MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Zapis pamięci na jubileusz miasta pod Śnieżką

Wiadomości: KARPACZ
Sobota, 30 października 2010, 9:23
Aktualizacja: 23:11
Autor: Agrafka
Fot. dtp
Wspomnienia mieszkańców Karpacza uzupełnione archiwalnymi fotografiami spisane przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu oraz wydane pod redakcją Doroty Andreasik złożyły się książkę zatytułowaną „Zapis pamięci”.

– To wydawnictwo powstało z okazji 50-lecia uzyskania praw miejskich przez nasze miasto. Przez prawie pół roku uczniowie naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli zbierali wywiady z najstarszymi mieszkańcami Karpacza, które po opracowaniu zostały wydane – poinformował Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Podczas ostatniej sesji rady miasta uczniowie gimnazjum przekazali najstarszym mieszkańcom Karpacza te książeczki. Autorzy opowiadań przyjechali pod Śnieżkę w 1945 roku i opisują początek polskiego osadnictwa na tych terenach, a także różne ciekawe przygody, jakie im się przytrafiły.

To także cenne świadectwo historii: z kart książek dowiadujemy się, jak przed półwieczem wyglądał Karpacz, jak się zmieniał przez lata. – Wydawnictwo zostało wzbogacone o zdjęcia Tadeusza Jakubika, fotografa, który po 1945 roku fotografował Karpacz i dzięki uprzejmości jego córki Ewy zdjęcia znalazły się na kartach książki – mówi Ryszard Rzepczyński.

Książeczka będzie rozdawana przy różnego rodzaju uroczystościach miejskich, aż do wyczerpania nakładu.
W książce zamieszczone są historie m.in. Barbary Włodygi pt. „To jeszcze widać wieże kościoła Elżbiety!”, wywiad z Kazimierzem Grochowskim, emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego pt. „Orlinka leśny świat”, wywiad z Józefem Dankiem, właścicielem cukierni Krasnoludek pt. Słuchaj, Józiu trzeba by wejść do bagażnika…”, a także wywiad z najstarszą mieszkanką Karpacza, która pochodzi z rodziny laborantów, Lottą Nowak pt. Miałam czyste sumienie, więc mogłam zostać…”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Doczekają się ronda

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 30-10-2010 11:34
DOLNOŚLĄZAK. W książeczce powinny też znaleźć się wspomnienia Eustachego Rylskiego /pisarz/ oraz R.Witkego /skoczek narciarski/, z którymi przez chwil kilka pobierałem nauki u pani polonistki B.Włodygi w liceum przy ul. Olimpijskiej. DOLNOŚLĄZAK.
~olo 30-10-2010 19:13
słabe nauki pobierałeś bo liceum jest przy ul. Gimnazjalnej
~ 30-10-2010 20:03
To było prawie pół wieku temu. Oczywiście ul. Gimnazjalna.
~50-lecie??? 31-10-2010 3:15
Karpacz otrzymał prawa miejskie w 1949 roku. 50-lecie obchodził w 2009 roku. Dla potrzeb kampanii wyborczej niejaki rzepczyński aspirujący do miana historyka próbuje zaklinać rzeczywistość aby pod hasłem zafałszowanych historycznych rocznic promować swojego pryncypała. Rzygać się chce obserwując manipulacje tych "elyt karpaczańskich".
~ErJot 31-10-2010 16:28
Karpacz otrzymał prawa miejskie na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4.12.1959 r, które to rozporządzenie wchodziło w życie 31.12.1959 r. Ogólnie przyjęte jest, że prawa miejskie Karpacz ma od roku 1960. Błędu w obchodach 50-lecia nie ma. Pzdr.
~Karpacz46-51 7-11-2010 16:07
chciałłbym odpowiedzieć Panu dynamic.eranet: teraz bardzo wielu wiele się nie podoba, ale w tamtych czasach nikt nikogo nie dzielił, wszyscy żyli w jednakowej biedzie - a w każdym bądź razie my wychowankowie Domów Dziecka Orlinek, Zacisze, Znicz, chodzliśmy razem do szkoły przy Kościołacgh. Może jak by Pan żył w tamtych czasach i w tamtych realiach może by się Panu nie zbierało na "żyganie". Ciekawe, czego Pan dokonał dla Karpacza, proszę się zastanowić przed ferowaniem wyroków

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Identyfikacja wizualna

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Zmiana na skrzyżowaniu

To było bezpieczne?

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
885
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%