MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zapaliła się sadza w przewodzie kominowym

Wiadomości: Kowary
Wtorek, 12 grudnia 2017, 13:31
Autor: Joanna
W poniedziałek (11.12) jeleniogórscy strażacy interweniowali w Kowarach gdzie w jednym z budynków doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Do zdarzenia zadysponowano dwie jednostki straży pożarnej. Działania trwały około dwóch godzin. Sprawdzono również zawartość tlenku węgla w budynku.

Strażacy apelują, aby pamiętać o czyszczeniu przewodów kominowych. Pożary sadzy są najczęściej spowodowane brakiem ich czyszczenia. Do osadzania się na ścianie komina cząsteczek sadzy prowadzi również palenie śmieciami oraz mokrym drzewem. Nagromadzoną na ścianach sadzę należy usunąć. Naprawić należy także wszystkie pęknięcia, które powstały na kominie, ponieważ stanowią niebezpieczeństwo dla mieszkańców domu.

Pożar sadzy w przewodzie kominowym jest niezwykle niebezpieczny. Wysoka temperatura lub pęknięcia, przez które może wydostawać się ogień mogą doprowadzić do pożaru poddasza lub nawet całego budynku. Poprzez pęknięcia może również wydobywać się śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla - gaz bezbarwny, bezwonny, który łatwo miesza się z powietrzem i szybko rozprzestrzenia.

Warto wiedzieć, że zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum. Jest on spowodowany gwałtowną reakcją spalania. Z komina mogą wydobywać się płomienie lub ciemny dym. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, bezzwłocznie należy wezwać straż pożarną.

Do palącego się przewodu kominowego nie wolno wlewać wody. Może to doprowadzić do rozerwania komina. Po pożarze należy wezwać kominiarza, aby wyczyścił przewód kominowy oraz dokonał przeglądu jego stanu technicznego.

Pamiętajmy, że obowiązek dokonywania przeglądów technicznych przewodu kominowego leży po stronie zarządcy lub właściciela budynku.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Pożar na terenie dawnej Celwiskozy

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Ulica Tabaki gotowa

Stop marginalizacji średnich miast

Po Koronę Gór Polskich

Konopie indyjskie w mieszkaniu i marihuana

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
713
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%