MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Zapiszczało w janowickim stawie

Wiadomości: Janowice Wielkie
Wtorek, 30 czerwca 2015, 8:07
Aktualizacja: 8:10
Autor: GOW
Fot. Archiwum Organizatora
Dobiega końca projekt „Co w stawie piszczy”, realizowany przez Grupę Odnowy Wsi Janowice Wielkie, a dofinansowany ze środków projektu "Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw", realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Był to pierwszy etap rewitalizacji stawu w Janowicach Wielkich, znajdującego się przy terenie rekreacyjnym „Zielona Dolina”. Przez 2,5 miesiąca trwały prace i spotkania z mieszkańcami, które ostatecznie doprowadziły do stworzenia dwóch dokumentów: inwentaryzacji przyrodniczej i planu zagospodarowania stawu.

Bardzo ciekawe są wyniki tego pierwszego. Okazało się, że w zbiorniku mieszkają chronione gatunki ptaków i płazów m.in. traszka górska, ropucha szara, perkozek, kokoszka wodna. By mogły dalej bytować w naszym stawie trzeba go oczyścić, dlatego drugi dokument dotyczy planu kompleksowej rewitalizacji zbiornika i obejmuje nie tylko jego odmulanie i usuwanie roślinności, ale również m.in. usypanie alejki nad brzegiem i postawienie ławeczek.

Plany i dokumenty przedstawione zostały podczas spotkania przy ognisku, gdzie mieszkańcy mogli przedstawić swoje uwagi i propozycje. W najbliższym czasie Grupa Odnowy Wsi będzie występowała z kolejnym wnioskiem na uzyskanie dofinansowania wykonania powyższych prac.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Finał projektów

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~zaboberek 30-06-2015 9:37
Tłum, zainteresowanych tematem.
~Arno 30-06-2015 10:41
Skoro tam mieszkają te gatunki, to znaczy, że jest im tam dobrze teraz. Jak ludzie to "poprawią" to pewnie mieszkać przestaną...
~mieszkańcystawu 30-06-2015 11:14
Z pewnością traszce, ropusze, kokoszce i perkozkowi bardzo pomoże odmulenie i wytrzebienie roślinności nad brzegiem stawu stawu. A już z pewnością te stworzenia niecierpliwie wypatrują żwirowej ścieżki, hord turystów i wędkarzy, rozwydrzonej młodzieży na ławeczkach wieczorami.. Róbta co chceta, ale nie piszcie "by mogły dalej bytować", bo one tam bytują właśnie DLATEGO że jest spokojnie i dziko...
rymcycymcy 30-06-2015 15:37
W ramach rewitalizacji te żaby i ptaki będą wystrzelone w kosmos razem z mułem, brudem i krzaczorami :) ...no i te alejki :) ...będzie można przy nich ustawić tablice ze zdjęciami gatunków, które tu dawniej się panoszyły ;)
~123 30-06-2015 20:02
ciekawe czy skoncza projekt... bo przy robieniu placu zabaw na 1 maja zapomnieli płotu skonczycz ;-)
~ 1-07-2015 0:03
Jak na taką gminę to ''CIENIUTKA'' ta grupa WSPARCIA.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Żłobek z wyróżnieniem

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Pustostan po premierze

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
184
Tak
40%
Nie
51%
Nie wiem
9%