MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Zamieniali buły na brokuły w „Gastronomie”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 listopada 2010, 7:54
Aktualizacja: 22:28
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych odbył się turniej „Zamienię buły na brokuły” oraz wewnątrzszkolny konkurs „Branch na jesienną nutę”. Ideą była nie tylko edukacja kulinarna, lecz także promocja stylu i świadomości zdrowego odżywiania się oraz nowych trendów i ingrediencji.

Międzynarodowy Dzień Zdrowego Gotowania i Jedzenia obchodzony jest w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych po raz trzeci. W ramach tego dnia szkoła zorganizowała dwutorowo konkurs międzypowiatowy, w którym biorą udział szkoły o profilu gastronomicznym.

O Puchar Przechodni Dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze pod hasłem „Zamienię buły na brokuły” walczyło 6 szkół. Oprócz gospodarzy, czyli ZSLiU „zamieniali buły na brokuły” uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr II w Jeleniej Górze, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Jeleniej Górze, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zawodowych im. Majora Henryka Sławskiego w Bolesławcu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Biedrzychowicach oraz z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.

Tematem konkursu był w tym roku „Indeks glikemiczny, nowe trend w żywieniu”. Obchody tego dnia związane są z opublikowaniem trzy lata temu raportu przez Światową Organizację zdrowia raportu z badań młodzieży i dzieci pod kątem otyłości i związanej z nią chorób. Wyniki te były zatrważające, w związku z tym komisja Światowej Organizacji Zdrowia zaordynowała obchody takiego święta.

- Ponieważ kształcimy przede wszystkim techników żywienia, którzy kiedyś będą nas karmili w restauracjach, stołówkach lub hotelach, stwierdziliśmy, że dosyć istotna jest świadomość zdrowego gotowania i odżywiania się. W związku z tym organizujemy obchody tego dnia dla całej naszej społeczności uczniowskiej, polegające na zjedzeniu wspólnie zdrowego posiłku. W tym roku tytuł naszego konkursu wewnątrzszkolnego brzmi „Branch na jesienną nutę”. Każda klasa przygotowuje swój stół ze zdrowymi potrawami - Agnieszka Krusicka-Mysłek, opiekun Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych oraz organizatorka konkursów.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie szkół biorących udział w konkursie pisali test z wiedzy o chorobach cywilizacyjnych z uściśleniem chorób związanych ze złą przemianą metabolizmu i odżywianiem się. W drugiej części oceniani byli za przygotowanie stołu pokazowego z daniem zasadniczym oraz deserem.

Jurorami byli kuchmistrzowie z Sudeckiego Klubu Szefów Kuchni, natomiast jury techniczne składało się z opiekunów poszczególnych drużyn, które nadzorowały prawidłowy przebieg procesu technologicznego przygotowania potraw.

- Przygotowaliśmy dzisiaj homara z dzikim ryżem z dodatkami i dekoracją. Naszym zadaniem było przygotowanie dania mięsnego lub dania z ryby a ponieważ homar zaliczany jest to dań rybnych dlatego właśnie dziś zaprezentowaliśmy tego rodzaju potrawę. Na deser przyrządziliśmy koktajl truskawkowo-jogurtowy niesłodzony – powiedział Mateusz Żukowski, uczeń z IV klasy o profilu Technik Organizacji Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr II.

W konkursie międzyszkolnym pierwsze miejsce zajęła Klasa 4a za przygotowanie najpiękniejszego stołu. Wyróżnienia zdobyły klasy 1 a i 2 c. W Między-powiatowym Konkursie Zdrowego Żywienia „Zamienię buły na brokuły” z ilością punktów 77,25, pierwsze miejsce zajęli gospodarze, czyli grupa uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze.

- Jako danie główne podaliśmy warkocz ze schabu i z piersi z kurczaka, jako dodatek skrobiowy był ryż dziki i ryż brązowy. Natomiast jako dodatek witaminowy zaprezentowaliśmy brokuły, kalafior i marchewkę gotowane na parze. Na deser podaliśmy ciasteczka jeżyki oraz koktajl owocowy zrobiony z jagód, truskawek i malin, słodzony fruktozą z jogurtem bałkańskim. Jeżyki były zrobione z cacao, płatków owsianych, otrębów i zarodków pszennych. Do konkursu przygotowywaliśmy się miesiąc. Konkurencja była bardzo duża, na szczęście udało na się zwyciężyć – zdradzili Kamila Gutowska, Michał Schab, i Jakub Gubicz, zwycięzcy konkursu „Zamienię buły na brokuły”.

Nagrody wręczał m.in. prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Z zaproszonych gości pojawili się również m.in. Maria Anna Ragiel, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Jeleniej Góry; Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i asystent pana posła Marcina Zawiły; Irena Wałasiewicz, przedstawicielka Zrzeszenia Handlu i Usług; Bogusława Bogucka nauczyciel, konsultant z DODN; Waldemar Motyka, reprezentant Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Lwóweccy zwycięzcy "Wielkiej Ligi Czytelników"

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~kto_s 18-11-2010 9:43
Niech się tak Pani Anna Rygiel nie cieszy bo w tym roku do rady się już nie dostanie. Nie dla obecnej rady !!! http://rm.jeleniagora.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=2&Itemid=16&lang=pl Dla tych ludzi mówimy NIE!!
~Obywatel JG. 18-11-2010 10:03
Do poprzedniej wypowiedzi. Nie wypowiadaj się w moim imieniu,kto ciebie do tego upoważnił. Nawet nazwiska nie znasz. Zapewniam ciebie i tobie podobnych, na Panią Anię idę 21.11.2010r. zagłosować.
~niuniua235 18-11-2010 10:04
gratulacje dla szkoły?????
~ 18-11-2010 10:22
Super akcja, fajny tytul. Nasi dziadkowie i ojcowie odzywiali sie inaczej. Dziadkowie-to pokolenie wojenne/powojenne. Jadlo sie tlusto, bo tak bylo "zdrowo i dostatnio". Na szczescie nasze dzieci mysla juz inaczej. Fajnie, ze sie pod tym wzgledem cos dzieje.
~ggg 18-11-2010 12:56
"cacao" !? :) Język polski trudna jest.
~anekk 18-11-2010 13:02
super pomysl i konkurs! ale co to jest branch? moze brunch?
~Film z Impre 18-11-2010 14:15
http://www.youtube.com/watch?v=LYmpw-elql8
~I a :D 18-11-2010 15:21
konkurs wygrała szkoła : Zespół Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze :)
~mm 18-11-2010 15:59
A może władze Jelonki wysupłałyby parę groszy na "porady" polonisty??? Bo mam wrażenie, że wielu, tzw. redaktorów edukację zakończyło na szkole podstawowej - i to raczej na I etapie kształcenia... a szkoda...
~aga1 18-11-2010 18:23
Czy w Państwa gazecie jest osoba odpowiedzialna z korekty tekstów pod względem językowym?
~ortograf 18-11-2010 19:10
Czytam ten artykuł trzeci raz i ciągle widzę te same błędy, które aż kłuja w oczy... Na szczęście zniknęło przepiękne "pod kontem" :))) Pomysł z zatrudnieniem korektora WYBORNY. Jest tylu bezrobotnych polonistów... Warto o tym pomyśleć Panie Marconi, bo jeżeli ten portal ma przekonać wyborców do Pana kandydatury, to raczej przewiduję słaby wynik... Niestety Jelonka świadczy o Panu...
~ech 18-11-2010 19:42
ja nie zagłosuję na panią ragiel:(
~mm 18-11-2010 22:23
"doradca żywieniowy DODNi" - a cóż to Pani Redaktor??? DODN - to Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, więc jeśli już to "DODNu" - ewentualnie... A Pani Bogucka nie jest raczej "doradcą żywieniowym" (chyba, że się może mylę???), bo DODN nie jest placówką żywienia zbiorowego! Coraz bardziej zaczyna mnie fascynować Jelonka - głównie ze względów językowych. Może zdarzy się chętny do napisania pracy licencjackiej czy magisterskiej na temat polszczyzny, niewątpliwie ciekawej, Szanownych Redaktorów?
~qweryt 19-11-2010 20:16
No ładnie. Jak co roku ZSLiU się postarało fajna impreza, oby takich więcej :) pozdro
~............ 27-11-2010 18:11
Jeden Pan niech nie przesadza ze świętowaniem przy byle okazji, bo się potem kiwa na przystanku koło warsztatów, a młodzież jedzie autobusem i to widzi, a potem komentuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radosna edukacja w przedszkolach

Tak nie wolno parkować!

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Koderzy ze Ścięgien

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
359
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%