MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zaproszenie na warsztaty: Potrawy Podróżników

Wiadomości: Janowice Wielkie
Czwartek, 19 kwietnia 2018, 7:43
Autor: WAC
Fot. WAC
Już dziś (19.04) o godzinie 16.00 twórcy projektu „Janowicki Notes Kulinarny” zapraszają do świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich, na drugie warsztaty – Potrawy Podróżników.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Dolnośląskie Małe Granty” Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Uczestnicy drugiego warsztatu przygotują kolejne dwie potrawy związane ze wschodnimi tradycjami kulinarnymi. Przepisy na obie potrawy przygotowała antropolog kultury i jedzenia, kucharka domowa i edukatorka, Anna Rumińska,

Inspiracją receptur były przede wszystkim wspomnienia mieszkańców Janowic Wielkich, a także stare księgi kuchmistrzowskie i kucharskie. Najstarsza to pierwsza, polska księga kuchmistrzowska wydana drukiem w II poł. XVII w. oraz XVII-wieczne źródła z zakresu historii kulinariów i rolnictwa z obszarów Dolnego Śląska.

Grupa warsztatowa podzielona będzie na dwie podgrupy. Wykonają one dwa rodzaje typowej potrawy podróżniczej, tj. pierogi, która na trwałe weszła w kanon tradycyjnych polskich kulinariów. Pierogi przyrządzone jednak będą nieco inaczej, a będą to: sakiewki orkiszowe z kiszonymi warzywami, miodem i olejem lnianym oraz pierogi gryczane z twarogiem, soczewicą i orzechami włoskimi. W pierwszej opcji nadzienie przygotowane będzie z pięciu rodzajów kiszonych warzyw (uczestnicy poznali je na poprzednim warsztacie). Ciasto wykonane będzie z mąki gryczanej razowej i białej. W drugiej opcji nadzienie zostanie przyrządzone z twarogu, soczewicy i orzechów włoskich. Ciasto - z mąki orkiszowej razowej i białej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie kręcone!

Stoi kolej na Kopę

Jubileusze małżeńskie

Udany Piknik Strzelecki

Remont tarasu Karczmy Sądowej

Medale „Nauczyciel Kraju Ojczystego 2019”

Dla kobiet w Czekoladziarni

Tu też świętowali

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
870
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%