MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Zapłoną znicze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 27 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 27 października 2006, 16:35
Autor: Daria
Fot. Daria
Coraz bliżej Wszystkich Świętych. Na cmentarzach trwają porządki. Częściej będą kursowały autobusy w kierunku nekropolii.

Wiele osób już dziś postanowiło zadbać o porządek na grobach nie zwlekając z tym do ostatniej chwili. Tak zrobiła pani Genowefa, która już od kilku lat porządkuje groby na kilka dni przed świętem.
– Korzystam ze słonecznej pogody i wcześniej zabrałam się za porządki na grobie moich najbliższych. Poza tym o groby powinno się dbać regularnie a nie tylko przy okazji świąt – powiedziała nam pani Genowefa.

Wiele jest grobów, na których nigdy nie palą się znicze są zarośnięte i zaniedbane. Na szczęście są ludzie, którzy widząc takie zaniedbane mogiły, zapalają na nich znicz.

Koniec października to także gorący okres dla handlowców. Już teraz można zaobserwować liczne osoby, które pod bramami cmentarzy sprzedają znicze, gałązki świerkowe czy kwiaty.
Ceny chryzantem nie zmieniły się w porównaniu do ubiegłego roku. Najtańsze kosztują w hipermarketach 2 złote. Za bardziej okazałe zapłacić trzeba od 8 do 11 złotych. Podrożały za to znicze i wkłady parafinowe.

Nie sposób nie wspomnieć o innej stronie zbliżającego się święta. Nie brakuje złodziei, którzy okradają przyozdobione wcześniej groby a potem swoje łupy sprzedają 1 listopada. Policjanci przestrzegają przed kupnem wyjątkowo tanich kwiatów lub nadpalonych zniczy sprzedawanych przed nekropoliami.
Stróże prawa ostrzegają także przed złodziejami kieszonkowymi, dla których tłumy na cmentarzach to okazja do łatwych kradzieży.
Nekropolie będą patrolowane przez patrole ubrane po cywilnemu.

<b> Autobusy na Wszystkich Świętych </b>
Linia nr 1 - autobusy kursują wg rozkładu jazdy obowiązującego w niedziele i święta. W Jeleniej Górze, na odcinku Podchorążych – Orzeszkowej, w godz. 11:00 - 15:30 będą kursowały dodatkowe dwa autobusy.
Linia nr 12 - autobusy będą kursowały wg rozkładu jazdy obowiązującego w dni robocze.
Linia nr 15 - na odcinku Michałowice - Piechowice autobusy będą kursowały wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty.
Linia nr 16 - w godz. 11:00 - 15:30 będzie kursował jeden autobus wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty.

Linia sezonowa: „Zabobrze - Nowy Cmentarz” - od godz. 8:00 do godz. 18:00 wahadłowo będzie kursowało 6 autobusów o dużej pojemności ze średnią częstotliwością co 10 minut - odjazd sterowany przez pracowników Nadzoru Ruchu.
Trasa przejazdu:
Kiepury - Bacewicz - Ogińskiego - „Rondo” Różyckiego - Drzymały - Osiedle Robotnicze - Podwale - Bankowa - Matejki - Sudecka „Nowy Cmentarz” - Czarnoleska (pętla).

Autobusy pozostałych linii - w dniu 01.11.2006 r. kursują zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

<b> W autobusach będzie prowadzona wzmożona kontrola biletowa.</b>
Wejście do autobusu linii sezonowej po okazaniu uprawnienia do przejazdu bezpłatnego, biletu miesięcznego, skasowaniu biletu jednorazowego bądź po zakupieniu biletu u kierowcy.
Autobus linii sezonowej nie zatrzymuje się na przystankach "Sudecka Koszary" i "Sudecka Działki".

Ogłoszenia

Czytaj również

Charakterystyka typów impregnatów do kostki brukowej

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Staranował trzy auta

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Yanec_BW 27-10-2006 9:01
Dzień Wszystkich Zmarłych jest dość smutnym dniem, bo w ten dzień idzie się na grób naszych rodzin, przyjaciół oraz znajomych, żeby zapalić świeczę na ich grobach. Dzień 1 litopada, jak co roku jest jednym z najsmutniejszych dni ze względu na to, że będzie trzeba pójść nad grób osób, które zmarły [*]...
~DIABLO 27-10-2006 10:41
Racja to bardzo smutny dzień.Wolałbym widziec tych wszystkich ludzi i z nimi porozmawiać, ale takie życie.Uczmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...
~Tiger 27-10-2006 11:01
Będziesz smutny z powodu ich odejścia czy dlatego, że musisz iść na cmentarz i znicza zapalić. Owszem smutek jest nieunikniony. Ale jeśli ktoś umierał w bólu i cierpieniu, w chorobie to można też być w swoisty sposób radosnym dlatego że tam jest im lepiej niż tutaj... I że się już nie męczą.
~do Yanec_BW 27-10-2006 12:16
ales zablysnal!
~Mario do tiger 27-10-2006 14:53
Naprawde zabawne jest to co napisales ic sie leczyc bo widac ze nudno ci na tym swiecie ic puki niejest jeszcze za puzno,bo jeszcze ci jakas glupota przyjdzie do twojego tempego muzdzku i wtedy niebedziesz sie musial meczyc,tak jak to napisales.Odpocznij lepiej ci to zrobi,bo naprawde smutny dzien nadchodzi.
~Maura 27-10-2006 16:49
Smutne jest i to, że bardzo wiele osób pędzi na cmentarz i szoruje groby na błysk, prześcigując się w ilości zniczy i ozdób, a potem znów przez cały rok o swoich zmarłych nie pamięta.A im nie znicze są potrzebne, tylko pamięć i modlitwa.
~sałata g 28-10-2006 22:03
a złodziejaszki juz zacierają rece

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co nowego w Gryfowie?

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Trwa nabór do jeleniogórskiej Policji

Śmierć na żwirowni

Znowu auto na chodniku

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
693
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%