MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Zameczek z ODK reprezentacyjnym miejscem Zabobrza

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 listopada 2011, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: Angela
Fot. Angela
Sale taneczne w piwnicy, galeria na strychu, a przy altanie koncerty plenerowe – tak wyobraża sobie zagospodarowanie zabytkowej willi na Zabobrzu dyrekcja Osiedlowego Domu Kultury, który po przystosowaniu dawnej rezydencji za dwa lata przeniesie się tam z blaszaka przy ulicy Komedy–Trzcińskiego.

Wczoraj miasto podpisało umowę notarialną z odstępującą nieruchomość Politechniką Wrocławską, która w zamian otrzymała dom studencki przy ul. Piłsudskiego oraz 1,1 mln zł. Mimo że obiekt wymaga wielu kosztownych i natychmiastowych inwestycji, nikt nie zaprzeczy, że zabytkowe mury, kominek, witraże, ogromne przestrzenie wnętrz i ponad półtorahektarowy ogród nadają mu niezwykły charakter.

– Przejęcie tego obiektu było moim osobistym pomysłem. Długo nie musieliśmy przekonywać Politechniki Wrocławskiej do tej decyzji. Rozmowy trwały od początku roku. Zgodę na tę zamianę musiał wyrazić minister skarbu. Trzeba było też wycenić dwie nieruchomości. Jeleniogórzanie, a przede wszystkim mieszkańcy Zabobrza stali się właścicielami tego budynku, który rzeczywiście wymaga remontów, ale nie jest ruiną – powiedział prezydent Marcin Zawiła.

– Będzie on wizytówką Zadobrza. Chcemy tu przenieść ODK z tzw. blaszaka, bo tamten obiekt jest bardzo kosztowny i słabo dogrzany. Poszerzymy działalność ODK o zagospodarowanie półtorahektarowego parku zarówno o przedsięwzięcia kulturalne, jak możliwość wypoczynku czyli np. na spacerów, ćwiczeń na siłowni na powietrzu. Niewykluczone też, że powstaną tu pracownie filmowe – dodał prezydent Zawiła.

Jest pomysł, aby powstało tam kilka miejsc pracy dla młodych informatyków, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Wówczas byłoby to połączenie funkcji kulturalnej z funkcją inkubatora przedsiębiorczości, innowacyjnością.

Pierwsze prace, w tym wymiana okien, drzwi, dachu i ogrzewania, mają być prowadzone już wiosną. Miasto złożyło bowiem wnioski o dofinansowanie tych robót do ochrony środowiska oraz programów unijnych. Powstaną też projekty remontu wnętrz. – Zmiany będą niemal niezauważalne. Na inne nie pozwoli nam konserwator zabytków. Zlecimy dokumentację techniczną i będziemy ubiegali się równolegle o pieniądze na końcowy etap remontu – powiedział szef Jeleniej Góry.

Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektor Osiedlowego Domu Kultury, chciałaby, by pałacyk był wykorzystany w pełni, od strychu, aż po piwnice. Zapowiedziała też, że dzięki nowej siedzibie poszerzy się oferta ODK. – Piękny park pozwoli nam poszerzyć naszą ofertę o formy plenerowe, np. o zajęcia rekreacyjne typu ruch na świeżym powietrzu. Altanę natomiast można byłoby wykorzystać na plenerowe koncerty, podobnie, jak miejsce koło sadzawki. Piwnice chciałabym wykorzystać na sale taneczne z lustrami, na pierwszym i drugim piętrze mogłyby funkcjonować wszystkie kluby, które u nas są, a także biura. Na parterze chcielibyśmy urządzić kameralną małą salę widowiskową i małą kawiarenkę. Strych jest natomiast doskonałym miejscem, by urządzić na nim galerię, na którą mieszkańcy mogli by wjeżdżać planowaną windą – powiedziała S. Motyl-Cinkowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Odpust na Śnieżce

Będzie nowa świetlica

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 9-11-2011 9:38
Kto robił te zdjęcia ? zamiast pokazać nam jakie są wnętrza pałacyku to pokazuje jakieś smieci bez wartości !
~ 9-11-2011 10:08
Dlaczego śmieci,kot nie narzeka śniadanko całkiem,całkiem....i to na porcelanie/zdj 6/ Nareszcie willa wróciła do łask i nie podzieli losu wielu zdewastowanych(kiedyś pięknych) budynków w mieście.
karmazyn 9-11-2011 10:41
Takie rzeczy pozostawiła po sobie Polibuda? Ładnie, ładnie...
rymcycymcy 9-11-2011 10:42
Zamiast Zabobrza mamy teraz ...Zadobrze ! :) Autorka popełniła fajnego lapsa w 4 akapicie :) ...fajny, bo taki trochę prowokacyjny !
~mm 9-11-2011 11:14
Zmiany będą niemal niezauważalne. Na inne nie pozwoli nam konserwator zabytków - jeśli nie podniesieci dachu i nie zdominujecie pięknych bloków w poblizu to na wszystko się konserwator zgodzi.
~.;- 9-11-2011 13:22
Ludzie, to PW własnośc była!Co wy opoiwdacie o tym co pozostawili!i co dostali!
~ 9-11-2011 13:25
A kiedy zrobią porządek z parkanem , który jest pomiędzy płotem zameczku a szeregiem garaży przy karłowicza (vis a vis) nr 21 - jest tam nasiadowisko pijaków , młodzieży szkolnej z paleniem trawy , piciem piwka i ogólnym śmietniskiem , s...em na całej długości w tunelu chaszczy pomiędzy garażami i połamanym płotem zameczku. Straż miejska tam nie zagląda bo się boją łobuzów, czasami policja stoii ale przed tymi garażami na ulicy i czyha na tych którzy nie włączyli w samochodach swiateł w południe .A urwisy z drugiej strony garaży akoholowo obradują , dewastują dachy garaży i ogrodzenia.
~jak karmazyn 9-11-2011 15:47
to pozostalości po Zakladzie Wdrożeniowym Politechniki,której szefował obecny Starosta Jel.
~ff 9-11-2011 17:04
Kiedyś słyszałem, że będzie tam również biblioteka? Czy ktoś też o tym słyszał?
~Janosik 9-11-2011 17:34
Dobre drugie zdjęcie, Zawijas mówi, niech się Pani nie dziwi właśnie tu będzie pracowała moja żona, a nie mówiłem.
~Drosz 9-11-2011 18:32
Jakie Zabobrze p. to jest nowe miasto,Jeleniej Góry.
~ 9-11-2011 20:03
Na 100% będzie dewastacja- Co za bałwan w takim obiekcie planuje "nowoczesną" windę. A zdjęcia, rzeczywiście- to chyba jakieś jaja...
~Zabobrzak 9-11-2011 20:48
Ten obiekt na Zabobrzu to nie zameczek , ale raczej pałacyk i tak powinien się nazywać ODK "Pałacyk" w Jeleniej Górze-Zabobrzu. Od lat o tym obiekcie wszyscy mówią "pałacyk". Przydały by się jeszcze sensowne parkingi .Jest to jeden z najlepszych pomysłow w naszym mieście od wielu lat!!!!!!!!!!!!!!!!! Wreszcie coś co nie będzie super-,hiper-marketem,biedronką czy innym robakiem. Może w końcu największa dzielnica Jeleniej Góry , która nie miała jak dotychczas wyraźnego centrum, uzyska coś w rodzaju forum,agory,rynku.To centrum może skonsolidować mieszkańców i dać im poczucie ,że nie mieszkają w sypialni ,ale mają też salon !!!!!!!!!!
~Rico 10-11-2011 8:13
A co będzie prosę Pani w Domku Ogrodnika przy Pałacyku ponieważ to też jest duza powierzchnia ?
~Rico 10-11-2011 9:00
Ja bym to zostawił w takim stanie i zaproponował filmowcom z Polski i zagranicy do nakręcania tam paru horrorów typu ''Pies Baskerwildów ''itp. Jestem przekonany ,że wpływy do kasy miejskiej byłyby bardziej satysfakcjonujące i promocja miasta lepsza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Parking na... przejściu

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
668
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%