MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Zanieczyszczenie powietrza groźne dla dzieci

Wiadomości: Region
Piątek, 20 kwietnia 2018, 9:25
Aktualizacja: Niedziela, 22 kwietnia 2018, 11:08
Autor: TS
Fot. TS
W Polsce z powodu złej jakości powietrza, pyłów i innych substancji znajdujących się w nim, przedwcześnie umiera rocznie około 50 tysięcy Polaków. Wdychając takie powietrze nasze życie skraca się nawet o 4 lata, a znajdujące się w nim zanieczyszczenia są szczególnie groźne dla dzieci i kobiet w ciąży.

Wpływ trującego powietrza jest wyjątkowo groźny dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Nie w pełni wykształcone bariery ochronne (np. nabłonek) oraz krótkie drogi oddechowe powodują, że niemowlaki są bardziej narażone na zapalenia i podrażnienia. Dodatkowo poprzez szybsze i częstsze oddychanie (zazwyczaj ustami, a nie nosem) niż osoby dorosłe, dzieci wdychają więcej zanieczyszczeń. Podobnie problem dotyczy dzieci rozwijających się w łonie matki, których łożysko nie jest w stanie ochronić przed znaczną częścią trujących substancji będących składnikiem zanieczyszczonego powietrza. W konsekwencji dochodzi często do uszkodzenia DNA komórek rozwijającego się płodu. Trwają obecnie badania nad diagnozą stopnia uszkodzenia systemu nerwowego nienarodzonych dzieci, ale już wiadomo, że po urodzeniu często występują u nich problemy z rozwojem psychomotorycznym. Dzieci te mogą mieć także niższą masę urodzeniową i częściej chorować na zapalenie płuc. Przeprowadzone, również w Polsce badania, wykazały korelację narażenia na wyższe stężenie w powietrzu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych ze zdolnością uczenia się w wieku dziecięcym. Dzieci, których mamy będąc w ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem, mają większe trudności w uczeniu się niż pozostałe dzieci. O wzroście zachorowalności na różne alergie i astmę wśród dzieci powszechnie wiadomo.

Jak możemy uchronić dziecko przed zgubnym wpływem zanieczyszczonego powietrza?

Przede wszystkim warto kierować się dostępnymi i aktualizowanymi informacjami o stanie powietrza w regionie. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń trzeba zrezygnować ze spaceru i pozostać w domu. Warto unikać pieszych wędrówek w okolicach ulic o największym natężeniu ruchu oraz jak najczęściej wyjeżdżać poza miasto, w miejsca w których dziecko będzie mogło pooddychać świeżym i czystym powietrzem. Warto także zadbać o stan powietrza w naszych mieszkaniach i samochodach. Dbajmy o instalacje grzewcze i prawidłowe ich użytkowanie, nie palmy papierosów w domu, regularnie czyśćmy klimatyzację samochodową. Dodatkową korzyść przyniesie nauczenie dziecka oddychania przez nos. Wreszcie zadbajmy o zbilansowaną i smaczną dietę naszego dziecka, bogatą w warzywa i owoce pełne witamin oraz napoje.

Spoczywająca na dorosłych odpowiedzialność za zdrowie ich dzieci, wymaga od nich samych wprowadzenia wielu zmian przyczyniających się do poprawy jakości powietrza, czystości wód i ograniczenia zanieczyszczeń. Drobne zmiany złych nawyków w szybkim czasie mogą przynieść wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Edukowanie dzieci na przykładzie dobrych nawyków rodziców to najlepsza inwestycja w przyszłościową ochronę przyrody i własnego zdrowia.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Bobry na Zabobrzu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 20-04-2018 10:28
Tylko że połowa narodu jest tak tępa, że nie zdaje sobie sprawy z tego zagrożenia i pali w kopciuchach czym popadnie.Także rodzice i dziadkowie tych dzieci.Poza tym dziadowskie powietrze zabija powoli każde żywe stworzenie ,dzieci nie są tu wyjątkiem.
~Hala 20-04-2018 10:46
do: ~ (10:28)
Dzieci są tanim chwytem marketingowym... Każdemu szkodzi zanieczyszczone powietrze. To po pierwsze... Po drugie należy dbać o odporność organizmu to dłużej pożyjemy... Czyli aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie itd
~ 21-04-2018 22:15
do: ~Hala (10:46)
no właśnie marketingowy, wygląda zupełnie jakby walka ze smogiem była tylko pozorowana po to by jednak urósł do takich rozmiarów by ludzie musieli kupować filtry i maski no bo jeszcze mało tego żemuszą płacić za każdy dzień życia kupując jedzenie płacąc za czynsz , czasem leki bo moneta musi się kręcić
Karolina Stołowska 20-04-2018 16:38
Autodestrukcja, a rząd i tak ma to w dupie
~ 21-04-2018 5:44
do: Karolina Stołowska (16:38)
A samorząd ciągle sygnalizację świetlną ładuje gdzie popadnie ( tylko w 1 miejscu mądrze dali rondo) kładek dla pieszych nie budują po to by poniemieckie graty kopciły stojąc w korkach , że już o leniach co wszędzie samochodem muszą jeździć nie wspomniawszy
Justyna Lewandowska 20-04-2018 16:56
W JG nic już się z tym nie da zrobić, bo jest Zabobrze.
~ 20-04-2018 17:09
I tu zgodzę się z powyższym komentarzem. Rząd ma to wszystko w przysłowiowej d..ie. Posłuże się przykładem. Nikt nie kontroluje składów opału i jakości węgla na nich sprzedawanych. Węgiel jest podrabiany na potęgę. Jako lepszy sprzedaje się ten,który nie spełnia norm. Zgłosiłem taką sytuację do inspekcji handlowej. Usłyszałem w odpowiedzi, ze nie mają możliwości kontroli i nic nie da się zrobić. Bo ustawodawca nie przewidział takiej możliwości i jest luka prawna. Malo tego takich zgłoszeń miewają wiele ale są bezradni. A właściciele składów o tym wiedzą. A to co jest napisane w internecie, podaje się w telewizji o kontrolach składów to jedna wielka propaganda. Zamiast najpierw karać ludzi, powinni zająć się tymi co nam ten węgiel sprzedają. Bo czym mamy palić kiedy nie ma dobrej jakości opału.
~MiK 20-04-2018 22:59
Teraz najważniejszym tematem będą zbliżające się wybory. Festiwal obietnic już się rozpoczął, a do zimy daleko więc ciemny lud powinien zadowolić się świetlaną przyszłością roztaczaną przez PiS-owską propagandę. Zima odeszła wiec problem nieaktualny. A kiedy znowu niestety nadejdzie wlepi się kilka mandatów co uwiarygodni troskę o zdrowie społeczeństwa i znowu - aby do wiosny. Zaklęty krąg
~ 21-04-2018 7:37
do: ~MiK (22:59)
Za PO to nie było propagandy, korupcji, złodziejstwa i pustych obietnic. Ile ci płacą lemingu?
~pytanie 21-04-2018 8:39
Czy wykonywanie w godzinach 13- 17-ta , oprysków pól w czasie pięknej pogody jest zasadne i zgodne z prawem . Jak to wpływa na pszczoły i ludzi ?
~ 22-04-2018 9:34
I znowu propaganda PO o smogu. A co, za PO nie było smogu? Tylko PiS coś w tej kwestji zrobił. Głupie lewackie lemingi.
~cza cza 6-05-2018 14:08
Czerwona kartka dla wszystkich obecnych polityków

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Popłynęli dla dzieci  

Interwencja w Jeżowie  

Wyrok dla sędziego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2061
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%