MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Zarabiają na własnej krwi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 maja 2008, 8:39
Aktualizacja: 8:40
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Dla pieniędzy, za które bawią się i kupują ciuszki, młodzi ludzie tracą zdrowie. Stają w kolejce w prywatnej stacji krwiodawstwa, aby oddać życiodajny płyn i nieźle na tym wychodzą.

To temat z wtorkowej Polskiej Gazety Wrocławskiej. Sprawa dotyczy Zgorzelca i innych przygranicznych miejscowości, choć nie jest wykluczone, że proceder jest codziennością młodzieży z innych miast.

Przed każdym weekendem w centrum krwiodawstwa w Goerlitz stają w kolejce młodzi Polacy, którzy chcą oddać krew na osocze. Każdy dostaje od 15 do 30 euro. Premia czeka na tego, kto krew oddał pięć razy, co zachęca młodych ludzi do częstych wizyt.

Ich opiekunowie są zaniepokojeni. Mówią, że uczniowie, którzy często są gośćmi stacji, mdleją na lekcjach. Powód? Oddają krew nawet co weekend, choć powinni odczekać co najmniej dwa tygodnie, aby organizm się zregenerował. Na to, jak często to czynią, Niemcy nie zwracają uwagi.

Organizacje krwiodawców z Polski są zaniepokojone, bo spada liczba chętnych do podzielenia się honorowo życiodajnym płynem. Przyczyny upatrują właśnie w powstaniu niemieckiego komercyjnego ośrodka. Co ciekawe, ten nie pobiera krwi przeznaczonej dla ciężko chorych do transfuzji. Stacja dostarcza osocze krwi firmom farmaceutycznym, producentom leków zwiększających odporność.

Ogłoszenia

Czytaj również

II Integracyjna Spartakiada Milanos

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~hemoglobin 13-05-2008 9:13
Idioci! Sprzedają własny genotyp niewiadomo komu! Narażają się później na porwanie, wycięcie organów, bo komuś się przyda, dlatego że mają zbliżony genotyp. To bardzo ważna cecha, dzięki której można odczytać człowieka, to niepowtarzalny kod dzięki któremu można odnaleźć dawców organów. Trzeba być totalnym bezmózgowcem aby iść i oddawać niewiadomo komu! I jeszcze nie mają opieki zdrowotnej zapewnionej ze strony niemców, tylko później na leczenie takich idiotów płacimy z własnej kieszeni. Oddawajcie krew w RCK, macie zapewnioną opieke zdrowotną jakby coś nie tak z wami było po oddaniu, macie świadomość że ta krew uratuje komuś życie, i macie robioną morfologie krwii a jak coś jest nie tak to zostajecie powiadomieni i wezwani do lekarza. Pozdrawiam.
piipi 13-05-2008 9:27
..~Polka,a lekarka ze Zgorzelca..chetnie tam naiwnych Polakow kieruje !.
~zasłużony 13-05-2008 10:04
Obowiązująca do dziś ustawa o państwowej służbie krwi z 22 sierpnia 1997 roku mówi o pewnych przywilejach dla honorowych - szczególnie zaś zasłużonych - dawców. Co z tego, kiedy w dobie "miłościwie panującego nam kapitalizmu" wszyscy mają tego rodzaju ustawy w d.pie. W całej Jeleniej, poza naszym szpitalem, w żadnej aptece ani przychodni nie uświadczysz informacji, że zasłużonym dawcom przysługuje ( z mocy prawa – art 10 cytowanej ustawy!!!) obsługa poza kolejnością. Szefowie placówek na zwracane uwagi nie reagują, albo udają, że nic nie wiedza, lub sugerują, że stare przepisy są nieważne. Ot i głupcy. Prawo jest i to wyraźne. I w zasadzie nie ma jak tego wyegzekwować. No bo jak? Policję powiadomić? Straż miejską? Skoro sami zainteresowani – np. Kierownicy placówek służby zdrowia – rżną k...na, to z kim gadać? Można by oddać sprawę do sądu, bo jest to naruszenie ustawy, a więc jako takie karalne. Tylko który sąd i kiedy tym się zajmie? A inni, tak zwani bogobojni, i prawi obywatele? Oburzają, kiedy dawca chce skorzystać z obsługi poza kolejnością, tylko kiedy potrzebują krwi dla kogoś bliskiego, to by tyłek takiemu wylizali w razie potrzeby. Arogancja, chamstwo, często wyzwiska i kpiny - oto codzienność zasłużonego dawcy. Kiedyś były pewne istotne przywileje, m. in. „chlebowe” odznaczenia dla wybitnych dawców ( kilka – kilkanaście osób w skali kraju), teraz zostało to polikwidowane. Czy w takiej sytuacji dziwić się, że krwiodawstwo - szczególnie od takich dawców na których można liczyć - ledwie dycha? Powtarzam: Piszę nie o przypadkowych oddawaczach, (co to ich zmuszono na komisji wojskowej lub oddali bo kolega potrzebował – choć i oni stanowiła jakiś istotny fragment całości) a o dawcach którzy przez lata oddali po kilkadziesiąt litrów krwi i maja „na sumieniu” wiele uratowanych istnień. Zanim więc jeden z drugim wyzwiesz takiego stojąc w kolejce do lekarza, pomyśl , czy czasem JUŻ , albo W NIE DAJĄCYM SIĘ PRZEWIDZIEĆ czasie ktoś ci bliski żyje tylko dzięki temu człowiekowi.
~cyganowa 13-05-2008 10:35
aby organizm się w pełni zregenerował potrzeba 2 miesięcy- dla mężczyzn a 3 miesiące dla kobiet to po pierwsze a po drugie, to karygodne jeżeli "odpowiedzialni"ludzie nie kontrolują ilości i czasu w którym zdawana jest krew u jednego człowieka...przecież jednorazowo zdawane jest 450 mll krwi!!!!to prawie pół litra w a w obiegu ludzkiego organizmu mieści się ok 5 litrów....ja oddaje krew, ale czynię to rozważnie, bo jutro ja mogę jej potrzebowac
~zuzka 13-05-2008 10:54
A wszystko dla kasy - pieniadz zadzi swiatem i mozgami - niestety:-(
~hemoglobin 13-05-2008 15:29
Słuszna racja "zasłużony"! taka prawda, co najmniej i tak delikatnie to opisałeś. Ostatnio to nawet tvn podał że Honorowi to pieniądze dostają za krew (chodziło o odpis od podatku za każdy litr)... Co tu się dziwić, niewiedza w naszym kraju na temat krwiodawstwa jest bardzo duża. Głupi się cieszą, wyzywają, kłócą, a dopiero uświadamiają sobie to (choć rzadko), co dostają w żyłe, jakim jest darem. Czasami nawet dochodzi do rękoczynów gdy chcesz bez kolejki, szarpanina, groźby. Stoisz wtedy sam a na Ciebie cała banda jełopów... Dawniej instytucja Honorowego Dawcy Krwi była poważana a teraz każdemu jest obojętna. Do czasu, gdy wyciąga łape i prosi.
~_rymcycymcy___ 13-05-2008 16:02
W niemieckich żyłach polska krew !? ...co to się porobiło. Trzeba będzie lepiej pilnować portfela na zakupach za Nysą ! ;)
~zuo do rymcycymcy 13-05-2008 18:10
Brawo! To jest komentarz dnia! :D
~Krwiowy 13-05-2008 21:35
Niech krwiodastwo nie świruje z tym lamentem. Ponad 5 lat oddawałem krem honorowo i zdyskwalifikowali mnie dożywotnie za zbyt wysoki ALAT. Poza tym bzdurą jest w tym artykule stwierdzenie, że trzeba odczekać min 2 tyg. CHYBA RACZEJ 2 MIESIąCE (W PRZYPADKU MężCZYZN) I 3 MIESIąCE W PRZYPADKU KOBIET
piipi 13-05-2008 22:55
..RYMCYCYMCY~..narescie Pana Wampira zrozumialam !.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To było bezpieczne?

Senator zachęca do głosowania na maszty

Przedszkole ma się dobrze

Roboty na Dworcowej

Zniknęły kolejne wraki

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
974
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%