MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Zamieszanie o posiadłość w Jagniątkowie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 lutego 2014, 7:25
Aktualizacja: Sobota, 15 lutego 2014, 7:51
Autor: Angela
Fot. AP
Dwa budynki i trzy hektary gruntu dawnego pogotowia opiekuńczego w Jagniątkowie chce obecnie odzyskać Miasto od nieistniejącej już Fundacji „Jowisz”, której 10 lat temu oddało obiekt za ok. 200 tys. zł. Radni opozycyjni grzmią, że teraz za „swoją nieruchomość” Jelenia Góra zapłaci miliony, a prezydent Marcin Zawiła zaprzecza i mówi: To bzdura. O co więc chodzi w tej sprawie?

- Chodzi o to, że te budynki byłego pogotowia opiekuńczego, które niegdyś zostały przekazane w formie darowizny Fundacji Jowisz, obecnie popadają w ruinę – wyjaśnia Marcin Zawiła.

Mimo to obecny właściciel, Fundacja „Jagniątków” chciała sprzedać obiekty za ponad dwa miliony złotych. Przeszkodziło jej w tym Miasto, które złożyło do sądu wniosek o rozwiązanie umowy dzierżawy.

- Wystąpiłem do sądu o zwrot tej własności i sąd wyraził na to zgodę, ale orzekł, że miasto musi się rozliczyć proporcjonalnie do poniesionych nakładów. Ponieważ to nie była czysta darowizna, sąd orzekł, że musimy zwrócić te pieniądze, które od Fundacji wzięliśmy – wyjaśnia prezydent Marcin Zawiła.

Prezydent podkreśla, że jest to bardzo duży i ładny obiekt wypoczynkowy, którego kupnem zainteresowani są potencjalni inwestorzy.

- Skoro przez tyle lat ten obiekt nie był on użytkowany przez Fundację i był dewastowany, to teraz Miasto chce go przeznaczyć na obiekt turystyczny i planuje go sprzedać, bo są chętni, by go kupić i zagospodarować – dodaje M. Zawiła. – Nawet za cenę pewnych nakładów – dodaje.

Jak wysoka będzie to cena? To ma wyliczyć biegły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Czytelniczka: drogo i brudno

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ktosik 14-02-2014 7:44
czy ten Jowisz ma jakieś powiazania z obecną kolejną fundacją Jagniątków, której miasto znowu pomogło przekazując kolejny budynek?
~jakitaki 14-02-2014 8:36
hahaha, no to życzę powodzenia panu Prezydentowi. Mogę się założyć, że miasto oprócz należności głównej oddać będzie musiało odsetki ustawowe od kwoty, czyli jak dobrze pójdzie, to za 0,5 mln zł + kwota za utracone korzyści dla fundacji.... pewnie to będzie też kole pół bańki... i posiadłość wróci w ręce miasta :D
~ 14-02-2014 9:58
ciekawe kto zasiadał w radzie fundacji w chwili przekazania obiektu i kto dzisiaj wyraża chęć kupna (bez nazwisk to wszystko wygląda b. przyzwoicie)
~Doktor 14-02-2014 10:00
POstkomuniści nie są w stanie zachować nawet procedur formalnych przy odwolywaniu i powoływania na stanowiska marszałka, ułożyć rozkładu jazdy pociągów, zadbać o estetykę ulic i rozwiązać wielu innych prostych spraw, ale bardzo dobrze opanowali sztukę utrzymywania się na stołkach!!!
~jakitaki 14-02-2014 10:26
ech.. Angela pierdoły wypisuje tutaj i dałem się na nie nabrać wcześniej. A fakty są takie, że w listopadzie ub roku, miasto zawarło ugodę sądową z fundacją Jowisz, która przejęła m.in. od stowarzyszenia Jowisz tą nieruchomość. Grunty fundacja odda miastu nieodpłatnie, natomiast za budynki miasto zapłaci kwotę, zgodną z wyceną rzeczoznawcy - czyli REALNĄ CENĘ RYNKOWĄ za ten obiekt.... hahahahaha ....i zgodnie z tym co Angela napisała, miasto znajdzie inwestora, który zapłaci więcej za obiekt, niż jest on faktycznie wart?? to jakieś brednie?! :D
~ 14-02-2014 10:28
DOLNOŚLĄZAK. Fundacja Jowisz i Fundacja Jagniątków to takie wash&go czyli dwa w jednym mimo dokonanego podziału. Ten jednolity duet tworzy harmonijną całość. Funkcjonują jako organizacje pozarządowe z byle jaką księgowością. Dodatkowym walorem tego duetu jest utworzenie Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która uczestniczy w rozdziale budżetowych pieniędzy dla innych pozarządowych tworów. Priorytetowo traktowane są pozarządowcy przychylne rządzącej PO. Fundacja Jagniątków jest wzorową organizacją, która składa bezbłędne wnioski o granty i dofinansowanie szkoleń o ekonomii społecznej z cateringiem. W Jeleniej Górze nad całością czuwa magistracki PO watażka od społecznego dialogu, który jest współczesnym spoiwem dla kamratów z PRL-owskiej młodzieżówki.
~jakitaki 14-02-2014 10:29
ups oczywiście wcześniej winno być nie fundacją Jowisz, tylko fundacją Jagniątków :D
~ 14-02-2014 10:42
Cd. z 10:26. Radny Gajewski, szef Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, powinien zainteresować się sprawą z dwóch powodów. 1 Jako mieszkaniec Jagniątkowa, na oczach którego dzieje się niefrasobliwość i zło wobec majątku, podarowanego przez skarb państwa, ludziom niefrasobliwym i nieodpowiedzialnym. 2. Jako radny partii konkurencyjnej wobec PO, który przy okazji może zabłysnąć w tegorocznej kampanii samorządowej. Panie Gajewski autopromocję czas zacząć. Przez 3 lata zasiadania w Radzie tylko słychać o panu było przy okazji KPN. Gajewski, wiosna idzie. Pora obudzić się z letargu!!! DOLNOŚLĄZAK
~maxi 14-02-2014 11:17
coś tam dolnoślązak wydaje ci się , że wiesz, nigdy nie istniała fundacja Jowisz, nie masz żadnych podstaw do tego, by kwestionować księgowości i sprawozdawczości tych organizacji, ani zasadność czy prawidłowość wydatkowania środków publicznych, tym bardziej, że każda organizacja pozarządowa korzystająca z publicznych pieniędzy może być kontrolowana przez organy kontrolne miasta, województwa czy też NIK, wszystko uzależnione jest od źródła tych środków, ponadto jako OPP Fundacja Jagniątków podlega kolejnej instytucji MPiPS, która ma nad kasą nadzór, do tego dochodzą US, UKS czy RIO. Idź ty człowieku więc snuć swoje teorie spiskowe z palca wyssane gdzie indziej...
~pytek 14-02-2014 12:56
a miasto nie może udowodnić, że przekazało przecież na jakiś cel, jak wynika z tekstu artykułu nic jednak się tam nie działo, a budynek popadał w ruinę, to o jakim zwrocie nakładów może być mowa? pewnie podobnie będzie z budynkiem sp7 niech się za wczasu radni temu przyjrzą
~ 14-02-2014 13:24
Czytanie ze zrozumieniem jest ważne. Księgowość uproszczona, przewidziano dla podmiotów /m.in. fundacji, stowarzyszeń/, które nie wytwarzają, nie handlują, żadnych odpłatnych usług nie świadczą. Natomiast obracają pieniędzmi pozyskanymi od tzw. darczyńców. Ta księgowość ma prawne umocowanie i jej nie kwestionuję. Nie czepiam się też sprawozdawczości finansowej sponsorobiorców, gdyż do takiej oceny powołane są organy nadzorująco-kontrolne. Natomiast jestem pełen uznania dla Fundacji Jagniątów, która - jako bliźniak syjamski - wypączkowany z wałbrzyskiego Jowisza, zainaugurowała wraz z byłym jeleniogórzaninem Federację Pozarządową, nieaktywną ekonomicznie, oferując - m.in - szkolenia z tzw. ekonomii społecznej/???/, wspartej cateringiem i ogromem zbędnej pseudonaukowej makulatury.
~ 14-02-2014 13:44
Ad.~pytek. Można się jedynie domyślać, że Fundacja Jagniatków /wypączkowana z wałbrzyskiego Jowisza/ poniosła koszty dozoru obiektu aby nie ulegał on dewastacji. A zatem - jeżeli fundacja prowadzi księgowość /nawet uproszczoną/ - to w swojej ewidencji ma wpisane źródła dochodów. Warto poznać kto sponsoruje fundację i w jakiej kwocie oraz ile wydała na dozór obiektu, który - za frico - pozyskała od skarbu państwa. Może okazać się, że głównym darczyńcą na rzecz fundacji jest PO - Ministerstwo Pracy, Płacy i Polityki Socjalnej. W uproszczeniu: obiekt otrzymany od skarbu państwa fundacja np. dozoruje za kasę otrzymaną również od skarbu państwa. Na tym, chyba, polega ekonomia społeczna w odróżnieniu od ekonomii aspołecznej. DOLNOŚLĄZAK
~paradise 14-02-2014 16:38
oto nie - rządy tuskokomuny....
~ 14-02-2014 16:38
Aktualny V-ce przewodniczący rady miasta Pan Szarzyński (pełniący w tamtym czasie funkcję v-ce prezydenta miasta), Pan Gałka ( v-ce prezydent miasta w tamtym czasie) oraz Pan Kusiak(oddający obiekty jako prezydent miasta) powinni za tą decyzję odpowiadać przed odpowiednimi organami. Obiekty zostały przekazane w stanie bardzo dobrym, po to własnie wyprowadzono dzieci ( był to dom dziecka wraz ze szkołą). Jaką kwotę pieniężną sąd zasądził od fundacji Jowisz czy Jagniątków za zdewastowanie obiektów??za nie utworzenie i nie prowadzenie działalności zgodnie z otrzymaną darowizną? czyli za fałszywe deklaracje i oświadczenia woli.Pan Gajewski to faktycznie mógby wreszcie zabrać się do roboty jako radny z Jagniątkowa, a jako przewodniczący komisji rewizyjnej rady miasta skontrolować tą "przewałkę"
~hellen 14-02-2014 18:52
zgadzam się czas by ludzie którzy świadomie podejmowali ZŁE dec.ponieśli odp.
~do 16;38 14-02-2014 18:52
mącisz i intrygujesz a także oskarżasz bezpodstawnie. Wszystko było w porządku jak podejmowano decyzje w sprawie tej nieruchomości. Za słowo PRZEWAŁKA powinni cię przesłuchać prokuratorzy, a następnie skierować akt oskarżenia do sądu. Jestem przekonany że poniesiesz konsekwencje jeżeli tak by się sprawy potoczyły. Takich bez imiennych pomawiaczy powinno się po udowodnieniu ich winy karać bezwzględnie. Po opluciu niewinnych ludzi plamy zawsze zostają. Prokuratorze niech się pan zajmie sprawą.
~pytek 14-02-2014 18:57
a czy ten sam schemat nie działa obecnie przy budynkach SP7 przekazanych przez miasto a po drugiej stronie też podobno Jagniątków i nijaki Gałka? ktoś to sprawdzi, żeby nie było za kilka lat jak w opisywanym wypadku
~ 14-02-2014 19:13
Ad.~16:38. Aleś ciemniak. Wymienionym przez Ciebie po nazwisku możesz co najwyżej na ich własny organ skoczyć, gdyż ówczesne władze miasta obdarowały fundację w dobrej wierze. Przejmujący darmowo obiekt nie mieli na czole wypisane, że w swojej działalności kierują się zasadami - "ekonomii społecznej", która jest wysublimowaną jednostką pseudonaukową odmienną od ekonomii obowiązującej w cywilizowanym świecie. DOLNOŚLĄZAK
~bleee 14-02-2014 20:45
A ja mam! Oddać to kiecunom :-), hehe. Honorowo? Honorowo!!
~do 15-02-2014 11:08
Dolnoślązak. Zastanawia mnie fakt - dlaczego Radny z Jagniątkowa od 10 lat zajmuje się sprawą , ba pisze listy do prezydenta w tej sprawie ( list zamieszczony jest na stronie radnego) a w nim, że kieruję sprawę do odpowiednich służb i do tej pory tego nie uczynił ! Prawo działa w dwie strony - jeśli na ten temat ma jakąś wiedzę, powinno to zgłosić.
~ 15-02-2014 23:21
Panie Prezydencie! Zanim podejmie Pan jakiekolwiek działania konieczne jest dokładne sprawdzenie ile pieniędzy otrzymała Fundacja Jowisz i Jagniątków od skarbu państwa w formie grantów i darowizn "na coś, na coś", ażeby zrealizować "coś tam, coś tam". Niewykluczone, że ze środków otrzymanych bezpośrednio lub pośrednio od skarbu państwa Fundacja sfinansowała to co należało się i co pobrał od niej Urząd Miasta w związku z tzw. "nieczystą darowizną". Wg mnie wyrok należy zaskarżyć, po uprzednim skontrolowaniu księgowości Fundacji Jowisz i Fundacji Jagniątków. Być może potwierdzi się domniemanie, że obydwie Fundacje są hojnie dotowane przez skarb państwa. DOLNOŚLĄZAK
~ 15-02-2014 23:44
Cd.~ z 23:21. Zwracanie Fundacji jakichkolwiek pieniędzy za obiekt, który przekazany został przez darczyńcę /skarb państwa - Urząd Miasta/w stanie bardzo dobrym /obiekt nadawał się do użytkowania/ - to paranoja. Fundacja oddaje obiekt zdewastowany, a dewastacja powstała, gdy budynkiem zarządzała Fundacja "Jowisz" i "Jagniątków". Czy jest Pan dobrym gospodarzem Panie Prezydencie? Czy również uległ Pan magii ekonomii "społecznej", która ignoruje obiektywne prawa ekonomiczne? A może powinien Pan wynająć dobrą kancelarię prawną, a obecnemu prawnikowi obsługującemu Urząd dać bezpłatny wielomiesięczny urlop okolicznościowy. To sprawa prestiżowa. Prezydencie proszę wygrać tę sprawę i nie dać wodzić się za nos. To ważne w roku wyborczym! DOLNOŚLĄZAK.
~marcela 15-11-2014 16:12
Miałam okazję spędzić pół roku w tym pogotowiu. Pamiętam jak dziś - to była zima 98/99 r. Te otwierające się w nocy okna, zamarznięte szyby, piosenki śpiewane wieczorem z wychowawczynią, kiedy za oknem padał śnieg. Te zakamarki, korytarze, pokój na poddaszu. Te dyskoteki w drewnianej jadalni, Pana Tomka, psychologa. Tą drogę do szkoły i zjeżdżanie na sankach z górki obok... Odwiedziny mojej mamy, która już nie żyje... Teraz jak patrzę na zdjęcia to serce mi się kraja i łzy napływają do oczu... Eh szkoda...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mercedesem rozbił kilka aut

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%