MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Zapłacą niewinni

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 26 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 26 sierpnia 2006, 8:51
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Fot. Archiwum
Z powodu nieudolności urzędników, część mieszkańców Kowar pozostanie bez bieżącej wody i kanalizacji – czytamy w sobotnio-niedzielnym wydaniu Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej.

Nikt nie zadbał o to, aby na ostatni guzik dopiąć przygotowania do budowy wodociągów i kanalizacji. Okazało się, że nie można doprowadzić rur do jednej z dzielnic, bo właściciel gruntu nie wyraża no to zgody.

Jeśli nie powstanie wodociąg dla Podgórza, mieszkańcy wciąż nie będą mieli wody w kranach. Niektórzy muszą czerpać ją ze strumyka lub korzystać z pomp. – Od dziesięciu lat nabieram wodę do wiader ze źródełka – opowiada Józefina Pędzik. – Najgorzej jest zimą. Muszę wtedy łopatą wykopywać korytarz w śniegu, żeby dostać się do strumienia.

Kobieta jest zasmucona, że wody w kranach może brakować jeszcze przez wiele miesięcy. – W urzędzie musi panować straszny bałagan, skoro przez ponad dwa lata nikt nie zadbał, żeby na czas wykupić działkę – dodaje zrezygnowana.
Podobne kłopoty ma wiele innych rodzin.

Ujęcie wody ma się znajdować w dzielnicy Podgórze. Źródła są na terenie prywatnej działki. Władze Kowar negocjują z jej właścicielem. Niestety, bezskutecznie.
Tadeusz Cwynar, przewodniczący rady, obwinia za to burmistrza Dariusza Rajkowskiego.

– Uchwała o zamianie działek weszła w życie w grudniu 2004 r. Jej wykonanie powierzono burmistrzowi – tłumaczy szef radnych. Jego zdaniem, przez dwa i pół roku nic nie zrobiono, aby grunty ze źródłami stały się własnością gminy.

Dariusz Rajkowski odpiera zarzuty. Twierdzi, że rozmowy w sprawie feralnej działki toczyły się od grudnia 2004 r. – Kontakt z właścicielem ziemi jest niełatwy. On często zmienia zdanie – tłumaczy burmistrz. I przyznaje, że mniej mówiono o gruntach zimą. – Wtedy całe przedsięwzięcie wisiało na włosku – dodaje. Nie uważa też, że czegokolwiek zaniedbał.

Cztery gminy karkonoskie: Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn i Szklarska Poręba napisały projekt powstania nowoczesnego systemu wodociągów i kanalizacji. Trwało to kilka lat.
Unia Europejska pozytywnie rozpatrzyła wniosek o dotacje. Przeznaczyła na budowę systemu 200 milionów złotych. Było to pokrycie aż 85 procent wydatków na inwestycję. Pozostałe pieniądze pochodzą z niskooprocentowanego kredytu w narodowym funduszu ochrony środowiska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Dary Lasu

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~rycho 26-08-2006 15:59
Czekam od Urzedu Miasta na informacje kiedy nie bede mogł wjechac/wyjechac z garazu,bo jak do tej pory cisza.Informacje otrzymalem od ludzi ktorzy malowali i wbijali jakies tam znaki ze tedy bedzie szla magistrala wodna,czyli miedzy garazami wykupionymi na wlasnosc.Strach pomyslec jak wjedzie ciezki sprzet na ten teren.A mozna calkiem inaczej poprowadzic magistrale bez szkody dla ludzi.Wiem ze musi byc woda,ale kosztem nerwow.
~Hydrant 27-08-2006 10:43
Sieć wodociągowa i ka...lizacyjna w Kowarach to jeden wielki skansen.Obecna władza w tej materii nic nie zrobiła.Trzeba wymienić burmistrza,radę i prezesa wodociągów kowarskich.Dziwię się również mieszkańcom Kowar za ich biernosć w wielu sprawach związanych z ich miastem.
~sałata G 27-08-2006 16:53
a burmisztrz przemęczył kadencje ładnie gadał nic nie zrobił ale kase weżmie ,wybieżcie następnego młodego to będzie tak dalej.nikt mi teraz nie powie że młody ma sporo inwencji,pomysłów ,zapału,sił to gowno prawda nie wiedzą jak sie dobrze gospodaruje ale wiedza jak dobrze w wyborach sie sprzedać. panie rajkowski już czas odejść szkoda dla pana pieniędzy
~D3 KORAL 27-08-2006 21:05
Czemu urzędnicy nie płacą za głupotę?? W tedy państwo było by bardzo bogate. Czy mam racje ??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Senator zachęca do głosowania na maszty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Identyfikacja wizualna

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
879
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%