MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Zapomniany żuraw stanie się atrakcją Kowar?

Wiadomości: Kowary
Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 8:04
Aktualizacja: Wtorek, 29 kwietnia 2014, 7:47
Autor: Katarzyna Zielińska
Fot. Katarzyna Zielińska
– Próbowali go ukraść złodzieje. Udało się go obronić. Miało przejąć go niemieckie stowarzyszenie. Nie oddaliśmy go. Miał również zostać przeniesiony gdzieś w Polskę. Nie zgodziliśmy się. Teraz będzie naszą atrakcją turystyczną – tak o zabytkowym dźwigu zwanym również obrotowym żurawiem słupowym mówi Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

Dźwig znajduję się przy torze wjazdowym na stację kolejową w Kowarach od strony Jeleniej Góry. W kowarskim katalogu zabytków możemy wyczytać, że żuraw kolejowy został zbudowany w ok. 1880 roku. Jest to model stosowany powszechnie przez koleje niemieckie u schyłku XIX i na początku XX wieku. Był produkowany przez wiele firm. Służył do zaopatrzenia tendra parowozu w węgiel, oraz do załadunku i wyładunku otwartych wagonów kolejowych. Osadzony na kamiennej podstawie, złożony z centralnej kutej kolumny oraz obrotowej rurowej wysięgnicy. Konstrukcję uzupełnia przekładniowy mechanizm do ręcznego napędu żurawia. Dźwig wyróżnia to, że obsługiwało go dwóch ludzi przy użyciu korb i przekładni zębatych.

- Dzięki pomocy Elżbiety Zakrzewskiej, która była posłanką w 2012 roku, udało nam się przejąć cały dworzec PKP. A w raz z nim żurawia, który należy do dworca kolejowego – mówi Mirosław Górecki. - Zabytek zasługuje na ochronę, głównie ze względu na konstrukcję oraz zastosowane rozwiązania techniczne. – Grzegorz Rychter, prezes zarządu Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego chce przy udziale gminy zrewitalizować zabytkowy dźwig. Oczyścić go i odmalować, jeszcze w tym roku. Chcemy oczyścić również teren dookoła, zrobić ogrodzenie i wyeksponować zabytek. Dźwig jest historią naszego miasta – dodaje burmistrz.

Sam dworzec kolejowy, który ma ponad sto lat, również wymaga rewitalizacji. Tu niestety zaczynają się problemy. – Była taka koncepcja, aby stworzyć z Czechami inkubator kulturalny, który by się mieścił w budynku na dworcu. Byłaby tam informacja turystyczna, sklep z pamiątkami oraz kawiarenka. Również znalazłoby się miejsce na galerię wystawienniczą. Zbierane są pieniądze. Niestety radni zatwierdzili tam zjazdy do garaży. Ja tego na pewno nie poprę, ponieważ to marnowanie pieniędzy – dodaje Mirosław Górecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trio Vocalis operetkowo w Parku Zdrojowym

Stalowe rumaki w Karpaczu

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~ 28-04-2014 8:45
Jedyni którzy o nim zapomnieli ro chyba rządzący...
~Kowarzanin 28-04-2014 8:47
Górecki t już całkowice postradał zmysły. Na każdym kroku promuje pulchną byłą pseudo-posłankę Z. Przejąłeś dworzec nikogo nie pytrając o zgodę, to teraz się martw co z tą rujną zrobić. Odnowienie jej to dopiero będzie marnowanie pieniędzy.
~Leoś Kotwica 28-04-2014 9:09
Ty Kowarzanin nie wymądrzaj się. Najłatwiej jest siedzieć całymi godzinami przed komputerem i cwaniakować. To może weź się za robotę, zrób coś pożytecznego dla tego miasta...Brawo Panie Górecki. Nie chcemy tam żadnego zjazdu do garaży ! Wszystko tylko dla tych samochodów ! To historyczny, cenny teren i obiekt i można by go lepiej i kulturalniej zagospodarować.
~Kowarzanin 28-04-2014 10:13
Mirek, to ty się do roboty wez a nie komenty dodajesz podczas paracu. Brawo panie Górecki - o boże co za troll...
~Jasiek 28-04-2014 10:15
Pamiętam te czasy jak pod tym żurawiem tankowały się w wodę lokomotywy.
~kierowca46 28-04-2014 10:17
Myślę ze powinien być tam zjazd do podziemnych garazy. Garazy jest zdefydowanie za malo w kowarach. Gorecki mam podndomem kupiony od miasta a innym broni mieć.
~Liczyrzepka 28-04-2014 10:25
Do Kowarzanina. Nie no najlepiej jest siedzieć na tyłku i klepać w klawiaturę mądre słowa które świadczą o twoim lenistwie do świata. Co do radnych którzy chcą garaży to proponuje postawić je na samym środku deptaku jest to taki sam głupi pomysł jak ten z dworcem. Świadczy o tym tylko jedno, ci ludzie nie nadają się na te stanowiska na którym siedzą. Więcej strat przynoszą miastu niż korzyści. Dostali od Niemców pięknie tereny i zaplecze i zamiast je odpowiednio wykorzystać i wypromować to robią z miasta ściernisko. Z tego co widać to dla nich liczy się tylko zasób własnego portfela a nie jak tu zrobić by miasto odżyło.
~Kwazimodo 28-04-2014 10:26
"Niestety radni zatwierdzili tam zjazdy do garaży. Ja tego na pewno nie poprę, ponieważ to marnowanie pieniędzy – dodaje Mirosław Górecki" - widzę, że redaktor wie że gdzieś dzwoni ale w którym kościele to już nie bardzo...
~ 28-04-2014 10:37
DOLNOŚLĄZAK. Leżący koło Kowar Karpacz, to jadłodajnio-noclegownia ze Śnieżką /i mikro widokiem na nią/, wyciągiem kanapowo-krzesełkowym, Gołębiewskim i Sandrą z basenami. Natomiast Kowary pod Śnieżką /z pełnym widokiem na nią - z każdego miejsca/ - to 500-letnie miasteczko z górniczymi tradycjami, historycznymi tajemnicami, ogromnym potencjałem,umożliwiającym wzbogacenie oferty turystyczno-krajoznawczej Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Sanatorium-szpital Bukowiec i Wysoka Łąka, Polskie Monte Baden - Jelenia Struga, sztolnie, park miniatur, grobowce Fedory, dom kata, zrewitalizowany rynek i ratusz. Ogrom kasy należy włożyć w Kowary. Warto. Nie będą to pieniądze zmarnowane. Samorządowcy z Kowar - wspierani przez byłą posłankę-kowarzankę - zmierzają w dobrym kierunku.
~ 28-04-2014 10:53
a może by tak przywrócić kolej z Jeleniej przez Kowary do Kamiennej góry???? a dworzec że by znów był dworcem kolejowym z tym zabytkiem jednocześnie. Wy ekolodzy to co nie razi was że kolej zniszczona i przez to więcej autobusów i tirów psuje powietrze ???? moim zdaniem stopniowo autobusy i tiry powinny znikać a kolej rosnąć w siłę
~taksówka 28-04-2014 12:20
Garaze w tym miejscu to dobry pomysl.
~Prawda taka 28-04-2014 12:24
Linia kolej. do Kowar, Ogorzelca ma wsobie ogromny potencjał turystyczny i przewozowy. Z Sobieszowa przez Cieplice, Jelenią, Łomnicę, Mysłakowice Kostrzycę do Kowar Średnich powinien jeździć tramwaj lub szynobus co 45 minut a w godzinach szczytu co 20-30 minut Co dwa kilometry lub częściej przystanki. Z Samej Jeleniej do Kowar na całej trasie linii kolejowej z Łomnicy do Kowar mieszka 20 tysięcy ludzi. Zaś z Karpacza przez Mysłakowice do Ogorzelca lub Kamiennej pociąg retro parowy, kursujący w weekendy i dużym ruchu turystycznym. Gdyby tu mieszkali Niemcy Czesi to tak by było. Zamiast tego radni z Kowar postawią na stacji komórki i garaże by mieli do domu z tych aut bliżej. Kowary mają duży potencjał turystyczny który wcale nie jest wykorzystywany. Mają KATASTROFALNE podejście do rządzenia
~Pod ziemią 28-04-2014 13:17
A co wam tam zjazd do podziemnego garażu przeszkadza? Jedno drugiemu nie szkodzi.
~ 28-04-2014 13:17
Proszę nie pisać capslockiem, bo to ani grzeczne ani czytelne ;>
~ 28-04-2014 14:30
-- jest szansa na powrót pociągów http://www.rynek-kolejowy.pl/52029/dolnoslaskie_wystapilismy_o_mozliwosc_przejecia_linii_kolejowych_do_karpacza.htm
~inkaa88 28-04-2014 16:25
Ludzie czego wy chcecie??!robią cos-źle nie robią też źle... Ja tam nie jestem zwolenniczką Pana Burmistrza ale pomysł mi się podoba! Dworzec to zabytek, i zrobienie tam garaży to profanacja! A warto zaznaczyć że nie każdy w tym mieście ma samochód!
~ufo 28-04-2014 17:35
fajnie by było postawić stare wagony lub lokomotywę atrakcja jak cho...
~Kierownik 28-04-2014 18:21
Ludzie, ale podziemne garaże to bardzo dobry pomysł i zjazd do nich koło dworca niczemu nie przeszkadza.
~ 28-04-2014 18:55
Ad.~Prawda taka, ~ godz. 14:30, ~inka88. ~ufo. Te komentarze odbieram jako merytoryczny dialog osób mających rozeznanie w geograficznym usytuowaniu Kowar, zorientowanych w potrzebach turystów przybywających w Karkonosze, a jednocześnie wskazujących kierunki działań kowarskich samorządowców / teraźniejszych i przyszłych/. Górecki ma nie łatwe zadanie: przekonać malkontentów i gospodarczych ignorantów. Ale wiem, że jego przybocznym jest facet, który - nie tylko turystyczną reklamą i promocją Kowar się zajmuje, ale zna uwarunkowania ekonomiczne na przykładzie innych miast. Bo - nie tylko po Polsce - grasuje. Była poslanka-kowarzanka, legitymuje się niebagatelnym doświadczeniem. Jako eks samorządowa-ekonomistka, turystycznie zaangażowana, dokładnie wie w jakim kierunku zmierzać. Good luck!!!
~ 28-04-2014 19:09
Cd.~ z 18:55. Warto przyglądać się Kowarom i działaniom samorządowców. Warto zwrócić uwagę na Kowary, które upodobała sobie romska społeczność, nacja o szczególnych cechach, które mogą okazać się szczególnym walorem w ubogaceniu oferty programowo-turystycznej Kotliny Jeleniogórskiej. Zachęcam Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego do wykazania szczególnej aktywności na rzecz rozwoju tej części naszego regionu. Niech KARR pokaże, że jest faktycznie potrzebne i skończy etap wyimagionowanego międzynarodowego klajstrowania turystycznego na rzecz konkretnego rozwoju gospodarczego naszego mikro regionu. DOLNOŚLĄZAK
~ 28-04-2014 19:32
Cd. ~ z 19:09. Fabryka Dywanów. Hydro-Mech, Bielnik wspomagający mysłakowicki "Orzeł", kopalnia uranu, zakłady R-1, dworzec kolejowy z górką rozrządową do Karpacza, Kamiennej Góry i Jel.Góry żłobki i przyzakładowe przedszkola, pracownicze przychodnie lekarskie to relikty minionej wrednej epoki "komunizmu". Nie warto do nich wracać. Kowary to jedno z ostatnich miejsc pracy czołowego styropianowego reformatora - "Solidarnego" związkowca. Warto zadbać o kolebkę styropianowej reformacji niczym o Stocznię "Lenina" w Gdańsku. Panie Kapeć "O take Polske pan walczył" ? DOLNOŚLĄZAK
~Remember 28-04-2014 19:38
Nie znam niestety konfiguracji podziemnych garaży, ale skoro powstały - to jest to zaczątek grzyba, który szybko wszystko wokół strawi!! Powstanie rychło garaż na garażu a potem samowola i i wówczas okaże się, że tubylcy - notable miejscy maja zbyt krótkie i cenne nożęta, aby daleko chodzic i zatwierdzą samowolę. A projekt nowej ustawy Prawo budowlane wszystko zaklajstruje. A przecież KOWARY to NIEODKRYTA PERŁA TURYSTYKI, KTÓRA JAK LOKOMOTYWA WINNA POCIĄGNĄĆ CAŁY TEN WÓR PERELEK TURYSTYCZNYCH. Nie wiem, czy jest jakiś inne miasto które może się pochwalić jako CENTRUM takim bogactwem atrakcji. i ARCHITEKTURA - PRZEKRÓJ WSZYSTKICH EPOK - już szczególnie b Osiedle Kopalniane. Przecież to jest rzadko, a własciwie niespotykane cacko miasteczkowego budownictwa tej epoki...
~Remember 28-04-2014 19:55
cd. A linia kolejowa przez tunel do Ogorzelcaa - A korytarze pokopalniane wypełnione leczniczym gazem,a u szereg innych atrakcji...w okolicyot choćby Dywanówka ... Ruiny!!!??) Mając takie skarby, o jakich wspomina DIOLNOŚLĄZAK ( pozdrawaiam) a do tego ta przebojowe dziewczę jak Ela to i Belzebub zamieni się w poczciwego i sympatycznego Lucka, i tez pomoże... Bo niechby nie - Oj nie chciałbym się wówczas znaleźć pod rączką, względnie inna częścia ciałka Eluni!!! Wydusi wszystko czego tylko zamarzy z pożytkiem. Proponuję,aby podyskutowała ww. metodą z onymi świętymi Radnymi od garaży, jak i nawiąże kontakt z okolicznymi zapaleńcami, ot chociażby i z wodzem rowerzystów z Sobieszowa Panem Leszkiem Zbyszkiem ( ten to ma fantazję...) - gra warta nie tylko świeczki. A zatem pyrsk ludkow
~ 28-04-2014 20:21
Zjazdy do garaży w miejscu dworca autobusowego i kolejowego to najgłupszy pomysł jaki może być. Tam ludzie czekają na autobusy, które czasem się opóźniają. Gdyby była kawiarnia, to byłoby gdzie poczekać, zwłaszcza w zimie. To miasto jest nieprzyjazne dla przyjezdnych przez to, że nie ma w nim gdzie napić się kawy lub herbaty zimą i zjeść latem np. lody i wypić coś zimnego. Są jakieś bary z mała ilością miejsca, a kawiarni, w której mogłoby pomieścić się więcej osób, nie ma. W Kowarach nie ma czegoś takiego jak np. Empik, to mogłoby być właśnie w miejscu tego dworca. Tam jest do tego bardzo dobre miejsce. Teraz jest wygwizdów, ciemności wieczorem, bo czasem lampy wysiadają i strach przebywać na przystanku.
~ 28-04-2014 20:29
cd. z 20:21. Wieczorami zaś przejeżdżają motocykle i samochody wiozące małolatów, którzy tam ćwiczą swoje "pasje" z wielkim hukiem i piskiem opon. Jak tam będzie zjazd do garaży, to czy pasażerowie będą jeszcze bezpieczni w tym miejscu? Nie będzie tam można przejść ze stanowiska na stanowisko, które są zorganizowane na przeciwko siebie, ale trzeba przechodzić przez jezdnię, aby przejść od stanowiska do stanowiska. Jak jedzie autobus z Karpacza do Jeleniej Góry to nie zawsze wiadomo, z której strony nadjedzie, a wtedy trzeba przebiegać przez jezdnię aby wsiąść do autobusu, co nie jest wcale bezpieczne. Przy zwiększeniu ilości samochodów będzie tam dużo wypadków śmiertelnych dla pieszych. Radni powinni kierować się dobrem społeczeństwa, które ich wybrało, a nie wygodą dla swych samochodów.
~ 28-04-2014 20:36
Pomysł Burmistrza jest bardzo dobry, szkoda, że musi opierać się na radnych o mentalności z zaścianka.
~jelenia 28-04-2014 20:50
a z podziemnego garażu przejście do metra na Śnieżkę
~ 28-04-2014 22:04
A tak w ogóle to Kowary maję szczęście, że mają takiego Burmistrza! Mirek, popieram Ciebie, Twoje działanie i pozdrawiam. MJR.
~kowarzanin 28-04-2014 22:20
a ja jestem za " LIDLEM " chodź kauflad tez dobry wybór :)
~złumiorz 28-04-2014 23:47
Kto chętny zrobić prywatyzację tej infrastruktury?
~Belzebub 29-04-2014 8:04
Ela wracaj skąd przyszłaś, precz z Kowar!!!
~bzzzy 29-04-2014 22:17
Mirek jest ok radni precz to ... ,miasto Kowary takich radnych ...nie pamięta

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Bezmyślne palikowanie

Bezpieczniej nad Kaczawą

Urząd czynny krócej

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
398
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
6%