MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Zanim wyjedziesz na urlop pamiętaj o…

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 16 lipca 2012, 5:52
Aktualizacja: 5:55
Autor: Angela
Lato jest dla wszystkich czasem wypoczynku, wytchnienia i relaksu. Policjanci przypominają jednak, że złodzieje wakacji nie mają! Zanim wyjedziemy na urlop, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wszystko po to, by długo wyczekiwany odpoczynek minął bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest …. życzliwy sąsiad, więc przed wyjazdem poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem, raz na jakiś czas otworzyli okna i zapalili światło wieczorem. Poprośmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe. Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących – także okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki. Pamiętajmy o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Policja radzi również, by zadbać o bezpieczeństwo w drodze na wypoczynek:

- Przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica) oraz to, czy zabraliśmy potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny) – radzą policjanci z KMP z Jeleniej Góry . - Przed podróżą nie pijmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani. Zaplanujmy trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku. W czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewoźmy w fotelikach. Dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych. Pamiętajmy o stosowaniu zasady „ograniczonego zaufania" do innych uczestników ruchu, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami, którzy nie zawsze są na drogach widoczni.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu: korzystajmy z parkingów strzeżonych, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, parkujmy auto zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy. Sprawdźmy, czy pozamykaliśmy okna drzwi. Włączmy autoalarm, nie zostawiajmy w samochodzie, w widocznym miejscu, wartościowych przedmiotów (telefon komórkowy, radioodtwarzacz wartościowa odzież). To samo dotyczy pozostawiania w samochodzie toreb z zakupami.

Policja radzi również jak podróżować komunikacją publiczną. Kiedy wsiadamy do pustego autobusu czy tramwaju, zajmujmy miejsce blisko kierowcy lub motorniczego. W pociągach wybierzmy przedział, w którym podróżują np. rodziny z dziećmi lub osoby starsze. Unikajmy grup, które spożywają alkohol - ich zachowanie może być agresywne. Przechowujmy pieniądze w różnych miejscach. Wówczas, nawet jeśli padniemy ofiarą złodziei, jest szansa, że nie utracimy całej sumy. Zajmując miejsce w autobusie czy w tramwaju bagaż pozostawiamy w zasięgu ręki, tak, by móc go stale obserwować. Swoje torebki panie trzymają na kolanach. Bilety i rzeczy podręczne, niezbędne w podróży, należy trzymać na wierzchu – unikniemy wtedy pokazywania zawartości całego bagażu, kiedy będziemy przeszukiwać jego wnętrze. Nie powinno się korzystać z poczęstunku oferowanego przez nieznanych współpasażerów - w ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary, a następnie je okradają. Jeżeli ktoś źle znosi podróże - powinien zażyć środki farmakologiczne. Pamiętajmy o tym, że złe samopoczucie wywołane "chorobą lokomocyjną" osłabia czujność, uwagę i koncentrację.

Nie wolno zapomnieć również o bezpieczeństwie dzieci w domu. Dziecko do 10 roku życia nie powinno samo zostawać w domu!
- Dzieci trochę starsze mogą zostawać same, ale na krótko i pod warunkiem, że wiedzą, gdzie są rodzice, znają do nich numer telefonu i potrafią się z nimi skontaktować w razie potrzeby – radzą funkcjonariusze. W domu, w widocznym miejscu, zostawmy kartkę z numerami telefonów do krewnych, zaufanych sąsiadów i na policję. Dziecko powinno wiedzieć, że może dzwonić tam zawsze, gdy czuje się w niebezpieczeństwie. Uprzedźmy dziecko, że kiedy jest samo w domu i ktoś puka do drzwi, nie może ich nikomu otwierać. Nie powinno też zdradzać, że jest bez opieki. Przypominajmy dziecku, że kiedy oddala się z domu lub miejsca zabawy, musi poinformować o tym osobę dorosłą. Uczulajmy, by nasza pociecha nie ulegała namowom obcych osób i ich atrakcyjnym ofertom spędzenia wolnego czasu.

Kiedy dziecko wyjeżdża na półkolonie rodzice powinni dokładnie sprawdzić miejsce pobytu i przewoźnika:
- Sprawdź, kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje. Poproś organizatora o przedstawienie zezwolenia na zorganizowanie wypoczynku, informacji na temat zakwaterowania i wyżywienia, opieki medycznej i przygotowania pedagogicznego kadry – uczulają policjanci. Przypominaj dziecku o konieczności zachowania ostrożności w kontaktach z nowo poznanymi osobami. Uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi. Przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny – dodają mundurowi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~... 16-07-2012 8:45
Cenne rady które niestety większość dorosłych bagatelizuje... bo przecież co może się stać?
~Rudebwoy_JG 16-07-2012 10:22
MONITORING! POLECAM MONITORING hehe
~!!! 16-07-2012 11:36
Jedziesz z całą rodziną na dłużej jak 7 dni pozostaw lodówkę pustą uchyloną /drzwi/ bo jak zabraknie prądu albo ci ukradą bezpiecznik z klatki to po powrocie będzie nie ciekawie.Takie rzeczy miały miejsce. Chyba że ktoś się opikuje mieszkaniem.
Niggers™ 16-07-2012 12:15
NIE OBAWIAJĆIE SIĘ ZAMYKAĆ DRZWI NA DWA SPUSTY, SZPERAKAMI OTWIERAŁEM JUŻ PIĘTNAŚCIE LAT TEMU ZAMECZKI, KIOSKI, SAMOCHODY= DZISIEJSZA TECHNIKA TROSZKĘ INNA ALE NAUKA CZYNI MISTRZA ! ALE MOGĘ WAM COŚ DORADZIĆ LUDZIE ! UBEZPIECZENIE ! ! MIMO ŻE ZŁODZIEJ I TAK WAS OKRADNIE, ZADOWOLICIE SIEBIE - A TAKŻE JEGO !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mina na Zabobrzu

Konkurs dla seniorów

Kolejne roje pszczół

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
131
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%