić o wykonanie ogrodzenia od strony targowiska ,walący się drewniany płot ,wypadające sztachety zarządca odsyła do proboszcza a proboszcz ma to gdzieś/
~ 27-07-2016 17:59
Dodam, że groby w części cmentarza po drugiej stronie kaplicy od strony bocznej bramy są usytuowane, jak popadnie. Jeden w lewo, drugi w prawo. Do tego przejść pomiędzy grobami prawie nie ma wcale. Człowiek, chcąc przejść do grobu bliskiego, musi wchodzić komuś praktycznie na mogiłę. Do tego gęste, krzaki, drzewa iglaste, tuje itp. drzewa często uniemożliwiają przejście, a korzenie penetrujące glebę, już częściowo unoszą pomniki. Piszecie o niezadbanych grobach, a niektóre, pomimo, że bliscy przychodzą i palą znicze, są obrośnięte nasadzeniami lub chwastami w efekcie czego, to my dbający o groby mamy z tego tytułu problemy, bo nie nadążamy z usuwaniem chwastów. Zarządcy, jak widać nie widzą problemów, ale stawki za pochówek są mega wysokie.
~ 27-07-2016 18:20
Zaraz zaraz, kwestia jest taka, kilka razy w roku jadę z sierpem kosić trawę dookoła grobów bliskich, a kosiarkami tam chyba raz do roku ktoś coś robi. To jest syzyfowa robota bo zza płotu nawiewa nasion, a oni nie koszą kosiarkami i tak to wygląda, a jak ktoś tego nie dogląda, to jest tak jak na zdjęciach.
~ 27-07-2016 18:23
Mowa oczywiście o nowym cmentarzu na sudeckiej
~IZA 27-07-2016 18:34
Polecam pojechać do Bolkowa na cmentarz naszym administratorom .Dostaną wytyczne jak powinien cmentarz ,tam też są groby o ,które nikt nie dba płacą za miejsca więc administrator o nie dba. Panie Pakiet jest pan godny naśladowania .
~zaproszony 27-07-2016 19:27
A to ostatnie zdjęcie, ale się popisali, po co się męczyć i kosić między grobami jak można bez wysiłku skosić trawę przd cmentarzem na parkingu
~witek 27-07-2016 20:19
Jaki kierownik, takie cmentarze.
~gość 27-07-2016 21:38
miałem okazje byc na tym cmentarzu miesiąc temu i rzeczywiście jeszcze troche to cmentarz tem wyglądem przypominac bedzie te co pozostały na kresach . Bałagan organizacyjny , firmy popgrzebowe każda kopie groby tam gdzie popadnie bez jakiegoś porządku , a groby tak usytuowane ,że przejść nie można .
~Do gluś 27-07-2016 22:11
Masz świętą rację!
~ 27-07-2016 23:24
Mafia kasę bierze - niech sprzątają nieroby.
~ 28-07-2016 0:26
Do 16.12 Pięknie3 sprzątany jest cmentarz na Krośnienskiej a nier na Jagielońskiej zarządzany przez kler !!!
~Off top 28-07-2016 11:26
Za to, co się dzieje na nowym cmentarzu, woła o pomstę do nieba. Nie piszcie o zaniedbanych, zarośniętych mogiłach, bo to wstyd. Jeśli zmarły nie miał rodziny, krewni poumierali lub są za starzy, niedołężni, by móc zaopiekować się grobem, groby te siłą rzeczy popadają w ruinę. Dlaczego więc zarządca nie posprząta grobów za które przecież wziął kawał grosza? Czy to takie uwłaczające, wziąć kopaczkę i pousuwać chwasty? Przedmówcom przyznaję 100% racji. Cmentarz zadbany jest tylko w obrębie kaplicy. Pozostała część już nie. Chwasty, chwasty i jeszcze raz chwasty, a do tego wyżej opisane nasadzenia. Sypię już sól wokół grobu,, bo chcę, by ładnie wyglądał, ale chwasty na nowo odrastają lub przedostają się z grobów obok.
~tez prawda 29-07-2016 20:57
Kto nie ma samochodu lub jest w starszym wieku, to nie ma możliwości żeby częściej odwiedzać cmentarz przy ul. Krosnienskiej w Cieplicach. Nie ma dojazdu, bo autobusy tam nie jezdza . Podobno jeździ jeden autobus, czeka na pasazerow godzine i ludzie musza się spieszyć, bo czeka ich dluga droga powrotna na piechotkę. N awet mikroautobusik moglby jezdzic, ale częściej . To tyle w tym temacie.
~8,8 2-08-2016 13:43
W Stanach nie ma tego problemu Polaczki.
~ 4-08-2016 13:49
Po co na cmentarzach tyle ogromniastych drzew??? To obłęd z tymi drzewami Bez przerwy liscie .igły kora i inne smieci drzewne pomnik zarosniety mchem i brudem. Ja nie mam siły tego posprzatac a drzew nie sadziłam Sciąć -nie ma mowy i problem mam ja Dlaczego na cmentarzach nie ma szeregów nagrobków tylko jak popadnie? dlaczego pozwala sie na grodzenie połaci miejsc trudno dostac się na grób i trzeba obchodzic kawał a ludzie chorzy i starzy .Poco tak jest.To powinno się zlikwidowac.Pomniki czasem za długie i ogromne nie ma w tym bałaganie jak je minąć.Stary cmentarz w JG nie ma dojscia do krzyża bo zagrodzone.To po co go tam postawiono?.Ide tam bo nie moge złozyc hołdu zmarłym w innych stronach i omijam kawał bo zagrody i drzewiska -las knieja .Czy tak by było w USA?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bardzo słabe wyniki matur

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Czytelniczka: drogo i brudno

Wiadukty prawie gotowe

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
869
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%