MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Zarazili młodych magią teatru

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 3 listopada 2008, 18:27
Aktualizacja: Sobota, 8 listopada 2008, 19:39
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dziecięcy Teatrzyk Jelonka Górskiego, który latem poznała cała Jelenia Góra za sprawą przedstawienia „Z legend naszego miasta” był wprawdzie tworem okazjonalnym, ale… zasiane ziarno teraz kwitnie. W Teatrze Zdrojowym trwają warsztaty prowadzone przez aktorki Sceny Animacji. Ich efektem będzie premiera Jasełek przed świętami Bożego Narodzenia. A młodzi aktorzy już dziś ćwiczą kolędy.

Warsztaty to skutek realizacji projektu, o który Scena Animacji zabiega od ponad roku. Środki przyznał prezydent Jeleniej Góry. – Wystarczy nam na trzymiesięczne zajęcia. Postanowiliśmy więc zrealizować coś na czasie, co można pokazać publiczności, kiedy warsztaty będą się już kończyć. Akurat przypada Boże Narodzenie, więc będą to Jasełka – mówi Lidia Lisowicz, aktorka i animatorka, która z Bogną von Voedkte przygotowują młodych aktorów.

Ponad 90 procent zespołu to dziewczęta i chłopcy, którzy mają już za sobą poważne teatralne doświadczenie. Latem przez kilkanaście dni przygotowywali sztukę „Z legend naszego miasta”, którą opracował Bogdan Nauka. Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez widzów, a młodzi aktorzy zagrali nawet na dużej scenie Teatru Norwida przed uroczystą sesją rady miasta.

Teraz to doświadczenie procentuje, a młodzi jeleniogórzanie zarazili się teatrem. – Kiedy ogłosiliśmy przeprowadzenie warsztatów, chętnych było znacznie więcej niż miejsc – wspomina Lidia Lisowicz. Organizatorzy i tak przyjęli kilkoro dzieci więcej niż zakładano pierwotnie, ale kilkunastu osobom trzeba było odmówić.

Dzieci bardzo chętnie przychodzą na próby. Wykonują typowe ćwiczenia aktorskie: oddechowe, na dykcję i sprawnościowe. I grają. Jak przed prawdziwym spektaklem budowane są sceny, dopracowywane poszczególne epizody. Będą kostiumy, muzyka – krótko – prawdziwy teatr w bożonarodzeniowych klimatach. O dacie premiery poinformujemy później.

Aktorki Sceny Animacji podkreślają, że zainteresowanie teatrem wśród młodych mieszkańców miasta jest ogromne, ale niestety, nie da się wszystkich zadowolić. Byłoby może inaczej, gdyby pozostali aktorzy pisali programy edukacyjne i wnioski o wsparcie do różnych instytucji.

Ogłoszenia

Czytaj również

To było bezpieczne?

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

Identyfikacja wizualna

Komentarze (8) Dodaj komentarz

NICpoŃ 3-11-2008 19:50
No no... A gdzie i kiedy premiera?!
~japp 3-11-2008 23:04
Czegoś nie rozumiem: "gdyby pozostali aktorzy pisali programy edukacyjne i wnioski o wsparcie do różnych instytucji". To ja bardzo przepraszam, ale od czego są Komisje ds. Przeciwdziałania ..., kadra kierownicza teatrów oraz Kuratorium Oświaty? Od występów scenicznych? Bo moim zdaniem jednak od tego, co Szanowna Redakcja próbuje przypisać do zakresu czynności aktorów :(
~Hmm... 4-11-2008 9:41
Poco więc miasto utrzymuje teatr i aktorów ze sceny animacji skoro dzieci same zrobią bajkę?
~ 4-11-2008 12:33
Gratulacje i podziękowania dla pań Lidii i Bogny za pomysł, zaangażowanie i sposób prowadzenia warsztatów. Ludzi wartościowych poznaje się po tym, że robią coś więcej, niż wynika to tylko z ich obowiązków. Dzieci są zachwycone zajęciami, pełne entuzjazmu i radości. Prosimy o więcej takich akcji.
~ancia 4-11-2008 13:30
ciesze sie ze pojawila sie taka inicjatywa , rozmawiamy w gronie znajomych i gratulujemy zaangazowania , radosnej pracy z dziecmi oraz nie mozemy sie doczekac premiery ... moze przydaloby sie wiecej informacji np na temat daty premiery , postepow itp dzieki ze reporterzy zauwazaja taka aktywnosc i mamy nadzieje ze co jakis czas dostarcza nam nowych informacji...pozdrawiam Ancia
~Do ~Hmm... 4-11-2008 18:01
Nie rozpędzaj się tak, przecież to właśnie aktorki z teatru animacji uczyły te dzieci jak maja grać i to poza swoimi obowiązkami.
~Tee 4-11-2008 18:07
" Byłoby może inaczej, gdyby pozostali aktorzy pisali programy edukacyjne i wnioski o wsparcie do różnych instytucji." Aktorzy lepiej niech zajmują się graniem, a nie pisaniem wniosków i programów. To może i widzowie lepiej na tym wyjdą.
~Sabath 4-11-2008 21:49
niezłą pracę wykonały dzieci i mają już trochę tego doświadczenia ale grać uczysz się przez całe życie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Poświęcili kapliczkę

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
774
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%